Forrige tråd
Neste tråd
Print tråd
Side 3 av 5 1 2 3 4 5

SRAM XX

Re: SRAM XX [Re: erling] #739871 28/05/2009 09:41
Registrert: Feb 2007
Innlegg: 696
Simen85 Offline
Avhengig
Offline
Avhengig
Registrert: Feb 2007
Innlegg: 696
Sitat: erling
Jeg finner litt forskjellig info om hvordan triggerne vil virke. Blir det dobbeltap som på RED eller?


Nei, det blir ikke double tap på XX.

Re: SRAM XX [Re: Trym] #739875 28/05/2009 09:43
Registrert: Feb 2007
Innlegg: 696
Simen85 Offline
Avhengig
Offline
Avhengig
Registrert: Feb 2007
Innlegg: 696
Sitat: Trym
Sitat: runermm
Problemet er bare at du må ha nytt bakgir, nytt kjede, ny krank, ny kassett og ny girskifter for å få det til. Det blir ikke noe billig ønske, dessverre.


Funderte på dette. Det er jo dem som bruker kjeder ment for 10-delt på 9-delte oppsett for å spare litt vekt (eller for å få en bedre fargematching..?). Kranken trenger kun å være kompatibel med bredde på kjedet, og funker andre 10-delte kjeder funker vel også dette. Ettersom kassetten ikke er bredere enn en 9 delt er det innenfor operasjonsområdet til et 9 delt bakgir. 11-36 bør vel heller ikke være noe problem for bakveksler om man kjører 1x9 oppsett mht kapasitet.

Tolker dette som at man muligens kun trenger girskifter (altså den på styret) og kassett for å kunne ta i bruk 10 delt 11-36. Tar jeg feil her..?



XX-hendlene har en annen wireføring enn XO. Dette står på Bikeradar:

Shifter internals are specific to XX's 2x10 system and the rear cable pull actuation is shared with SRAM's road groups. Though this makes them incompatible with other SRAM off-road bits, the Exact Actuation rear shift geometry – whereby a given amount of cable pull yields the same amount of linear derailleur movement regardless of position – is more tolerant of variables such as hanger thickness. This opens up new possibilities for cross-compatibility between XX and SRAM road groups for 'cross and touring bike applications.

Re: SRAM XX [Re: Simen85] #739903 28/05/2009 10:04
Registrert: May 2003
Innlegg: 8,853
erling Offline
Søk hjelp!
Offline
Søk hjelp!
Registrert: May 2003
Innlegg: 8,853
Sitat: Simen85
Sitat: erling
Jeg finner litt forskjellig info om hvordan triggerne vil virke. Blir det dobbeltap som på RED eller?


Nei, det blir ikke double tap på XX.


Hvordan vil de funke da?




Re: SRAM XX [Re: erling] #739931 28/05/2009 10:30
Registrert: May 2003
Innlegg: 8,853
erling Offline
Søk hjelp!
Offline
Søk hjelp!
Registrert: May 2003
Innlegg: 8,853
Kanskje dette oppsettet vil funke bra:

Krank XX 28/42
Kassett RED 11/28 (lettere og billigere enn XX)

Den letteste utvekslingen 28/28 blir da akkurat det samme som 32/32. Det bør vel holde overalt her hjemme?

Eller bør man gå ned til 26/39 på kranken?

XX blir lansert i dag.




Re: SRAM XX [Re: Simen85] #740000 28/05/2009 11:34
Registrert: Feb 2007
Innlegg: 696
Simen85 Offline
Avhengig
Offline
Avhengig
Registrert: Feb 2007
Innlegg: 696
I og med at XX-triggerne har samme wiretrekk som Srams landeveisgir, så bør det også være mulig å bruke Red bakgir. Jeg ville kombinert dette med den nye Dura Ace 11/28 kransen, i og med at Red kransen er "tett" og håndterer gjørme dårlig;)

Re: SRAM XX [Re: erling] #740001 28/05/2009 11:34
Registrert: Feb 2007
Innlegg: 696
Simen85 Offline
Avhengig
Offline
Avhengig
Registrert: Feb 2007
Innlegg: 696
Sitat: erling
Sitat: Simen85
Sitat: erling
Jeg finner litt forskjellig info om hvordan triggerne vil virke. Blir det dobbeltap som på RED eller?


Nei, det blir ikke double tap på XX.


Hvordan vil de funke da?


Som XO-triggerne fungerer i dag.

Re: SRAM XX [Re: Simen85] #740017 28/05/2009 11:46
Registrert: Aug 2006
Innlegg: 3,513
B
bjerkseth Offline
Besatt
Offline
Besatt
B
Registrert: Aug 2006
Innlegg: 3,513
Rotor Q-rings med 44/29 foran og DA med 11/28 blir knall. Da kan man jo få like lette og tunge gir som man allerede har, men samtidig få et mye mindre sprang mellom girene enn hva man allerede har.

En ting er hvertfall sikkert. Alt var ikke bedre før ICON_WINK


Instagram: @oivindbjerkseth
Re: SRAM XX [Re: erling] #740192 28/05/2009 14:28
Registrert: Aug 2005
Innlegg: 5,182
runermm Offline
Søk hjelp!
Offline
Søk hjelp!
Registrert: Aug 2005
Innlegg: 5,182
Sitat: erling
Kanskje dette oppsettet vil funke bra:

Krank XX 28/42
Kassett RED 11/28 (lettere og billigere enn XX)
Den letteste utvekslingen 28/28 blir da akkurat det samme som 32/32. Det bør vel holde overalt her hjemme?
Eller bør man gå ned til 26/39 på kranken?


Jeg merker stor forskjell på 32/32 (1,0) og 32/34 (0,9411). Jeg må minimum ha 32/34 (eller tilsvarende). Aller helst vil jeg ha også muligheten for noe tilsvarende 22/26 (0,846). 26/28 gir 0,928. Det holder kanskje.

Re: SRAM XX [Re: sykkeloyvind] #740216 28/05/2009 14:57
Registrert: May 2008
Innlegg: 6,880
SimonS Offline
Søk hjelp!
Offline
Søk hjelp!
Registrert: May 2008
Innlegg: 6,880
Da er det lansert:
sram XX


Vedlegg xx1.jpgxx2.jpg
Redigert av snikkarboa; 28/05/2009 15:01.

Vintage mtb,ikke noe annet
Spotify link:Trance and more..
Re: SRAM XX [Re: SimonS] #740432 28/05/2009 19:40
Registrert: Mar 2009
Innlegg: 74
C
Carbon=D Offline
Medlem
Offline
Medlem
C
Registrert: Mar 2009
Innlegg: 74
Vekt på gir og skiftere?



Go big or go home
Re: SRAM XX [Re: Carbon=D] #740439 28/05/2009 19:46
Registrert: May 2008
Innlegg: 6,880
SimonS Offline
Søk hjelp!
Offline
Søk hjelp!
Registrert: May 2008
Innlegg: 6,880
Gå inn på linken,vekt og sånt står der.


Vintage mtb,ikke noe annet
Spotify link:Trance and more..
Re: SRAM XX [Re: SimonS] #740480 28/05/2009 20:08
Registrert: Jul 2002
Innlegg: 2,527
Sverre Offline
Møre trafo
Offline
Møre trafo
Registrert: Jul 2002
Innlegg: 2,527
De bremsene vil jeg prøve ut. Resten står jeg lett over.

Re: SRAM XX [Re: Sverre] #740638 29/05/2009 06:27
Registrert: Oct 2001
Innlegg: 6,979
Trond Vidar Offline
I want to ride my bicycle
Offline
I want to ride my bicycle
Registrert: Oct 2001
Innlegg: 6,979
Helt ny BCD på kranken ser jeg, 80/120.


[Linket bilde fra veloviewer.com]
Re: SRAM XX [Re: Trond Vidar] #740652 29/05/2009 06:46
Registrert: Jul 2006
Innlegg: 4,516
KTL Offline
Besatt
Offline
Besatt
Registrert: Jul 2006
Innlegg: 4,516
Det var bra -da fikk vi enda en standard å forholde oss til!


mvh
Knut Tore

Hva behager? Sykle for å trene???
Nei, vi sykler bare for moros skyld!
Tirsdagsklubben™
Re: SRAM XX [Re: KTL] #740663 29/05/2009 06:55
Registrert: Oct 2001
Innlegg: 6,979
Trond Vidar Offline
I want to ride my bicycle
Offline
I want to ride my bicycle
Registrert: Oct 2001
Innlegg: 6,979
Det suger.


[Linket bilde fra veloviewer.com]
Re: SRAM XX [Re: KTL] #740672 29/05/2009 07:04
Registrert: Jul 2002
Innlegg: 2,527
Sverre Offline
Møre trafo
Offline
Møre trafo
Registrert: Jul 2002
Innlegg: 2,527
Sitat: KTL
Det var bra -da fikk vi enda en standard å forholde oss til!


Standard? Det ekke no´standard ICON_SMILE

Re: SRAM XX [Re: Trond Vidar] #740674 29/05/2009 07:08
Registrert: Aug 2006
Innlegg: 3,513
B
bjerkseth Offline
Besatt
Offline
Besatt
B
Registrert: Aug 2006
Innlegg: 3,513
Siden specialized-laget til lene byberg sykler på rotor-drev og skal sykle på xx til neste år, så betyr vel det at man får rotor-drev som passer den nye xx-kranken?


Instagram: @oivindbjerkseth
Re: SRAM XX [Re: bjerkseth] #740719 29/05/2009 07:53
Registrert: Mar 2006
Innlegg: 2,469
M
Mmar Offline
Ivrig
Offline
Ivrig
M
Registrert: Mar 2006
Innlegg: 2,469
Igjen, etter planen skal Lene bytte over til XX-gir, men dette kommer an på hvordan det funker med hennes nåværende oppsett (rotor og specialized krank). Derfor sier hun også at det skal testes før hun tar det i bruk til ritt. Da intervju ble foretatt visste vi ikke detaljer rundt XX, så Lenes planer om XX kan ikke sees på noen pekepinn om hva som kommer. Men bremsene er allerede i bruk.

Re: SRAM XX [Re: Trond Vidar] #740761 29/05/2009 08:40
Registrert: Aug 2007
Innlegg: 3,859
Loki Offline
Besatt
Offline
Besatt
Registrert: Aug 2007
Innlegg: 3,859
Sitat: Trond Vidar
Helt ny BCD på kranken ser jeg, 80/120.

Jeg blotter min inkompetanse: BCD?


He took the road less travelled, but somehow won out in the end
Re: SRAM XX [Re: Loki] #740765 29/05/2009 08:44
Registrert: Oct 2001
Innlegg: 6,979
Trond Vidar Offline
I want to ride my bicycle
Offline
I want to ride my bicycle
Registrert: Oct 2001
Innlegg: 6,979
Bolt Circle Diameter

Med mindre noen andre produserer drev i denne BCD'n så må du ha truvativ-drev, og de XX-drevene er garantert ikke billige


[Linket bilde fra veloviewer.com]
Re: SRAM XX [Re: Trond Vidar] #740794 29/05/2009 09:25
Registrert: Sep 2004
Innlegg: 2,704
jorn_almberg Offline
Besatt
Offline
Besatt
Registrert: Sep 2004
Innlegg: 2,704
Skulle tro at bransjen lærte noe av Shimanos tilsvarende BCD-stunt ifm. 960-kranken. Minus til SRAM for å være tungnem her!


-Jørn

NOTS
Re: SRAM XX [Re: jorn_almberg] #740802 29/05/2009 09:37
Registrert: Oct 2001
Innlegg: 6,979
Trond Vidar Offline
I want to ride my bicycle
Offline
I want to ride my bicycle
Registrert: Oct 2001
Innlegg: 6,979
Støttes. Og 960kranken som hadde vært SÅ fin til duo-oppsett hvis man man filer vekk de øverste festene.



[Linket bilde fra veloviewer.com]
Re: SRAM XX [Re: Trond Vidar] #740803 29/05/2009 09:40
Registrert: Mar 2008
Innlegg: 777
jerik Offline
Ringrev
Offline
Ringrev
Registrert: Mar 2008
Innlegg: 777
Fortjener ikke min nakne Niner Air9 Raw ramme dette oppsettet med SRAM XX til 29"?

Redigert av jerik; 29/05/2009 09:40.
Re: SRAM XX [Re: jerik] #745342 04/06/2009 19:53
Registrert: Feb 2006
Innlegg: 2,451
A
atlekristensen Offline
Ivrig
Offline
Ivrig
A
Registrert: Feb 2006
Innlegg: 2,451
Ramlet tilfeldigvis over en link til med grundig test:

http://www.mbaction.com/ME2/dirmod.asp?s...EFC9D78224A41C0

/guddbai, jeg har ikkeno' å gjøre her... ICON_SMILE

Re: SRAM XX [Re: atlekristensen] #745357 04/06/2009 20:11
Registrert: May 2008
Innlegg: 6,880
SimonS Offline
Søk hjelp!
Offline
Søk hjelp!
Registrert: May 2008
Innlegg: 6,880
Dette ser veldig smart ut..

Vedlegg xxgaffellås.jpg

Vintage mtb,ikke noe annet
Spotify link:Trance and more..
Re: SRAM XX [Re: SimonS] #745365 04/06/2009 20:21
Registrert: Apr 2007
Innlegg: 1,032
Åsmund Olsen Offline
Ringrev
Offline
Ringrev
Registrert: Apr 2007
Innlegg: 1,032
Sitat: snikkarboa
Dette ser veldig smart ut..

...og fryktellig dyrt.
Bare kassetten går for 3500,- og kjedet for 1000,-


It's never gonna be mainstream like football.
-Cav

Lørenskog CK
Re: SRAM XX [Re: Åsmund Olsen] #745370 04/06/2009 20:32
Registrert: Aug 2006
Innlegg: 2,270
K1neth Offline
Ivrig
Offline
Ivrig
Registrert: Aug 2006
Innlegg: 2,270
Uffuff.

Ser ut som Lockoutenheten kommer til virke bra. Hydralic er litt sqetshy men men.!

Re: SRAM XX [Re: K1neth] #745439 04/06/2009 21:31
Registrert: Sep 2004
Innlegg: 2,704
jorn_almberg Offline
Besatt
Offline
Besatt
Registrert: Sep 2004
Innlegg: 2,704
Sitat: K1neth
Uffuff.

Ser ut som Lockoutenheten kommer til virke bra. Hydralic er litt sqetshy men men.!


Tja, burde vel ikke stå noe tilbake for vaierløsninga til visse andre remote-enheter?


-Jørn

NOTS
Re: SRAM XX [Re: jorn_almberg] #745460 04/06/2009 21:57
Registrert: Aug 2006
Innlegg: 2,270
K1neth Offline
Ivrig
Offline
Ivrig
Registrert: Aug 2006
Innlegg: 2,270
Synes Fox har litt å mekke på sin remoteløsning før de får :thumpsup:

Re: SRAM XX [Re: K1neth] #745736 05/06/2009 11:09
Registrert: Feb 2002
Innlegg: 20,828
sykkeloyvind Offline OP
More than words
OP Offline
More than words
Registrert: Feb 2002
Innlegg: 20,828
Ang BCD. XX har gjenger rett i kranken og rett i storeklinga. Slutt på de klønete motholder-mutrene som alltid snurrer når du vil løsne/stramme.

Les forøvrig test av hele gruppen i Terrengsykkel 20, som går i trykken på onsdag.


Øyvind Aas
Kollisjonsdukke i permisjon
Side 3 av 5 1 2 3 4 5

Moderator  support