Jeg har en Ibis Hackalugi Disc fra ca 2014 som fungerer veldig fint. Han som sitter oppå derimot, synes det begynner å bli seigt å tråkke rundt i marka med 50/34-krank og 11-28 kassett, 11s. Så her skal vi prøve å gjøre noe. Har to hjulsett, et for landevei hvor jeg tenker å fortsette med 11-28. På marka-hjulet tenker jeg å sette på en 11-32/34 kassett. Spørsmål:
1. Det er vel ikke noe i veien for å ha 11-28 på et hulsett og 11-32(eller 34) på det andre med ellers samme krank, kjede og gir?
2. Jeg trenger et nytt bakgir med medium cage. Er det noe jeg må tenke på her med kompabilitet til skiftere? Er usikker på eksakt modell, men det er Shimano Ultegra et-eller-annet fra ca 2014. Kan jeg f.eks bruke
Ultegra RD-R8000 GS Bakgir?
3. Kassett, skal jeg gå for 11-32 eller 11-34? Heller mot siste for lettere utveksling i de tyngste bakkene, men lurer på om sprangene oppleves som for store på en slik sykkel. Hva er deres erfaringer?