Forrige tråd
Neste tråd
Print tråd

Interessant om prisøkninger...

Interessant om prisøkninger... #2669495 22/06/2021 07:32
Registrert: Feb 2002
Innlegg: 17,682
RazeFaze Offline OP
More than words
OP Offline
More than words
Registrert: Feb 2002
Innlegg: 17,682
God artikkel om kompleksiteten rundt tilgjengelighet, og økte priser på sykler... og toppen er ikke nådd, tenker jeg.

https://www.vitalmtb.com/features/Why-Are-Bike-Prices-Going-Up-And-Up,3095

The new normal?


--------------------
Happy Trails!
Jørgen
Re: Interessant om prisøkninger... [Re: RazeFaze] #2669989 25/06/2021 08:17
Registrert: Apr 2004
Innlegg: 10,225
hbakken Offline
Høkk, da! Høkk!
Offline
Høkk, da! Høkk!
Registrert: Apr 2004
Innlegg: 10,225
Helt klart interessant!
Spent selv på hva som skjer i 2022. Mine tanker har vært at i beste fall så holdes prisene, men det er jo fare for videre økning.
Videre da i 2023 er kanskje mer spennende.
"Plutselig" løsner det, shipping cost går ned til mer normale nivå og etterspørselen synker. Da kanskje vi ser en nedgang?

Men som det skrives: We just hope that things can stabilize, and if everything calms down a bit, hopefully, prices can drop gradually without a giant crash.

Om alt skjer samtidig så er jo det ikke bra for bransjen, eller våre egne bruktpriser! Dagens bruktpriser er jo rimelig høyt, spesielt på emtb. Slutt på "gamle dager" da man solgte sykkel til 50-60% av nypris etter å ha brukt den en sesong!

Leser jo at på det jevne så snakkes det om i underkant av 10% økning. Det er jo sånn sett ikke så galt.
Ikke det inntrykket jeg har av priser, spesielt på el-sykler. Prisene der har over de to siste årene steget vesentlig mer enn 10% vel?

Snakker vi om 10% prisstigning på sykler/deler på det jevne, så skal vi vel være glad det ikke er værre. Noen som har handlet trevirke i det siste? 10% økning er sånn sett "ingenting".


Den som kjører med et veldig dårlig øye, kommer ned med en nervøs og skjelven latter.
#NBNL -

Re: Interessant om prisøkninger... [Re: RazeFaze] #2669994 25/06/2021 08:43
Registrert: Apr 2010
Innlegg: 4,079
G
Gråstein Online
Besatt
Online
Besatt
G
Registrert: Apr 2010
Innlegg: 4,079
Jeg spør at sommeren 2022 kommer det til å være kjøpers marked på finn for disse to kategoriene:

1) Sykler
2) Hunder

Re: Interessant om prisøkninger... [Re: RazeFaze] #2669999 25/06/2021 08:58
Registrert: Dec 2004
Innlegg: 3,995
S
Supermann Offline
Besatt
Offline
Besatt
S
Registrert: Dec 2004
Innlegg: 3,995
Neste sykkel kjøpes tidligst på en regntung og grå novemberdag i 2022.

Sykkel er internasjonalt i en positiv megatrend, både som transportmiddel og for fritidsaktiviteter. Pandemien har bare fungert som en heftig katalysator. Etterspørselen etter elektriske lastesykler har eksempelvis eksplodert i Europa, riktignok fra lave nivåer. Siden alle sykler mer eller mindre deler produksjonslinjer, transport og distribusjonsårer så kan det ta litt tid før det roer seg. At dette løser seg til 2022 finner jeg veldig optimistisk.

Produksjonskapasiteten må opp, og produsentene må tørre å ekspandere. Per nå ser det ut til at det henger mest hos Shimano(m Fox) og SRAM(Rock Shox). Rammeprodusenter har jo gitt opp å selge hele sykler, så det virker som at det finnes nok av andre komponenter. At leverandørene av komplette sykler sier det skyldes fraktkostnader er en gedigen avledningsmanøver. Fraktkostnaden på en Santa Cruz til 50 000 er neglisjerbar. At komponentene ikke kommer til rett tid er er derimot mye vanskeligere. Tror også SRAM og Shimano ikke er redd for å misligholde kontrakter som betaler mindre godt.

Denne krisen skyldes også i stor grad det litt uheldige duopolet i sykkelbransjen. At det ikke finnes realistiske alternativer til SRAM og Shimano samt Fox og Rock Shox er veldig kjedelig.

En kan også lure på hvorfor ikke Microshift og Suntour er mer synlige enn de er..


Ut på tur!

Re: Interessant om prisøkninger... [Re: Supermann] #2670016 25/06/2021 09:54
Registrert: May 2007
Innlegg: 6,470
Ripen Offline
Søk hjelp!
Offline
Søk hjelp!
Registrert: May 2007
Innlegg: 6,470
Sitat: Supermann


At leverandørene av komplette sykler sier det skyldes fraktkostnader er en gedigen avledningsmanøver. Fraktkostnaden på en Santa Cruz til 50 000 er neglisjerbar. .


Her mener jeg du tar feil, fraktkostnadene har økt, både på komponenter inn til sykkelprodusentene, og fra sykkelprodusentene til distributører og forhandlere. Det er ekte fakta fra virkeligheten, og det bidrar følgelig til prisøkningen.
Og det er flere faktorer som bidrar, som kanskje ikke er like lette å se.

Det er mangel på containere i verden som følge av økt etterspørsel og handel, samt at de hoper seg opp i havner og i tollen. Alt tar litt mer tid pga manglende kapasitet, skiftordninger osv som følge av C19, og containerne blir ikke ledige igjen like raskt som de ble tidligere.
Det er følgelig også mer styrete å få plass til det du skal sende i en container, og å få det med på båten som skal frakte den,
Båtene blir også gjerne forsinket pga de kanskje ikke får legge til havn og losse til planlagt tid, og da er det jo bare å begynne å legge på kostnader for leie av plass på båten, drivstoff, lønn til de ombord osv osv.

Hos de som produserer rammer og komponenter er også kapasiteten sprengt pga etterspørsel og en backlog fra helvete, samtidig med at de kanskje ikke får produsert med full kapasitet pga skiftordninger, restriksjoner på antall personer i produksjon, mulig de må ansette flere for å holde produksjonstakten oppe osv.
Utgiftene øker for de som driver fabrikker, samt hos de som skal sette sammen rammer og komponenter til komplette sykler.

Råvaremangel.

Det er f.eks mangel på epoksy i verden, samtidig med at etterspørselen øker. Epoksy brukes i alle karbon -rammer, felger, kranker, styrer ++. De karbonkomponentene som inneholder noe annet enn epoksy i støpen bør du sjekke og evt styre unna.
Årsaken er at det brukes mer og mer epoksy til infrastruktur, bilindustri, aerospace, maritim industri, solenergi og vindmølleindustri i Kina og Asia for øvrig, noe som fører til at det eksporteres mye mindre til USA og Europa.
Og i Europa skjer det samme, uten at de europeiske produsentene klarer å dekke behovet. Råvareprisene øker, prisen på epoksy stiger.
I tillegg gjelder de samme mekanismene hos produsentene her, de må øke produksjon med begrenset bemanning og skiftordninger.

Karbonfiber. Ikke fullt så ille ennå som for epoksy, men det kommer.
Samme mekanismene igjen som nevnt over, og prisen øker.

Aluminium er intet unntak, også her forventes det at en situasjon som allerede begynner å bli ille vil forverres til høsten. Det er spådd mangel på aluminium i Asia, Europa og verden for øvrig ila høsten.

Dette er altså ikke unikt for sykkelbransjen men den er den del av det og må kjempe med nebb og klør i alle ledd for å få produsert rammer og komponenter nok, samt å få fraktet dem til seg, og så i neste ledd syklene ut i distribusjonsnettet når de endelig er klare for levering.
Og det kommer til å forbli slik, om ikke verre til vi er godt inne i 2022.

Ingen som prøver å avlede noen. Det ville vel i så fall ha vært tidenes konspirasjon, en samlet sykkelindustri hvor alle er enige om å skru opp prisene og ingen nytter høvet til å selge sykler på tilbud.


Roy

Ibis Cycles Norge / Forestal Bikes Norge / Production Privée / Outbound Lighting / Probike AS





Re: Interessant om prisøkninger... [Re: RazeFaze] #2670021 25/06/2021 10:22
Registrert: Aug 2014
Innlegg: 5,654
E
EmilZipp Offline
Søk hjelp!
Offline
Søk hjelp!
E
Registrert: Aug 2014
Innlegg: 5,654
Veldig glad jeg kjøpte Ripley av deg før verden gikk til himmels (eller helvete) Roy, nå er det snart så jeg må kjøpe en safe å ha den i. Masse små og store ting selvsagt og jeg gjetter på at det i tillegg til alt annet legges igjen en anelse større marginer inkl vesentlig færre rabattmuligheter slik verden er nå (skulle bare mangle). Igjennom 2018 lå EURNOK på ca 9,50 og nå har NOK kommet noe tilbake men ligger på 10,20


Super X, CAAD12, FATCAAD, Ripley og på exit listen Supersix og 3T Exploro
Re: Interessant om prisøkninger... [Re: RazeFaze] #2670022 25/06/2021 10:24
Registrert: Dec 2004
Innlegg: 3,995
S
Supermann Offline
Besatt
Offline
Besatt
S
Registrert: Dec 2004
Innlegg: 3,995
Tror vi må relativere litt.

Fraktkostnadene på en sykkel til 50 000 utgjør vesentlig mindre enn på en til 20 000. Eller til 5 000. At frakt finner sted også før sykkelen pakkes i eske og transporteres til Europa er også klart, men antall komponenteter og logistikkkompleksitet(om det er et ord) er ikke vesentlig forskjellig på en sykkel til 5, 20 eller 50 tusen.

At etterspørselen har økt betydelig er den vesentlige faktoren. På kort sikt positivt for de som har hatt store varelager og sikre kontrakter, men hele verdikjeden begynner får trøbbel når lager går tomme og man derfor går glipp av salg.

Produksjonsstopp lager selvfølgelig også litt hickup, som igjen medfører problemer senere i verdikjeden hvor det allerede er lite buffer.

=> Om frakkostnadene utgjør endel av prisøkningene? Ja, men ikke i nærheten av like mye som den økte etterspørselen.

Det er ikke uredelig å ta seg betalt når etterspørselen går i været, men å si at fraktkostnadene er den store stygge ulven blir for enkelt, og derfor misledende.

Råvareprisene stiger også, og dette er en global trend som følge av den økonomiske oppturen vi opplever. Det er allikevel ikke aluminiumsprisen som er den vesentlig drivende faktoren her. Prisene på aluminium og andre råvarer var høyere i 2006 enn i dag. Prisene på sykler og sykkelkomponenter har ikke fulgt aluminiumsprisen.

=> Råvareprisen forklarer ikke prisøkningene vi ser.

Dette er etterspørselsdrevet.
Eksempel på økt etterspørsel i det største markedet i Europa: https://de.statista.com/statistik/daten/studie/152721/umfrage/absatz-von-e-bikes-in-deutschland/

Fraktkostnader alene forklarer ikke prisøkning på eksempelvis SRAM og Shimano-komponenter. Disse komponentene er ikke satt sammen av Maersk(frakt) eller Norsk Hydro(alu), men av produksjonslinjer i Asia som helt enkelt har for mye å gjøre. Det følger da selvfølgelig at prisene settes opp.


Ut på tur!

Re: Interessant om prisøkninger... [Re: RazeFaze] #2670032 25/06/2021 11:35
Registrert: Apr 2002
Innlegg: 19,900
larsb Offline
Bjolsen Zeit
Offline
Bjolsen Zeit
Registrert: Apr 2002
Innlegg: 19,900
Vi må ikke glemme råvaresiden og at "all" produksjon baserer seg på Just In Time prinsippet. Begrepet Supply Chain er beskrivende. Når ett ledd i kjeden får problemer rammer det hele linja frem til oss.

Tidligere har "hele" bransjen blitt forsinket på grunn av brann i en enkelt Shimano-fabrikk i Malaysia. Situasjonen nå er at alle ledd i kjeden har hatt hikke ett eller annet sted. Jeg har lest et annet sted at en stålprodusent som lager legeringen alle bruker i pinnene i kjedene sine måtte stenge. det stoppet fort produksjon av kjeder enten det var Sram, Shimano, KMC eller Taya. Det er sånne sitasjoner som gjør at vi ikke ser mer av de mindre merkene når de store ikke kan levere. Noe Supermann etterspurte over.

Denne Marginal Gains podcasten setter lys på situasjonen og er vel verd å lytte til.
https://podcasts.apple.com/no/podcast/aja-20-the-pipeline-problem/id1449434247?i=1000526218008

Så i år og neste år er vedlikehold Jæ&%¤ viktig.
LarsB

Re: Interessant om prisøkninger... [Re: RazeFaze] #2670049 25/06/2021 12:51
Registrert: Apr 2019
Innlegg: 1,172
S
Stupfull Offline
Ringrev
Offline
Ringrev
S
Registrert: Apr 2019
Innlegg: 1,172
Jeg tenger også at det ikke er så enkelt som frakt og råvarepriser. Det er nok både grossister og butikker som har sett muligheten for å klemme ut mer penger.

10% økning får man ikke til selv om prisen på frakt for ei sykkeleske i konteiner går opp fra 400 til 800kr.

Ei heller i leddet med smådeler før det.

Hadde det vært så ille hadde vi ikke sett noe til billigsyklene som dukker opp.

Re: Interessant om prisøkninger... [Re: Stupfull] #2670052 25/06/2021 13:04
Registrert: Apr 2004
Innlegg: 10,225
hbakken Offline
Høkk, da! Høkk!
Offline
Høkk, da! Høkk!
Registrert: Apr 2004
Innlegg: 10,225
Sitat: Stupfull
Jeg tenger også at det ikke er så enkelt som frakt og råvarepriser. Det er nok både grossister og butikker som har sett muligheten for å klemme ut mer penger.

10% økning får man ikke til selv om prisen på frakt for ei sykkeleske i konteiner går opp fra 400 til 800kr.

Ei heller i leddet med smådeler før det.

Hadde det vært så ille hadde vi ikke sett noe til billigsyklene som dukker opp.


Enig, det er noen her som sitter igjen med en god margin. Et eller annet sted. At butikkene sier de ikke sitter igjen med en god margin tror jeg ikke noe på. Ikke at den har økt, men jeg tror ikke på at den har blitt nevneverdig redusert. Prisstigningen går utover kunden.
At butikkene nå sier de "ikke kan" gi rabatt, mener jeg handler mer om at tilgangen til varer er såpass liten at da både kan og de bør selge de få syklene de har til en god margin.
Det er jo veldig mange butikker nå som ikke får alle varene de har bestilt. Eller de får det neste år.


Den som kjører med et veldig dårlig øye, kommer ned med en nervøs og skjelven latter.
#NBNL -

Re: Interessant om prisøkninger... [Re: Supermann] #2670054 25/06/2021 13:22
Registrert: May 2007
Innlegg: 6,470
Ripen Offline
Søk hjelp!
Offline
Søk hjelp!
Registrert: May 2007
Innlegg: 6,470
Sitat: Supermann
Tror vi må relativere litt.

Fraktkostnadene på en sykkel til 50 000 utgjør vesentlig mindre enn på en til 20 000. Eller til 5 000. At frakt finner sted også før sykkelen pakkes i eske og transporteres til Europa er også klart, men antall komponenteter og logistikkkompleksitet(om det er et ord) er ikke vesentlig forskjellig på en sykkel til 5, 20 eller 50 tusen.

At etterspørselen har økt betydelig er den vesentlige faktoren. På kort sikt positivt for de som har hatt store varelager og sikre kontrakter, men hele verdikjeden begynner får trøbbel når lager går tomme og man derfor går glipp av salg.

Produksjonsstopp lager selvfølgelig også litt hickup, som igjen medfører problemer senere i verdikjeden hvor det allerede er lite buffer.

=> Om frakkostnadene utgjør endel av prisøkningene? Ja, men ikke i nærheten av like mye som den økte etterspørselen.

Det er ikke uredelig å ta seg betalt når etterspørselen går i været, men å si at fraktkostnadene er den store stygge ulven blir for enkelt, og derfor misledende.

Råvareprisene stiger også, og dette er en global trend som følge av den økonomiske oppturen vi opplever. Det er allikevel ikke aluminiumsprisen som er den vesentlig drivende faktoren her. Prisene på aluminium og andre råvarer var høyere i 2006 enn i dag. Prisene på sykler og sykkelkomponenter har ikke fulgt aluminiumsprisen.

=> Råvareprisen forklarer ikke prisøkningene vi ser.

Dette er etterspørselsdrevet.
Eksempel på økt etterspørsel i det største markedet i Europa: https://de.statista.com/statistik/daten/studie/152721/umfrage/absatz-von-e-bikes-in-deutschland/

Fraktkostnader alene forklarer ikke prisøkning på eksempelvis SRAM og Shimano-komponenter. Disse komponentene er ikke satt sammen av Maersk(frakt) eller Norsk Hydro(alu), men av produksjonslinjer i Asia som helt enkelt har for mye å gjøre. Det følger da selvfølgelig at prisene settes opp.


Du henger deg voldsomt opp i fraktkostnadene. Er det noen som har hengt ut fraktkostnader som den store stygge ulven?
I så fall er det en veldig forenklet versjon av hva som påvirker prisen for en sykkel levert til kunden.

At råvarepriser nå stiger pga den økonomiske oppturen vi opplever er jo i og for seg sant, men du må se på den biten av det som skyldes kapasitetsproblemer med følgende økte utgifter pga C19 også, det er ikke en ubetydelig del av det.
Og til de som tror prisen på en sykkel har økt dramatisk så har den egentlig ikke det ift mye annet, priser på f.eks epoksy som vi har vært inne på har steget 3 ganger hittil i år, og de kommer til å stige mer.

Noen øker prisene pga etterspørsel, men mitt inntrykk er at de fleste prøver å holde prisnivået nede for ikke å bli oppfattet som usmakelige eller valgt bort av distributører og forhandlere.


Roy

Ibis Cycles Norge / Forestal Bikes Norge / Production Privée / Outbound Lighting / Probike AS





Re: Interessant om prisøkninger... [Re: Ripen] #2670058 25/06/2021 13:39
Registrert: Mar 2020
Innlegg: 976
A
Appelsin Offline
Ringrev
Offline
Ringrev
A
Registrert: Mar 2020
Innlegg: 976
Sitat: Ripen

Du henger deg voldsomt opp i fraktkostnadene. Er det noen som har hengt ut fraktkostnader som den store stygge ulven?


Det er vel deg? Supermann skriver at det er neglisjerbart, og du svarer med at du tror det er feil og starter å argumentere.

Re: Interessant om prisøkninger... [Re: Ripen] #2670062 25/06/2021 13:55
Registrert: Dec 2004
Innlegg: 3,995
S
Supermann Offline
Besatt
Offline
Besatt
S
Registrert: Dec 2004
Innlegg: 3,995
Sitat: Ripen
Sitat: Supermann
Tror vi må relativere litt.

Fraktkostnadene på en sykkel til 50 000 utgjør vesentlig mindre enn på en til 20 000. Eller til 5 000. At frakt finner sted også før sykkelen pakkes i eske og transporteres til Europa er også klart, men antall komponenteter og logistikkkompleksitet(om det er et ord) er ikke vesentlig forskjellig på en sykkel til 5, 20 eller 50 tusen.

At etterspørselen har økt betydelig er den vesentlige faktoren. På kort sikt positivt for de som har hatt store varelager og sikre kontrakter, men hele verdikjeden begynner får trøbbel når lager går tomme og man derfor går glipp av salg.

Produksjonsstopp lager selvfølgelig også litt hickup, som igjen medfører problemer senere i verdikjeden hvor det allerede er lite buffer.

=> Om frakkostnadene utgjør endel av prisøkningene? Ja, men ikke i nærheten av like mye som den økte etterspørselen.

Det er ikke uredelig å ta seg betalt når etterspørselen går i været, men å si at fraktkostnadene er den store stygge ulven blir for enkelt, og derfor misledende.

Råvareprisene stiger også, og dette er en global trend som følge av den økonomiske oppturen vi opplever. Det er allikevel ikke aluminiumsprisen som er den vesentlig drivende faktoren her. Prisene på aluminium og andre råvarer var høyere i 2006 enn i dag. Prisene på sykler og sykkelkomponenter har ikke fulgt aluminiumsprisen.

=> Råvareprisen forklarer ikke prisøkningene vi ser.

Dette er etterspørselsdrevet.
Eksempel på økt etterspørsel i det største markedet i Europa: https://de.statista.com/statistik/daten/studie/152721/umfrage/absatz-von-e-bikes-in-deutschland/

Fraktkostnader alene forklarer ikke prisøkning på eksempelvis SRAM og Shimano-komponenter. Disse komponentene er ikke satt sammen av Maersk(frakt) eller Norsk Hydro(alu), men av produksjonslinjer i Asia som helt enkelt har for mye å gjøre. Det følger da selvfølgelig at prisene settes opp.


Du henger deg voldsomt opp i fraktkostnadene. Er det noen som har hengt ut fraktkostnader som den store stygge ulven?
I så fall er det en veldig forenklet versjon av hva som påvirker prisen for en sykkel levert til kunden.

At råvarepriser nå stiger pga den økonomiske oppturen vi opplever er jo i og for seg sant, men du må se på den biten av det som skyldes kapasitetsproblemer med følgende økte utgifter pga C19 også, det er ikke en ubetydelig del av det.
Og til de som tror prisen på en sykkel har økt dramatisk så har den egentlig ikke det ift mye annet, priser på f.eks epoksy som vi har vært inne på har steget 3 ganger hittil i år, og de kommer til å stige mer.

Noen øker prisene pga etterspørsel, men mitt inntrykk er at de fleste prøver å holde prisnivået nede for ikke å bli oppfattet som usmakelige eller valgt bort av distributører og forhandlere.


Dette var en merkelig argumentasjon fra din side.

Jeg "hang meg opp" i fraktkostnader, nettopp fordi du ikke sa deg enig i utsagnet mitt før du deretter argumenterte mot det.

Råvarepriser har vi behandlet bortsett fra Epoxy. Det er aluminum og enkelte stålkvaliteter som er relevante for de fleste av oss. Ingen har felt en tåre over prisene på karbonrammer enda. Epoxy er derfor lite viktig i denne sammenhengen.

Og når vi er innom Epoxy: Epoxy er en liten del av dette, og forklarer ikke økningen i priser på komponenter som det faktisk er vanskelig å få tak i(drivverk og gafler). Epoxy er kanskje et av flere argument for hvorfor prisene på karbonrammer og komponenter kan endre seg noe, men prisen på karbonsykler har aldri vært drevet av råvarepriser uansett. Her det produksjonskapasitet i den enkelte fabrikk pluss arbeidstimer som er begrensede faktorer.

Og du kan ikke sammenligne prisen på en innsatsfaktor med prisen ut på et ferdig produkt. Det blir alt for enkelt, og derfor feil.

Du skriver videre at leverandører ikke ønsker å være usmakelige. Jeg tror vi skal legge fra oss tanken om at sykkelbransjen er full av altruister med langt hår. Også her er det forretningsmessige prinsipper som gjelder. Og det er ingen skam i det! Men det forutsetter at man er ærlige om det. Å legge skylda på alle andre enn sin egen forretningsstrategi for økte priser er uærlighet. Mange gjør det fordi de tror de slipper unna med det, og at de derfor framstår som kule, snille og greie ovenfor kundene sine. Hva vet jeg som er motivasjonen, men den er nok i mange tilfeller kynisk.

Det er selvfølgelig konkurransehensyn som både øker prisen på komponentene, men de samme konkurransehensynene som samtidig begrenser hvor høyt leverandørene tørr gå for å nettopp unngå at folk skyr dem i fremtiden.

At aksjeprisene på sykkelrelaterte aksjer har skutt i været bekrefter jo nettopp dette. For alle som har varer på lager, eller sitter på gode kontrakter, så er det gode penger å tjene om dagen.


Ut på tur!

Re: Interessant om prisøkninger... [Re: RazeFaze] #2670369 28/06/2021 08:53
Registrert: May 2007
Innlegg: 6,470
Ripen Offline
Søk hjelp!
Offline
Søk hjelp!
Registrert: May 2007
Innlegg: 6,470
Poenget mitt er at summen av alt som koster mer nå fører til at syklene koster mer når de skal ut til sluttkunden, hvis det er feil så forstår jeg tydeligvis svært lite av hva som påvirker prisene på alt jeg jobber med. Jeg prøver å belyse flere faktorer som påvirker sluttprisen.
Min oppfatning av motargumentene var at økt fraktkostnad er neglisjerbar og en unnskyldning fra de som selger sykler, jeg mener det er feil. Det er ingen unnskyldning, det er ekte fakta fra virkeligheten og det bidrar til økte priser på veldig mye akkurat nå.

Hvis alle andre faktorer som påvirker prisen også er så små og neglisjerbare, ja så er vel prisøkningen på en sykkel neglisjerbar.

På våre sykler har prisen økt med 6% totalt i år, det er bare sånn det måtte bli med økte kostnader i de fleste ledd frem mot levert sykkel til oss.
Hva prisøkningen er hos andre skal jeg ikke kommentere.

"Du skriver videre at leverandører ikke ønsker å være usmakelige. Jeg tror vi skal legge fra oss tanken om at sykkelbransjen er full av altruister med langt hår. Også her er det forretningsmessige prinsipper som gjelder. Og det er ingen skam i det! Men det forutsetter at man er ærlige om det. Å legge skylda på alle andre enn sin egen forretningsstrategi for økte priser er uærlighet. Mange gjør det fordi de tror de slipper unna med det, og at de derfor framstår som kule, snille og greie ovenfor kundene sine. Hva vet jeg som er motivasjonen, men den er nok i mange tilfeller kynisk."

Du mener at en samlet sykkelbransje sitter og gnir seg i hendene og dikter opp historier om økte kostnader?
Mulig noen er kyniske og ser sitt snitt til å tjene mer på det de klarer å levere, men jeg tror uansett ikke det er noe som gjelder generelt i f.eks sykkelindustrien. De syklene selger vel ganske dårlig.


Roy

Ibis Cycles Norge / Forestal Bikes Norge / Production Privée / Outbound Lighting / Probike AS





Re: Interessant om prisøkninger... [Re: RazeFaze] #2670379 28/06/2021 09:33
Registrert: Apr 2007
Innlegg: 33,748
baronKanon Offline
Valgets kvaler
Offline
Valgets kvaler
Registrert: Apr 2007
Innlegg: 33,748
Jeg hørte en kommentar om noe som økte 15$ inn, men bare 10$ i veil. Så det er en del marginer som spises, ja.


-Kristian
http://instagram.com/kreckhoff
Albatross!

Brems - smil - si hei!
Re: Interessant om prisøkninger... [Re: RazeFaze] #2670385 28/06/2021 09:46
Registrert: Jul 2015
Innlegg: 2,377
E
eOpseth Offline
Ivrig
Offline
Ivrig
E
Registrert: Jul 2015
Innlegg: 2,377
Både EUR og US$ har vel falt ~10% mot NOK siste 12 mnd, også greit å ha med i regnestykket.

Redigert av eOpseth; 28/06/2021 09:47.

It is by riding a bicycle that you learn the contours of a country best, since you have to sweat up the hills and can coast down them – Ernest Hemingway
Re: Interessant om prisøkninger... [Re: RazeFaze] #2670554 29/06/2021 06:05
Registrert: Jul 2013
Innlegg: 3,821
P
Paulus Offline
Besatt
Offline
Besatt
P
Registrert: Jul 2013
Innlegg: 3,821
Jeg vet ikke hva som er riktig. Men når en masseprodusert sykkel fra et lavkostland koster det samme som en nærmest håndlaget en fra en bakgårdsprodusent i europa, da tenker jeg de store produsentene har gode marginer.

Re: Interessant om prisøkninger... [Re: RazeFaze] #2670601 29/06/2021 07:51
Registrert: Jun 2002
Innlegg: 3,524
aug11x Offline
Besatt
Offline
Besatt
Registrert: Jun 2002
Innlegg: 3,524
Eller sammenlignet med motorsykler for den saks skyld.... Det viser jo bare at en stisykkel er et "luksusprodukt", og prisene er selvfølgelig satt etter hva godt bemidlede vestlige folk er villig til å betale. Nå er det blitt mer populært med sykkel, og da går prisene selvfølgelig opp.

Re: Interessant om prisøkninger... [Re: Paulus] #2670602 29/06/2021 07:54
Registrert: Feb 2002
Innlegg: 17,682
RazeFaze Offline OP
More than words
OP Offline
More than words
Registrert: Feb 2002
Innlegg: 17,682
Sitat: Paulus
Jeg vet ikke hva som er riktig. Men når en masseprodusert sykkel fra et lavkostland koster det samme som en nærmest håndlaget en fra en bakgårdsprodusent i europa, da tenker jeg de store produsentene har gode marginer.


Men nå masseprodusert har brukt større ressurser på forskning og utvikling, og pusher ny teknologi...så er ikke all kosten i selve produksjon eller materialer heller. Mye kost er skjult i det som skjer på bakrommet...

Og selvfølgelig marketing/merkevare.

Men å bare se på den enkelte rammes produksjonskost og materialkost kan være for enkelt.


--------------------
Happy Trails!
Jørgen
Re: Interessant om prisøkninger... [Re: RazeFaze] #2670606 29/06/2021 08:10
Registrert: Jul 2013
Innlegg: 3,821
P
Paulus Offline
Besatt
Offline
Besatt
P
Registrert: Jul 2013
Innlegg: 3,821
Jeg er bra sikker på at r&d budsjettene er ganske så edruelige. Jeg tipper mesteparten av "forskningen" skjer på markedsføringsavdelingen.

Re: Interessant om prisøkninger... [Re: aug11x] #2670611 29/06/2021 08:25
Registrert: Apr 2007
Innlegg: 33,748
baronKanon Offline
Valgets kvaler
Offline
Valgets kvaler
Registrert: Apr 2007
Innlegg: 33,748
Sitat: aug11x
Eller sammenlignet med motorsykler for den saks skyld.... Det viser jo bare at en stisykkel er et "luksusprodukt", og prisene er selvfølgelig satt etter hva godt bemidlede vestlige folk er villig til å betale. Nå er det blitt mer populært med sykkel, og da går prisene selvfølgelig opp.

Får du kjøpt samme sykkel (identisk spec) som en toppkjører i f.eks. motocross i butikken? Evt. med tilvarende spec til en edruelig pris? Nei. Det kan man med sykler. Og de dyre syklene vi kjøper er high-end-spekteret av produktene, og de såvidt jeg forstår vesentlig lavere volum enn motorsykler. ICON_SMILE Motorsykkel-argumentet har blitt brukt flere ganger, men det gjør det ikke mer relevant for det.


-Kristian
http://instagram.com/kreckhoff
Albatross!

Brems - smil - si hei!
Re: Interessant om prisøkninger... [Re: baronKanon] #2670614 29/06/2021 08:35
Registrert: Jun 2002
Innlegg: 3,524
aug11x Offline
Besatt
Offline
Besatt
Registrert: Jun 2002
Innlegg: 3,524
Sitat: baronKanon
Sitat: aug11x
Eller sammenlignet med motorsykler for den saks skyld.... Det viser jo bare at en stisykkel er et "luksusprodukt", og prisene er selvfølgelig satt etter hva godt bemidlede vestlige folk er villig til å betale. Nå er det blitt mer populært med sykkel, og da går prisene selvfølgelig opp.

Får du kjøpt samme sykkel (identisk spec) som en toppkjører i f.eks. motocross i butikken? Evt. med tilvarende spec til en edruelig pris? Nei. Det kan man med sykler. Og de dyre syklene vi kjøper er high-end-spekteret av produktene, og de såvidt jeg forstår vesentlig lavere volum enn motorsykler. ICON_SMILE Motorsykkel-argumentet har blitt brukt flere ganger, men det gjør det ikke mer relevant for det.


Hva har det med saken å gjøre? F.eks så er jo en KTM adventuremotorsykkel betraktelig mer avansert enn en tråsykkel, selv om man kan kjøpe en factorysykkel som er enda dyrere.
Volumdelen er jeg enig i, men jeg mener fortsatt at sykler prises i forhold til hva folk vil betale. Noen (eller flere enn noen?) merker priser til og med oppover for å få et mer eksklusivt preg, feks Pinarello, Colnago og Specialized.
Vi er vel ganske enig i at tråsykler ikke er spesielt avanserte produkter?

Re: Interessant om prisøkninger... [Re: Paulus] #2670617 29/06/2021 08:38
Registrert: Feb 2002
Innlegg: 17,682
RazeFaze Offline OP
More than words
OP Offline
More than words
Registrert: Feb 2002
Innlegg: 17,682
Sitat: Paulus
Jeg er bra sikker på at r&d budsjettene er ganske så edruelige. Jeg tipper mesteparten av "forskningen" skjer på markedsføringsavdelingen.


ok.


--------------------
Happy Trails!
Jørgen
Re: Interessant om prisøkninger... [Re: RazeFaze] #2670621 29/06/2021 09:04
Registrert: Jun 2002
Innlegg: 3,524
aug11x Offline
Besatt
Offline
Besatt
Registrert: Jun 2002
Innlegg: 3,524
Det er jo også markedøkonomi i praksis at priser går opp når etterspørsel øker. Dette er jo nedsiden av et system som vi i de fleste tilfeller er glad i. Så ingen vits å bære nag til produsenter og butikker her. Som nevnt tidligere i tråden, så er det jo for å tjene penger de fleste driver bedrift.
Det er jo også begrenset med forskjeller i bruk på de store merkene, så derfor må markedsavdeling tilføres mer penger for å selge mer sykler. Da går også prisene opp. Dette er jo helt normalt for luksusprodukter. I andre markeder så er det lav pris som gjelder for å få solgt mye.
Jeg har jo kjøpt noe av det mest overprisa i hele bransjen (santa), så jeg ble vel lurt jeg også ;-)

Re: Interessant om prisøkninger... [Re: aug11x] #2670631 29/06/2021 09:23
Registrert: Apr 2007
Innlegg: 33,748
baronKanon Offline
Valgets kvaler
Offline
Valgets kvaler
Registrert: Apr 2007
Innlegg: 33,748
Sitat: aug11x
Sitat: baronKanon
Sitat: aug11x
Eller sammenlignet med motorsykler for den saks skyld.... Det viser jo bare at en stisykkel er et "luksusprodukt", og prisene er selvfølgelig satt etter hva godt bemidlede vestlige folk er villig til å betale. Nå er det blitt mer populært med sykkel, og da går prisene selvfølgelig opp.

Får du kjøpt samme sykkel (identisk spec) som en toppkjører i f.eks. motocross i butikken? Evt. med tilvarende spec til en edruelig pris? Nei. Det kan man med sykler. Og de dyre syklene vi kjøper er high-end-spekteret av produktene, og de såvidt jeg forstår vesentlig lavere volum enn motorsykler. ICON_SMILE Motorsykkel-argumentet har blitt brukt flere ganger, men det gjør det ikke mer relevant for det.


Hva har det med saken å gjøre? F.eks så er jo en KTM adventuremotorsykkel betraktelig mer avansert enn en tråsykkel, selv om man kan kjøpe en factorysykkel som er enda dyrere.
Volumdelen er jeg enig i, men jeg mener fortsatt at sykler prises i forhold til hva folk vil betale. Noen (eller flere enn noen?) merker priser til og med oppover for å få et mer eksklusivt preg, feks Pinarello, Colnago og Specialized.
Vi er vel ganske enig i at tråsykler ikke er spesielt avanserte produkter?

Du får ikke kjøpt en factory-motorsykkel, slik jeg forstår det. For der er dempere, motorer etc. custombygget og tuna. Koster deg nok en mill + for en factorymotorsykkel.

Volumet av tråsykler er vesentlig lavere enn på motorsykler, og dermed vil utviklingskostnaden være en større bit av kaka. Motorsykler er også en vesentlig mer moden bransje, både med tanke på produksjonsprosess og teknologi. Det skjer en ravende utvikling på sykler, og det koster. I tillegg er sykler en helt annen måte å gjøre engineering på, da det stort sett bare er ramma som er in-house, og resten er innkjøp, der alt skal passe. Håndtering av leverandører koster penger, testing og vurdering koster.

I tillegg koster komposittprodukter (som er brorparten av high-end-segmentet vårt) mye å produsere pga. manuelt arbeid som tar tid. Motorindustrien kan i stor grad produsere delprodukter med roboter.


-Kristian
http://instagram.com/kreckhoff
Albatross!

Brems - smil - si hei!
Re: Interessant om prisøkninger... [Re: RazeFaze] #2670647 29/06/2021 10:11
Registrert: Jun 2002
Innlegg: 3,524
aug11x Offline
Besatt
Offline
Besatt
Registrert: Jun 2002
Innlegg: 3,524
Du kan jo kjøpe deg en custom 3d printa titansykkel og du får garantert noe stæsj fra intend (eller andre) som ikke menigmann kan kjøpe, om du betaler nok. Det var heller ikke poenget mitt.
Ikke tro at en bil eller motorsykkel blir produsert på på bilfabrikken. Det er underleverandører til det meste der også, og de fleste fabrikker er i utg.pkt. monteringshaller.
Jeg kan ikke skjønne at det skal være en slags motforestilling mot at det sitter økonomer (garantert smarte en del av de også) og regner på hvor høy eller lav pris de kan ta før kundene velger andre merker.
Jeg kunne ha kjøpt en Bird karbonramme(eller sykkel) for ganske mange tusen billigere enn Santa Cruz, så de har tydeligvis flinkere folk som håndterer leverandører, tester og vurderer? Eller er det slik at Santa Cruz faktisk priser seg høyt for å nå en annen kundegruppe?

Re: Interessant om prisøkninger... [Re: aug11x] #2670650 29/06/2021 10:26
Registrert: Feb 2002
Innlegg: 17,682
RazeFaze Offline OP
More than words
OP Offline
More than words
Registrert: Feb 2002
Innlegg: 17,682
Sitat: aug11x
Det er jo også markedøkonomi i praksis at priser går opp når etterspørsel øker. Dette er jo nedsiden av et system som vi i de fleste tilfeller er glad i. Så ingen vits å bære nag til produsenter og butikker her. Som nevnt tidligere i tråden, så er det jo for å tjene penger de fleste driver bedrift.
Det er jo også begrenset med forskjeller i bruk på de store merkene, så derfor må markedsavdeling tilføres mer penger for å selge mer sykler. Da går også prisene opp. Dette er jo helt normalt for luksusprodukter. I andre markeder så er det lav pris som gjelder for å få solgt mye.
Jeg har jo kjøpt noe av det mest overprisa i hele bransjen (santa), så jeg ble vel lurt jeg også ;-)


Uten tvil at markedsetterspørsel, forsinkelser og alt utgjør mest her.
Det samme er jo faktum at rabatter er mye lavere nå enn før...alle får solgt alt, før de får det i butikk. Forsåvidt en bra ting da sykkel har vært en snodig bransje der rabatter har vært standarden, ikke unntaket...


--------------------
Happy Trails!
Jørgen
Re: Interessant om prisøkninger... [Re: aug11x] #2670653 29/06/2021 10:33
Registrert: Aug 2010
Innlegg: 3,121
K
knutspeed Offline
Besatt
Offline
Besatt
K
Registrert: Aug 2010
Innlegg: 3,121
Sitat: aug11x

Jeg kan ikke skjønne at det skal være en slags motforestilling mot at det sitter økonomer (garantert smarte en del av de også) og regner på hvor høy eller lav pris de kan ta før kundene velger andre merker.


Enig i at de nok følger nøye med på hva som skjer. Eksempelvis om jeg har lyst på en ny Stumpjumper, så får jeg en grei alu-utgave til 35k. Skal jeg bare ha rammesett (som garantert er interessant for mange av oss) er kun S-works tilgjengelig til nesten 50 laken. Den ramma er etter hva jeg skjønner den samme (dog med fet bakdemper) som du får på en komplett SLX-carbon Stumpy til samme pris.

Hadde det vært mulig å kjøpe rammer for oppgraderingens skyld, til en ok pris, hadde jeg sannsynligvis bytta hvert år. Spesielt siden de "billigste" syklene kommer bekledd med ræl som SX, NX, RS 35 og dritthjul som alt sammen har null verdi for meg.

Hvor mange Stumpjumpere f.eks produseres og selges hvert år? Tipper det er drøyt mange, og da har de nok grei kontroll/kost på masseproduksjon sammenliknet med en MX.

Redigert av knutspeed; 29/06/2021 10:34. Rediger grunn: glemt ] a gitt
Re: Interessant om prisøkninger... [Re: RazeFaze] #2670733 29/06/2021 18:03
Registrert: Feb 2019
Innlegg: 1,826
N
Ndreas Offline
Ivrig
Offline
Ivrig
N
Registrert: Feb 2019
Innlegg: 1,826
Knut: tok en kjapp kalkyle i et håpefullt øyeblikk, og min ekvivalent Yeti sb150 er ramma $4.2k, nærmeste ferdige sykkel koster ca $6k, så der går nok vinninga opp i spinninga for min del frown


Moderator  support