Forrige tråd
Neste tråd
Print tråd

Oppkjøring Birken- ritt helga før?

Oppkjøring Birken- ritt helga før? #315013 13/08/2006 20:04
Registrert: Feb 2006
Innlegg: 90
DrBike Offline OP
Medlem
OP Offline
Medlem
Registrert: Feb 2006
Innlegg: 90
Skal som mange andre her inne sykle Birken om 14 dager. Har sånn rimelig bra treningsgrunnlag, men fikk 5 dagers ufrivillig treningsfri forrige uke pga sykdom. Syklet Oppdal-Savalen nå i helga uten å gå helt i kjelleren, og er litt usikker på om jeg skal sykle ritt igjen ( Markathriller'n, ca 4 mil) til neste helg.
Er det noen som har meninger om det er en bra ting i oppkjøringen til Birken, eller burde man heller bygge overskudd og trene lettere?

Takknemlig for råd og erfaringer <img src="/forum/arena/images/graemlins/confused.gif" alt="" />


Scientia vincit timorem!
Re: Oppkjøring Birken- ritt helga før? [Re: DrBike] #315014 13/08/2006 20:19
Registrert: Mar 2006
Innlegg: 2,469
M
Mmar Offline
Ivrig
Offline
Ivrig
M
Registrert: Mar 2006
Innlegg: 2,469
Det er nok veldig individuelt for person til person. Er du ung og/eller godt trent er det bare å kjøre på. Så lenge du ikke går helt tom burde det ikke være noe problem å bli fullt restituert på en uke.

Re: Oppkjøring Birken- ritt helga før? [Re: Mmar] #315015 13/08/2006 21:36
Registrert: Oct 2005
Innlegg: 3,362
Buoyen Offline
Besatt
Offline
Besatt
Registrert: Oct 2005
Innlegg: 3,362
Gjør nok mye på en uke ja. Tok ut tilnærmet alt i helga på Savalen-Oppdal, og planlegger å gjøre det samme på Markatrilleren... Regner med jeg er ca. 100% prosent igjen til Birken.

Re: Oppkjøring Birken- ritt helga før? [Re: Buoyen] #315016 14/08/2006 08:16
Registrert: May 2003
Innlegg: 8,853
erling Offline
Søk hjelp!
Offline
Søk hjelp!
Registrert: May 2003
Innlegg: 8,853
Ritt er en veldig fin måte å toppe formen inn mot årets viktigste ritt (Birken). Ritt vil gi en veldig flott trening som du ikke oppnår ved å sykle egne treningsturer. Under ritt vil du alltid kunne klare å ta ut mere krefter, du får erfaring med å sykle ritt osv.

Jeg kjører gjerne ritt hver helg 4 - 5 uker før Birken, og merker at jeg gjør det bedre for hvert ritt som går. Men pass på å ikke tren for hardt i uka mellom rittene. Da er det fokus på restitusjon og hvile.

En mellomuke for meg med ritt på søndag ser gjerne slik ut:

mandag 1 time rolig rest. Tøye godt ut.
tirsdag 4 x 2 min anaerobe intervaller. Oppvarmin + nedkjøring.
onsdag fri
torsdag 1 time rolig langtur. Gjerne litt moro på sti el. Holde pulsen lav.
fredag 45 min. 2 x 60 sek intervall. Øk hele veien, avslutt med full gass. Oppvarming + nedkjøring.
lørdag ritt. Husk oppvarming med 2 - 3 drag opp mot terskel.

Mellomuka bør altså ha fokus på hvile og rest. + korte rolig + korte intense drag.

Når jeg er inne i en formtoppingsperiode har jeg god erfaring med avslutte treninsgturen når jeg begynner å få godfølelsen og begynner å ha det moro. Dette samler overskudd og gir deg stor iver og glede fram mot neste treningstur.

NB! Veldig mange trener for hardt og utmattende inn mot viktige ritt. Ikke gjør den feilen. Hold beina i gang, men ikke trene deg utmattet. Samle overskudd. På Birken kommer du til sprute av overskudd :-)




Re: Oppkjøring Birken- ritt helga før? [Re: erling] #315017 14/08/2006 09:56
Registrert: Feb 2006
Innlegg: 90
DrBike Offline OP
Medlem
OP Offline
Medlem
Registrert: Feb 2006
Innlegg: 90
Takk for nyttige innspill. Det var vel egentlig litt i den gata jeg hadde tenkt meg. Hvordan man legger opp treningen opp mot viktige ritt kommer vel også an på, som marley påpeker, treningsgrunnlaget. Tror kanskje mange av oss på "mellomnivå" (Birktid 3.30 +/-) er for dslappe med å sykle ritt. Helt enig i det Erling skriver; det er verdifull trening, både fysisk, psykisk og teknisk. I tillegg lærer man seg selv å kjenne med tanke på intensitetsstyring, næringsinntak osv.
Får vel klemme til til helga og så får man ta det som det kommer under Birken.


Scientia vincit timorem!
Re: Oppkjøring Birken- ritt helga før? [Re: DrBike] #315018 14/08/2006 11:50
Registrert: Sep 2004
Innlegg: 2,704
jorn_almberg Offline
Besatt
Offline
Besatt
Registrert: Sep 2004
Innlegg: 2,704
Jeg vil anbefale deg å trene som vanlig fram mot Birken - dette er ikke tiden for å eksperimentere med treningsmetoder du ikke har prøvd før. Føler du deg sliten en dag, så kort ned på treningsøkta. Mat og drikke rett etter trening er viktig for å bygge opp formen - særlig etter ritt. Vi sees på Markathrillern lørdag -- lykke til <img src="/forum/arena/images/graemlins/smile.gif" alt="" />


-Jørn

NOTS

Moderator  support