Man veit ikke helt hva som forårsaker "sting", eller "hold" som det heter øst for vannskillet, men relasjon til saltinntak har det iallefall ikke, men for all del, om du tror at et par salttabletter hjelper må du gjerne ta det

En teori er at det skyldes arrvev i den ytre pleurahinnen som skraper borti den indre(viscerale) pleura når du driver intens aktivitet. En annen er at det skyldes en reflektorisk tømming av milten(som i en rekke andre dyrearter) når kroppen trenger mer blod. En siste er at det skyldes iskemi i mage/tarmvev fordi disse blir nedprioritert sirkulatorisk (sympaticus/parasympaticus-regulering).
Uansett er denne typen smertefeedback fra kroppen et skudd over mål og ikke farlig. De beste rådene er vanlige kjerringråd som å holde hardt rundt en stein e.l. på den siden du har sting.
T