Forrige tråd
Neste tråd
Print tråd
Side 12 av 22 1 2 10 11 12 13 14 21 22

Lag din egen RLV til Tacx Fortius / iMagic

Re: Bergensbanen RLV [Re: Flex] #880106 28/01/2010 08:21
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Dan Offline
More than words
Offline
More than words
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Sitat: Flex
Jeg er imidlertid litt usikker på hva vi kommer til å gjøre i de siste runnelene opp mot Finse, som ikke er helt svarte (det er "snøskredtunneler" der man får litt lys utenfra, så de er ikke helt svarte, men likevel ikke så veldig engasjerende).

Jeg sier behold dem. Hvis de gir en følelse av fart så er det nok for meg. Det ville faktisk vært nok hvis det ene signallyset ble umiddelbart erstattet av et nytt langt borte i en ellers helt svart tunnel.

Quote:
I tillegg er vi vel litt usikre / uenige på hvordan vi håndterer stasjoner hvor toget stopper. Vi klipper bort der toget står stille, men skal vi også klippe bort noe før / etter at toget stopper (dvs. de partiene der det går veldig sakte). Hvis ikke, kan vi velge å justere slik at videoen vises ganske sakte (dvs. ikke så langt fra normal avspillingshastighet)

Jeg stemmer for det siste. Jeg synes ikke man skal klippe vekk bevegelige partier, slik at det blir et hopp i filmen. Jeg er ikke en gang så veldig plaget av at det er slik det er nå. Tross alt, dette er en togtur, ikke en sykkeltur. Det er helt andre regler for hjernelureri denne gangen. I går da jeg syklet hadde jeg bestemt meg for at Voss sikkert var et bra sted å stoppe og bestemte meg for å sykle til der videoen står helt i ro. Funket fint. Så for min del trenger dere ikke å legge voldsom energi i akkurat dette.

Re: Bergensbanen RLV [Re: Dan] #880168 28/01/2010 10:09
Registrert: Mar 2009
Innlegg: 1,357
Flex Offline
Veteran
Offline
Veteran
Registrert: Mar 2009
Innlegg: 1,357
Helt enig med deg, Dan. Progres er imidlertid litt ivrigere med saksa ICON_SMILE

Re: Bergensbanen RLV [Re: Flex] #880332 28/01/2010 16:48
Registrert: Dec 2007
Innlegg: 70
Hans Einar Offline
Medlem
Offline
Medlem
Registrert: Dec 2007
Innlegg: 70
Min mening er at det ikke er noe poeng å lage en vanlig RLV med dobbel fart og elementer klippet bort. Da får vi en NRLV (Not RLV). Det som var artig med prosjektet blir borte etter min mening. Får jeg komme med et ønske vil det være en autentisk trasé. Der toget står stille må selfølgelig tas bort. Behold resten. Kjør den i 1x med best mulig filmkvalitet. Er jeg alene om et slikt syn?


Sjekk ut: CyclingRLV.com
Re: Bergensbanen RLV [Re: Hans Einar] #880340 28/01/2010 17:05
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Dan Offline
More than words
Offline
More than words
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Sitat: Hans Einar
Er jeg alene om et slikt syn?

Ikke egentlig, men jeg er ikke sikker på at det blir mer realistisk å se filmen dra seg frem i en fjerdedel av opptakshastigheten. Har du prøvd den på dobbel fart ennå? Jeg syntes det funket fint, og for min del så holder det å bruke seks kvelder på å sykle Bergen-Oslo. Tolv kvelder blir litt i overkant. ICON_SMILE

Re: Bergensbanen RLV [Re: Dan] #880345 28/01/2010 17:40
Registrert: Mar 2009
Innlegg: 1,357
Flex Offline
Veteran
Offline
Veteran
Registrert: Mar 2009
Innlegg: 1,357
Hans Einar: Opprinnelig tenkte jeg å lage både en "uncut" versjon og en hvor lange tunneler er kuttet bort. Men etter hvert har jeg forstått at lange tunneler er noe folk generelt ikke vil ha (og etter å ha syklet gjennom et par selv også, er jeg blitt litt mer skeptisk), så jeg lurte litt på å kun konsentrere meg om en kuttet versjon (som forøvrig ikke er laget ennå; jeg jobber fortsatt på en totalt ukuttet versjon). Men det er nok ikke utenkelig at vi vil få to forskjellige video-versjoner. Og jeg tenker selvsagt ikke å ta bort 1-speed-versjonen til fordel for 2-speed; her er tanken av man kan velge.
Men ja, 6 fps (30 km/t når toget kjører 120 km/t) er hakkete...

Et problem blir jo selvsagt mengden her. Dersom man skal ha 2 (eller flere) forskjellige cuts, hver med 2 - 3 forskjellige oppløsninger, hver av dem med 2 forskjellige hastigheter og 2 - 3 forskjellige profiler blir det seriøst masse å holde styr på etter hvert... Så det er mulig vi må begrense valgene en smule. Men ønsket er notert, og jeg tror ikke du er alene.

Re: Bergensbanen RLV [Re: Flex] #880363 28/01/2010 18:24
Registrert: Mar 2009
Innlegg: 1,357
Flex Offline
Veteran
Offline
Veteran
Registrert: Mar 2009
Innlegg: 1,357
Med det samme kan jeg kanskje prøve å lodde stemningen for hva det er ønske om blant folket.

Kutting: Versjonen som ligger ute nå, er ikke kuttet i det hele tatt (for enkelhets skyld).
Jeg ser for meg en "Hans Einar"-versjon der det kun er kuttet der toget står stille, og en "Dan"-versjon der også lange tunneler er kuttet. Er det stemning for annen/mer kutting? Vet at bl.a. Progres er mindre glad i tunnelene ICON_SMILE Evt. også kortere strekninger? Det er forøvrig fritt frem å klippe video selv, og lage pgmf- og rlv-filer ut fra "rådataene" som jeg holder på med nå.

Oppløsning: Foreløpig har vi jobbet med 720x400 (som ligger ute nå) og 1280x720. Disse vil bli på ca. 5 og 25 GB. Så er spørsmålet om vi også skal gå for verstingen i full-HD (246 GB råfil). Denne krever masse båndbredde å laste ned og sikkert også mye ressurser av PC'en (kan risikere at videoen hopper når toget kjører sakte), men er selvsagt den ultimate kvaliteten.

Hastighet: 1x-hastighet og 2x-hastighet er vel bankers. Noe annet er vel ikke så veldig aktuelt, eller?

Profil: 1x-hastighet og 1x-profil gir 494 km, totalt 1576m stigning og maks stigning på 2%. 2x-hastighet og 2x-profil vil gi 247 km, 1576m stigning og maks stigning på 4%. Hva med andre muligheter? 2x-hastighet og 1x-profil? 1x-hastighet og 2x-profil (versting med 494 km og 3152 høydemeter)? 2x hastighet og 3x profil? Det å lage en alternativ pgmf-fil med brattere eller slakkere profil går veldig kjapt (det er vel omtrent det eneste som ikke tar lang tid her...)

Nå skaper jeg kanskje store forventninger her, men jeg ser selvsagt at ting kan ta lang tid. Så det er mest for å lodde stemningen og høre hva folk vil ha; jeg kan ikke love at dere får alt dere ber om ICON_SMILE

Re: Bergensbanen RLV [Re: Flex] #880499 28/01/2010 22:11
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Dan Offline
More than words
Offline
More than words
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Puh. Framme på Finse etter 36,7 km i konstant motbakke. Du verden det var godt å komme til "høgaste punkt" og få noen kilometers avslapping før man stoppet.

Etter denne turen konkluderer jeg med å være enig med Hans Einar. Jeg vil ha hver eneste meter tunnel. Dels fordi man ellers mister for mye av motbakken, men også fordi det faktisk gir litt ekstra følelse av distanse. Man føler at man er ute på tur. Å ha med tunnelene blir som å pine seg gjennom hvert eneste spor på alle Roxy Music-platene isteden for å bare høre på en Greatest Hits-samling.

Selv brukte jeg Finsetunnelen til kontemplasjon. "Tenk, så stusselig som dette har larsb det hver gang han trener på Rocky-rullen sin i baderomsdøren". Slike tanker gjør tunnelåpningen enda vakrere når den kommer.

Re: Bergensbanen RLV [Re: Dan] #880511 28/01/2010 22:23
Registrert: Jul 2006
Innlegg: 4,939
progres Offline
Besatt
Offline
Besatt
Registrert: Jul 2006
Innlegg: 4,939
Det er godt vi er forskjellige. Jeg oppholder meg som du forstår ikke frivillig i tunnell i 16 kilometer. Ikke [sensurert] [sensurert] [sensuret] fan!
Men her blir det både og serru. Slik at hvert et hjerte kan glede seg ICON_WINK

EDIT: http://www.youtube.com/watch?v=BmqrTUNrWSM

Redigert av progres; 28/01/2010 22:31.
Re: Bergensbanen RLV [Re: progres] #880560 29/01/2010 07:38
Registrert: Mar 2009
Innlegg: 1,357
Flex Offline
Veteran
Offline
Veteran
Registrert: Mar 2009
Innlegg: 1,357
Ang. klippet og uklippet versjon så fikk jeg en (forhåpentligvis) smart idé nettopp:

Et problem med å levere to versjoner, er jo at vi må ha dobbelt så mange videoer som om vi bare hadde hatt en versjon. Det vil si dobbelt så mye jobbing og opplasting for oss og dobbelt så mye nedlasting for de som vil prøve begge versjonene (og videoene er jo som kjent ganske store). Så hvorfor ikke gjøre alt i RLV-fila i stedet? Dvs. at vi leverer videofilene ferdig kuttet på stasjonene, men ikke i tunnelene, og så foretar vi tunnelkuttingen i RLV-fila, ved at vi setter hastigheten i tunnelen (der det er svart) til f.eks. 1 km/t, slik at videoen i disse partiene hopper seg frem til enden av tunnelen (den vil jo forsøke å spille av videoen i 40x opprinnelig hastighet, og vil få samme hoppingen som det er på stasjoner i dag). Normalt vil man ikke se denne hoppingen (siden den hopper fra svart til svart), men dersom det er noen lys i tunnelen, vil man sannsynligvis se dette et havlt sekund før videoen hopper videre. Så kvaliteten blir kanskje hakket dårligere enn ved "ordentlig" klipping, men jeg tror det blir betydelig enklere for oss (og brukerne) å kun behøve å ha en video i hver oppløsning.

Eller hva mener dere?

Re: Bergensbanen RLV [Re: Flex] #880563 29/01/2010 07:41
Registrert: Jul 2006
Innlegg: 4,939
progres Offline
Besatt
Offline
Besatt
Registrert: Jul 2006
Innlegg: 4,939
Ja - det kan være en vei å gå. Men jeg tror man får trøbbel med videobufferet på en de "undermotoriserte " pcene som brukes til rlvsyklinga. F.eks min ICON_SMILE

Re: Bergensbanen RLV [Re: progres] #880597 29/01/2010 08:54
Registrert: Mar 2009
Innlegg: 1,357
Flex Offline
Veteran
Offline
Veteran
Registrert: Mar 2009
Innlegg: 1,357
Ingen har en mer undermotorisert rulle-PC enn meg (omtrent ikke oppgradert den siden 2003-2004) så jeg skal nok klare å spotte det dersom det skulle være noe trøbbel.

Jeg tror løsningen er å "kutte" frem til et lite stykke før man ser åpningen, slik at videobufferet får tid til å normalisere seg igjen før man ser åpningen.

Re: Bergensbanen RLV [Re: Flex] #880957 29/01/2010 19:49
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Dan Offline
More than words
Offline
More than words
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Framme på Ål etter en trivelig restitusjonsøkt. Gøy å være på tur! Jeg kan forresten anbefale min måte å sykle på, nemlig at ved starten fra Bergen hadde jeg laget en course som gikk fra Bergen til Oslo. Så syklet jeg så langt jeg gadd men med målet å stoppe akkurat ved en stasjon, usikkert hvilken. Det ble Voss og neste dag lagde jeg en course som gikk fra Voss til Oslo. I går stoppet jeg på Finse, så i dag lagde jeg en course fra Finse til Oslo. Det er nemlig noe befriende med å ikke ha et fast mål som man teller ned til, men heller si at "jeg skal sykle tre mil, eller fem, eller fire, eller hvor langt jeg nå kommer før det dukker opp en stasjon".

Re: Bergensbanen RLV [Re: Dan] #881058 29/01/2010 23:13
Registrert: Mar 2009
Innlegg: 1,357
Flex Offline
Veteran
Offline
Veteran
Registrert: Mar 2009
Innlegg: 1,357
Høres ikke dumt ut det. Du må bare si fra om du merker at profilen er dårlig noe steder. Akkurat et stykke før Ål vet jeg at den ikke var særlig bra (profilen hadde en jevn nedoverbakke, mens den i virkeligheten varierte en del), så jeg har nå lagt ut nye rlv/pgmf-filer som skal være en del bedre. Du får laste dem ned om du vil; profilen er fikset på frem til ca. Vikersund.

Re: Bergensbanen RLV [Re: Flex] #881082 30/01/2010 08:11
Registrert: Dec 2007
Innlegg: 70
Hans Einar Offline
Medlem
Offline
Medlem
Registrert: Dec 2007
Innlegg: 70
Feil i profilen kan vel i dette tilfellet kalles signalfeil... ICON_SMILE


Sjekk ut: CyclingRLV.com
Re: Bergensbanen RLV [Re: Hans Einar] #881242 30/01/2010 15:57
Registrert: Mar 2009
Innlegg: 1,357
Flex Offline
Veteran
Offline
Veteran
Registrert: Mar 2009
Innlegg: 1,357
Nja, signalfeil er vel mer at man har tenkt å sykle helt til Oslo og ligger an til å klare det, men at man får en strekk og må ta en pause rett før mål. Kommer man ikke videre kan man unnskylde seg med at "kjøreledningen falt ned" ICON_SMILE

Re: Bergensbanen RLV [Re: Flex] #881249 30/01/2010 16:17
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Dan Offline
More than words
Offline
More than words
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Neste stopp ble Flå. Litt ensformig fra Ål til Gol, men så ble det pent ned gjennom Hallingdal på solsiden. Ligger litt etter tidtabellen som sier ankomst Oslo mandag kveld, men håper å ta det inn i morgen. ICON_SMILE

Re: Bergensbanen RLV [Re: Dan] #882301 02/02/2010 15:36
Registrert: Mar 2009
Innlegg: 1,357
Flex Offline
Veteran
Offline
Veteran
Registrert: Mar 2009
Innlegg: 1,357
Gratulerer med vel gjennomført tur (så posten din på NRK). Blir det RAAAPing nå, eller venter du til den ferdige versjonen foreligger før du tar deg en ny tur?

Re: Bergensbanen RLV [Re: Flex] #882304 02/02/2010 15:48
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Dan Offline
More than words
Offline
More than words
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Mine kommentarer i denne tråden får holde som RAAAPing inntil videre og så blir det ordenlig RAAAPing når alt er helt ferdig.

Jeg kan for øvrig kommentere at den varianten av bortklipping av stasjonene kun i rlv-filen og ikke i videoen funket temmelig dårlig på min maskin. I de tilfeller hvor man holder litt fart forbi stasjonen så tar det laaang tid før videoen klarer å ta igjen rlv-filen. Jeg holdt på å gå glipp av min triumferende ankomst til Oslo S fordi det hakket hele veien fra Nasjonalteatret til tunnelåpningen, selv om jeg bremset til 10-15 km/h gjennom stasjonen. Stasjonene må altså klippes vekk i videoen.

Re: Bergensbanen RLV [Re: Dan] #882317 02/02/2010 16:13
Registrert: Jul 2006
Innlegg: 4,939
progres Offline
Besatt
Offline
Besatt
Registrert: Jul 2006
Innlegg: 4,939
syklet du den nye 1280 varianten på siste økta ?

Re: Bergensbanen RLV [Re: progres] #882344 02/02/2010 17:14
Registrert: Mar 2009
Innlegg: 1,357
Flex Offline
Veteran
Offline
Veteran
Registrert: Mar 2009
Innlegg: 1,357
Hmm, høres ikke helt bra ut. Har ikke selv hatt noe problem med at det hakker så mye der (men noe er det, siden toget står 6 min på Nasjonalteateret og 3 min på rødt lys litt senere). Bruker 720x400-oppløsning. Har akkurat lastet ned progres' nye kuttede versjon og skal prøve å tilpasse nye rlv/pgmf-filer i kveld.

Re: Bergensbanen RLV [Re: progres] #882363 02/02/2010 17:57
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Dan Offline
More than words
Offline
More than words
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Sitat: progres
syklet du den nye 1280 varianten på siste økta ?

Nei, jeg turte ikke å tulle med oppsettet siden jeg hadde dårlig tid og målet var å ta hele Bergensbanen på seks kvelder uten hviledag. ICON_SMILE

Re: Bergensbanen RLV [Re: Dan] #882390 02/02/2010 19:20
Registrert: Dec 2007
Innlegg: 284
H
Helgeleo Offline
Entusiast
Offline
Entusiast
H
Registrert: Dec 2007
Innlegg: 284
Er det mulig for meg å teste en utgave?

Re: Bergensbanen RLV [Re: Helgeleo] #882461 02/02/2010 22:05
Registrert: Mar 2009
Innlegg: 1,357
Flex Offline
Veteran
Offline
Veteran
Registrert: Mar 2009
Innlegg: 1,357
Står info om pålogging og sånt her:

http://nrkbeta.no/2009/12/18/bergensbanen/#comment-84958

Ellers er det bare å spørre.

Den er foreløpig på betastadiet, og det kommer en bedre versjon (med bl.a. kutt på stasjoner) etter hvert. Men dette kan ta litt lenger tid enn forutsatt; har dukket opp litt problemer med den nye videoen her nå

Re: Bergensbanen RLV [Re: Flex] #901482 16/03/2010 09:16
Registrert: Mar 2009
Innlegg: 1,357
Flex Offline
Veteran
Offline
Veteran
Registrert: Mar 2009
Innlegg: 1,357
Da er endelig den ferdige versjonen klar, etter MYE problemer underveis (har vært nær å gi opp hele prosjektet flere ganger). Foreløpig ligger filene kun ute på ftp-serveren til rullesykling.com. Se mer info fra Nick her.

Re: Bergensbanen RLV [Re: Flex] #903717 18/03/2010 21:17
Registrert: Mar 2009
Innlegg: 1,357
Flex Offline
Veteran
Offline
Veteran
Registrert: Mar 2009
Innlegg: 1,357
Dan: Er du klar for en ny tur nå? ICON_SMILE Jeg tok 2x-speed tunnelkutt-versjonen på to dager (eller; to etapper med tre dager imellom). Skulle ha satt opp premie til den første som tar fullversjonen i ett jafs ICON_SMILE

Re: Bergensbanen RLV [Re: Flex] #903747 18/03/2010 22:13
Registrert: May 2007
Innlegg: 2,142
Joshua Offline
Ivrig
Offline
Ivrig
Registrert: May 2007
Innlegg: 2,142
Sitat: Flex
Dan: Er du klar for en ny tur nå? ICON_SMILE Jeg tok 2x-speed tunnelkutt-versjonen på to dager (eller; to etapper med tre dager imellom). Skulle ha satt opp premie til den første som tar fullversjonen i ett jafs ICON_SMILE


Full versjon i 2x speed?


...Joshua...
Re: Bergensbanen RLV [Re: Joshua] #903750 18/03/2010 22:17
Registrert: May 2007
Innlegg: 2,142
Joshua Offline
Ivrig
Offline
Ivrig
Registrert: May 2007
Innlegg: 2,142
Men:

Hva slags av versjonene anbefales?:

1280x720 3000kbit/ 15.03.10 10.12.00
1280x720 9000kbit/ 15.03.10 10.11.00
720x400 1500kbit/ 15.03.10 10.11.00


...Joshua...
Re: Bergensbanen RLV [Re: Flex] #903752 18/03/2010 22:22
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Dan Offline
More than words
Offline
More than words
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Sitat: Flex
Dan: Er du klar for en ny tur nå? ICON_SMILE

Har vært opptatt med IRL-sykling de siste ukene. ICON_SMILE Kan dog tenke meg å ta en tur på Bergensbanen hvis det blir dårlig vær til helgen. Men hvordan er det nå, finnes det bare tunnelkuttversjoner eller finnes det en fullversjon i 2x med passe oppløsning?

Re: Bergensbanen RLV [Re: Dan] #903753 18/03/2010 22:35
Registrert: May 2007
Innlegg: 2,142
Joshua Offline
Ivrig
Offline
Ivrig
Registrert: May 2007
Innlegg: 2,142
Jeg laster ned 720*400 nå. Eneste forskjell på disse er oppløsning?


...Joshua...
Re: Bergensbanen RLV [Re: Joshua] #903812 19/03/2010 07:06
Registrert: Mar 2009
Innlegg: 1,357
Flex Offline
Veteran
Offline
Veteran
Registrert: Mar 2009
Innlegg: 1,357
Sitat: Joshua
Sitat: Flex
Dan: Er du klar for en ny tur nå? ICON_SMILE Jeg tok 2x-speed tunnelkutt-versjonen på to dager (eller; to etapper med tre dager imellom). Skulle ha satt opp premie til den første som tar fullversjonen i ett jafs ICON_SMILE


Full versjon i 2x speed?

Nei, tenkte på 1x-versjonen, jeg. 248 km er langt nok det, men 496 km tror jeg ikke det er mange som tør å prøve seg på (meg selv inkludert).
Sitat: Joshua
Men:

Hva slags av versjonene anbefales?:

1280x720 3000kbit/ 15.03.10 10.12.00
1280x720 9000kbit/ 15.03.10 10.11.00
720x400 1500kbit/ 15.03.10 10.11.00

Det kommer an på. Størrelsen er jo ganske forskjellig på de tre (ca. 4, 8 og 24 GB). Kvaliteten på de to minste er ganske lik (hovedforskjellen er oppløsningen). Kvaliteten er jevnt over god, men det blir en del artifacts noen steder, spesielt i mørke områder (innganger til tunneler o.l.). Den største (9000 kbit) har meget god kvalitet jevnt over.
Sitat: Dan
Sitat: Flex
Dan: Er du klar for en ny tur nå? ICON_SMILE

Har vært opptatt med IRL-sykling de siste ukene. ICON_SMILE Kan dog tenke meg å ta en tur på Bergensbanen hvis det blir dårlig vær til helgen. Men hvordan er det nå, finnes det bare tunnelkuttversjoner eller finnes det en fullversjon i 2x med passe oppløsning?

IRL-sykling nå? Du bor ikke i nærheten av Trondheim, skjønner jeg ICON_SMILE

Det fins for tiden seks forskjellige versjoner:
NO_BB_1s1p: 1x-speed uten tunnelkutting
NO_BB_1s1p_T: 1x-speed med tunnelkutting
NO_BB_2s2p: 2x-speed, 2x-profil (slik at total stigning blir den samme) uten tunnelkutting
NO_BB_2s2p_T: 2x-speed, 2x-profil med tunnelkutting
NO_BB_2s2p_40: 2x-speed, 2x-profil uten tunnelkutting, med langsommere hastighet rett før/etter at toget stopper (1x-hastighet) for å unngå at videoen hakker
NO_BB_2s2p_T_40: 2x-speed, 2x-profil med tunnelkutting, med langsommere hastighet rett før/etter at toget stopper (1x-hastighet) for å unngå at videoen hakker

Jeg mener å huske at lengden på de ulike versjonene er 496, 442, 248, 221, 254 og 227 km (tatt fritt etter hukommelsen). Max stigning / nedoverbakke er 2% på 1x-versjonene og 4% på 2x-versjonene

Redigert av Flex; 19/03/2010 07:10. Rediger grunn: La til litt mer info
Side 12 av 22 1 2 10 11 12 13 14 21 22

Moderator  support, Valentino