Barnetrim
|
Barnetrim
#2523443
23/11/2018 04:42
|
Registrert: Aug 2011
Innlegg: 1,336
Cervin
OP
Veteran
|
OP
Veteran
Registrert: Aug 2011
Innlegg: 1,336 |
Heisann. 4-åringen har begynt på barnetrim, og vi foreldre er med litt som "trenere".
Foreløpig går det mest i hinderløype, fisken i det røde hav og tikken. Har også vært med å prøvd hjørnefotball, men det var litt vanskelig å være to lag.
Noen som har gode ideer til andre ting vi kan finne på? Vi trener i en gymsal.
Always looking for the next trail.
Kristiansand Sykkelpark
|
|
|
Re: Barnetrim
[Re: Cervin]
#2523448
23/11/2018 07:02
|
Registrert: Oct 2002
Innlegg: 2,454
pbk
Ivrig
|
Ivrig
Registrert: Oct 2002
Innlegg: 2,454 |
Hauk og due, Stiv heks, følg lederen. Pass på at også de forsiktigste får noe å bryne seg på med litt personlig oppfølgning, ellers blir de stående i bakgrunnen hele tiden.
|
|
|
Re: Barnetrim
[Re: Cervin]
#2523452
23/11/2018 07:38
|
Registrert: Aug 2016
Innlegg: 2,500
Flamini
Besatt
|
Besatt
Registrert: Aug 2016
Innlegg: 2,500 |
Først; hva er målsettingen din ?
søk opp "braseliansk oppvarming" for ballspillere enkle turnøvelser som å rulle, stupe kråke, dropp ballspill
som trener med femten års fartstid så er jeg vel rimelig skeptisk til organisert trening av så små småtasser, altfor mange velmenende foreldre i barne- og ungdomsidretten som ikke har peiling og gjør mer skade enn godt.
ta kurs i regi av idrettskretsen ta kurs på nettet les deg opp generelt
og igjen, vurder i hvilken grad dette har noe for seg. du vil få inn unger som ikke er helt ferdig med å bruke bleier
Syklister er også guds utvalgte folk
|
|
|
Re: Barnetrim
[Re: Cervin]
#2523524
23/11/2018 13:55
|
Registrert: Aug 2009
Innlegg: 2,402
Brusdalen
Ivrig
|
Ivrig
Registrert: Aug 2009
Innlegg: 2,402 |
Jeg er inne i min andre periode som "aktivitetsleder"/pappa for førskolebarn i det lokale idrettslaget, i tillegg har jeg en del sesonger som trener innen barnelagidrett.
Det viktigste er at dere ikke varierer for mye, slik at barna blir kjent med øvelsene. Dere vil nok merke at ting går enklere når det er et kjent opplegg og øvelser som barna kan. Jeg har prøvd å forklare nye øvelser til 20+ unger, og det er nærmest umulig. Min erfaring er at det fort er de voksne som tror at ungene forventer og krever nye spennende øvelser hver gang. Det skal omtrent ingenting til for å skape god aktivitet for barna, og det føles omtrent som at den mest aktive perioden på disse treningene er før og etter når det ikke er noe opplegg og de bare kan springe rundt i frileik.
Jeg har god erfaring med hinderløype der dere bruker alt av matter, madrasser, benker, tau, osv. Det gir mye og variert aktivitet.
Et alternativ kan være å dele opp salen i stasjoner med forskjellige aktiviteter. Kaste ball, rokkering, osv. Da får de litt mere roa til å prøve noe nytt og lære seg teknikken. Rullere hvert 5. min f.eks.
En spesifikk aktivitet som fungerte veldig bra var Ekspressball. Likt kanonball, to lag på hver sin banehalvdel, masse baller, om å gjøre å kaste alle ballene over på motsatt banehalvdelen iløpet av 1 minutt, telle opp etter endt tid.
Vi bruker å avslutte med en stafett. Dele opp i nok lag der de må springe frem og tilbake med en pinne/ball/ertepose. Da blir det alltid mye engasjement og full fart.
|
|
|
Re: Barnetrim
[Re: Cervin]
#2523539
23/11/2018 15:00
|
Registrert: Apr 2012
Innlegg: 3,245
Panda
Besatt
|
Besatt
Registrert: Apr 2012
Innlegg: 3,245 |
Som annen skriver her, viktig å IKKE variere for meget. 5 åringen her går på Allidrett og treneren har det med å komme med nye aktiviteter. Barna blir forvirret av dette. I denne aldersgruppen er repetisjon og trygghet enormt viktig. Mulig foreldrene syns dette er kjedelig (for de). Men barn vil helst vite hva som skal foregå på forhånd. Da blir det mindre bråk.
|
|
|
Re: Barnetrim
[Re: Cervin]
#2523626
24/11/2018 01:55
|
Registrert: Aug 2011
Innlegg: 1,336
Cervin
OP
Veteran
|
OP
Veteran
Registrert: Aug 2011
Innlegg: 1,336 |
Jeg skal bare være med å hjelpetrene en gang av og til, men hun som har trimmen ønker gjerne litt input på hva vi kan gjøre. Det har litt ofte blitt litt lite organisert, spesielt hvis alle foreldrene er med inn.
Ekspress ball, og en lek hvor man lager en ballbinge i mindten av salen med et lag inni bingen og et lag utenfor, hvor det er om å gjøre å få ut alle ballene virket også interessant.
Så har vi gjengangere som stiv heks og fisken i det røde hav. Ser hauk og due er nesten det samme som fisken i det røde hav.
Tusen takk for tips, og aktivitetskassen.no var jo en kjemperessurs.
Always looking for the next trail.
Kristiansand Sykkelpark
|
|
|
|
|