|
|
Liten markesundersøkelse om ØL
|
Re: Liten markesundersøkelse om ØL
[Re: mtbmaniac]
#1754999
11/03/2014 13:11
|
Registrert: Aug 2002
Innlegg: 31,744
GeirK
More than words
|
More than words
Registrert: Aug 2002
Innlegg: 31,744 |
Han må _gjøre_ som boka sier, ikke fortelle at han skal gjøre det. På basis av konkrete tester og erfaringer som gjennomføres dannes det et grunnlag for å skaffe (ytterligere) finansiering, ikke (bare) gjennom en teoretisk forretningsplan.
Selvfølgelig - men jeg antar at du er enig i at en forretningsplan må ligge til grunn for at man skal få den initielle finansieringen på plass. I visse tilfeller har forretningsplanen fremdeles merit, kanskje i denne, nyttig for å strukturere tankene dersom man ikke har laget mange slike planer før. Men de siste 10 års state-of-the-art innen entrepreneurship er at gründeren prioriterer annerledes. Det anses viktigere å bygge selskap enn å bruke tid på å detaljere ut planer som likevel må endres underveis. Feks: http://blogs.wsj.com/accelerators/2012/11/29/business-plans-are-an-historic-artifact/ Ja - men man må vel ha et uttalt mål for virksomheten og demonstrere at man har en del greie på markedet man skal operere i for å fange såkorninvestorene sin interesse. Jeg, motsetning til hva enkelte i denne tråden gir inntrykk av, ville ikke investert i dette foretaket uten slike opplysninger, men kanskje det er jeg som er utdatert.
"The more false we destroy, the more room there will be for the true." - Robert Green Ingersoll
|
|
|
Re: Liten markesundersøkelse om ØL
[Re: GeirK]
#1755036
11/03/2014 14:22
|
Registrert: Sep 2008
Innlegg: 2,424
Dexter
Ivrig
|
Ivrig
Registrert: Sep 2008
Innlegg: 2,424 |
Han må _gjøre_ som boka sier, ikke fortelle at han skal gjøre det. På basis av konkrete tester og erfaringer som gjennomføres dannes det et grunnlag for å skaffe (ytterligere) finansiering, ikke (bare) gjennom en teoretisk forretningsplan.
Selvfølgelig - men jeg antar at du er enig i at en forretningsplan må ligge til grunn for at man skal få den initielle finansieringen på plass. I visse tilfeller har forretningsplanen fremdeles merit, kanskje i denne, nyttig for å strukturere tankene dersom man ikke har laget mange slike planer før. Men de siste 10 års state-of-the-art innen entrepreneurship er at gründeren prioriterer annerledes. Det anses viktigere å bygge selskap enn å bruke tid på å detaljere ut planer som likevel må endres underveis. Feks: http://blogs.wsj.com/accelerators/2012/11/29/business-plans-are-an-historic-artifact/ Ja - men man må vel ha et uttalt mål for virksomheten og demonstrere at man har en del greie på markedet man skal operere i for å fange såkorninvestorene sin interesse. Jeg, motsetning til hva enkelte i denne tråden gir inntrykk av, ville ikke investert i dette foretaket uten slike opplysninger, men kanskje det er jeg som er utdatert. Tror dere snakker om to forskjellige settinger. Hvis du vet hva du skal gjøre, og har litt startkapital så trenger du ingen forretningsplan. Da er det beste å bare "just do it". Har du en god idè og trenger å hente inn penger fra eksterne investorer, så trenger du helt klart en forretningsplan. Det er ingen seriøse investorer som åpner pengesekken uten å se en plan.
Redigert av Dexter; 11/03/2014 14:23.
|
|
|
Re: Liten markesundersøkelse om ØL
[Re: Santacruz]
#1755065
11/03/2014 15:05
|
Registrert: Apr 2006
Innlegg: 1,713
MuddyBear
Måsabjønn
|
Måsabjønn
Registrert: Apr 2006
Innlegg: 1,713 |
Diskusjonen om hvorvidt en forretningsplan er avleggs eller ikke bør starte med å definere hva som inngår i en forretningsplan, og hvilken hensikt den skal ha.
Minstekravet [i min mening] er at den skal dekke alle områder som er viktig for å etablere og drive frem en virksomhet. Hensikten er da å få en systematisk sjekk på at man ikke har oversett enkelte områder eller har noen åpenbare blindsoner. Videre bør det være noe analyse på økonomisk levedyktighet.
Som eksempel leste jeg at når Innovasjon Norge (tror det var dem) fikk inn søknader fra både BI / NHH og NTNU, så var det klare forskjeller. Ut av ti sider i søknadene fra BI/NHH var 9 fokusert på market, salg, industri m.m. og 1 side på teknologi. Tilsvarende fra NTNU, 9 sider om teknologi, 1 om market, salg m.m.
Dette er nyttig for de aller fleste, selv erfarne grundere, som da bruker dette for å sørge for at de har et godt balansert oppstarts team. Det tar ikke nødvendigvis lang tid å lage noe sånt, en dag eller to holder om man vet litt hva man gjør.
I andre enden er det forretningsplaner som går svært grundig til verks.. og som ofte er ren bortkastet tid. Kjenner en som brukte mange måneder på å fikle med et Excel ark, finne tall fra ”industrien” og drodle på forskjellige kalkyler. Lagde masse grafer, viste hvordan man kunne få ”hocky stick growth”, prosent av verdensmarkedet, m.m.m. Noe særlig mer bortkastet er vanskelig å forestille seg.
Alt for å si: definer hva du legger i ordet ”forretningsplan” når du sier hvorvidt det er fornuftig eller bortkastet. (Med mindre du skal skrive en bok, avisnyhet e.l. og vil få masse oppmerksomhet ved å skille deg fra det andre har sagt før.)
|
|
|
Re: Liten markesundersøkelse om ØL
[Re: Santacruz]
#1755072
11/03/2014 15:17
|
Registrert: Nov 2009
Innlegg: 2,199
DavidS
Ivrig
|
Ivrig
Registrert: Nov 2009
Innlegg: 2,199 |
Rust? Fordi det rimer på dust.
|
|
|
Re: Liten markesundersøkelse om ØL
[Re: DavidS]
#1755090
11/03/2014 15:50
|
Registrert: Mar 2003
Innlegg: 8,525
mtbmaniac
Søk hjelp!
|
Søk hjelp!
Registrert: Mar 2003
Innlegg: 8,525 |
Haha, sinnsykt bra!!  Ikke altfor mye penger heller, dersom sakene faktisk funker kan man spare en del tid og komme raskt igang. En lett/grei utfordring blir kanskje å finne den/de personene som skal bruke utstyret på riktig vis.
|
|
|
Re: Liten markesundersøkelse om ØL
[Re: DavidS]
#1755150
11/03/2014 18:14
|
Registrert: Jul 2004
Innlegg: 3,563
Santacruz
OP
Besatt
|
OP
Besatt
Registrert: Jul 2004
Innlegg: 3,563 |
Perfekt. Men ikke spesielt rimelig. Ser på noe sjekkiske greier, levert og installert her. De regner ut behov og areal etc. Mange bryggere i Norge nå. Mye skotter og engelskmenn, samt norske entusiaster og nyutdannede bryggere.
|
|
|
Re: Liten markesundersøkelse om ØL
[Re: MuddyBear]
#1755152
11/03/2014 18:17
|
Registrert: Jul 2004
Innlegg: 3,563
Santacruz
OP
Besatt
|
OP
Besatt
Registrert: Jul 2004
Innlegg: 3,563 |
Takk Muddy, en nyttig avklaring. Det er klart en forretningsplan og en god presentasjon må foreligge før en ber om spenna. Det er viktig å få ølet ut til folket, men det må finregnes på alle utgifter og potensielle inntekter, på kort og lang sikt. Ferdig med det nå. Showtime straks. Forretningsplanen er slik: Lage masse øl, selge det. Lett som en plett. 
|
|
|
Re: Liten markesundersøkelse om ØL
[Re: Santacruz]
#1755543
12/03/2014 17:55
|
Registrert: Nov 2009
Innlegg: 2,199
DavidS
Ivrig
|
Ivrig
Registrert: Nov 2009
Innlegg: 2,199 |
Vi bruker Ølkonsulenten Stian Krog. Kunnskapsrik, motivert og engasjert type med kjærlighet for brygg. Kan ikke tallfeste det, men antar at pengene vi har brukt på ham har spart oss for mye prøving og feiling, og potensielle feilinvesteringer. Han kan feks bistå med dimensjonering, rett utstyr, metode, oppskrift, lovgivning m.m. Vi la forøvrig ganske mye arbeid ned i forretningsplan, uten å bli helt anal, og det hjalp når vi skulle begynne å søke midler, og i møte med diverse instanser. Man framstår hakket mer innsatsvillig og seriøs når man kan bla fram i planen og finne svar på alle spørsmål man får.
Rust? Fordi det rimer på dust.
|
|
|
Re: Liten markesundersøkelse om ØL
[Re: Santacruz]
#1755565
12/03/2014 18:43
|
Registrert: Jan 2003
Innlegg: 5,594
supernalle
Søk hjelp!
|
Søk hjelp!
Registrert: Jan 2003
Innlegg: 5,594 |
Hei
Har tidligere erfart at forumet kan brukes på alt. Ettersom alle terrengsyklister med respekt for seg selv digger god kaffe og godt øl, trenger jeg litt saklig synsing. Vurderer og starte microbryggeri i Oslo. Vil gjerne disribuere gjennom dagligvare, hotell/restaurant/cafe samt polet. Trenger gode forslag på navn på bryggeriet. Noen som har noe erfaring fra kommersielt microbryggeri? Forslag til "meny"? Hete tips eller feller man bør unngå? Vurderer også en form for crowd funding, altså at f.eks terrengsyklister kan kjøpe aksjer. Medeiere kan komme på lukkede kvelder for prøvesmaking etc. Ville du kjøpt en aksje? Til hvilken pris? Kjør debatt. I running lean så snakker de om unfair advantage. Dette uttrykket har eksistert lenge (før denne boken), og er nøkkelen til å tjene penger. Det var nettopp dette uttrykket som ble prentet inn i oss da jeg studerte entreprenørskap ved Cornell University (2004). Hvis du ikke klarer å gi et godt svar på dette så kan du ikke vente å tjene noe særlig penger. Men man kan allikevel leve på det ved å være arbeidssom og "flink". Dette markedet begynner å bli mettet, der det startes nye bryggerier titt og ofte i Norge. Du må derfor umiddelbart være blant de beste, og du kan ikke vente å tjene de store pengene. Men godt øl er alltid flott, lykke til.
Every man is guilty of all the good he did not do.
- Voltaire
|
|
|
Re: Liten markesundersøkelse om ØL
[Re: DavidS]
#1755569
12/03/2014 18:51
|
Registrert: Jan 2003
Innlegg: 5,594
supernalle
Søk hjelp!
|
Søk hjelp!
Registrert: Jan 2003
Innlegg: 5,594 |
Vi la forøvrig ganske mye arbeid ned i forretningsplan, uten å bli helt anal, og det hjalp når vi skulle begynne å søke midler, og i møte med diverse instanser. Man framstår hakket mer innsatsvillig og seriøs når man kan bla fram i planen og finne svar på alle spørsmål man får.
Husk at forretningsplanen først og fremst er et dokument for deg selv, og at det er et dynamisk dokument.
Every man is guilty of all the good he did not do.
- Voltaire
|
|
|
Re: Liten markesundersøkelse om ØL
[Re: DavidS]
#1755571
12/03/2014 18:54
|
Registrert: Aug 2002
Innlegg: 31,744
GeirK
More than words
|
More than words
Registrert: Aug 2002
Innlegg: 31,744 |
Og glem ikke likviditetsbudsjettet. Det hjelper ikke å gå i overskudd regnskapsmessig dersom du ikke har positiv kontantstrøm. Hvilke kredittavtaler du kan få med leverandørene dine, er helt essensielt her. Mva er også en utfordring i så måte.
"The more false we destroy, the more room there will be for the true." - Robert Green Ingersoll
|
|
|
Re: Liten markesundersøkelse om ØL
[Re: Santacruz]
#1755598
12/03/2014 20:14
|
Registrert: Aug 2005
Innlegg: 5,182
runermm
Søk hjelp!
|
Søk hjelp!
Registrert: Aug 2005
Innlegg: 5,182 |
Enig, det er likviditetsproblemer som gjør at du konker. Det er mulig å være lønnsom og likevel gå pengetom. Poenget med lean-metoden er nettopp å komme lengst mulig med minst mulig cash. Dette nye bryggeriet ville jeg investert i: http://olportalen.no/2014/03/12/nytt-bryggeri-veholt/Usedvanlig dyktig bryggemester kombinert med jordnær og ydmyk tilnærming.
|
|
|
Re: Liten markesundersøkelse om ØL
[Re: Santacruz]
#1755667
12/03/2014 22:35
|
Registrert: Sep 2009
Innlegg: 738
FHanserud
Avhengig
|
Avhengig
Registrert: Sep 2009
Innlegg: 738 |
Har ingen penger å investere, men kan stille med et ønske. Vær så snill å brygg noe annet enn IPA. Alt for mye IPA ute og går, jeg vil ha mer spennende brown ale.
|
|
|
Re: Liten markesundersøkelse om ØL
[Re: Santacruz]
#1774506
22/04/2014 13:54
|
Registrert: Mar 2009
Innlegg: 337
ozzy
Entusiast
|
Entusiast
Registrert: Mar 2009
Innlegg: 337 |
Pass på at du ikke planlegger å tjene penger på å jobbe, dvs. bytte penger mot at du brygger og transporterer. Det høres sikkert rart ut for mange som ikke har drevet firma men det er ingen god forretningside. Da blir du som f.eks et rådgiver å regne, en som leier ut seg og sin ekspertise mot timesbetaling og du tar all risiko for tap. Det varer så lenge du kan jobbe. Et godt konsept er når inntjening ikke direkte er koblet opp mot din arbeidsinnsats. Med det sier jeg ikke at det ikke skal kreves arbeid men som sagt, ikke en direkte korrelasjon mellom inntjening og innsats. Derfor er det lett å se seg blind på at man tjener penger på noe når man i virkeligheten kunne gjort noe annet og hatt det enklere og tjent mere. Da Orkla solgte ølvirksomheten sin i et sterkt voksende marked i Russland og omliggende land lo de hele veien til banken. Produksjonskosten på en liter øl ligger under 30 øre antar jeg og smak er enkelt å få til. Da er det et spørsmål om logistikk og merkevarebygging/salg. I virkeligheten kan det tenkes at forretningsideen til Carslberg er å nå kunden med produktet der han er, ikke nødvendigvis å brygge godt øl. De definererer seg som en transportør og merkevarebygger, ikke merkevarebrygger. Ofte ser man en lokal tidsbegrenset interesse for mikrobryggerier men skulle du bli plagsom for de store har de enkle og lovlige midler og kvele deg på. Hvordan hadde du tenkt å gjøre det med flasker og hvorfor tidsbegrenset? En varm sommerdag er du utsolgt og synes det er bra men da tvinger du kunden tilbake til det kjente merket og han oppdager at det ikke var så ille likevel. Å få den kunden tilbake i folden krever mer enn det smaker og sakte men sikkert blir det salg til venner og kjente.
|
|
|
Re: Liten markesundersøkelse om ØL
[Re: Santacruz]
#1774556
22/04/2014 16:49
|
Registrert: May 2010
Innlegg: 416
Eplemosten
Entusiast
|
Entusiast
Registrert: May 2010
Innlegg: 416 |
Hepp. Skal ikke ha noe med sykkel å gjøre. Joo, litt da! Ok. Lager et krank-lager-øl. (ler fyrstelig av egne vitser her) Pokker, et par av mine første hjemmebrygg het "Krank-lager", "pale pedale" og "Styrepils". Send PM om crowfunding blir aktuelt.
|
|
|
Re: Liten markesundersøkelse om ØL
[Re: Santacruz]
#1774874
23/04/2014 09:11
|
Registrert: Oct 2007
Innlegg: 3,010
Espen J
Besatt
|
Besatt
Registrert: Oct 2007
Innlegg: 3,010 |
Føles feil å være negativ til noe jeg burde være så positiv til, men jeg håper det er en reel plan om å skille seg ut her. Med så mange små og relativt gode aktører i markedet er det en stor utfordring å dra noe virkelig spektakulært ut av hatten uten at det blir mer gimmick enn faktisk kvalitetsøkning. Litt kjipt, men kansje ikke overraskende, syns jeg antallet wow-opplevelser på ølfronten synker for hvert mikrobryggeri som popper opp, da det meste av totalt nye smakskomboer allerede er i markedet.
Trønder osv
|
|
|
Re: Liten markesundersøkelse om ØL
[Re: Espen J]
#1775097
23/04/2014 15:53
|
Registrert: Apr 2006
Innlegg: 1,713
MuddyBear
Måsabjønn
|
Måsabjønn
Registrert: Apr 2006
Innlegg: 1,713 |
Føles feil å være negativ til noe jeg burde være så positiv til, men ... Det er vel ingen god grunn til å være negativ til dette. Det handler om å finne rett strategi for situasjonen og utføre den best mulig. Populære og lett forståelige strategier som First mover advantage, er ikke mulig, da markedet er for modent til dette. Vil påstå at også Second mover advantage ikke lenger er en mulighet, da for eksempel Nøgne Ø har gjennomført den ganske godt. Differensiering basert på smak kan også være vanskelig. Men i et marked der veksten er på 50%, og man ser fra andre land at det er store muligheter, er det ingen grunn til å være pessimistisk; kun nødvendig å tenke klart. For de som ønsker å forstå mer vil jeg på det varmeste anbefale dette MOOC kurset: https://www.coursera.org/course/marketing det holdes av tre på Wharton business school, som regnes som verdens 3. beste MBA program. Har bare sett første uken, men virker lovende så langt.
|
|
|
Re: Liten markesundersøkelse om ØL
[Re: Santacruz]
#1775107
23/04/2014 16:22
|
Registrert: Apr 2013
Innlegg: 275
Anders_S
Entusiast
|
Entusiast
Registrert: Apr 2013
Innlegg: 275 |
Me har brukt boka "Fra idè til ny virksomhet" som faglitteratur på skulen, og boka er grei og lettlest. Ligg forresten ein grei mal for forretningsplan ute på heimesidene deira, http://www.fraidetilnyvirksomhet.no/.Nyttig eller ei, so er det ein del spørsmål ein kanskje ikkje har spurt seg sjølv, som kan vera greit å gjera.
|
|
|
|
|