Nekte beslag av førekort?
|
Re: Nekte beslag av førekort?
[Re: Holmes]
#2475907
12/04/2018 07:39
|
Registrert: Aug 2003
Innlegg: 266
Holmes
OP
Entusiast
|
OP
Entusiast
Registrert: Aug 2003
Innlegg: 266 |
Foreløpig dom:
3 mnd midlertidig beslagleggelse av førerkort 9000,- i bot evnt 18 dager i fengsel
I tillegg kommer jo
Egenandel på bil jeg kjørte Ca 10 000,- tap av inntekt hver av de tre mnd(diett + provisjon) Sannsynligvis tap av betydelig bonus pga budsjett som ikke oppnås Kona må ned til ca 80% stilling for å få logistikken til å gå opp
Hardt og brutalt, men sånn er det
Det som kan se ut som en uheldig og dessverre ganske vanlig trafikkulykke kan bli ganske omfattende.
Hva har jeg lært: - ikke avgi en forklaring på stedet umiddelbart etter en ulykke Alt man sier, vil jo bli brukt mot en, så bedre å få summet seg og tenkt godt før man snakker. Ved ingen vitner og manglende bevis utover kollisjonsskadene, bli dommen basert på min kanskje litt for ærlige forklaring.
|
|
|
Re: Nekte beslag av førekort?
[Re: Holmes]
#2475910
12/04/2018 07:44
|
Registrert: Jul 2013
Innlegg: 8,750
Hoaas
Søk hjelp!
|
Søk hjelp!
Registrert: Jul 2013
Innlegg: 8,750 |
Det er ganske sprøtt..
Jeg ble påkjørt bakfra i desember 2016, Mondeoen vår ble kondemnert, og det var en kraftig smell. Sånn at jeg merka det i nakken i et par dager. Men grunnet at det ikke var personskader, så ringte vi heller ikke politiet, vi fylte ut skademelding hvor han innrømmet skylda, ordna oss leiebil, og dro hvert til sitt.
Å miste lappen pga et hendig uhell + bot og tap av inntekt er litt galskap spør du meg.
Redigert av Hoaas; 12/04/2018 07:51.
You are what you eat...mmm nuts
|
|
|
Re: Nekte beslag av førekort?
[Re: Holmes]
#2475914
12/04/2018 07:52
|
Registrert: Aug 2003
Innlegg: 266
Holmes
OP
Entusiast
|
OP
Entusiast
Registrert: Aug 2003
Innlegg: 266 |
Jeg føler jo også at dette er veldig strengt. De henviser til at 1/4 av alle ulykker skjer ved påkjørsel bakfra, og at de slår hardt ned på det. Det skal sies at jeg i tillegg kjører på et saktegående kjøretøy som er ulovlig på offentlig vei, og grunnet størrelsen på kjøretøyet blir skaden større. Hadde jeg truffet et vanlig kjøretøy, hadde det vært små skader.
Politiet mener uansett jeg har vært uaktsom, så da må jeg forholde meg til det. Tror slike saker er helt avhengig i hvilke tjenestemenn man møter på stedet, men sånn er vel alle saker som avgjøres personlig. Jeg kan med hånden på hjertet si at jeg har vært høflig og immøtekommende også.
|
|
|
Re: Nekte beslag av førekort?
[Re: Holmes]
#2475929
12/04/2018 08:17
|
Registrert: Aug 2003
Innlegg: 266
Holmes
OP
Entusiast
|
OP
Entusiast
Registrert: Aug 2003
Innlegg: 266 |
Paragraf 31, første ledd. Den med aktpågivende og varsomt slik at man ikke utsetter andre for skade osv..
Er jo ikke noe tvil om at jeg har gjort noe galt siden en ulykke har oppstått, men synes utfallet ble vel strengt. Jeg har ikke signert på noen forklaring
Advokat er på saken, så får vi ta en vurdering på om jeg kommer noen vei. Politiet har satt beslagleggelsen til tre mnd, noe som er minimum har jeg skjønt. Derfor er jeg skeptisk til at de går ned noe på dette. En mnd hadde holdt i massevis, men det spørs om de en enig :-)
Jeg får alltids noen til å bidra litt jobbmessig, men man er uansett litt redusert av å ikke styre alt selv. Tre mnd for meg innebærer ca 15 000km kjøring
|
|
|
Re: Nekte beslag av førekort?
[Re: Holmes]
#2475960
12/04/2018 09:36
|
Registrert: Apr 2002
Innlegg: 19,900
larsb
Bjolsen Zeit
|
Bjolsen Zeit
Registrert: Apr 2002
Innlegg: 19,900 |
Holmes. Du skal ha kred for å ta dette på den måten du gjør! Det er ikke mange som ville gjort det sånn, men prøvd å vri seg unna i stedet.
Lykke til med videre vurdering.
LarsB
|
|
|
Re: Nekte beslag av førekort?
[Re: Holmes]
#2476044
12/04/2018 13:52
|
Registrert: May 2008
Innlegg: 2,408
kjasmas
Ivrig
|
Ivrig
Registrert: May 2008
Innlegg: 2,408 |
Har du mottatt et forelegg?
"Straffepåstanden" er vel som forventet, men jeg er helt enig med deg - dette er strengt og rammer veldig hardt.
I vegtrafikksaker har likebehandling langt større vekt enn rettferdighet dessverre.
|
|
|
Re: Nekte beslag av førekort?
[Re: Holmes]
#2476071
12/04/2018 16:34
|
Registrert: Aug 2003
Innlegg: 266
Holmes
OP
Entusiast
|
OP
Entusiast
Registrert: Aug 2003
Innlegg: 266 |
Jepp, forelegg er mottatt, så jeg har 5 dager på å ta stilling til det. Siden jeg velger å ta det til retten, kan jeg se bort ifra strafferabatt, og må betale saksomkostninger om jeg ikke får medhold..
Jeg synes likevel det blir feil å bare godta dette. Hadde jeg kjørt for fort eller kjørt med promille hadde jeg lagt saken død. Da er de harde fakta på bordet, og ingenting å lure seg unna. Dette blir noe annet
|
|
|
Re: Nekte beslag av førekort?
[Re: Holmes]
#2476117
12/04/2018 20:54
|
Registrert: Jun 2012
Innlegg: 1,609
Thomas-
Ivrig
|
Ivrig
Registrert: Jun 2012
Innlegg: 1,609 |
De henviser til at 1/4 av alle ulykker skjer ved påkjørsel bakfra, og at de slår hardt ned på det. Ja, for det er jo av frykt for førerkortbeslag vi prøver å unngå å kjøre på andre... Mye god logikk her. Siden et kjøretøy stort sett har fire sider kan man jo argumentere for at 1/4 er slik det statistisk bør være - uten at jeg tror det hjeper. Kjedelig situasjon du har kommet i.
|
|
|
Re: Nekte beslag av førekort?
[Re: Thomas-]
#2476149
13/04/2018 06:23
|
Registrert: Oct 2005
Innlegg: 984
keo
Ringrev
|
Ringrev
Registrert: Oct 2005
Innlegg: 984 |
Meningsløs straff for noe man ikke gjør med vilje.
keo
|
|
|
Re: Nekte beslag av førekort?
[Re: Harald_D]
#2476150
13/04/2018 06:25
|
Registrert: Oct 2010
Innlegg: 1,829
magnusc
Ivrig
|
Ivrig
Registrert: Oct 2010
Innlegg: 1,829 |
En "vanlig" påkjørsel bakfra, skjønner jeg ikke er "grovt uaktsomt", men det virker som de har skjerpet inn dette i den senere tid. Har hørt om flere som har fått inndratt førerkortet i det siste for ikke å ha overholdt vikeplikt.¨ Harald D Jeg synes dette beskriver problemet som det virker som Politiet prøver å ta tak i ganske godt. Å krasje med noen har blitt "vanlig" og ikke alvorlig. Tror dette også er mye av grunnen til at det ofte føles farlig å være myk trafikant. Folk har blitt for sløve og konsekvensene ved å forårsake en ulykke ved å kjøre på noen har vært for lav. Neste gang kan den du kjører på bakfra være en motorsyklist eller syklist.
|
|
|
Re: Nekte beslag av førekort?
[Re: magnusc]
#2476159
13/04/2018 07:26
|
Registrert: Mar 2007
Innlegg: 1,892
Laxeluz
Doktor, har jeg fått luz på laxen min?
|
Doktor, har jeg fått luz på laxen min?
Registrert: Mar 2007
Innlegg: 1,892 |
Jeg synes dette beskriver problemet som det virker som Politiet prøver å ta tak i ganske godt. Å krasje med noen har blitt "vanlig" og ikke alvorlig. Tror dette også er mye av grunnen til at det ofte føles farlig å være myk trafikant. Folk har blitt for sløve og konsekvensene ved å forårsake en ulykke ved å kjøre på noen har vært for lav. Neste gang kan den du kjører på bakfra være en motorsyklist eller syklist.
Eg synest dette er eit godt poeng. Trådstartar innleiar med at han har kjørt på ein bil bakfrå, men etter kvart så kjem det fram at det er eit mindre og saktegåande køyretøy han har truffe? Kva då om det var ein moped eller ein syklist som vart meia ned? Ville det framleis vore urettferdig med førarkortbeslag då?
Andreas Tveit
|
|
|
Re: Nekte beslag av førekort?
[Re: Holmes]
#2476173
13/04/2018 08:20
|
Registrert: May 2009
Innlegg: 9,144
fredriks
Søk hjelp!
|
Søk hjelp!
Registrert: May 2009
Innlegg: 9,144 |
Jag vet inte hvis fler krasjer nu eller hvis det er "vanlig" (tror faktiskt inte att det är så) men tycker att det blir rart om man ska börja straffas hårt för alla misstag som leder till en krasj eller avkörning.
Så determinisk är varken människor eller trafikken att alla olycker beror på något fel som man bör straffas för.
|
|
|
Re: Nekte beslag av førekort?
[Re: keo]
#2476177
13/04/2018 08:34
|
Registrert: Apr 2008
Innlegg: 1,881
simson
Ivrig
|
Ivrig
Registrert: Apr 2008
Innlegg: 1,881 |
Meningsløs straff for noe man ikke gjør med vilje. Denne skjønner jeg ikke helt. Det meste som skjer i trafikken er jo ikke med vilje, men på grunn av uaktsomhet. Når trafikken baserer seg på at man må være aktsomme til enhver tid, så må man gripe inn ved alvorlige tilfeller av uaktsomhet. (Snakker på generelt grunnlag her, har ingen formening om graden av uaktsomhet for trådstarter - som fortjener ekstremt med kred for sin ærlighet og måten å ha taklet dette på)
|
|
|
Re: Nekte beslag av førekort?
[Re: Holmes]
#2476178
13/04/2018 08:35
|
Registrert: Aug 2003
Innlegg: 266
Holmes
OP
Entusiast
|
OP
Entusiast
Registrert: Aug 2003
Innlegg: 266 |
Enig med synsingen her.. Hadde jeg truffet en syklist, hadde et førerkortbeslag vært helt innafor.
Jeg spurte Politiet om jeg ble ekstra straffet siden jeg traff en minitraktor/gressklipper, men de mente det ikke hadde noe betydning. Da mener jeg det er strengt å miste førerkortet ved en vanlig påkjørsel bakfra.
Grunnen til at jeg startet tråden med å beskrive kjøretøyet som en bil er fordi jeg egentlig bare lurte på hva jeg risikerte ved å ikke samtykke til førerkortbeslaget. Så ballet det på seg :-)
|
|
|
|
|