Forrige tråd
Neste tråd
Print tråd

Alpene på seinsommeren

Alpene på seinsommeren #2486959 29/05/2018 15:45
Registrert: Aug 2006
Innlegg: 367
jan357 Offline OP
Entusiast
OP Offline
Entusiast
Registrert: Aug 2006
Innlegg: 367
Vi er fire kamerater som planlegger tur til alpene i slutten av august. Varighet en uke.
Tenker å fly til Genève og leie bil der slik at vi er mobile. Vil ha noe heisabasert en dag eller to og resten for egen maskin. Om ikke shutling tilbys da..
Noen som har tips til hvilke områder vi bør reise til og hva som kan være godt utgangspunktet? Eller har andre tips vi bør merke oss?

Re: Alpene på seinsommeren [Re: jan357] #2486963 29/05/2018 15:56
Registrert: Jun 2008
Innlegg: 3,812
DesmoSkier Online
Besatt
Online
Besatt
Registrert: Jun 2008
Innlegg: 3,812
Verbier - Masse mulighet for bygde løyper og naturlige stier. Fantastisk område. Om dere skal utenfor bygde løyper anbefales guide for å finne det beste med begrenset tid til rådighet. Men sjekk også ut http://www.verbierbikepark.ch/activites_en.php der de har lagt ut både kart og gpx-filer ICON_SMILE NB! Når det står expert på noen løyper så mener de det virkelig! Til dels styggbratt og masse trange switchbacks.

Pila/Aosta: Fantastisk bike park i Pila. Her bør dere bruke litt tid. Kontakt Aosta Valley Freeride, de tilbyr shuttling og naturlige stier i samme området.

Bare disse to stedene fyller lett en uke. Legg også merke til at Verbier og Aosta ligger på hver sin side av noen høye fjell og når det regner på den ene siden er det ofte tørt på den andre ICON_WINK


Helge
Strava
Kjøper: XG-1199-kassett, send PM ICON_SMILE
Re: Alpene på seinsommeren [Re: jan357] #2486973 29/05/2018 16:43
Registrert: Jun 2014
Innlegg: 432
B
Bjørn J. Kvande Offline
Entusiast
Offline
Entusiast
B
Registrert: Jun 2014
Innlegg: 432
Og ikke glem trailguide, du finner mange stier der også, og de fleste av dem er bra, lagt inn med omhu

https://trailguide.net/?pos=10,45.9197,7.3623&map=google&gray=1
https://trailguide.as/destination/italy
https://trailguide.as/destination/switzerland

Mange heiser slutter å gå i slutten av august eller første helg i september.

Bj.

Re: Alpene på seinsommeren [Re: jan357] #2487004 29/05/2018 19:35
Registrert: Apr 2002
Innlegg: 11,115
chalshus Offline
More than words
Offline
More than words
Registrert: Apr 2002
Innlegg: 11,115
Pila/Aosta tiltredes. Kort vei til Thille og rett på andre siden av fjellet i vest finner dere Bourg St Maurice/Les Arcs(knallbra sykling) som byr på prima sykling. Hovedsaklig heisbasert.

Hadde droppet Portes Du Soleil så sent på sesongen. Mye brekebumps i anlegget, mye folk, sticky mud og de naturlige stiene er gaske oppkjørt. Hvis dere ikke er veldig gode til å sykle tar det noen dager å kjøre seg inn i de bratte, naturlige stiene.

Samoens er prima for heisbasert sykling. Mindre folk og fine, bratte stier.


Chamonix skal være bra på stisykling. Den gamle redaksjonen hi www.terrengsykkel.no var på flere turer dit på begynnelsen av 2k tallet.

Leukerbad er prima for stisykling. Smale jordstier. Men slik er det flere steder. Ganske langt å kjøre fra Genf.



Sjekk ut trailforks. Massevis av stier.

Re: Alpene på seinsommeren [Re: jan357] #2487123 30/05/2018 08:44
Registrert: May 2013
Innlegg: 1,348
T
TrondAM Offline
Veteran
Offline
Veteran
T
Registrert: May 2013
Innlegg: 1,348
Par dagar med heisbasert i "naturlege stiar" i La Thuile anbefales definitivt.

Re: Alpene på seinsommeren [Re: jan357] #2489310 07/06/2018 13:55
Registrert: Apr 2013
Innlegg: 39
E
EirikAndré Offline
Fersking
Offline
Fersking
E
Registrert: Apr 2013
Innlegg: 39
Har vært i Chamonix et par ganger og anbefaler å ta turen for bratt heisbasert stisykling, hvorfor trø oppover når du kan ta heisen til like bra stier? Er også noen bike parks der, men jeg trives ikke så godt i de uansett. Nok materiale til å bruke en uke bare hær. I juli og august er det veldig begrenset hvilke stier som tillat å sykle på, men det var aldri noe problem for oss bare ekstra viktig med god oppførsel.

Husk å spørre noen lokale om råd eller dra innom Zero G å kjøp Chamonix bike book vist du skal sykle utenom parkene, fort å havne på helt usyklbare stier vist du sykler på måfå. Kan også komme med noen tips om mine favorittstier hvis du skal dit.

Ellers ser det ut som det er kommet flere andre bra tips, så ville la det være litt opp til været.


Moderator  support 

Terrengsykkel utgis av Fri Flyt AS | Postboks 4767 Nydalen, 0421 Oslo | Tlf: 22 04 46 00
Ansvarlig redaktør: Erlend Sande | Redaktør: Kristoffer Kippernes Utstyrsredaktør: Øyvind Aas
Salg og marked: Alexander Hagen | Daglig leder: Audun Holmøy Røhrt
Nettsiden er utviklet av Fri Flyt Byrå