Jeg skal stille i mitt første ritt noensinne, og lurer på om det er noen ulemper med sekk kontra flasker på maratonritt? I tillegg til drikke ønsker jeg å ha med slange(r), dekkspaker, pumpe og multiverktøy - slik at jeg er noenlunde selvhjulpen om det skulle skje noe underveis.
Til vanlig sykler jeg mest for moro, på sti og grus, og synes det er veldig greit med sekk. Jeg veksler mellom 2 sykler, og da er det greit å ha alt på et sted. På tekniske stier synes jeg også det virker som om sykkelen er noe mer letthåndterlig når jeg har disse kiloene festet til ryggen i stedet for til sykkelen.
Re: Grenserittet - sekk eller flasker?
[Re: HCO]
#99182728/07/201015:37
Er vel kanskje mest smak og behag, jeg sverger til flasker og resten av utstyret "på lomma", men det er kun fordi det passer meg best. Vet at mange heller foretrekker sekk.
Ang tekniske stier og GR, så er GR etter det jeg har blitt fortalt såpass "uteknisk" at den faktoren ikke bør være avgjørende. Det er i realiteten veldig lite stier og de som er er ikke veldig tekniske.
Jeg vil dog tro at sekk kanskje er en fordel dersom det er vått i løypa og mye dr..xx på bakken? Det fester seg fortere møkk på flaske enn sekken vil jeg tro. Kjedelig å få en slurk bakterier hver gang man skal drikke (selv om man spytter ut første slurk).
M
Mål 2015: Enebakk Rundt, Elgrittet, Østmarkrittet, Krepserittet, Nybakkrunden, Stomperudrittet, Oslo Triatlon, Stomperudrennet, HK-marsjen og Mangenskogrennet.
Re: Grenserittet - sekk eller flasker?
[Re: JanM]
#99183128/07/201015:48
Syklet Grenserittet for første gang i fjor og var på forhånd i tvil om jeg skulle satse på flasker eller Camelbak. Det ble Camelbak og jeg må innrømme at jeg lo godt da jeg kom til den første småhumpete utforkjøringen som var tapetsert med drikkeflasker...
Nå er nok ikke Grenserittet den traseen som rister flest flasker ut av holderen, men jeg har uansett funnet ut at Camelbak passer meg bra. Har den minste utgaven og får greit plass til slange, multiverktøy, dekkspaker og gasspatron i sekklomma.
Eneste minuset jeg ser med drikkesekk er at det er vanskeligere å holde kontroll med hvor mye drikke man får i seg.
Everything you hear is an opinion, not a fact. Everything you see is a perspective, not the truth.
Jeg vurderer å kjøre med sekk med drikketank i år. Gjorde det ikke i fjor. Hadde med to flasker drikke og gikk tom for drikke etter ca. 5 mil. På drikkestasjonene får du bare med det et lite beger eller to, og skvalper ut halvparten før du får drukket noe. Ergo stoppet jeg på den siste drikkestasjonen i fjor for å fylle opp den ene flasken. Tapte muligens så mye som 5-10 minutter på det, selv om det kun tok 30 sekunder å fylle flaska, for jeg lå komfortabelt i et veldig bra felt. Måtte slippe feltet da jeg stoppet, og så dem bare seile avgårde, mens jeg selv måtte kjøre solo store deler av den gjenstående distansen. Har ikke lyst til å oppleve det samme i år, så jeg vurderer Camelbak.
Ellers er det, som nevnt tidligere i tråden, andre gode argumenter for å ha sekk. Mer hygienisk drikke og lettere å få med seg nok utstyr (f.eks regnjakke, pumpe, slanger, mobiltelefon og bilnøkler .
Ulempen er selvsagt et par kilo ekstra på ryggen, samt at sekken kan ta noe vind. Men går man tom for drikke og slanger etter fem mil hjelper det lite med lett vekt og aerodynamisk sittestilling :-)
Ulempen er selvsagt et par kilo ekstra på ryggen, samt at sekken kan ta noe vind. Men går man tom for drikke og slanger etter fem mil hjelper det lite med lett vekt og aerodynamisk sittestilling :-)
Camelbaken går under sykkeltrøya og då får du bare en aerodynamisk gunstig pukkel ;-)
Everything you hear is an opinion, not a fact. Everything you see is a perspective, not the truth.
Sekk er overvurdert :-) To flasker + en på ryggen. Slanger og whatever kan du ha i en liten rumpetaske under setet. Har kjørt det opplegget på de siste 4 rittene og det funker fint for meg. Eneste aberet er at du kan få litt vondt i korsryggen av flaska som gnager, men det må bli en avregning mot ambisjonsnivå. Skal du ta deg god tid så bruk sekk. Lykke til!
Taktikken min bruker å være å ha to drikkeflasker på sykkelen som jeg glemmer å drikke av, for så gå helt tom 5-10 km før siste matstasjon, hvor jeg såvidt klarer å trille meg inn. Der bruker jeg stoppe å spise 4 boller, 3 bananer, noen glass cola og all gel'en jeg har på ryggen, for så sykle videre etter et kvarters tid
Poweradeflasker er ganske greie å ha på ryggen siden de er litt smalere og runde kanter. Tror jeg går for 0,8 og 0,5 på sykkelen, poweradeflaske med vann eller saft på ryggen, ekstra slange og pumpe på ryggen og tape fast små geltuber på sykkelen
Taktikken min bruker å være å ha to drikkeflasker på sykkelen som jeg glemmer å drikke av, for så gå helt tom 5-10 km før siste matstasjon, hvor jeg såvidt klarer å trille meg inn. Der bruker jeg stoppe å spise 4 boller, 3 bananer, noen glass cola og all gel'en jeg har på ryggen, for så sykle videre etter et kvarters tid
Dette er grunnen til at det kan lønne seg å ha vannsekk på ryggen. Da drikker man hele tiden og slipper å stoppe:)
Re: Grenserittet - sekk eller flasker?
[Re: asa]
#99219229/07/201010:09
Drikk flaska på ryggen først, og hiv den på nærmeste matstasjon.
Trenger vel ikke drikke fra den på ryggen først for å gjøre dette Litt lettere å drikke tom en av de på sykkelen og bytte (hive den tomme, og flytte flasken fra rygglommen til sykkelholderen) ved første matstasjon som du skisserer.
Noen fortalte meg en gang noe angående sykkelvekt. 1 kilo økt vekt på sykkelen tilsvarer 4 kilo kroppsvekt. Jeg vet ikke hvor riktig dette er, men hvis det stemmer så vil f. eks. 0,5 + 0,8 på sykkelen tilsvare 5,2 kilo økt kroppsvekt. Har man da heller en drikkesekk på 2 liter, så er denne allerede på kroppen og vil øke vekten med bare 2 liter.
Det jeg gjorde i den lille styrkeprøven var å fylle ei 0,7-flaske med sportsdrikk som nødproviant og satte denne på sykkelen. 2 liters Camelbak ble fylt til randen. Dette holdt frem til Eidsvoll hvor jeg fylte camelbaken halvfull siden det da bare var 6 mil igjen. Kom i mål med ca. 2 dl sportsdrikk igjen og tom camelbak.
Re: Grenserittet - sekk eller flasker?
[Re: Raskall]
#99347931/07/201014:38
helt klart flasker på sykkelen. Ikke er det fare for dyremøkk på flasketuten (noe alle har blitt sinnsykt fokusert på etter birken i fjor) siden det ikke går bufe i løypa til GR.
Men alle bør selvfølgelig ha med nok væske til å kunne drikke ca 1 flaske i timen. Dermed kan ryttere som bullet klare seg med flaskene på sykkelen + kanskje en på ryggen, mens andre som sykler på 4 timer++ bør kanskje ha med camelback for å dekke væskebehovet. Mye bedre å ha med litt væske helt til mål enn å måtte stoppe på matstasjon og evt miste gruppa og tape masse tid
Det er ikke starten som er for hard, det er avslutningen som er for dårlig
Re: Grenserittet - sekk eller flasker?
[Re: stosu]
#99371331/07/201020:42
2 liters sekk, fylt til randen gir 2,3 liter som tilsvarer 3 flasker. Det er vel det kroppen (min) klarer å ta til seg på 3 timer. Passer akkurat for GR. I nødtilfelle så er det nok supplering i et par begger fra de siste to serveringene.
Re: Grenserittet - sekk eller flasker?
[Re: Tange]
#99404201/08/201016:48
Den er akkurat som en vanlig sykkelgenser, så ikke varm. Vannsekken på ryggen har en ekstra mellomlegg i stoff som kan vaskes separat slik at det er litt mer mellom vannsekk og genser. Så dette er ikke noe problem. Med ryggsekk er man mer varm bak på ryggen fordi den dekker hele ryggen
har også kjøpt denne Flowmeter, men ikke fått testet ennå. Skal teste den i morgen (onsdag). Den kan justeres med hvor mye du har helt inni drikkesekken (jf 2 eller 3 liter drikkesekk, eller kun fylle halvparten)
Åssen er disse på størrelsen? Den skal jo sitte trangt på, så regner med at stoffet er relativt elastisk?
Blir den varm å ha under sykkeltrøya??
Den er som en vanlig sykkeltrøye, men er kanskje litt strammere mellom bryst og mageparti slik at vannsekken holdes godt på plass. Det er 2 stk glidelås hvor det dras opp ovenfra og ned til midten og nedenifra og opp til midten. Dvs kan være litt trang å få av noen ganger når den er svett. Se målene på camelbak, men er lagt ved som bilde. Hvis det er Velobak så trenger du jo ikke trøye utenpå igjen for dette ER trøyen. Men på noen dager hvor det er litt kjøligere har jeg hatt vest utenpå og fungert utmerket
PS! Husk at det er snakk om to litt ulike type drikkegensere, men samtidig like . Den ene, Racebak, er nok mer beregnet å ha under (jf også testen http://terrengsykkel.no/index.php?id=2553 ), mens den andre, Velobak, er vanlig sykkelgenser med drikkesekk. Tror ikke det er noe problem å ha Racebak under vanlig sykkelgenser.