hois her på forumet har hatt en Ransom 40 denne sesongen, du kan jo sende han en pm og høre hva han syns.
Jeg lånte Ransomen til Terje (hois) og fikk brukt den en god del timer tidlig i sommer, og siden jeg sjøl har en Genius MC (altså femtommeren til Scott, med Horst-link) slik som du kan jeg jo prøve å sammenligne de to (og gløtte litt mot et par andre sykler i samme segment).
Disclaimer: Alle jamføringer er høyst subjektive, og med forbehold om forskjeller som skyldes ulike føreforhold, dagsform og andre potensielle "feilkilder" (spesielt dekk).
Jeg veide Ransom 40 med helt standard oppsett til et sted mellom 14,5 og 15 kg, med andre ord er den vel lettere enn de fleste hypa sekstommerne på denne sida av 40kkr (dette er relevant for noen, men ikke for alle).
Teknisk klatring: framkommeligheten er sammenlignbar med MC. Man sitter dog litt høyere på Ransom, så trange/svingete knotepassasjer blir derfor litt vanskeligere. Da merkes også den ekstra vekta ift. MC. Ransom 40 har imidlertid Marz'-gaffel med ETA, som kompenserte godt for den slakke styrevinkelen når det gikk bratt oppover. Jeg syns GT ID-5 er veldig lik Ransom i teknisk klatring, mens jeg ikke klarte like mye med Santa Cruz Nomad som med de ovenfornevnte.
Vi som er bortskjemte med styremontert bakdemperjustering fra MC, liker veldig godt at den samme funksjonen er å finne på Ransom. Et lite dytt med pekefingeren, og vips så har man "hardtail" i klatringer med slett underlag. Bakdemperen låser oppe mens gaffelen låser nede, noe som hjelper ekstra godt på vinklene under "transportklatring".
Teknisk bortover og nedover: utrolig stabil og tillitvekkende; jeg merket godt at Ransom er lengre enn MC. Bremsene (Deore, 200 foran og 180 bak) er dessuten latterlig gode både på effekt og dosering på modellen jeg prøvde. Jamført med MC syns jeg Ransom først og fremst var bedre i nedkjøringer med relativt åpent terreng, med grovt underlag men muligheter for tildels høy fart. For de som er kjent i Trondheim kan et relevant eksempel være at jeg aldri har kjørt Henriksåsen så raskt (og med så god følelse) med noen annen sykkel. Ransom svelger rett og slett mer enn MC, mens MC er litt lettere på foten når det blir trangt. GT ID-5 er en god mellomting mellom MC og Ransom nedover, mens SC Nomad flyter vel så godt i bortoverterreng som Ransom. I nedoverterreng er Ransom og Nomad utrolig like, dvs. de to mest tillitvekkende syklene jeg har prøvd så langt.
Hvis du er ute etter en stisykkel som svelger litt mer bak enn MC, syns jeg du også bør prøve GT ID-5, skjønt det vel skinner gjennom over at jeg syns Ransom er en veldig flott sykkel.
OT: For meg skal det imidlertid mye til om jeg bytter ut min MC til neste sesong. Med denne har jeg det til daglig skikkelig artig på både mer og mindre tekniske trønderstier. Ved å skifte til lettere hjulsett og litt annet småtteri forvandles den til en fulldemper som var både effektiv og ikke minst morsom på Bockstensturen tidligere denne måneden. For ordens skyld: med ca. 2,4 kg rammevekt inkludert bakdemper kan den jo greit bygges vesentlig lettere enn min på 12 kg, om en vil/har råd.
Slik så min ut på testtur før vi dro til Bockstensturen:
