Et "Ta hensyn"-skilt ville gjort underverker for alle parter. Sykler man rolig med smil, nikk og hyggelig hilsen, kan man likevel få noen sure miner fordi turgåere har sett skiltet (som faktisk er et vandalisert gang- og sykkelsti-skilt)
Syklister bør uansett unngå de mest trafikkerte tidene av dagen, for stien er for smal til å passere turgåere hensynsfult uten å bremse opp. Stien er ikke teknisk nok til at den er noe særlig moro med 20 oppbremsinger.
Er det sannsynlig at man møter 0-3 turgåere kan man ha en morsom tur, og likevel bremse opp i uoversiktlige partier og i god tid før man møter noen.
Høstmørket med lykt er perfekt.
Re: Vil ha vekk syklistene fra turstiene!
[Re: kjerts]
#56563611/06/200810:17
"Sykling forbudt"-skiltene erstattes med "Ta hensyn!"-skilt med litt forklarende tekst. Jeg lager forslag til dette.
Flott Geir. Dette fikk meg til å tenke på noe som min bedre halvdel nevnte en dag. Hun rir mye i området fra Byåsen Butikksenter og opp imot Baklidammen, Tunga osv og ser daglig mange grusracere ( jeg har behørig forklart forskjellen) rase forbi både hest og turgåere.
Har du /NOTS vurdert å sette opp slike skilt feks ved Butikksenteret og ved demningen ved Baklidammen/Theisendammen?
Rational human beings do not base their decisions on reality but on their understanding of reality and the two are never the same - George Soros
Re: Vil ha vekk syklistene fra turstiene!
[Re: Arve05]
#56570311/06/200811:42
Jeg tror det enkleste og mest effektive er å sende noen NOTS-ere ut på typiske utfartsdager og snakke til syklister og dele ut NOTS-brosjyrer. Hvis jeg kan få med noen frivillige der, skal jeg prøve å få mediedekning samt skrive et innlegg i Adressa.
"The more false we destroy, the more room there will be for the true." - Robert Green Ingersoll
Re: Vil ha vekk syklistene fra turstiene!
[Re: GeirK]
#56577511/06/200813:29
Hva med å lage et standard "Vis hensyn" skilt med NOTS logo som kan spikres opp på egnete trær langs sterkt traffikerte traseer? I Oslo er jo grusveien fra Sognsvann et typisk område hvor noe slikt kunne hatt en effekt. Kostnader er muligens et problem, men sikkert løsbart på en eller annen måte? Det vil jo uansett kunne fungere profilerende for NOTS, og det skal man jo ikke kimse av...
Jens
Re: Vil ha vekk syklistene fra turstiene!
[Re: jeth]
#56579711/06/200815:52
Hva med å lage et standard "Vis hensyn" skilt med NOTS logo som kan spikres opp på egnete trær langs sterkt traffikerte traseer? I Oslo er jo grusveien fra Sognsvann et typisk område hvor noe slikt kunne hatt en effekt. Kostnader er muligens et problem, men sikkert løsbart på en eller annen måte? Det vil jo uansett kunne fungere profilerende for NOTS, og det skal man jo ikke kimse av...
Det er en god idé og jeg har tenkt tanken selv.
"The more false we destroy, the more room there will be for the true." - Robert Green Ingersoll
Re: Vil ha vekk syklistene fra turstiene!
[Re: GeirK]
#56594511/06/200821:30
3. Noen NOTS'ere i Steinkjer eller omegn stiller opp en helg og deler ut litt NOTS-brosjyrer og prøver å ta en liten samtale med syklistene som bruker denne stien.
Til det siste trenger jeg noen frivillige fortrinnsvis fra Steinkjer.
Hvis du kan utvide søkergrensen litt, har du flere frivillige fra noen bygder sør for Steinkjer som lett kan ofre noen timer for NOTS. Selvsagt i fin kombinasjon med en smilende livsnyter runde i området... Vi kan ta en reprise, børre90?
Glem yr og e-synsing:JUST DO IT
Re: Vil ha vekk syklistene fra turstiene!
[Re: Snooze]
#56595711/06/200821:44
Norges største ungdomsfriluftsorganisasjon DNT-Ung (med 23000 medlemmer) støtter nå (indirekte) opp om NOTS arbeide og har vedtatt følgende resolusjon på landsmøtet. Vi kan iallefall håpe det sender signaler videre ut til turistforeninger og fotfolk i de tusen bygder
"Når staten, fylket, kommunen eller private interesser regulerer friluftsområder står nye friluftsaktiviteter svakt. Eksempler på slike aktiviteter kan være sykling, kiteing og surfing. Selv klatring blir enkelte steder sett på som en uønsket aktivitet. DNT-ung mener at alle friluftsaktiviteter som ikke er motoriserte eller gjør skade på naturen skal ha samme rett til utfoldelse som mer tradisjonelle aktiviteter. Respekt og forståelse må gå på tvers av tradisjonene.
Et eksempel på manglende forståelse for nye aktiviteter ser en i utkastet til Ny forvaltningsplan for Rondane. Her legges det store begrensninger på enkelt friluftsliv, blant annet sykling, kiteing og telting.
Forskning viser at utøvere av nye aktiviteter også tar med seg friluftskulturen fra de mer tradisjonelle aktivitetene. Disse aktivitetene er den viktigste rekrutteringsarenaen for ungdom til friluftslivet. DNT-ung mener derfor at samarbeid og dialog mellom involverte parter er viktig. Dette vil bidra til økt forståelse og aksept for hverandres friluftsliv. Utøvere av spenningsfylte, utradisjonelle friluftsaktiviteter er også glade i naturen!"
Hm. Går årsavgiften fra innmeldingsdato til innmeldingsdato, eller på kalenderår? Jeg er redd for at slikt lett går i glemmeboken hvis jeg ikke får en påminnelse om det når tiden nærmer seg.
Hatten av til Geir, som flere ganger tidligere!
Re: Vil ha vekk syklistene fra turstiene!
[Re: JonAre]
#56631312/06/200815:10
Jeg fikk påminnelse 13. mai, men er jo kjent for å være treg. I e-posten ble det pstått at alle medlemmer skulle få samme e-post. Vet ikke om det er kalenderår eller dato, men jeg betalte for -08 iallefall.
-Amund-
Ja til mykere trær, og måtte sykkeltyver brenne!
Re: Vil ha vekk syklistene fra turstiene!
[Re: JonAre]
#56668913/06/200808:52
Da har saken tatt en ny vending. De som har bygget stien på dugnad vil ha forbud, og er ikke enige i den foreslåtte strategien til NOTS og kommunen. De mener at mitt foreslåtte skilt (se nederst) vil åpne for mer sykling. De er lei av å bruke så mange timer på å bygge sti, bare for "å se folk ta seg til rette". Det eneste som kan åpne for en dialog her er at steinkjersyklister forplikter seg til å være med på å vedlikeholde stien, sier de.
Her er hva jeg skriver til journalisten i Steinkjeravisa, som følger saken:
Vi i NOTS står fast på vår erfaring at ulovlige forbudsskilter skaper mer konflikt enn de løser, fordi syklistene VET at de har rett til å bruke stien samtidig som fotgjengerne forledes til å tro at DE har enerett på å bruke den. Vi har foreslått holdningsskapende arbeide i første omgang med skilt , og jeg har kontakt med medlemmer fra Verdal som er villige til å stille opp på patrulje og snakke medsyklister til vett. Likevel mener dugnadsgjengen at et forbud er en bedre løsning, til tross for at de i avisen klager over at forbudet ikke fungerer. Med andre ord vil de helst ha det som det er nå, og mener tydeligvis at min foreslåtte skilting og holdningskampanje vil ha ENDA dårligere effekt - uten å en gang ha forsøkt. Akkurat hvordan de kommer til den konklusjonen, ville jeg gjerne hatt en forklaring på. Vi i NOTS er, i motsetning til dugnadsgjengen, sikre på at det er mulig å gjøre noe med dagens situasjon, men dersom det ikke foreligger noen vilje til samarbeide hos den andre parten, er det lite vi kan gjøre. I alle andre konfliktområder har en slik utstrakt hånd blitt tatt i mot av forvalterne og sammen har vi løst problemet. Jeg kan ikke skjønne annet enn at dugnadsgjengens arroganse i denne saken bare vil forverre problemet; Kanskje tar man i mot vårt tilbud når det blir ille nok.
Vi noterer forslaget om en åpning for samarbeid gjennom at syklistene bidrar med vedlikehold av stiene, og vil forsøke å få i stand dette, men erfaringsmessig vil dette ta noe tid, og vi må få tak i våre lokale medlemmer først. I mellomtiden sykler folk som før uten å tenke over sine egne konsekvenser, og det synes vi er synd.
Vi beklager denne holdningen og inntil Fylkesmannen har stadfestet forbudet mot sykling, og dermed gjort forbudsskiltene lovlige, vil vi gjøre det vi kan for at de fjernes, evt finne måter å opplyse brukere av stien at skiltene er satt opp ulovlig og skal ignoreres.
Forslag til skilt:
"The more false we destroy, the more room there will be for the true." - Robert Green Ingersoll
Re: Vil ha vekk syklistene fra turstiene!
[Re: GeirK]
#56676313/06/200810:26
Om noe ville jeg mene at skiltet kunne tolkes som om det var negativt til syklister i utgangspunktet. Men det er klart. Ser man svart/hvitt på det åpner noe slikt mer for sykling en et "sykling forbudt"-skilt.
Re: Vil ha vekk syklistene fra turstiene!
[Re: Stein]
#56704013/06/200821:30
Skulle det være aktuelt med en kampanje, stiller vi med det vi kan i god NOTS ånd. I mellomtiden koser vi oss på de (få) stiene vi har og har til dags dato ikke opplevd en eneste negativ ytring. Presiserer da at NOTS stivettregler følges 100% og alltid overhyggelig. Sinnet tas ut på kona....
Glem yr og e-synsing:JUST DO IT
Re: Vil ha vekk syklistene fra turstiene!
[Re: Snooze]
#56730614/06/200818:53
Selv er jeg per dags dato ikke NOTS-medlem, men det tar jeg høyde for at jeg snart blir (hvertfall nå, når jeg ser hvilken jobb som utarbeids av denne organisasjonen). Jeg vil såklart komme på en eventuel "stand" oppe ved oftenåsen!
Og Snooze, en livsnyterrunde må så klart bli en del av denne dagen!
Anders Steinkjer
Re: Vil ha vekk syklistene fra turstiene!
[Re: Børre90]
#56732714/06/200820:08
Punkt 1 kan lage mere konflikter enn vi ønsker. Norge er et fritt land og man skal kunne velge å sykle der man ønsker så lenge man tar hensyn. Man kan risikere at folk som er ute å går gir slengbemerkninger til folk som er ute og sykler der det er folksomt og at endog de tror at man ikke har lov til å sykle der. Syklister har forskjellige grunner til å bruke stier og veier, det er ikke bare den klassiske terrengsyklisten som bruker skogen. Det er også andre som har "terrengsykler" som skal transportere seg på netteopp "den" stien/veien for å komme til en bestemt fiskeplass eller hytte eller hva det måtte være og det ikke finnes andre reelle alternativer. De andre punktene ser dog bra ut.
Generelt sett er jeg skeptisk til å ha mange skilt i skogen. Det skal være mulig å forholde seg til et lovverk som allemannsretten uten å (ikke ta det for bokstavlig) måtte forsøple naturen. Dere bør vurdere å ikke sette opp skilt i det hele tatt, men heller satse på opplysningskampanjer. Det er min mening.
Er det bare jeg som lar meg provosere over at en offentlig ansatt myndighetsperson så til de grader setter egne behov over faktiske lover og regler? Utrolig...
Jens
Re: Vil ha vekk syklistene fra turstiene!
[Re: GeirK]
#57134724/06/200808:27
Synd at artikkelen innledes med en tilsynelatende faktisk opplysning om at sykling ødelegger grusstien, dette er vel ikke bevist på noen måte i dette tilfellet heller, eller?
Om syklister er en sikkerhetsfare er vel også et diskuterbart spørsmål.
Ser jo også ut til at det er kommunen som har betalt for å lage disse "pene" skiltene. Spesielt at de bruker kommunens penger på forbudsskilt som er ulovlig satt opp.
Jeg syntes denne setningen er ganske drøy. Her tar de utgangspunkt i at dette i utgangspunktet er forbudt, og jeg syntes det standpunktet er reflektert i hele artikkelen.
Quote:
De kan ikke være med på at sykling legaliseres i den aktuelle traseen ned fra toppen