Har kun erfaring med å splitte opp større steiner for fjerning.
Det som er bedre enn trollkraft er fjellkiler. Trollkraft innebærer venting på herding og det er relativt dyrt. Fjellkiler kan du bruke i det uendelige, bare smøre med egnet fett før bruk.
Hull må bores uansett til begge metoder. Det er ganske enkelt å styre retningen man vil "sprenge" bort. Det løsner minste motstands vei slik man har plassert kilene.
Fordel kiler kontra trollkraft er at du får splittet fjellet umiddelbart, framfor å måtte vente mange timer per runde. Tar lenger tid å bore hullene enn å slå ned kilene. Fascinerende å se fjellet splitte seg som bare det etter noen slag på kilene.
En kraftig borhammer er å foretrekke, så går det som smør. Og noen bor.
Men den metoden er nok tidkrevende på et større område. Dog raskere løsning en trollkraft. Folk har gravd ut kjellere med de metodene.