Forrige tråd
Neste tråd
Print tråd
Side 1 av 13 1 2 3 12 13

Skal jeg kjøpe meg en rulle tro?

Skal jeg kjøpe meg en rulle tro? #321940 03/09/2006 00:38
Registrert: Jun 2006
Innlegg: 173
A
aMo Offline OP
Tørr bak øra
OP Offline
Tørr bak øra
A
Registrert: Jun 2006
Innlegg: 173
Lurer litt på å kjøpe en rulle for å trene innendørs på..

Er det vits? Eller er det bedre å begynne med innendørssvettingpåenergometersykkel på Spenst?

Og isåfall, hvilken rulle er å anbefale? Ser jo de koster alt fra 900 til 5000kr... <img src="/forum/arena/images/graemlins/thinking.gif" alt="" />

Re: Skal jeg kjøpe meg en rulle tro? [Re: aMo] #321941 03/09/2006 06:53
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Dan Offline
More than words
Offline
More than words
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Kjøp en Fortius. Dyrt men absolutt verdt det hvis målet er å trene for å ha det gøy, og ikke bare for å plage seg. Selv om jeg elsker sykling utendørs i alle former så gleder jeg meg litt til rullesesongen også, fordi Fortius er så god underholdning. Det sier jo noe om forskjellen mot en vanlig "tråkk-deg-til-koma"-rulle.

Er det forresten noen Fortius-eiere her på Arena som legger inn sine resultater på ownsports? Det hade jo vært enda mer gøy i vinter å få konkurrere mot folk man kjenner.

Re: Skal jeg kjøpe meg en rulle tro? [Re: Dan] #321942 03/09/2006 09:00
Registrert: Feb 2006
Innlegg: 3,004
anderz Offline
Besatt
Offline
Besatt
Registrert: Feb 2006
Innlegg: 3,004
Noen tips til hvor det er gunstig å kjøpe Fortius? Jeg ser de kommer med elastogel i slutten av September. Da er det vel gusntig å vente på den, har jeg skjønt?
Og noen tips til hvilke av videoene som er morsomst/gir god trening? Dan; har ikke du noen av disse?

Re: Skal jeg kjøpe meg en rulle tro? [Re: anderz] #321943 03/09/2006 10:01
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Dan Offline
More than words
Offline
More than words
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Quote:
Noen tips til hvor det er gunstig å kjøpe Fortius?

Jeg kjøpte min på bikebuster.dk men også cyclecomponents mener jeg har brukbar pris på disse.

Quote:
Og noen tips til hvilke av videoene som er morsomst/gir god trening? Dan; har ikke du noen av disse?

Jeg har klart å samle på meg alle bortsett fra Cape Town som visstnok skal ha miserabel bildekvalitet og profil, og så fikk jeg feilleveranse av Lombardy, så den må jeg skifte (fikk TV-versjonen isteden for RLV).

Her kommer noen kortanmeldelser. Se ownsport.net for profiler av turene. (Litt treig respons fra den serveren for tiden, men prøv igjen hvis du ikke kommer gjennom på første forsøk.)

MTB-Ardennes: Sikkert trivelig når snøen ligger dyp og man lengter ut i de norske skogene. Dette er altså hovedsakelig grusvei gjennom skog, og veldig pent slik sett. Men litt kjedelig også, siden det ikke er den store utsikten, så det blir fort ensformig. Etter hvert kommer man ut på asfalt og da ligner det veldig mye på Aube og Namur-RLVene. Bonusturen på denne RLVen, opp Col d'Aspin, har jeg ikke rukket å prøve ennå.

Namur-Revin: Litt halvkjedelig stor og rett vei hvor det skjer lite. Men en perfekt tur akkurat de dager man ikke vil at det skal skje så mye, men bare vil ligge og tråkke på jevn puls i et par timer.

Majorca: Trivelig og omvekslende landskap. Stor variasjon i motstanden og bare to lengre oppoverbakker. En liten midt i og en stor helt på slutten. Jeg kunne ønsket meg at den siste toppen kom et sted i midten, slik at man fikk nyte nedoverbakke også, men det er likevel en RLV som anbefales.

Alpine Classic: Galibier og Alpe d'Huez. En må ha-RLV hvis man liker klatring.

Aube Valley: Litt kjedelig landskap men åpent slik at man ser veien langt forover, noe som er et pluss. Omvekslende sykling med halvlange oppoverbakker og gode nedoverbakker på baksiden.

Pyrenees: Denne har jeg akkurat begynt på og har bare fått tatt to av de tre toppene så langt. Flott bildekvalitet og særdeles fint landskap. Denne bare må man ha, nesten uansett om man liker klatring eller ei.

Ventoux: Siden jeg syklet denne IRL i sommer så har jeg fått et spesielt forhold til den. Jeg tror det er den lengste klatringen av alle RLVene, siden det går konstant oppover i over to mil. Den er flott å ta fram som en styrkeprøve en gang iblant. For oss som liker oss i Provence så gir den i tillegg en bonus i form av velkjent landskap.

Milan-San Remo: Denne liker jeg veldig godt. Til største del helt flatt, men brutt av korte klatringer over de forskjellige capoene som stikker ut i Middelhavet. På slutten har man Ciprezza og Poggio som er korte men harde klatringer hvor man kan gi på litt ekstra opp fordi nedoverbakkene lar en komme igjen og fordi San Remo nærmer seg. Landskapet, om det nå er riktig ord langs rivieraen, er veldig omvekslende siden man hele tiden kjør gjennom de forskjellige byene og landsbyene og har flott utsikt over Middelhavet nesten hele tiden.

Passo Gavia/Passo Vivione: Dette er to (egentlig tre) skikkelig tøffe klatringer, med godt over 10% i lange strekninger. Flott utsikt, men litt dårlig bildekvalitet i forhold til andre RLVer.

Amstel Gold: Denne er veldig spesiell fordi den er tatt opp med masse publikumere langs ruten og politimotorsykkel foran, slik at man virkelig føler at man er med i racet. Terrenget er ekstremt skiftende og den som tror Nederland er flatt tror ikke lengre det etter å ha prøvd denne RLVen. Hver gang jeg er ferdig med denne RLVen så går jeg inn i dusjen med et salig smil. Den er rett og slett dritgøy å sykle.

Tour of Flanders: Se Amstel Gold. Omtrent samme opplegget og terrenget, og like morsom.

Iron Horse: Denne er motsatsen til Amstel og Flanders i det at man aldri får noen overraskelser. Mange rettstrekk og mange laaange svinger og også forandringene i stigningsgrad er små og langsomme. Men det er ikke dermed sagt at denne er kjedelig. Tvertimot. Man passerer gjennom et flott landskap og i tillegg føler man at ruten opplevelsesmessig lar seg deles inn i forskjellige soner som man passerer gjennom. Denne har jeg syklet fra begynnelse til slutt bare én gang. Det tok meg 4,5 timer og mot slutten var jeg så sliten at selv nedoverbakkene var tøffe.

Evergreen: Veldig lik Iron Horse, men har én lang klatring midt i, istedenfor litt mer jevn fordeling av oppoverbakkene. Begge er verdt å kjøpe, men begynn med Iron Horse.

Sånn, det var kortversjonen. Nå skal jeg pakke bilen og dra til fjells, så eventuelle oppfølgningsspørsmål blir ikke besvart før om en drøy uke.

Re: Skal jeg kjøpe meg en rulle tro? [Re: Dan] #321944 03/09/2006 10:47
Registrert: Sep 2005
Innlegg: 14,817
EgilS Offline
More than words
Offline
More than words
Registrert: Sep 2005
Innlegg: 14,817
Føler du at du kan bruke såpass på en rulle vil jeg si meg enig med Dan; gå for en rulle med videomulighet. Jeg har syklet en del inne uten dette og det har vært en pine å komme seg i gjennom treningsøktene. Med en slik rulle er innetreningene blitt noe helt annet.

Det er tre slike alternativer som jeg vet om som ligger innenfor rekkevidden av en "normal" lommebok. De er her rangert i forhold til pris (Cyclecomponents):

- Tacx I-magic
- Tacx Fortius
- Elite Realaxiom

Jeg har den billigste (I-magic) og er mer enn fornøyd med den. Hovedforskjellen på den og Fortius er såvidt jeg vet motstanden. I-magic kan simulere motstand opp til 5% mens Fortius opptil 10%. Dan kan sikkert utdype mer om andre forskjeller. De to rullene kjører de samme RLV-ene (RLV = Real Life Video). Er du ikke elitesyklist eller skal kjøre styrketråkk vil I-Magic etter min mening være bra nok.

Føler du at du kan bruke 6.000,- på rulle mener jeg at Elite Realaxiom definitivt bør komme med i vurderingen. Nå har ikke jeg prøvd denne, men den ser svært så fristende ut. Prismessig vil vel ikke den komme dårligere ut enn Fortius i og med at det medfølger 2 videoer ser det ut som. Det ser ut som at Elite ikke har så mange alternativer når det gjelder video, men etter min mening er ikke dette noe problem. Jeg greide meg med kun en video i vinter. Her er vel Dan litt "ekstrem" som snart har kjøpt alle.

Forøvrig takk for RLV-tips, Dan.

Re: Skal jeg kjøpe meg en rulle tro? [Re: EgilS] #321945 03/09/2006 12:46
Registrert: Jun 2006
Innlegg: 173
A
aMo Offline OP
Tørr bak øra
OP Offline
Tørr bak øra
A
Registrert: Jun 2006
Innlegg: 173
Men hvordan funker disse videoene?`Spilles de av "i det tempo" du sykler?
Er det noe lyd/musikk?

Re: Skal jeg kjøpe meg en rulle tro? [Re: aMo] #321946 03/09/2006 13:04
Registrert: Jun 2006
Innlegg: 173
A
aMo Offline OP
Tørr bak øra
OP Offline
Tørr bak øra
A
Registrert: Jun 2006
Innlegg: 173
Aha.. De er animerte i 3d.. hmm.. *titte på tacx web*

Re: Skal jeg kjøpe meg en rulle tro? [Re: aMo] #321947 03/09/2006 14:12
Registrert: Sep 2005
Innlegg: 14,817
EgilS Offline
More than words
Offline
More than words
Registrert: Sep 2005
Innlegg: 14,817
Animeringen i 3D er Vitual Reality-syklingen. Du har denne muligheten også, men jeg liker ikke dette like bra som Real Life Videoene (RLV). RLV er veistrekninger som er filmet og hvor data om hastighet og stigningsgrad er lagt til videoen. Når du spiller av videoen på PC koblet til rulla vil den bli spilt av i den hastigheten du sykler. Motstanden på rulla justeres i forhold til stigningen på veien.

Re: Skal jeg kjøpe meg en rulle tro? [Re: ] #321949 04/09/2006 09:41
Registrert: May 2006
Innlegg: 879
MrFrank Offline
Ringrev
Offline
Ringrev
Registrert: May 2006
Innlegg: 879
Ja du skal kjøpe rulle :-) Jeg har satt rullen foran en tv nede i kjelleren. Ser på TV, eller en DVD. Tiden flyr :-)


Harde tider varer ikke evig. Harde folk gjør. Mobilnr 41 66 77 99
Re: Skal jeg kjøpe meg en rulle tro? [Re: ] #321950 08/09/2006 22:22
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Dan Offline
More than words
Offline
More than words
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Quote:
Har du lagt inn noe?

Jepp. Jeg er "callis".

Jeg har for øvrig fulgt reglene som sier at Scale Factor skal være 100% og vekt skal være kroppsvekt pluss 8 kg for sykkelen, uansett hva din sykkel egentlig veier. Men rart nok finner jeg ikke igjen disse reglene nå. Kanskje de bare ble nevnt på Tacx-forumet?

Re: Skal jeg kjøpe meg en rulle tro? [Re: Dan] #321951 15/09/2006 21:39
Registrert: Sep 2006
Innlegg: 556
Kurtern Offline
Avhengig
Offline
Avhengig
Registrert: Sep 2006
Innlegg: 556
Quote:
Er det forresten noen Fortius-eiere her på Arena som legger inn sine resultater på ownsports? Det hade jo vært enda mer gøy i vinter å få konkurrere mot folk man kjenner.


Jeg har noen resultater fra sist vinter. Det blir nok lagt ut noen flere senere i høst og vinter. Vi byttet litt rullefilmer i fjor.


---------------------------------------------
Kurt H.

Alt for mange sykler og alt for få timer
Re: Skal jeg kjøpe meg en rulle tro? [Re: Kurtern] #321952 18/09/2006 20:42
Registrert: Oct 2005
Innlegg: 62
X
xracer Offline
Medlem
Offline
Medlem
X
Registrert: Oct 2005
Innlegg: 62
Hei,

Har også investert i en Fortius rulle og har foreløpig kjøpt Mallorca video'en. Jeg synes dette konseptet virker bra, men er litt skuffet over den grafiske VR-delen hvor man sykler mot computer opponenter. Virker helt uforståelig på meg hvorfor man skal sykle rundt i parklignende omgivelser hele tiden?? Jeg ønsker jo å sykle på ordinære veier helst med klatringer innlagt. Tacx begrunner dette med at de prøver å nå et bredere publikum med disse MTB traseene. Det er vel og bra men hvis jeg velger en landeveissykkel i programmet ønsker jeg jo ikke å sykle rundt på småveier i parken. Det samme gjelder topografien den er alt for småkupert for en rulle. Synes rullene passer best hvor det en viss motstand i pedalen det meste av tiden. Men tilbake til et lite irritasjonsmoment som ligger i styringen av bremsen. Programmet anser at man har tatt seg en pause hvis RPM på pedalene ligger på NULL en kort tid. Så hvis man ikke trår HELE tiden så bråstopper bremsen inntil man starter å trå igjen. Dette er jo ikke realistisk? Når jeg kommer til utforkjøringer i Mallorca videoen så kunne jeg jo tenke meg å hvile beina litt mens rulla triller med. Kan dette fikses programmeringsmessig? Rulla følger jo realistisk med hvis man har 1 RPM eller mer. Så skjønner ikke hva som skjer egentlig?

Redigert av xracer; 18/09/2006 20:43.

/Hans-Otto Scott Scale 60, Trek 1500, Tacx Fortius
Re: Skal jeg kjøpe meg en rulle tro? [Re: xracer] #321953 18/09/2006 21:01
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Dan Offline
More than words
Offline
More than words
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Quote:
Jeg ønsker jo å sykle på ordinære veier helst med klatringer innlagt.

Prøv Olympus, den er relativt realistisk og går på tofelts asfaltert vei hele tiden. Flotte klatringer er det også. Det jeg har gjort er å bygge en egen løype som går én runde og begynner med klatringen opp til châletene. Den sykler jeg så gang på gang med meg selv som motstander. Veldig gøy.

Quote:
Men tilbake til et lite irritasjonsmoment som ligger i styringen av bremsen. Programmet anser at man har tatt seg en pause hvis RPM på pedalene ligger på NULL en kort tid. Så hvis man ikke trår HELE tiden så bråstopper bremsen inntil man starter å trå igjen. Dette er jo ikke realistisk? Når jeg kommer til utforkjøringer i Mallorca videoen så kunne jeg jo tenke meg å hvile beina litt mens rulla triller med. Kan dette fikses programmeringsmessig? Rulla følger jo realistisk med hvis man har 1 RPM eller mer. Så skjønner ikke hva som skjer egentlig?

Dette er en sikkerhetssperre slik at ikke sykkelen skal kunne "trille" uten fører. Se for deg at du stopper på toppen av et fjell for å gå på do. Umerkelig begynner så sykkelen å trille i den svake nedoverbakken, fortere og fortere, til sønnen din på tre år kommer inn og stikker hodet mellom eikene på et bakhjul som roterer i 60 km/h. Dette lar seg ikke programmeres bort før den amerikanske advokat-stammen er utryddet.

Men jeg synes ikke det er et så stort problem. Ett tråkk hver tredje sekund så holder du det gående. Dessuten, hvis du nå liker motstand så er det jo ikke noe i veien for å tråkke som en gal i nedoverbakkene også. Det var bare i begynnelsen at jeg også irriterte meg over at man ikke kan coaste, men nå tråkker jeg på hele tiden isteden.

Re: Skal jeg kjøpe meg en rulle tro? [Re: Dan] #321954 18/09/2006 22:49
Registrert: Oct 2005
Innlegg: 62
X
xracer Offline
Medlem
Offline
Medlem
X
Registrert: Oct 2005
Innlegg: 62
Quote:
Prøv Olympus, den er relativt realistisk og går på tofelts asfaltert vei hele tiden. Flotte klatringer er det også. Det jeg har gjort er å bygge en egen løype som går én runde og begynner med klatringen opp til châletene. Den sykler jeg så gang på gang med meg selv som motstander. Veldig gøy.


Ok takk for tipset, skal se hva jeg klarer å få til.

Quote:
Dette er en sikkerhetssperre slik at ikke sykkelen skal kunne "trille" uten fører. Se for deg at du stopper på toppen av et fjell for å gå på do. Umerkelig begynner så sykkelen å trille i den svake nedoverbakken, fortere og fortere, til sønnen din på tre år kommer inn og stikker hodet mellom eikene på et bakhjul som roterer i 60 km/h. Dette lar seg ikke programmeres bort før den amerikanske advokat-stammen er utryddet.



Ok, skjønner dette med sikkerhetsproblematikken. Det er forståelig og greit. Uansett tror ingen ville ha småungene sine rundt sykkelen på noen som helst måte mens man trener. Og jeg har forresten ikke en sønn på 3 år men en datter på 4.5 år <img src="/forum/arena/images/graemlins/smile.gif" alt="" /> Det at jeg må tråkke en gang iblandt er egentlig ikke problemet, men p.g.a at det føles veldig rart og stå å trå på en rulle og ikke er i nærheten av så komfortabelt som ute på landeveien kunne jeg tenke meg å stå i fred og ro en periode for å avlaste "stumpen" litt. Men dette er litt knotete p.g.a denne stoppingen. Stoppen gjør jo at man virkelig må bruke krefter igjen for å komme igang etterpå. Timeouten kunne ihvertfall vært på 10 sek eller noe. Men skal vel klare å leve med det <img src="/forum/arena/images/graemlins/smile.gif" alt="" />


Quote:

Men jeg synes ikke det er et så stort problem. Ett tråkk hver tredje sekund så holder du det gående. Dessuten, hvis du nå liker motstand så er det jo ikke noe i veien for å tråkke som en gal i nedoverbakkene også. Det var bare i begynnelsen at jeg også irriterte meg over at man ikke kan coaste, men nå tråkker jeg på hele tiden isteden.


/Hans-Otto Scott Scale 60, Trek 1500, Tacx Fortius
Re: Skal jeg kjøpe meg en rulle tro? [Re: xracer] #321955 19/09/2006 05:40
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Dan Offline
More than words
Offline
More than words
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Quote:
Det at jeg må tråkke en gang iblandt er egentlig ikke problemet, men p.g.a at det føles veldig rart og stå å trå på en rulle og ikke er i nærheten av så komfortabelt som ute på landeveien kunne jeg tenke meg å stå i fred og ro en periode for å avlaste "stumpen" litt.

Det blir ikke like avlastende som i virkeligheten, men det du kan gjøre er å stå på ett bein om gangen i to sekunder. Å stoppe helt har jeg aldri gjort. Det ødelegger jo grafen. <img src="/forum/arena/images/graemlins/smile.gif" alt="" />

Re: Skal jeg kjøpe meg en rulle tro? [Re: Dan] #321956 19/09/2006 17:37
Registrert: Oct 2005
Innlegg: 62
X
xracer Offline
Medlem
Offline
Medlem
X
Registrert: Oct 2005
Innlegg: 62
Quote:
Det blir ikke like avlastende som i virkeligheten, men det du kan gjøre er å stå på ett bein om gangen i to sekunder. Å stoppe helt har jeg aldri gjort. Det ødelegger jo grafen. <img src="/forum/arena/images/graemlins/smile.gif" alt="" />


Den er grei, skal ta med meg det tipset også. Ser forresten at jeg skulle ha kjøpt med meg f.eks Flanderen rundt også. Mallorca er fin den, men for lite klatringer. Får klare meg med diverse Catalyst filer med masser av stigninger <img src="/forum/arena/images/graemlins/smile.gif" alt="" /> Ellers takk så mye for hjelpa!


/Hans-Otto Scott Scale 60, Trek 1500, Tacx Fortius
Re: Skal jeg kjøpe meg en rulle tro? [Re: EgilS] #321957 20/09/2006 10:26
Registrert: Oct 2003
Innlegg: 904
pmh Offline
Offline
Registrert: Oct 2003
Innlegg: 904
Hvordan er det med lyd på disse RLV videoene?


Pål
Re: Skal jeg kjøpe meg en rulle tro? [Re: pmh] #321958 20/09/2006 10:38
Registrert: Sep 2005
Innlegg: 14,817
EgilS Offline
More than words
Offline
More than words
Registrert: Sep 2005
Innlegg: 14,817
Nå spør du vanskelig. Det har jeg ikke bitt meg merke til, evt. så husker jeg ikke fordi det er et halvår siden sist jeg satt på rulle. Dan har helt sikkert svaret.

Re: Skal jeg kjøpe meg en rulle tro? [Re: EgilS] #321959 20/09/2006 11:19
Registrert: Oct 2003
Innlegg: 904
pmh Offline
Offline
Registrert: Oct 2003
Innlegg: 904
Etter en kjapp titt på demoen på Tacx siden er det lagt på noen "plingplong"lyder.
Det har du sikkert skrudd av så det er derfor du ikke husker/vet.


Pål
Re: Skal jeg kjøpe meg en rulle tro? [Re: pmh] #321960 20/09/2006 11:53
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Dan Offline
More than words
Offline
More than words
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Det er ingen lyder fra miljøene. Derimot kan man velge å ha varselsignal for øvre og nedre pulsgrense som man har valgt. Litt blipping ved start og mål er det også.

I VR-verdenen er det derimot lyder. Det er særlig publikummerne som bråker da man passerer. Kuer ved siden av veien har det også med å raute mener jeg å huske.

Re: Skal jeg kjøpe meg en rulle tro? [Re: Dan] #321961 07/10/2006 12:06
Registrert: Oct 2006
Innlegg: 10
T
tanstaafl Offline
Fersking
Offline
Fersking
T
Registrert: Oct 2006
Innlegg: 10
Har akkurat kjøpt meg en Fortius og sykla en gang på den. Sykla Cancer Course i Callisto og det var jo morsomt, men har noen spørsmål. Kanskje noen kan svare :-)

1. jeg er ikke spesielt god til å sykle. Klarer så vidt over 30 km/t dersom jeg sykler 4 mil på landevei, men på rulla hadde jeg 35 km/t (240W/88 rpm/143 bpm) uten at jeg tok meg noe særlig mer ut. Så ikke heeelt virkelighetsnært. Må jeg kalibrere rulla? Hvordan gjøres det i så fall?

2. i oppoverbakkene syntes jeg motstanden var veldig "hakkete", ikke realistisk i det hele tatt. Er det normalt?

3. i VR-verdenen var det veldig vanskelig å få noe særlig inntrykk av terrenget. Vanskelig å vite når det går oppover eller nedover, så vanskelig å ha rett gir når jeg kom inn i bakker f.eks. Flere bakker kom helt uventa på og jeg satt og tråkka med tunge gir... Er det noen triks her? Hvilken kameravinkel er best? Og den høydeprofilen lengst opp på skjermen var litt vanskelig å forholde seg til. Kan den gjøres "større"?

4. for å laste opp runder på ownsports.net, er det noen spesielle regler for det? Jeg veier rundt 70 kg, men har lest her at man bør legge til 8 kg pga sykkelvekt. Hvordan påvirker det syklinga?

Re: Skal jeg kjøpe meg en rulle tro? [Re: tanstaafl] #321962 07/10/2006 12:31
Registrert: Sep 2005
Innlegg: 14,817
EgilS Offline
More than words
Offline
More than words
Registrert: Sep 2005
Innlegg: 14,817
Jeg synes VR-syklinga var sånn halvdårlig. Jeg opplevde det mye på samme måten som deg.

Real Life Video er noe helt annet. Jeg vil anbefale å kjøpe deg en av disse. Sykkelfølelsen blir mye mer realistisk.

Re: Skal jeg kjøpe meg en rulle tro? [Re: tanstaafl] #321963 07/10/2006 13:18
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Dan Offline
More than words
Offline
More than words
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Quote:
1. jeg er ikke spesielt god til å sykle. Klarer så vidt over 30 km/t dersom jeg sykler 4 mil på landevei, men på rulla hadde jeg 35 km/t (240W/88 rpm/143 bpm) uten at jeg tok meg noe særlig mer ut. Så ikke heeelt virkelighetsnært. Må jeg kalibrere rulla? Hvordan gjøres det i så fall?

For det første må du sjekke at du har satt din vekt pluss 8 kg i innstillingene. Ellers vil det bli alt for lett. I tillegg har du mulighet å sette scale factor. Denne skal stå på 100 hvis du skal konkurrere på nett, ellers skal visst nok 115 være det som blir mest realistisk.

Quote:
2. i oppoverbakkene syntes jeg motstanden var veldig "hakkete", ikke realistisk i det hele tatt. Er det normalt?

Det er fordi i den verdenen du prøvde er noen bakker urealistisk bratte og kommer kjapt på, slik at du ikke rekker å gire ned og få opp tråkkfrekvensen. I tillegg kan det tenkes at du spinner litt mot rullen når motstanden blir stor. Dette fikses ved å justere hvor hardt rullen ligger an mot dekket. En god tommelfingerregel er at du skal trykke opp rullen mot dekket med den blå spaken, så skrur du ut justeringen til du ser at rullen ikke ligger an. Så skrur du inn igjen til den toucher og da skrur tre omdreininger til. Men det kan dog tenkes at du må justere derfra hvis du likevel spinner eller har problemer med å få gode kalibreringsverdier.

Når det gjelder kalibreringen så skal du gjøre den da rullen er varm, altså helst etter et gjennomført treningspass. Gå inn på System options, velg kalibrering og følg instruktsjonene. Hvis du får et kalibreringsresultat som ligger langt unna 0,0 så kan du prøve å stramme eller løsne justeringsskruen som trykker rullen mot dekket.

Ellers anbefales å oppgradere firmware på motorbremsen og selve Fortius-programmet, ved hjelp av oppgraderingsfunksjonen som ligger i programmenyen. De siste versjonene er flinkere på å få vekk denne hakkete gangen i bratte oppoverbakker.

Quote:
3. i VR-verdenen var det veldig vanskelig å få noe særlig inntrykk av terrenget. Vanskelig å vite når det går oppover eller nedover, så vanskelig å ha rett gir når jeg kom inn i bakker f.eks. Flere bakker kom helt uventa på og jeg satt og tråkka med tunge gir...

Man venner seg etter hvert. Men jeg vil til å begynne med anbefale Olympus-verdenen. Den er den mest realistiske og har ingen av disse plutselige 20%-bakkene. Og så bør du selvsagt sjekke ut demo-videoen fra Mallorca som du sikkert fikk med i programmet. Det er disse videoene som gir den skikkelige godfølelsen.

Quote:
Er det noen triks her? Hvilken kameravinkel er best? Og den høydeprofilen lengst opp på skjermen var litt vanskelig å forholde seg til. Kan den gjøres "større"?

Høydeprofilen er teit. Kan ikke gjøres større og i tillegg viser ikke streken korrekt posisjon. Når det gjelder kameravinkel så bruker jeg den hvor man ikke ser seg selv. Det gjør det enklest å styre. Hvis du ikke har styreramme så kanskje det er mer moro å se seg selv litt bakfra.

Quote:
4. for å laste opp runder på ownsports.net, er det noen spesielle regler for det? Jeg veier rundt 70 kg, men har lest her at man bør legge til 8 kg pga sykkelvekt. Hvordan påvirker det syklinga?

Du skal som sagt legge på 8 kg, ellers vil det bli alt for lett og urealistisk, akkurat som du har opplevd. Prøv å sykle den samme turen med og uten disse åtte kiloene så skal du se at du merker det godt.

Re: Skal jeg kjøpe meg en rulle tro? [Re: Dan] #321964 08/10/2006 19:53
Registrert: Oct 2006
Innlegg: 10
T
tanstaafl Offline
Fersking
Offline
Fersking
T
Registrert: Oct 2006
Innlegg: 10
tusen takk for veldig nyttige svar! Synes det er morsomt med rulle, skal sporenstreks stikke avgårde og kjøpe noen RLV :-)

Re: Skal jeg kjøpe meg en rulle tro? [Re: Dan] #321965 14/10/2006 17:41
Registrert: Jul 2004
Innlegg: 1,221
R
Rolf Offline
Veteran
Offline
Veteran
R
Registrert: Jul 2004
Innlegg: 1,221
Bytter jobb ved juletider, og da er det ikke lenger helsestudio på jobben.

Regner derfor med å kjøpe meg en Taxc Fortius i stedet for medlemsskap på et treningssenter.

*Men*, jeg mener å huske det var snakk om en ny modell som skulle komme i høst (tror den skulle ha lavere støynivå). Eller husker jeg helt feil? Finner ikke noe når jeg søker, men det trenger jo ikke å bety noe. Hvis det ikke er noe nytt på gang, er det liten vits i å vente.

Regner med at jeg også bør kjøpe styre-bukken eller hva det nå kalles på norsk.

Noen som har erfaring med gulvmattene til Taxc? Svetter som en gris ved innendørssykling, så jeg jeg trenger nok beskyttelse av både sykkel og gulv.

Hvis man skal velge 2, hvilke RLV bør man da anskaffe? (foruten Extreme MTB når den kommer). Ønsker noe som er variert og med bra kvalitet. Har ikke noe forhold til kjente traseer fra TdF og slikt.

Rolf

Re: Skal jeg kjøpe meg en rulle tro? [Re: Rolf] #321966 14/10/2006 18:44
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Dan Offline
More than words
Offline
More than words
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Quote:
*Men*, jeg mener å huske det var snakk om en ny modell som skulle komme i høst (tror den skulle ha lavere støynivå). Eller husker jeg helt feil? Finner ikke noe når jeg søker, men det trenger jo ikke å bety noe. Hvis det ikke er noe nytt på gang, er det liten vits i å vente.

Det var snakk om noen gelbrems også på Fortius, men jeg har ikke hørt mer om det. Jeg synes ikke den er så ille bråkete som den er nå, men det kanskje er støyete nok hvis man f eks bor i leilighet.

Quote:
Regner med at jeg også bør kjøpe styre-bukken eller hva det nå kalles på norsk.

Den er langt fra nødvendig. Til RLVer har den ingen funksjon og VR-syklingen kan gjøres også uten mulighet til å styre. Men det er tre fordeler med å ha styrrammen:
1. Det er gøy å kunne styre når man VR-sykler, selv om det ikke er nødvendig.
2. Styret er løsere å holde i, slik at det blir en mer realistisk følelse da man står og tråkker, i forhold til om forhjulet sitter i en statisk hjulholder.
3. Hele ekvipasjen blir en hjulradius kortere, siden man ikke trenger å ha forhjulet montert.

Quote:
Noen som har erfaring med gulvmattene til Taxc? Svetter som en gris ved innendørssykling, så jeg jeg trenger nok beskyttelse av både sykkel og gulv.

Jeg bruker et vanlig IKEA-teppe (Roskilde 140x200 til 98,- som jeg bretter til 70x200). Det gjør at det er lett å dra sykkelen fram og tilbake på laminatgulvet, noe som kan være viktig hvis man ikke har en dedikert Fortius-PC, slik at sykkel og kontorstol må skifte plass. Med en Tacx-matte ser jeg for meg at gummien er vanskelig å dra over gulvet. Hvis du svetter like mye som jeg så vil det renne over kantene på en ikke-absorberende matte. Bedre da med et teppe i stoff som er enkelt å kaste i vaskemaskinen med jevne mellomrom. Sykkel og Fortius er for øvrig en ganske tung pakke og ikke noe man bærer fram og tilbake for lagring. Jeg har min rett ved siden av meg her jeg sitter.

Ellers trenger du svette-beskyttelsen fra Tacx som du strammer mellom styret og setepinnen. I tillegg har jeg beskyttet det blå interfacet på styret med GladPack. Det gjør at man kan dryppe svette uten at det renner inn under knappene, samtidig som knappene går fint å betjene.

Det eneste svetteproblemet som gjenstår er at bremsehendlene har begynt å ruste inni. Det tar seg uttrykk i at oppgiringsknotten på min høyre Campa-skifter må trekkes oppover etter at man har lagt i tyngste gir, ellers funker ikke nedgiringsspaken når man trenger den.

Quote:
Hvis man skal velge 2, hvilke RLV bør man da anskaffe? (foruten Extreme MTB når den kommer). Ønsker noe som er variert og med bra kvalitet. Har ikke noe forhold til kjente traseer fra TdF og slikt.

Extreme MTB er en VR-bane, ikke en RLV. Før man brenner penger på den tror jeg man skal prøve ut de grusbanene som allerede finnes i standardpakken. Jeg er ikke helt sikker på Extreme MTB vil være det jeg ønsker meg mest.

Når det gjelder hvilke RLVer du skal begynne med så er det bare å lese min gjennomgang tidligere i denne tråden og bestemme deg for hva som høres ut som noe for deg. Jeg synes kanskje du trenger tre helt fra begynnelsen. En med fjell (Pyrenéene), en med litt mer flater (Milan-San Remo) og en av de som er veldig omvekslende (Flandern eller Amstel).

Re: Skal jeg kjøpe meg en rulle tro? [Re: Rolf] #321967 14/10/2006 18:48
Registrert: Feb 2005
Innlegg: 915
L
loik Offline
Ringrev
Offline
Ringrev
L
Registrert: Feb 2005
Innlegg: 915

Re: Skal jeg kjøpe meg en rulle tro? [Re: loik] #321968 14/10/2006 18:50
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Dan Offline
More than words
Offline
More than words
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Se der ja, da har den kommet.

Re: Skal jeg kjøpe meg en rulle tro? [Re: Dan] #321969 14/10/2006 18:54
Registrert: Feb 2005
Innlegg: 915
L
loik Offline
Ringrev
Offline
Ringrev
L
Registrert: Feb 2005
Innlegg: 915
Quote:
Quote:
*Men*, jeg mener å huske det var snakk om en ny modell som skulle komme i høst (tror den skulle ha lavere støynivå). Eller husker jeg helt feil? Finner ikke noe når jeg søker, men det trenger jo ikke å bety noe. Hvis det ikke er noe nytt på gang, er det liten vits i å vente.

Det var snakk om noen gelbrems også på Fortius, men jeg har ikke hørt mer om det. Jeg synes ikke den er så ille bråkete som den er nå, men det kanskje er støyete nok hvis man f eks bor i leilighet.

Quote:
Regner med at jeg også bør kjøpe styre-bukken eller hva det nå kalles på norsk.

Den er langt fra nødvendig. Til RLVer har den ingen funksjon og VR-syklingen kan gjøres også uten mulighet til å styre. Men det er tre fordeler med å ha styrrammen:
1. Det er gøy å kunne styre når man VR-sykler, selv om det ikke er nødvendig.
2. Styret er løsere å holde i, slik at det blir en mer realistisk følelse da man står og tråkker, i forhold til om forhjulet sitter i en statisk hjulholder.
3. Hele ekvipasjen blir en hjulradius kortere, siden man ikke trenger å ha forhjulet montert.


Quote:
Noen som har erfaring med gulvmattene til Taxc? Svetter som en gris ved innendørssykling, så jeg jeg trenger nok beskyttelse av både sykkel og gulv.

Jeg bruker et vanlig IKEA-teppe (Roskilde 140x200 til 98,- som jeg bretter til 70x200). Det gjør at det er lett å dra sykkelen fram og tilbake på laminatgulvet, noe som kan være viktig hvis man ikke har en dedikert Fortius-PC, slik at sykkel og kontorstol må skifte plass. Med en Tacx-matte ser jeg for meg at gummien er vanskelig å dra over gulvet. Hvis du svetter like mye som jeg så vil det renne over kantene på en ikke-absorberende matte. Bedre da med et teppe i stoff som er enkelt å kaste i vaskemaskinen med jevne mellomrom. Sykkel og Fortius er for øvrig en ganske tung pakke og ikke noe man bærer fram og tilbake for lagring. Jeg har min rett ved siden av meg her jeg sitter.

Ellers trenger du svette-beskyttelsen fra Tacx som du strammer mellom styret og setepinnen. I tillegg har jeg beskyttet det blå interfacet på styret med GladPack. Det gjør at man kan dryppe svette uten at det renner inn under knappene, samtidig som knappene går fint å betjene.

Det eneste svetteproblemet som gjenstår er at bremsehendlene har begynt å ruste inni. Det tar seg uttrykk i at oppgiringsknotten på min høyre Campa-skifter må trekkes oppover etter at man har lagt i tyngste gir, ellers funker ikke nedgiringsspaken når man trenger den.

Quote:
Hvis man skal velge 2, hvilke RLV bør man da anskaffe? (foruten Extreme MTB når den kommer). Ønsker noe som er variert og med bra kvalitet. Har ikke noe forhold til kjente traseer fra TdF og slikt.

Extreme MTB er en VR-bane, ikke en RLV. Før man brenner penger på den tror jeg man skal prøve ut de grusbanene som allerede finnes i standardpakken. Jeg er ikke helt sikker på Extreme MTB vil være det jeg ønsker meg mest.

Når det gjelder hvilke RLVer du skal begynne med så er det bare å lese min gjennomgang tidligere i denne tråden og bestemme deg for hva som høres ut som noe for deg. Jeg synes kanskje du trenger tre helt fra begynnelsen. En med fjell (Pyrenéene), en med litt mer flater (Milan-San Remo) og en av de som er veldig omvekslende (Flandern eller Amstel).


4. Man kan selv velge hvor man vil sykle i VR .

Re: Skal jeg kjøpe meg en rulle tro? [Re: loik] #321970 14/10/2006 19:11
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Dan Offline
More than words
Offline
More than words
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Quote:
4. Man kan selv velge hvor man vil sykle i VR .

Det var sant, og på den måten kan man bygge sine egne baner.

Side 1 av 13 1 2 3 12 13

Moderator  support, Valentino 

Terrengsykkel utgis av Fri Flyt AS | Postboks 4767 Nydalen, 0421 Oslo | Tlf: 22 04 46 00
Ansvarlig redaktør: Erlend Sande | Redaktør: Kristoffer Kippernes Utstyrsredaktør: Øyvind Aas
Salg og marked: Alexander Hagen | Daglig leder: Audun Holmøy Røhrt
Nettsiden er utviklet av Fri Flyt Byrå