Gjennom flere generasjoner har vi nordmenn hatt et forhold til DBS. Om det var på grunn av navnet "Den Beste Sykkel" - forkortet til DBS - det vet vi ikke. Men en ting vet vi. DBS var sykkelen de fleste skulle ha eller eie. Selvfølgelig var vel en av årsakene til dette at DBS ble produsert i Norge. Og alt som er norsk har de fleste av oss et forhold til.
Gjennom suksessen med DBS klarte Øglænd AS opp gjennom årene å skape et av de sterkeste merkevarenavn vi har hatt i Norge. Faktisk så sent som for fem år tilbake viste en undersøkelse at DBS fortsatt var et av Norges sterkeste merkevarenavn. Men som mye annen virksomhet her i landet skulle det vise seg at det å produsere sykler i den kvalitet DBS var kjent for ble for kostnadskrevende. Spesielt etter at Norge ikke ville med i EU. Så selv med et sterkt merkevarenavn som DBS skulle det vise seg at i Norge selger man ikke sykler bare på navnet.
Sommeren 2000 stengte monteringen av sykler i Sandnes. Da ble siste del av fabrikken i Sandnes nedlagt, og all produksjon ble overført til de andre fabrikkene innen Cycleurope konsernet og noe til Asia
Fra å ha vært ca. 350 ansatte i Øglænd DBS for bare fire år tilbake, er det i dag kun 36 ansatte igjen, fordelt på avdelingene - utvikling, salg og ettermarked.
Mange spør seg hva som egentlig skjedde. Vi spurte selvfølgelig den nye direktøren om det samme, og fikk et litt tvetydig, men ærlig svar tilbake. Rasmussen var helt klar på å ikke snakke om det som har vært, men heller fokusere på fremtiden og mulighetene som ligger i den. Likevel føler vi at den nye direktøren har et godt poeng når han kommer inn på Norges forhold til EU og Østen.
Land utenfor EU er mer utsatt for konkuranse fra østen. Til Norge er det minimal toll på sykler, mens det til EU land varierer fra 15 til 50%. Tar vi våre hjemmemarked Sverige - Danmark og Finland har de 50% toll fra Kina, og fra Taiwan 15% + event. ekstra toll varierende fra 3 til 30% avhengig av produsent.
Hadde Øglænd DBS fortsatt sin produksjon hadde vi fått 15% toll på alle sykler til Sverige - Danmark og Finland.
Dette er gode grunner nok til at Øglænd DBS ikke kunne opprettholde sin produksjon her i Norge.
Med bakgrunn fra helt andre bransjer enn sykkel, senest som ansvarlig for markedsavdelingen i Volvo Norge, stiller den nye direktøren med en helt ny strategi og filosofi. Ut fra denne filosofien vil vi se en ny og mer markedsrettet profil, bygd over et produktspekter som blir større og mer markedtilpasset enn noen gang. Men kjernevirksomheten skal fortsatt bygges opp rundt DBS.
Se opp for det nye Cycleurope Norge AS, som i tillegg til DBS vil satse på Bianchi, Monark sykler, samt Spectra sykkeldeler og andre sterke merkenavn innen sykkeldeler i Norge. Og strategien er klar. De skal klare å selge samme antall sykler i år som i fjor. Og øke etter hvert.
Men Sykkelmagasinet setter likevel noen spørsmålstegn ved strategien.
Ser man bort fra forskjell på kostnader i forhold til EU, Norge og Østen, så var det flere årsaker til at Øglænd's sykkelproduksjon i Norge måtte nedlegges. Kort vil vi her nevne noen viktige faktorer som var med på å stenge dørene på Norges eneste sykkelfabrikk.
1. DBS har alltid vært i front på sykkelutviklingen i Norge, det var de også når det nye sykkelkonseptet "Offroad sykkelen" ble introdusert på det Norske marked, for over ti år tilbake. Da hadde de vært over i USA og hentet impulser, og vi kjenner alle til Kilimanjaro og Intruder modellen med flere, som alle solgte meget godt. Men beklageligvis så var det også i denne perioden reduksjonene startet.
2: Det ble flere og større konkurrenter på markedet, mange nye og spennende sykkelmerker fra utlandet fikk innpass i Norge. Konkurransen ble hardere og prisene lavere.
3. Øglænd DBS har som sagt alltid vært i forkant og dyktig på kvalitet, men var nå ikke helt med i timen. Fokusering og suksessen med Kilimanjaro, Finse sykkelen med fler, tror vi var en medvirkende årsak til at de ikke fulgte utviklingen med blant annet dyrere sykler for konkurranse og trening. Plutselig lå de ikke i front av utviklingen lenger, slik de hadde vært vant til opp gjennom alle år. De nye og spennende sykkelmerkene ble mer og mer populære hos det norske folk.
4. Som vi har nevnt ble det svært kostnadskrevende å produsere sykler i Norge. Marginene ble mindre, og DBS klarte ikke å konkurrere på pris. Når ca. 80 % av alle sykler som kommer til Norge produseres i Østen, til produksjonskostnader som ligger langt under det vi har her til lands, sier det seg selv at det ble rått parti. Dog må det sies at Cycleurope er av de få som i dag klarer å produsere sykler i Europa. Andre må til lavkostnadsland for å få dette til.
Alt dette medførte til en nedgang i salget fra ca. 105000 sykler per år for fem år tilbake, til ca. 65.000 sykler i 2001. Resultatet ble at sykkelproduksjon i Norge dessverre ikke kunne opprettholdes.
Likevel var det i denne perioden fra ledelsens side sterk fokus på produktnavnet DBS. Beklageligvis valgte de feil strategi. Fremfor å fokusere på utvikling, samarbeid og kvalitet, valgte de nostalgi og satsing på profflag med vektlegging på merkevarebygging. En feilsatsing som kostet enormt mye penger.
Øglænd DBS AS har helt siden 1996 vært en del av Cycleurope og ser derfor navnendring til Cycleurope Norge AS som en naturlig del i utviklingen. Inn i fremtiden vil fortsatt DBS sykkelen være hovedproduktet for det nye selskapet og den nye ledelsen. Produksjonen av DBS er fordelt på Cycleuropes øvrige fabrikker i Sverige, Danmark, Frankrike og Italia som foruten DBS produserer hele 1,4 millioner sykler fordelt over merkene Crescent, Monark, Kildemoes, Everton, Peugot. Gitane, Micmo, Bianchi, Puch, og er med det Eurpopas største sykkelprodusent.
Profflaget er lagt ned og avsluttet, all form for "sponsing" er tonet kraftig ned, og vi ser en dreining mot en mer forbrukerrettet profil.
- Vi skal fortsatt være aktive i markedet, men på en mer markedsrettet måte, sier Rasmussen.
- Vi satser på kompetanseutvikling hos våre medarbeidere, og her vil produktutvikling fortsatt stå meget sentralt. Vi skal fortsatt være i fremste rekke og i forkant av utviklingen. Her skal alle i selskapet bidra, noe et felles kontorlandskap skal være med og bidra til. Vi skal forsterke teamfølelsen og samholdet internt, noe som også skal bidra til en tettere og bedre kontakt mot vårt forhandlernett. Vi rendyrker sykkelkonseptene, med Bianchi som "High End"-merke, DBS på kjernemarkedet og Gitane/Monark som et rimeligere konsept.
Rasmussen ser at terrengsykkelmarkedet er blitt noe mindre, mot en økning av " City bikes" og hybrid sykler. Dette ser vi også antydning til i årets modellutvalg. Men fortsatt vil Cycleurope Norge satse sterkt på MTB segmentet.
Nye konsepter er under utvikling som vi håper markedet vil ta vel imot.
Sykkelmagasinet tror at Cycleurope Norge også i fremtiden må satse på terrengsykkelkonseptet innenfor high-end segmentet, for her og kunne opprettholde et fortsatt sterkt merkevarenavn på DBS.
- Med høy kvalitet mer effektiv produksjon og lavere produksjonskostnader, og med en mer markedstilpasset organisasjon er vi overbevist om at Cycleurope Norge AS skal bli en meget levedyktig aktør i markedet, som skal klare å opprettholde samme eller bedre servicegrad ut til våre kunder som vi alltid har gjort, forteller direktør Rasmussen.
Og dette til tross for at dele lager er flyttet til Sverige. Ingen problen sier Rasmussen.
- Når innkjøringsproblemene er over, kan vi garantere varene levert på døren dagen etter at de er bestilt. Det vil si hvis bestillingen kommer før kl. 12.00. (Dette gjelder sør for Steinkjær. Nord for Steinkjæer må de regne med litt lengre leveringstid).
Sykkelmagasinet ønsker administrerende direktør Georg L. Rasmussen lykke til med å få DBS på beina igjen. Han har mange dyktige medarbeidere og Europas største sykkelleverandør med på laget, og vi tror han vil lykkes.
Hentet her