Forrige tråd
Neste tråd
Print tråd

Ny landeveissykkel til nybegynneren!

Ny landeveissykkel til nybegynneren! #2436840 09/09/2017 20:10
Registrert: Sep 2017
Innlegg: 3
V
vonPawntuss Offline OP
Nytt medlem
OP Offline
Nytt medlem
V
Registrert: Sep 2017
Innlegg: 3
God kveld alle sammen,

Sitter her i jungelen av komponenter, merker og prisklasser i jakten på en landeveissykkel, og denne jungelen er virkelig uoversiktlig. Så velger å snu meg mot folk som har vesentlig mer peil enn meg på dette området.
Saken er egentlig så enkel at jeg har fått det for meg at landeveissykkel er stas, og da trenger man en sykkel.

Har sett på posten til EvenK som ble lagt ut tidligere, men budsjettet hans var hakket kvassere enn mitt eget.

Erfaringsmessig er jeg på ca. null når det kommer til landevei, men har syklet en tur eller to på hybrid/terreng. Men "drømmen" er på sikt å kunne bli med i et race eller to, eventuelt triathlon.

Tenker budsjett fra 6-10000 alt etter hva dere mener kan gi mest "bang for the buck". (I disse tilbuds-dager håper jeg på et kupp!)

Har til nå sett meg frem til disse:
Bianchi 16 (denne er nok den jeg liker best av en eller annen grunn)
Trek Emonda S5
Fuji 1.3
Razor Rz01
Mye av grunnen til at jeg nevner akkurat disse er at de finnes i butikker i nærheten av meg (Vil gjerne prøve sykkelen selv), og er ute til salg.

Ser også at XXL har sykler inne til salg i disse dager. Men har forstått det slik at Tiagra/Tektro ikke er det heiteste på markedet? Tenker da på "White CX PRO 17" til 6999,- i kundeavisen.


All hjelp settes pris på ICON_SMILE

Redigert av vonPawntuss; 09/09/2017 21:11.
Re: Ny landeveissykkel til nybegynneren! [Re: vonPawntuss] #2436855 09/09/2017 20:52
Registrert: Nov 2014
Innlegg: 12,979
Sepeda Offline
Marka-speider
Offline
Marka-speider
Registrert: Nov 2014
Innlegg: 12,979
Velkommen på forumet!

Linkene dine virker dessverre ikke ICON_SMILE

Gå på rediger - velg fullskjermsvisning - legg linkene inn med funksjonstasten for link oppe i menyen (andre fra venstre).

Gi hver av linkene et kort navn, gjerne navn på modellen ICON_SMILE

Re: Ny landeveissykkel til nybegynneren! [Re: Sepeda] #2436861 09/09/2017 21:12
Registrert: Sep 2017
Innlegg: 3
V
vonPawntuss Offline OP
Nytt medlem
OP Offline
Nytt medlem
V
Registrert: Sep 2017
Innlegg: 3
Sånn! Takk ICON_SMILE

Re: Ny landeveissykkel til nybegynneren! [Re: vonPawntuss] #2436863 09/09/2017 21:25
Registrert: Jul 2017
Innlegg: 56
762mm Offline
Medlem
Offline
Medlem
Registrert: Jul 2017
Innlegg: 56
Personlig hadde jeg kjøpt Emondaen


STRIVE CF 7.0 RACE
ENDURACE AL DISC 6.0
Re: Ny landeveissykkel til nybegynneren! [Re: vonPawntuss] #2436865 09/09/2017 21:41
Registrert: Mar 2015
Innlegg: 388
K
krrm Offline
Entusiast
Offline
Entusiast
K
Registrert: Mar 2015
Innlegg: 388
Fwiw, syklet 100 km på en Trek Emonda S5 i sommer og likte sykkelen veldig godt.

Re: Ny landeveissykkel til nybegynneren! [Re: vonPawntuss] #2436950 10/09/2017 11:01
Registrert: Nov 2014
Innlegg: 12,979
Sepeda Offline
Marka-speider
Offline
Marka-speider
Registrert: Nov 2014
Innlegg: 12,979
Fine sykler du har funnet frem til!

Først: Ikke velg CX'n hos XXL. Den kan ikke måle seg med de øvrige syklene, hva gjelder både ramme, komponenter og egnethet for landeveissykling ICON_SMILE

Jeg er fristet til å si at du bør velge den du har mest lyst på og liker best, da vil du bruke den mest og trolig få mest glede av den. Har likevel kikket litt på syklene.

Bianchi er et klassisk italiensk merke med 135 års historie og sjel. Så vidt jeg kan se, er rammen svart med elementer av celeste - lekkert. Entrepida er en komfortsykkel som vil kunne gi deg en behagelig sittestilling, samtidig som den ifølge Olympia veier 8,3 kg og er dermed den letteste av syklene du har funnet frem til. Ramme i karbon. Hjulsettet er solide treningshjul fra Shimano på rundt 1900 gram, og er gjerne det første som kan oppgraderes om landeveissykling gir mersmak. Det vil også kunne slanke sykkelen med rundt et halvt kilo. Tror du vil kunne trives godt på denne!

Trek Émonda har også avslappet geometri og vil kunne gi deg en liknende sittestilling som Entrepida. Émonda-serien er blant verdens letteste karbonrammer. Den har dermed en særlig styrke i klatringer, men er også en god allrouder. I likhet med Entrepida, er den satt opp med 105 drivlinje, men har eller in-house Bontrager komponenter. Jeg kjenner ikke vekten på hjulene, men mistenker at de er rimelig tunge ettersom samlet vekt oppgis til 8,9 kg - overraskende nok tyngre enn oppgitt vekt for både Entrepida og Fuji Roubaix.

Fuji Roubaix har en mer aggressiv geometri og gir dermed en mer fremoverlent sittestilling enn Entrepida og Émonda. Ramme av alu, noe som avspeiles i at den veiledende prisen er betydelig lavere enn de to andre. Imponerende lav vekt med 8,5 kg, om det stemmer. 105 drivlinje og komponenter fra in-house Oval. Hjulsett på rundt 1900 gram.Sikkert en utmerket sykkel, men den fremstår ikke som et like godt kjøp som de to andre.

Diamant Razor
skiller seg fra de øvrige ved at den har skivebremser. Med skivebremser får du bedre bremsekraft som er lettere å porsjonere ut (modulere). Skivebremser vil fungere bedre enn felgbremser, som de andre syklene har, i vått vær. Skivebremser sliter heller ikke på felgen og hjulene vil dermed holde seg bedre. Diamant er notorisk dårlig på å gi informasjon om syklene sine - det gjelder både komponenter eller geometri. Men så vidt jeg kan se, er bremsene hydrauliske. I så tilfelle er sykkelen den rimeligste av sitt slag som jeg vet om på markedet og fremstår som et godt kjøp. Med alu-ramme og skivebremser er den med sine 9,2 kg tyngst og vil neppe være like rask og responsiv på landeveien.

Før du velger sykkel, vil jeg råde deg å se nøye på videoguiden Road Bike Buyers Guide - What You Need To Know. Et grunnleggende valg er om du vil ha en sykkel for landeveissykling primært i pent vær eller om du vil ha en sykkel for all slags vær, grovere underlag som grus og evt. vintersykling. For den første bruken får du mest for pengene med en tradisjonell landeveissykkel med felgbremser, for den andre bruken er moderne sykler med skivebremser og plass til bredere dekk bedre egnet.

Andre modeller å vurdere?

Felgbremser: Cannondale Caad12 105, som ble kåret av Bikeradar til årets sykkel i 2016. Denne har noe mer aggressiv geometri, altså mer fremoverlent sittestilling, enn Entrepida og Émonda.

Skivebremser og plass til bredere dekk: Canyon Endurace er rimeligste alternativ, men kan kun kjøpes på nettet fra Tyskland. Gode alternativer er BMC Roadmachine og Focus Paralane, som selges hos norske forhandlere.

Lykke til!

Re: Ny landeveissykkel til nybegynneren! [Re: vonPawntuss] #2437001 10/09/2017 14:13
Registrert: Sep 2017
Innlegg: 3
V
vonPawntuss Offline OP
Nytt medlem
OP Offline
Nytt medlem
V
Registrert: Sep 2017
Innlegg: 3
Cannondale/Canyon ser interessant ut, men ønsket om å se/prøve sykkelen på forhånd henger høyere.

Primært vil nok jeg være ute i pent vær, på god gammaldags asfalt. Da havner vel valget på Bianchi/Trek for denne gangen.

Så tusen takk for en meget utfyllende tilbakemelding, Sepeda! ICON_SMILE

Re: Ny landeveissykkel til nybegynneren! [Re: vonPawntuss] #2437003 10/09/2017 14:23
Registrert: Nov 2014
Innlegg: 12,979
Sepeda Offline
Marka-speider
Offline
Marka-speider
Registrert: Nov 2014
Innlegg: 12,979
Da gleder vi oss til å se en ny sykkel i Vis oss din 2017 racer!

Dette blir bra uansett!

Med Bianchi er muligheten for å fordype seg i europeisk sykkelkultur hakket større, med oppgradering til Campagnolo om et par år og stilriktige ekskursjoner i Alpene ICON_SMILE

Bianchi: The Pillars of Italian Cycling

Re: Ny landeveissykkel til nybegynneren! [Re: vonPawntuss] #2437009 10/09/2017 14:46
Registrert: Mar 2012
Innlegg: 3,321
D
DuffMcShank Offline
Besatt
Offline
Besatt
D
Registrert: Mar 2012
Innlegg: 3,321
PS! Av de to Trek-/Bianchi-syklene du linker til er det kun Bianchi str. 57cm som ikke er utsolgt.
Det er ulempen med å vente på høsttilbudene ICON_SMILE


Create the problem and sell the solution

Moderator  support, Valentino