Forrige tråd
Neste tråd
Print tråd

få i gang sykkelen!

få i gang sykkelen! #375695 14/03/2007 16:24
Registrert: Mar 2007
Innlegg: 27
R
Risch-fra-wallyn Offline OP
Fersking
OP Offline
Fersking
R
Registrert: Mar 2007
Innlegg: 27
Hei hei!

Nå som sesongen nærmer seg, tenkte jeg at det kunne være greit å gå over sykkelen. Da tarff jeg på et problem. Jeg finner ikke styrelageret?? <img src="/forum/arena/images/graemlins/crazy.gif" alt="" />jeg vet det befinner seg i rammen mellom gaffelen og rammen, men hvor i mellom der vet jeg ikke. Og når det gjelder kranken så får jeg den ikke "ut" fra rammen. Må man ha et spesielt verktøy? i så fall hva da? Dette høres sikkert veldig tåplig ut, for det burde vel egentlig være en lett sak å fikse, men jeg har lyst til å lære meg dette en gang for alle, og slippe det mase med å levere syklen inn til service.

Mvh
Sebastian


Team Synnfjell
Re: få i gang sykkelen! [Re: Risch-fra-wallyn] #375696 14/03/2007 16:35
Registrert: Jun 2006
Innlegg: 559
Per-henrik Offline
Avhengig
Offline
Avhengig
Registrert: Jun 2006
Innlegg: 559
Hva slags sykkel er det ??


Re: få i gang sykkelen! [Re: Risch-fra-wallyn] #375697 14/03/2007 16:42
Registrert: Jul 2006
Innlegg: 859
KamAxel Offline
Ringrev
Offline
Ringrev
Registrert: Jul 2006
Innlegg: 859


Dette er verktøyet du trenger for å dra av krankarmene etter at du har skrudd ut de ytterste sekskantskruene. Ikke bruk hammer eller prøv å bend av armene. Da blir ting ødelagt. Dette verktøyet koster 39,90 på Biltema, og heter "pedalarmavdrager" der (forøvrig ser det ut til at det er montert feil på bildet).

Skal du ha ut kranklageret, som ligger inne i rammen, trenger du et kranklagerverktøy.



Det kan se ut som det på bildet over, men det kommer an på hvilket lager du har, og det er umulig for meg å si. Fås også på Biltema, dersom du har lager fra Shimano. Søk etter "Kranklageravdrager".

Styrelageret ligger som du sier mellom rammen og gaffelen. Vanligvis ser du ikke noe til det, fordi det er dekket av et støvdeksel. Dersom forhjulet svinger uten problemer, og du ikke kjenner mye bevegelse (slark) hvis du låser forbremsen og rugger sykkelen frem og tilbake, er det ikke noen vits å gjøre noe med styrelageret.

Forøvrig, så er det ikke alt om blir bedre av å bli skrudd av og satt på igjen. Hvis du ikke har noe problemer med slark mellom bevegelige deler, så synes jeg du skal la dem være der de er <img src="/forum/arena/images/graemlins/smile.gif" alt="" /> Vask og smørning er det som vanligvis trengs for å gjøre en sykkel "vårklar".

-Amund-


Ja til mykere trær, og måtte sykkeltyver brenne! [Linket bilde fra freesmileys.org]
Re: få i gang sykkelen! [Re: Risch-fra-wallyn] #375698 14/03/2007 16:42
Registrert: Mar 2002
Innlegg: 1,588
alfen Offline
Ivrig
Offline
Ivrig
Registrert: Mar 2002
Innlegg: 1,588
Du kan for eksempel lese om skifte av krank. Du trenger antakelig krankavdrager og verktøy for å ta ut lageret, men du må vite hvilken type du har. En beskrivelse, modellnavn eller bilde vil kunne gi svar fra forumet.
Men trenger du egentlig å ta av kranken nå?

Styrelager kan du f.eks lese om her, og her kan du få en oversikt over de forskjellige typene. Styrelageret (headset) ligger både på over- og på undersiden av rammen.


Sufferlandria: Like fun, without the fun parts.
Re: få i gang sykkelen! [Re: alfen] #375699 14/03/2007 17:07
Registrert: Mar 2007
Innlegg: 27
R
Risch-fra-wallyn Offline OP
Fersking
OP Offline
Fersking
R
Registrert: Mar 2007
Innlegg: 27
takk for alle svar!. da vet jeg hva jeg skal kjøpe=). Har hatt litt slark i stemmen og kranken, og er akkurat derfor jeg har bestemt meg for å smøre det. Har prøvd å skru stemskruen uten at det hjalp, så tror smøring er det som må til. Takk for linkene alfen!. De var til stor hjelp


Team Synnfjell
Re: få i gang sykkelen! [Re: Risch-fra-wallyn] #375700 14/03/2007 18:10
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 6,409
Pete Offline
Popcornansvarlig
Offline
Popcornansvarlig
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 6,409
Riktig justering av styrelager 101:
1) Løsne skruen(e) på siden av styrestemet. Dette gjøres for at stemet skal kunne gli fritt opp og ned på kronerøret.
2) Pass på at det er klaring fra toppen av stemet og ned til toppen av kronerøret
3) Stram til skruen på toppen av stemet til slarken blir borte, men ikke så mye at styret ikke kan snurre uhindra rundt.
4) Stram til skruen(e) på siden av stemet igjen.

Om du vil ha bilder og slikt anbefaler jeg deg å titte på side 60 i TERRENGSYKKEL #1

Lykke til!

/Peter


Recovery-mode
Re: få i gang sykkelen! [Re: Pete] #375701 14/03/2007 18:37
Registrert: Mar 2007
Innlegg: 27
R
Risch-fra-wallyn Offline OP
Fersking
OP Offline
Fersking
R
Registrert: Mar 2007
Innlegg: 27
Hjertlig takk alle sammen! Styrelageret er nå smurt, nå gjenstår bare kranken i morgen;)


Team Synnfjell

Moderator  support