Jeg har en Kona Kula Deluxe ramme og skal bytte kranklager for første gang. Jeg har kjøpt nytt kranklager med spesifikasjonene 68/73 113mm. Men når jeg sjekket spesifikasjonene for ramma står det 68 108mm. Vil dette si at det nye lageret ikke vil passe?
Ja, hvis det er 108 mm bred aksling du har brukt fra før, bør du holde deg til dette. For å være sikker, kan du bare måle akselbredden på det gamle lageret.
Problemet er at jeg ikke har det gamle lageret. Har funnet dimensjonen på Kona sine hjemmesider, men da ser det vel kanskje ut som om jeg må kjøpe ett nytt dessverre.
Akselbredden skal vel strengt tatt matche kranken, og er ikke bare avhengig av selve ramma. (Men den må likevel ikke være så kort at kjedehjul eller kjede kommer i konflikt med ramma.) Hensikten er å få korrekt kjedelinje.