|
|
Birkebeinersekken 2012
|
Re: Birkebeinersekken 2012
[Re: kaiost]
#1319188
05/01/2012 10:19
|
Registrert: May 2009
Innlegg: 9,144
fredriks
Søk hjelp!
|
Søk hjelp!
Registrert: May 2009
Innlegg: 9,144 |
være bevisst vanskelige og plage Birken administrasjonen med infantile spørsmål som "hva er ull" Det här är en seriös fråga. Vad menas med ull i birkens regler? Jag har inget ull underställ och undrar därför på om jag skulle bli tvingad att köpa det om jag skulle sykla birken. Man diskuterer jo ikke hvorvidt sekken skal veie 3,5 kg, men altså innholdet. Målet for en del er altså å få denne sekken så liten som mulig slik at de " tror" de kan tjene noen sekunder på dette. Detta är nog det som gäller för en del men för andra är det kanske så att de inte har presis allt i form av utrustning och skulle vilja ha en presisering av vad som de faktiskt behöver ha med sig. Denne holdningen kombinert med med en utrolig evne til å kverulere (ikke bare svensk fenomen ser det ut til)gjør at det egentlig bare er å riste på hodet og la dem holde på for de vet sannsynlig ikke bedre.
Det är klart att det är en del kverulering men jag tycker också att det borde vara så otroligt lätt för birken att skriva klarare regler och på det sättet få slut på det mesta av diskusionen.
|
|
|
Re: Birkebeinersekken 2012
[Re: Kjesk]
#1327622
26/01/2012 12:39
|
Registrert: Jun 2009
Innlegg: 1,114
ScottRacing
Ringrev
|
Ringrev
Registrert: Jun 2009
Innlegg: 1,114 |
Regner med at de fleste skjønner at det er mer fornuftig å ha verktøy/slange/dekk/vindjakke i sekken enn blylodd.  Tviler på at det er noen som er så dumme at de fyller sekken med 3,5kg sand når de skal ut på en vanlig søndagstur, for min del har jeg som regel med lappesaker/pumpe/mobiltelefon/mat/drikke Hvorvidt noen blir disket i ett ritt fordi de ikke har lest rittregelemntet og så hyrer inn advokat så sier vel det mest om vedkommendes personlige økonomi. Reglene bør være entydige og problemstillinger som at sekkens vekt er redusert med 150gram fordi rytteren har tatt jakka ut av sekken og på seg underveis bør selvfølgelig avklares. (det er jo helt uaktuelt å kjøre med overvekt...)
Redigert av ScottRacing; 26/01/2012 12:41.
Æresmedlem i KrampeKameratene
|
|
|
Re: Birkebeinersekken 2012
[Re: Kjesk]
#1327631
26/01/2012 12:52
|
Registrert: Jun 2005
Innlegg: 3,013
Sykkelbob
Besatt
|
Besatt
Registrert: Jun 2005
Innlegg: 3,013 |
Synes det er veldig bra at denne diskusjonen har blitt såpass livlig som den har. Det setter kanskje fokus på vett rundt hva som man har i sekken.
Men den baserer seg på at noen fremsetter og tvilholder på en påstand om at Birken diskvalifiserer ryttere som har sekken full av raggsokker, votter, bukser, gensere og det ene med det andre (og allikevel får sekken til å se panneflat ut på bilder og allikevel velger i edru tilstand å skrive under på et dokument som sier at sekken var helt tom foruten blyloddene).
Jeg håper ikke noen er så avhengslet her at de faktisk er redde for at de kommer til å bli disket på grunn av feil ulltype eller annen polemikk om tekstilene i sekken. Det har Birken aldri gjort, og aldri sagt de kommer til å gjøre.
Har man en sekk pakket fornuftig med klær vil du aldri bli "tatt".. Men pakker du den med blylodd og verdens tynneste fis av en vindjakke, så er du "on your own"...
|
|
|
Re: Birkebeinersekken 2012
[Re: Kjesk]
#1351162
14/03/2012 08:52
|
Registrert: Apr 2009
Innlegg: 1,084
Kjesk
OP
Ringrev
|
OP
Ringrev
Registrert: Apr 2009
Innlegg: 1,084 |
Hadde gleden av å være med på halvbirken på søndag i fantastisk vær og føre. Min påstand om at det ALLTID er bedre vær helga før det ordentlige rennet holder fortsatt! Men, fikk da også utdelt programbladet fra arrangør, og leser både der og på hjemmesiden deres at kravet til innhold i sekken er uforandret. Betyr at det er fritt fram for dere som skal gå til helgen. En lett sekk. Gå til madamens undertøyskuff og finn en g-string truse, eller for å slå to fluer i en smekk - bruk eks. Craft sin UNDERTØYsboxer med VINDTETT front. Hiv opp i et halvt knekkebrød og en miniatyr whiskey-flaske. En liten bit av et stearinlys som smørning, så er innholdet dekket. Du trenger da bare ca 3000 gram sand, så er du der.  Eller, du kan bruke hodet og pakke andre ting...... Uansett - til dere som skal gå; Ha en God Tur!
|
|
|
Re: Birkebeinersekken 2012
[Re: Kjesk]
#1405778
23/05/2012 12:31
|
Registrert: Apr 2009
Innlegg: 1,084
Kjesk
OP
Ringrev
|
OP
Ringrev
Registrert: Apr 2009
Innlegg: 1,084 |
Vekker opp igjen denne tråden etter at Tone Lien svarte oss i tråden "Truer med rettsak etter...", og ba om forumets hjelp til å definere hva som skal være innholdet i sekken.
Synes vi her kan komme med forslag på dette, og starter med min egen, enkle liste. (hvordan ordlyden forøvrig skal være i rittreglene, må Tone & co. styre!)
- regn-/vindtett jakke (enten/eller) - regn-/vindtett bukse (enten/eller) - superundertøy med lange armer/bein - Enkeltmannspakke (enkle forbindingssaker) - minimum 0,2 l drikke (eks. Kjeft, YT) - mimimum 2 stk. Kvikklunsj eller annen sjokolade - verktøy/reservedeler etter eget ønske/behov
Det siste punktet mener jeg må være opp til hver enkelt. Om kjedet eller en wire ryker, og du ikke kan å skifte selv, ja da får du heller gå fram/tilbake til nærmeste servicestasjon. En ødelagt sykkel er liksom ikke noe som går på sikkerheten løs.
Andre forslag?
Redigert av Kjesk; 23/05/2012 18:20. Rediger grunn: skriveleifer
|
|
|
Re: Birkebeinersekken 2012
[Re: Kjesk]
#1406661
24/05/2012 13:24
|
Registrert: Feb 2009
Innlegg: 722
mojo
Avhengig
|
Avhengig
Registrert: Feb 2009
Innlegg: 722 |
Støtter den - kan umulig misforståes (selv om noen sikker vil misforstå uansett).
|
|
|
Re: Birkebeinersekken 2012
[Re: Kjesk]
#1407127
25/05/2012 09:08
|
Registrert: Aug 2006
Innlegg: 2,179
Ketle
Ivrig
|
Ivrig
Registrert: Aug 2006
Innlegg: 2,179 |
Ville tatt med lue og votter/hansker med lange fingre også. Mye av varmetapet er gjennom hodet og på Birken har det tidligere vært nede mot 0 grader på Sjusjøen, ellers har jeg ingen innvendinger mot listen.
|
|
|
Re: Birkebeinersekken 2012
[Re: Kjesk]
#1432468
26/06/2012 10:44
|
Registrert: Apr 2009
Innlegg: 1,084
Kjesk
OP
Ringrev
|
OP
Ringrev
Registrert: Apr 2009
Innlegg: 1,084 |
Da har fasiten kommet fra arrangør!
Rittregler for FredagsBirken sykkel og Birkebeinerrittet Krav til vekt og innhold i sekk Alle deltakere, uansett klasse, må bære sekk som skal veie minst 3,5 kg under hele rittet. Av sikkerhetsmessige årsaker er det ett absolutt krav at deltakerne tar med seg følgende ekstra utstyr på turen: •Vind-/regntett jakke med lange ermer og bukse med lange bein •Votter/hansker med lange fingre •Hodebekledning (lue/buff) •Langt ullundertøy (trøye og bukse) •Tørre sokker •Mat •Verktøy •Slange(r) •Vi anbefaler også å ta med pumpe Sekken skal bæres på ryggen under hele rittet. Det er ikke tilltatt å bære sekken under sykkeltrøye eller vind-/regnjakke. Sekken skal alltid være synlig og tilgjengelig. Kontroll av vekt og innhold blir gjennomført. Rytterne er selv ansvarlig for at sekken ikke er for lett ved målgang. Deltakere som har for lett sekk, mangler viktig innhold eller som ikke bærer sekk vil få tillegg i tid eller bli diskvalifisert. Det blir utplassert vekter for egenkontroll ved sekretariatene fredag og lørdag.
Utstyr i sekken som brukes underveis i rittet kommer i tillegg til vekten på 3,5 kg.
Fortsatt mange rom for egne tolkninger, men kanskje mat/verktøy ikke er de viktigste tingene å ha med når nærmeste mat-/servicestasjon aldri er mange kilometer unna.
|
|
|
Re: Birkebeinersekken 2012
[Re: Kjesk]
#1432484
26/06/2012 10:54
|
Registrert: May 2010
Innlegg: 4,033
Stefan77
Besatt
|
Besatt
Registrert: May 2010
Innlegg: 4,033 |
Det blir ikke behov for noe ekstra ballast iallefall. Om ikke annet så er dette vel en godkjent unnskyldning for p kjøpe ny sekk. Vil en Osprey raptor 18 være stor nok?
- Stefan
|
|
|
Re: Birkebeinersekken 2012
[Re: Kjesk]
#1432493
26/06/2012 11:06
|
Registrert: Mar 2008
Innlegg: 2,862
front biker
Besatt
|
Besatt
Registrert: Mar 2008
Innlegg: 2,862 |
Synes pakkelista er blitt grei. Fornuftig innhold og akkurat tilstrekkelig konkret.
Nå er det bare å lene seg tilbake og vente på at flisespikkerne kommer. Mat: En kvart kvikklunsj? Verktøy: holder det med 1 stk dekkspak? Tørre sokker: hva om de blir våte underveis? Vedder en halv energibar på at diskusjonene kommer.
Bli NOTS-medlem! NOTS ivaretar terrengsyklistenes interesser. Se www.nots.no. Gi bidrag til NOTS' stifond Oslomarka - bruk Vipps 13077.
|
|
|
Re: Birkebeinersekken 2012
[Re: Stefan77]
#1432495
26/06/2012 11:08
|
Registrert: Feb 2009
Innlegg: 722
mojo
Avhengig
|
Avhengig
Registrert: Feb 2009
Innlegg: 722 |
Om ikke annet så er dette vel en godkjent unnskyldning for p kjøpe ny sekk. Jepp, nå må den tynne lefsa byttes ut mot noe større, men nytt er uansett moro!
|
|
|
Re: Birkebeinersekken 2012
[Re: Kjesk]
#1432496
26/06/2012 11:09
|
Registrert: Jun 2011
Innlegg: 542
Mastodon
Avhengig
|
Avhengig
Registrert: Jun 2011
Innlegg: 542 |
Hva om man tilfeldigvis stiller til start med Vind-/regntett jakke med lange ermer og bukse med lange bein? Må man da ha et ekstra sett med dette i sekken?
Synes fortsatt at reglene kunne vært tydeligere...
|
|
|
Re: Birkebeinersekken 2012
[Re: Mastodon]
#1432515
26/06/2012 11:24
|
Registrert: Mar 2008
Innlegg: 2,862
front biker
Besatt
|
Besatt
Registrert: Mar 2008
Innlegg: 2,862 |
Hva om man tilfeldigvis stiller til start med Vind-/regntett jakke med lange ermer og bukse med lange bein? Må man da ha et ekstra sett med dette i sekken?
Synes fortsatt at reglene kunne vært tydeligere... Utstyr i sekken som brukes underveis i rittet kommer i tillegg til vekten på 3,5 kg. En grei fortolkning av dette må være at du gjerne kan ha på deg noe av det foreskrevne tøyet, bare sekken veier 3,5 kg hele veien. Hva med ullundertøy og tørre sokker...? Se mitt innlegg over om fliskespikking. Unnskyld ;-)
Bli NOTS-medlem! NOTS ivaretar terrengsyklistenes interesser. Se www.nots.no. Gi bidrag til NOTS' stifond Oslomarka - bruk Vipps 13077.
|
|
|
Re: Birkebeinersekken 2012
[Re: front biker]
#1432547
26/06/2012 11:53
|
Registrert: Jun 2011
Innlegg: 542
Mastodon
Avhengig
|
Avhengig
Registrert: Jun 2011
Innlegg: 542 |
Hva med ullundertøy og tørre sokker...? Se mitt innlegg over om fliskespikking. Unnskyld ;-) Ja, hva om det kommer vann inn i sekken, slik at sokkene ikke lenger er tørre ved målgang? Blir det tillegg i tid?;-)
|
|
|
Re: Birkebeinersekken 2012
[Re: Mastodon]
#1432555
26/06/2012 11:59
|
Registrert: Apr 2009
Innlegg: 1,084
Kjesk
OP
Ringrev
|
OP
Ringrev
Registrert: Apr 2009
Innlegg: 1,084 |
Hva med ullundertøy og tørre sokker...? Se mitt innlegg over om fliskespikking. Unnskyld ;-) Ja, hva om det kommer vann inn i sekken, slik at sokkene ikke lenger er tørre ved målgang? Blir det tillegg i tid?;-) Da har det vært hull i brød-posen du pakket sokkene i! 
|
|
|
Re: Birkebeinersekken 2012
[Re: Kjesk]
#1432563
26/06/2012 12:11
|
Registrert: Aug 2007
Innlegg: 7,358
Knirkekne
Søk hjelp!
|
Søk hjelp!
Registrert: Aug 2007
Innlegg: 7,358 |
Flott pakkeliste det der. Det er jo koslig at de presiserer at pumpe kan være OK å ha når man først har pakket ekstra slange :-D
Strange women lying in ponds distributing swords is no basis for a system of government.
|
|
|
Re: Birkebeinersekken 2012
[Re: Kjesk]
#1432571
26/06/2012 12:23
|
Registrert: Aug 2006
Innlegg: 3,513
bjerkseth
Besatt
|
Besatt
Registrert: Aug 2006
Innlegg: 3,513 |
Da har fasiten kommet fra arrangør!
Rittregler for FredagsBirken sykkel og Birkebeinerrittet Krav til vekt og innhold i sekk Alle deltakere, uansett klasse, må bære sekk som skal veie minst 3,5 kg under hele rittet. Av sikkerhetsmessige årsaker er det ett absolutt krav at deltakerne tar med seg følgende ekstra utstyr på turen: •Vind-/regntett jakke med lange ermer og bukse med lange bein •Votter/hansker med lange fingre •Hodebekledning (lue/buff) •Langt ullundertøy (trøye og bukse) •Tørre sokker •Mat •Verktøy •Slange(r) •Vi anbefaler også å ta med pumpe Sekken skal bæres på ryggen under hele rittet. Det er ikke tilltatt å bære sekken under sykkeltrøye eller vind-/regnjakke. Sekken skal alltid være synlig og tilgjengelig. Kontroll av vekt og innhold blir gjennomført. Rytterne er selv ansvarlig for at sekken ikke er for lett ved målgang. Deltakere som har for lett sekk, mangler viktig innhold eller som ikke bærer sekk vil få tillegg i tid eller bli diskvalifisert. Det blir utplassert vekter for egenkontroll ved sekretariatene fredag og lørdag.
Utstyr i sekken som brukes underveis i rittet kommer i tillegg til vekten på 3,5 kg.
Fortsatt mange rom for egne tolkninger, men kanskje mat/verktøy ikke er de viktigste tingene å ha med når nærmeste mat-/servicestasjon aldri er mange kilometer unna. De selger bukse, jakke og undertøy på babyshop?
Instagram: @oivindbjerkseth
|
|
|
Re: Birkebeinersekken 2012
[Re: front biker]
#1432677
26/06/2012 14:02
|
Registrert: Aug 2009
Innlegg: 1,198
EiW
Ringrev
|
Ringrev
Registrert: Aug 2009
Innlegg: 1,198 |
Synes pakkelista er blitt grei. Fornuftig innhold og akkurat tilstrekkelig konkret. Enig. Syns kanskje det er litt drøyt med kravet om lang ull under og over, men la gå. Men trenger faktisk en bra anbefaling på sekk, gjerne med drikkeblære og passende for lange rygger. Noen?
|
|
|
Re: Birkebeinersekken 2012
[Re: Kjesk]
#1432722
26/06/2012 15:03
|
Registrert: Jan 2011
Innlegg: 1,511
Radival
Ivrig
|
Ivrig
Registrert: Jan 2011
Innlegg: 1,511 |
Rittregler for FredagsBirken sykkel og Birkebeinerrittet Krav til vekt og innhold i sekk Alle deltakere, uansett klasse, må bære sekk som skal veie minst 3,5 kg under hele rittet. Av sikkerhetsmessige årsaker er det ett absolutt krav at deltakerne tar med seg følgende ekstra utstyr på turen: ... •Slange(r) ...
Bonuspoeng til den som stapper en hoggorm i sekken og drar fram denne ved kontroll 
Redigert av Radival; 26/06/2012 15:03.
|
|
|
Re: Birkebeinersekken 2012
[Re: EiW]
#1432779
26/06/2012 16:41
|
Registrert: May 2003
Innlegg: 2,264
torsteinvh
Ivrig
|
Ivrig
Registrert: May 2003
Innlegg: 2,264 |
Men trenger faktisk en bra anbefaling på sekk, gjerne med drikkeblære og passende for lange rygger. Noen? Kjøpte en CamelBak Octane 18X til Birken i fjor for å få plass til alle klærne. Lett og fin sekk, med gode kompresjonsmuligheter. I år har jeg lyst til å prøve en Charge LR som har drikkeposen lavere ned mot livet.
With light parts come great responsibility
|
|
|
Re: Birkebeinersekken 2012
[Re: front biker]
#1433061
26/06/2012 22:58
|
Registrert: Jun 2011
Innlegg: 372
AdIoS
Entusiast
|
Entusiast
Registrert: Jun 2011
Innlegg: 372 |
Hva om man tilfeldigvis stiller til start med Vind-/regntett jakke med lange ermer og bukse med lange bein? Må man da ha et ekstra sett med dette i sekken?
Synes fortsatt at reglene kunne vært tydeligere... Utstyr i sekken som brukes underveis i rittet kommer i tillegg til vekten på 3,5 kg. En grei fortolkning av dette må være at du gjerne kan ha på deg noe av det foreskrevne tøyet, bare sekken veier 3,5 kg hele veien. Hva med ullundertøy og tørre sokker...? Se mitt innlegg over om fliskespikking. Unnskyld ;-) Det står jo "Av sikkerhetsmessige årsaker er det ett absolutt krav at deltakerne tar med seg følgende ekstra utstyr på turen:"Ekstra som i tillegg til det du har på deg!?
|
|
|
Re: Birkebeinersekken 2012
[Re: AdIoS]
#1433136
27/06/2012 06:49
|
Registrert: May 2003
Innlegg: 2,264
torsteinvh
Ivrig
|
Ivrig
Registrert: May 2003
Innlegg: 2,264 |
Det står jo "Av sikkerhetsmessige årsaker er det ett absolutt krav at deltakerne tar med seg følgende ekstra utstyr på turen:"
Ekstra som i tillegg til det du har på deg!? Jeg mailet Birkenadministrasjonen om innhold i sekken i fjor, og svaret jeg fikk var at intensjonen bak innholdskravet er at man skal ha noe tørt og varmt å ta på seg dersom man må bryte og må vente lenge på transport. Så dersom man velger å ha på vindjakka på start fordi det blåser litt i stedet for å ha den i sekken, så tviler jeg veldig sterkt på at du blir disket.
With light parts come great responsibility
|
|
|
Re: Birkebeinersekken 2012
[Re: Kjesk]
#1433148
27/06/2012 07:10
|
Registrert: May 2009
Innlegg: 9,144
fredriks
Søk hjelp!
|
Søk hjelp!
Registrert: May 2009
Innlegg: 9,144 |
Jag tycker det är konstigt att det är tillräkligt med vindjacka trots att en vindjacka inte skyddar spesiellt mycket i ösregn medans det tydligen är viktigt att understället är i ull och inte i syntet.
Att inte drikka är nödvändigt är ju också lite spesiellt och det med att pumpe bara är en anbefallning är ju väldigt spesiellt.
|
|
|
Re: Birkebeinersekken 2012
[Re: fredriks]
#1433162
27/06/2012 07:25
|
Registrert: Apr 2002
Innlegg: 19,900
larsb
Bjolsen Zeit
|
Bjolsen Zeit
Registrert: Apr 2002
Innlegg: 19,900 |
Jag tycker det är konstigt att det är tillräkligt med vindjacka..... Kjære fredriks. Nå sitter du og finner på ting for å lage problemer som ikke finnes. Jeg siterer fra kjesk og regner med at han har klippet korrekt fra reglene: •Vind-/regntett jakke med lange ermer og bukse med lange bein Dette betyr ikke at det er tilstrekkelig med vindjakke. Det er mulig at du tolker det sånn. Men da må du i tilfelle sjekke med en voksen før du pakker sekken din og poster på internett. LarsB
|
|
|
Re: Birkebeinersekken 2012
[Re: larsb]
#1433180
27/06/2012 07:48
|
Registrert: May 2009
Innlegg: 9,144
fredriks
Søk hjelp!
|
Søk hjelp!
Registrert: May 2009
Innlegg: 9,144 |
I så fall tolkade jag det fel. Jag trodde -/ betyder eller men bra att en vuxen kunde hjälpa mig med tolkningen.
Varför inte skrive "vind og regntett jakke" eller "regntett jakke" (eftersom en regntett jakke är vindtätt) iställer för att använda en teckenkombination som kanske inte är helt oppenbar för alla?
edit: Vad handlade din post egentligen om (förutom att vara nedlåtande)? Att man är dum om man inte tar med de sakerna som du anser att man bör ta med sig eller att du faktiskt säger att jag tolkar det som står i reglerna fel?
Redigert av fredriks; 27/06/2012 08:15.
|
|
|
Re: Birkebeinersekken 2012
[Re: larsb]
#1433184
27/06/2012 07:51
|
Registrert: Oct 2004
Innlegg: 1,344
Rønnern
Skrotnisse
|
Skrotnisse
Registrert: Oct 2004
Innlegg: 1,344 |
Dette betyr ikke at det er tilstrekkelig med vindjakke. Det er mulig at du tolker det sånn. Men da må du i tilfelle sjekke med en voksen før du pakker sekken din og poster på internett. Ha, ha, ha, tusen takk for kaffespruten på tastaturet 
|
|
|
Re: Birkebeinersekken 2012
[Re: Kjesk]
#1433206
27/06/2012 08:10
|
Registrert: Jun 2011
Innlegg: 68
teamduregreb
Medlem
|
Medlem
Registrert: Jun 2011
Innlegg: 68 |
Blir full sekk i alle fulle fall...
|
|
|
Re: Birkebeinersekken 2012
[Re: Rønnern]
#1433219
27/06/2012 08:24
|
Registrert: Feb 2004
Innlegg: 2,411
kao
Ivrig
|
Ivrig
Registrert: Feb 2004
Innlegg: 2,411 |
Ha, ha, ha, tusen takk for kaffespruten på tastaturet Da var vi to
|
|
|
Re: Birkebeinersekken 2012
[Re: Kjesk]
#1433231
27/06/2012 08:31
|
Registrert: Aug 2007
Innlegg: 7,358
Knirkekne
Søk hjelp!
|
Søk hjelp!
Registrert: Aug 2007
Innlegg: 7,358 |
Jeg tror jeg har sagt dette før: Hva er problemet?
MAn skal h asekk. Den skal veie 3.5 kilo. Det skal være (ca) samme innholdet i alle.
SFår man store problemer med kroppen av en liten sekk, er man enten for skjør for sitt eget beste, eller har trent for lite på å bære sekk :-)
Strange women lying in ponds distributing swords is no basis for a system of government.
|
|
|
Re: Birkebeinersekken 2012
[Re: fredriks]
#1433271
27/06/2012 08:57
|
Registrert: Apr 2002
Innlegg: 19,900
larsb
Bjolsen Zeit
|
Bjolsen Zeit
Registrert: Apr 2002
Innlegg: 19,900 |
...edit: Vad handlade din post egentligen om (förutom att vara nedlåtande)? Att man är dum om man inte tar med de sakerna som du anser att man bör ta med sig eller att du faktiskt säger att jag tolkar det som står i reglerna fel? Min post handlet indirekte om din måte å diskutere på dette forumet. Jeg har problemer med å forholde meg til den. Jeg oppfatter at du for det meste inntar svært kritiske holdninger til saker du velger å diskutere. Dette uten å peke på dine egne alternativer eller løsninger. Siden jeg oppfatter deg som kranglefant gadd jeg ikke skrive dette. I stedet skrev jeg mellom linjene at du bør lese og tenke litt før du poster kverulering hele tida. Om du oppfatter dette nedlatende kan det hende du har rett. LarsB
|
|
|
|
|