Matutgifter.
|
Re: Matutgifter.
[Re: Ole Brumm]
#1521685
16/11/2012 16:58
|
Registrert: Oct 2003
Innlegg: 17,570
olechr
More than words
|
More than words
Registrert: Oct 2003
Innlegg: 17,570 |
Hva er luksus hva er ikke? For meg er det ikke luksus å spise gode råvarer selv om det koster mer. For min del er det viktigere enn å kjøpe meg masse nye klær etc. Men det er jo igjen prioriteringer. Jeg prioriterer mat da det er en viktig greie for meg.
Uansett om man handler stort eller lite så klarer ikke jeg å se hvordan jeg kunne kommet ned i 50 kroner i snitt. En dag ja, men ikke i snitt over en mnd. Laksen, kyllingen etc koster det samme om jeg kjøper for en uke eller 2 om gangen. Om jeg kjøper en kasse med bær så koster det fortsatt penger.
Jeg ser jo at hadde vi være en stor familie så hadde summene gått ned. Men like vel.
Hvis man nå kjøper feks Kiwi sin Go helg svineytrefilet så koster den nå 16,90 for en. Selv klarer jeg meg ikke med en slik men må ha 2. Svosj 33 kroner bare i kjøtt. pluss frokost, frukt, lunsj.
Når jeg har middag med salat, pesto og laks så syntes ikke jeg dette er luksus mat. Men fortsatt så dundrer jeg forbi den 50 lappen med god fart. :-P
Men det er mest sannsynlig prioriteringer. Selv er det mat jeg bruker mest penger på da det gir meg glede. Feks å kjøre en bil med 100 hester til gir meg ikke noe annet en høyere bøter. :-)
Selger for Brav Teamwear, Swix og Kalas teamwear. Ambassadør for Scott.
|
|
|
Re: Matutgifter.
[Re: Ole Brumm]
#1521693
16/11/2012 17:22
|
Registrert: May 2006
Innlegg: 302
chippo
Entusiast
|
Entusiast
Registrert: May 2006
Innlegg: 302 |
Vi er 2+1 og spiser for ca 6000 pr måned. Det er vel ca 66 kr pr pers pr dag. Vi lager det aller meste fra bunnen av og spiser sunn mat uten å spare på gode råvarer. Det klarer vi fordi vi handler inn en dag i uken. Tidligere når vi var bare 2 handlet vi gjerne hver dag og kunne fint handle for 3-400 pr dag. besparelsen ligger i å faktisk spise det meste man har kjøpt. I Norge kastes i snitt over 20% av all mat som blir solgt.
Det blir for dumt å si at de som bruker lite på mat ikke spiser sunt all den tid det er billigere å lage mat fra bunnen av enn å spise halvfabrikata.
|
|
|
Re: Matutgifter.
[Re: Ole Brumm]
#1521746
16/11/2012 21:01
|
Registrert: Jul 2010
Innlegg: 2,720
rockphotog
Besatt
|
Besatt
Registrert: Jul 2010
Innlegg: 2,720 |
Aktive single/par kan ikke sammenlignes med folk på aldershjem uansett. Husholdningsøkonomi er et fag mange tror de kan bedre enn de gjør.
"To prepare for a race there is nothing better than a good pheasant, some champagne and a woman." -- Jacques Anquetil
|
|
|
Re: Matutgifter.
[Re: Ole Brumm]
#1521770
16/11/2012 22:08
|
Registrert: Sep 2001
Innlegg: 16,266
Espen
More than words
|
More than words
Registrert: Sep 2001
Innlegg: 16,266 |
Her er vi 3, 2 og 1 personer, og jeg bruker 3500-4500,- på Rema hver måned. Dette er også vaskemidler og den slags.
I tillegg går det ca 1000,- i grønnsaker fra tyrkern på Carl Berner.
Så er det alltid en tur innom Strøm Larsen ila en måned og også 1-2 turer på Sushihuset. De to siste her, beløper seg til ca 1000-1500,-
Jeg er meget prisbevisst, og bruker mye tid på mat og planlegging, og kjøper kun gode råvarer. Ikke poser, ikke ferdigmat, eller frossenpizza.
Jeg prioriter kvalitet, og gode priser, og føler jeg lever i et luksusliv i matveien.
Variert, god mat av alle slag i store mengder. Skulle jeg bruke mye mer enn dette, ville jeg måtte bevisst velge ting som er marginalt bedre til mye høyere pris.
Hvis vi sier gjennomsnittet er 2 pers og 6500,- er dette ca 100 pr dag.
Eldre spiser sikkert halvparten av hva jeg gjør, og sushi og slaktern er ekstra som jeg prioritere fordi vi er glade i mat. Hadde jeg hatt dårligere råd, kunne vi spart en tusenlapp på feks å spise mer Salma hjemme.
Med enda bedre planlegging, billigere råvarer og bedre logistikk, samt mindre svinn, kan jeg ikke skjønne annet enn at 50-75,- dagen MÅ være bra. Ikke bare tilstrekkelig, men bra.
e
|
|
|
Re: Matutgifter.
[Re: rockphotog]
#1521771
16/11/2012 22:09
|
Registrert: Sep 2001
Innlegg: 16,266
Espen
More than words
|
More than words
Registrert: Sep 2001
Innlegg: 16,266 |
Aktive single/par kan ikke sammenlignes med folk på aldershjem Fysisk aktive par meg meget god smak og økonomi er passende sammenlikninger for VG. e
|
|
|
Re: Matutgifter.
[Re: Ole Brumm]
#1521774
16/11/2012 22:12
|
Registrert: May 2010
Innlegg: 416
Eplemosten
Entusiast
|
Entusiast
Registrert: May 2010
Innlegg: 416 |
VG har vel glemt to vesentlige ting i denne saken, nemlig det at aldershjemmene ikke kjøper maten de serverer hos dagligvarekjedene, men hos produsent/grossister, samtidig som de har mva-kompensasjon for kostnadene.
Dersom en vanlig familie skulle kjøpt 50kronersmaten på kiwi hadde vi nok fort bikket et godt stykke opp mot 100-lappen, mot det VG presenterer som en femtilapp. Storkjøkkenfordelene er også vesentlige her i motsetning til hjemme på familiekjøkkenet.
Dette forsvarer dog ikke at de gamle skal spise uverdig mat.
|
|
|
Re: Matutgifter.
[Re: Eplemosten]
#1521777
16/11/2012 22:19
|
Registrert: Sep 2001
Innlegg: 16,266
Espen
More than words
|
More than words
Registrert: Sep 2001
Innlegg: 16,266 |
Dette forsvarer dog ikke at de gamle skal spise uverdig mat. Absolutt ikke! Jeg tror likevel at det ikke alltid er antall kroner som bestemmer hvor bra maten blir. Skulle ikke forundre meg om mange kommuner bruker både ganske lite og utnytter pengene dårlig. Da blir det dritt og uverdige forhold. E
|
|
|
Re: Matutgifter.
[Re: Ole Brumm]
#1521779
16/11/2012 22:25
|
Registrert: May 2012
Innlegg: 704
Oekern
Avhengig
|
Avhengig
Registrert: May 2012
Innlegg: 704 |
Jeg er sjukt dårlig i matveien. Bruker lett 60,- bare på lunch @ work. Er det fredag i tillegg blir ratt en cola med også. Da er man lett oppe i en 75 +,- Så "middag" i tillegg. Den består gjerne av fjordland eller frossenpizza. Forutenom de dagene damen i huset (les, søster) lager chiken tikka.
Skjønner jeg har MYE og gå på her !
Richmond SL3 Richmond SLR Composite
|
|
|
Re: Matutgifter.
[Re: Ole Brumm]
#1521856
17/11/2012 10:20
|
Registrert: Aug 2012
Innlegg: 81
Ragnus
Medlem
|
Medlem
Registrert: Aug 2012
Innlegg: 81 |
Her i huset (2+2 personer) lages det meste fra bunnen av, men tviler på om vi er under 12000 i matutgifter en eneste måned i året. Kan helt sikkert spare en del ved å planlegge bedre.
|
|
|
|
|