Hvis jeg skal på lavterskeltur med maks utbytte for både sykling og hygge kjører jeg til Golsfjellet. Det tar 2 og en halv ca fra hovedstaden. Mye sauer og kuer, men det er jo bare sjarmerende
Jeg camper eller bor hos kjente nede i dalen, men det er garantert mye fine hytter å få leid der oppe. Jeg ville isf ha sett etter ei hytte rett under tregensen. Golsfjellet vest mellom avkjøringen til Storefjell og Oset hotell gir enklest tilgang på stiene, men sørsiden i Jondalenområdet/turkuppmyri og østsiden før det bikker nedover mot Tisleifjorden funker også. Enklest av disse to blir sør her er det to greie innganger på fjellet. Øst har et knote og skyveparti på et kvarters tid, pluss lite spennende hjemtur.
Det var noen år siden jeg var der sist når jeg tok turen i sommer og det har blitt flikket på stiene som gjorde meg superstoka. Det er noen runder der som alltid har vært sykt kule som nå fremstår som helt vilt kule. Lett å finne frem oppi der også selv om man ikke er kjent.