Forrige tråd
Neste tråd
Print tråd

Dekkbredde

Dekkbredde #2731986 20/04/2023 14:42
Registrert: Jun 2016
Innlegg: 11
W
wargz Offline OP
Fersking
OP Offline
Fersking
W
Registrert: Jun 2016
Innlegg: 11
Kjører kun HT, og lurer på å teste bredere dekk for mer flyt i terrenget. Har nå Conti raceking 2.2
Felg er XR 2.0
Er den begrensning på hvor brede dekk jeg kan ha på disse felgene?
Hvilken bredde vil dere anbefale?
Syklet f.eks Valdresrittet i fjor, nesten bare fulldempere der ser det ut til, så blir nok å droppe det rittet i år.
Mest aktuelt med maratonritt med minimalt med sti.
Selv i Elgrittet med lite sti blir jeg distansert på det siste stipartiet på slutten av rittet, så vet ikke hvor mye det vil hjelpe med bredere dekk, mulig man er for gammel til å dundre utfor stier med livet som innsats ICON_LAUGH

Re: Dekkbredde [Re: wargz] #2731999 20/04/2023 18:15
Registrert: Mar 2007
Innlegg: 481
A
adr34s Offline
Entusiast
Offline
Entusiast
A
Registrert: Mar 2007
Innlegg: 481
Spent på å se svarene du får ICON_SMILE My two cents: Større volum og eventuelt mindre trykk betyr jo fort mer rullemotstand på de flate partiene med hardt underlag. Så selv om du får en fordel på partiene med sti så får du kanskje en ulempe på andre partier som potensielt vil ha større innvirkning på tid og plassering. Kanskje et godt alternativ kan være å sykle mer på røff sti (både oppover og nedover) med HT'en og de dekkene du har nå for å trene teknikk?

Når det gjelder (ritt)fulldempere så fikk jeg meg en liten vekker for noen år siden da jeg forsøkte å slå min egen pers med en 29" hardtail på et lite stykke sti som består av en halv-slak motbakke uten noen hindringer eller crux av betydning. Til tross for toppform, volumiøse 29x2.35" dekk og full gass kom jeg faktisk ikke i nærheten av persen jeg hadde satt tidligere med en vesentlig tyngre stisykkel. Det kan jo hende at det bare var teknikken min som var ass såklart -- men forskjellen der var substansiell, altså ICON_SMILE


Mine sykkelvideoer | Join MTB Norge på Discord
Sertifisert Kokko Lokos Übeltäter
Re: Dekkbredde [Re: wargz] #2732036 21/04/2023 08:42
Registrert: Apr 2002
Innlegg: 19,900
larsb Offline
Bjolsen Zeit
Offline
Bjolsen Zeit
Registrert: Apr 2002
Innlegg: 19,900
De nye rittdekkene i 2,4 dimensjon er gull for halvdempere.

Jeg har selv brukt Maxxis Aspen 2,4 og Rekon Race 2,4 på både halvdemper og fulldemper.
De innfrir fullt ut begge to. Rekon Race overrasker også med å være kompetent på fuktig underlag. Aspen virker marginalt raskere på grus.

Jeg har kjørt begge på felger med 21 og 25 mm innvendig bredde og det går fint når man tilpasser trykket. Men de ideelle for disse dekkene er nok 27-30 mm brede felger. Med riktig trykk får halvdemperen en helt annen flyt i terrenget.

I motsetning til adr34s over har jeg satt bestetid på rittsimuleringsrunde https://www.strava.com/segments/29532689?oq=xc
Med halvdemper med Aspen 2,4, så vidt raskere enn med (lett DC) fulldemper med samme dekk.

Brede dekk med rett trykk ruller ikke dårligere på grus enn smale harde dekk. Den myten har vi kvittet oss med. Det er rett balanse i trykket som er avgjørende, sammen med teknikk. Og øvelse. Tren på å holde fart på enkle stier, og jobb deg opp derfra.

og du....
De brede xc dekkene MÅ settes opp slangeløst for å yte sitt beste.


Lykke til
LarsB

Re: Dekkbredde [Re: larsb] #2732043 21/04/2023 08:56
Registrert: Mar 2007
Innlegg: 481
A
adr34s Offline
Entusiast
Offline
Entusiast
A
Registrert: Mar 2007
Innlegg: 481
Sitat: larsb
I motsetning til adr34s over har jeg satt bestetid på rittsimuleringsrunde https://www.strava.com/segments/29532689?oq=xc
Med halvdemper med Aspen 2,4, så vidt raskere enn med (lett DC) fulldemper med samme dekk.


Ja, jeg tror nok man finner bra med eksempler som taler for både halvdemper og fulldemper ICON_SMILE Men ja, helt enig i det du skriver. Det skal sies at segmentet jeg nevnte har en noe skarpere profil da:

[Linket bilde fra i.imgur.com]

Jeg ligger på tredjeplass der ser jeg -- slått av en elsykkel på andreplass og en eller annen XC-snok på første. Får vel klaske på noen lette dekk og gjøre et nytt forsøk når snøen smelter ICON_SMILE


Mine sykkelvideoer | Join MTB Norge på Discord
Sertifisert Kokko Lokos Übeltäter

Moderator  support