Tenker meg ut i østmarka på plusshjul i ettermiddag om noen har lyst på selskap for luntetråkking med innslag av tullesykling. F.eks Østmarkssetra ca 15:30-16:00
Insta VIMEO 2023 Forestal Siryon lett eMTB Ibis Ripley AF Ibis Ripmo Ibis Oso
Viggo fikk en fin tur i Trulsens knallfine opptråkkede stier. Passet på å takke hjerteligst til alle hundeluftere jeg traff på veien (to)
Bare å komme seg ut, hadde pluss og det funker nok et par hakk bedre enn vanlig stisykkel. Hiv av piggdekka og sett heller på noe 2,4 eller 2,5 greier. Så godt som ikke noe is der nå men plenty med snø.
Trulsen og Grønliåsen er jo gode nå, men er det noen som vet om Pioneren, Skullerudåsen og Trolldalsåsen er tråkket?
I følge andre er det ikke spesielt bra på Skullerudåsen. Trulsen og omegn er for tiden fanastisk på fatbike, men det er dype smale spor etter tynne hjul noen få steder.
For fatbikefolket vil jeg uansett anbefale å prøve seg på litt mer enn bare en tradisjonell Trulsrunde. Det er mange stier som er opptråkket og de fleste fungererer flott begge veier. På dagens tur i området var det egentlig bare to steder som var litt pes. Det ene var opp mot Solbergvann fra sør (Solbergvann udigg), men den burde nok gå. Det andre var den bratte stien opp fra Rundtjern til Enduro ned-inngangen som var var så smal at det var litt slit å få dyttet opp.
Da tok jeg ikke Skullerudåsen, men fikk med meg både en trulsvariant og Grønliåsen i dag. (Superføre, og de smaleste stiene var de beste med tjukkas mellom beina, jeg møtte et par stykker med tjukkas og en på smale hjul ...)
På fredag kveld var planen å ta en tur fra Grinda og i bunn og grunn sykle oppover så lenge det var spor og gode forhold. Jeg var overbevist om at det ville funke som bare det. Nedturen var tilsvarende stor når vi etter 300 meter måtte innse at det gikk rett og slett ikke uten fatbikes. Bare mikk og makk.
Litt krisestemning der og da, men kom i siste liten på at det kanskje kunne gå an å sykle fra Riksen og opp mot vettakollen. Der var det gode forhold for oss med tynne hjul og var bare glede. Så den som leter finner. Ned fra vettakollen kan være litt tricky, men ikke mer enn at det var kjempegøy.
Hvis det skulle være noen som lurte, stiene i Østmarka er så bra som det er mulig å være vinterstid. Spesielt Trulsen og omegn og Bukkeberget. Her funker alt av redskap. Blåstien over Skullerudåsen til Rundvann og ned til Vannverket er også fine, men noe enklere/raskere med fatbike.
Med årets snømengder er det scooterkjørt langt flere skogsløyper (for langrenn) enn på mange år og i langt bedre kvalitet.
I går gikk jeg på ski opp løypa nordøstover fra Øyungen opp til Kalvsjøen (rett ved Tømte, og videre til Gørjahytta).
Den løypa må være helt fantastisk nedover (fra Kalvsjøen og ned til Øyungen) med fatbike nå. Fast og fin, opp og ned og hump og dump og mye nedover siste halvdel mot Øyungen. Ikke særlig langrennspor, så løypa fortjener sykkel også. Bør helst ikke møte altfor mange skiløpere i fiskebein på vei oppover, men det bør gå bra på kveldstid. Ut og kjør! Noen (Espen W) har sikkert prøvd den allerede.
Skiforeningen har vært veldig ivrig med å kjøre opp løyper i Sognsvannsområdet. I år er det løyper langs Ankerveien fra Bånntjern forbi Svartkulp til E6, prøvde i går og da sank jeg nedi med tynnhjuling. E6 var heller ikke noe særlig, så snudde ganske kjapt. Ned mot Grinda var det noe bedre, men veldig smalt. Syklet nederste del av Vettakollen, dvs strava segmentet Die Streif. Det var helt konge. Høyere opp vet jeg ikke.
Sist helg var jeg i Trulsen, og der er det generelt bedre. Det er mindre snø, færre skiløyper, ferre skiløpere, flere fotturister. Mer syklebart.
Skiforeningen har vært veldig ivrig med å kjøre opp løyper i Sognsvannsområdet. I år er det løyper langs Ankerveien fra Bånntjern forbi Svartkulp til E6, prøvde i går og da sank jeg nedi med tynnhjuling.
Stemmer. I Mikkel (Bølstad) sin artikkel i A-magasinet for to uker siden nevnte jeg (som eksempel på ensidig tilrettelegging) at alle hoved traseer (dvs. 6 av 6) ut fra Sognsvann alle var preppet for langrenn. Glemte veien oppover til Vettakollen, så burde ha sagt 7 av 7. Det er litt i overkant.
Skiforeningen har vært veldig ivrig med å kjøre opp løyper i Sognsvannsområdet. I år er det løyper langs Ankerveien fra Bånntjern forbi Svartkulp til E6, prøvde i går og da sank jeg nedi med tynnhjuling.
Stemmer. I Mikkel (Bølstad) sin artikkel i A-magasinet for to uker siden nevnte jeg som eksempel at alle hoved traseer (dvs. 6 av 6) ut fra Sognsvann alle var preppet for langrenn. Glemte veien oppover til Vettakollen, så burde ha sagt 7 av 7. Det er litt i overkant.
Betyr det at man kan gå på ski for eks opp Bunghole og ned E6 nå?
Jepp. Sjekk iMarka-appen så ser du hva og når løyper er kjørt. Jeg tok Ankerveien og Langmyrgrenda siste del av lengre Markaskitur i går. Supre løyper og der er det kjørt opp på nytt igjen i dag.
Skiforeningen har vært veldig ivrig med å kjøre opp løyper i Sognsvannsområdet. I år er det løyper langs Ankerveien fra Bånntjern forbi Svartkulp til E6, prøvde i går og da sank jeg nedi med tynnhjuling.
Stemmer. I Mikkel (Bølstad) sin artikkel i A-magasinet for to uker siden nevnte jeg som eksempel at alle hoved traseer (dvs. 6 av 6) ut fra Sognsvann alle var preppet for langrenn. Glemte veien oppover til Vettakollen, så burde ha sagt 7 av 7. Det er litt i overkant.
Betyr det at man kan gå på ski for eks opp Bunghole og ned E6 nå?
Jepp, begge har vært preppet lenge. Har ikke vært opp E6 på 5 uker eller så, for da var det så mye gnål fra skiløpere som ønsket absolutt ekslusivitet på tilsynelatende alle tråkk og lysninger i skauen så lenge det var hvitt på bakken..
Så ut som mange har gått på ski i Bunghole og E6. Jeg tenker at det er fint, det er uvanlig mye snø, som gir mulighet til å gå på ski i gøyale løyper som dette. Dvs kupert, smalt, og artige løyper for både voksne og barn. I motsetning til de strigla løypene ellers i marka. Så får jeg heller velge andre løyper for en periode, eller kanskje gå litt mer på ski.
Så får jeg heller velge andre løyper for en periode,
Jess, fine løyper, husker vi gikk mye i Midtløypa og Taralrud (som de heter) som skiløpere i sin tid. BTW, har du forslag til noen andre løyper innover fra Sognsvanns traktene nå?
Nei, egentlig ikke. Tenkte egentlig på Østmarka. Drar nok dit neste gang.
Men, etter bomturen i E6, dro jeg ned mot Grinda, dreide etterhvert mot Sognsvann stasjon. Før jeg kom ut ved Arkivverket var det bra opptråkkede stier. Så det er kanskje verdt et forsøk å surre litt rundt på de stiene der.
Hvis det skulle være noen som lurte, stiene i Østmarka er så bra som det er mulig å være vinterstid. Spesielt Trulsen og omegn og Bukkeberget. Her funker alt av redskap. Blåstien over Skullerudåsen til Rundvann og ned til Vannverket er også fine, men noe enklere/raskere med fatbike.
Takk for rapporten! Ble så inspirert at jeg la ut på en tur i snødrevet mandag kveld. Veldig fine forhold, særlig etter at jeg hadde fått kalibrert balanseferdighetene etter lang tids snøstiopphold. Snøen som kom i går er så lett og kald at den hadde ingenting å si for føret - det var bare å koste på!
Fra artikkelen: Men det fremstår som urimelig at to grusveier fra Sognsvann begge skal beslaglegges av skiløperne når det snør. Begrunnelsen er at det skal være mulig å gå både klassisk og med fristil fra et av Oslos mest brukte utfarsteder, men den begrunneslen er tynn så lenge det finnes egnede trenignsløyper både på Holmenkollen og Skullerud og ellers fra andre steder i marka, som Sørkedalen og Maridalen. Det virker urimelig å la en tross alt liten gruppe som liker å skøyte få forrang.
Sikkert velmenende artikkel, men de siste par setningene her kunne man like gjerne brukt mot oss terrengsyklister i en artikkel om sommerstier.... "hvorfor må de sykle her, de kan jo dra mye lengre unna istedet, og det er jo en liten gruppe....." Løypa vest for sognsvann er ikke forbeholdt skøyting, det er klassiske spor der også - og den er en helt nødvendig avlastning fra løypa som går på østsiden på store utfartsdager...
Noen som vet om morsom sti med fatbike i skogene rundt Grefsen? Denne vinteren har jeg ikke funnet annet enn skiløyper ved Langsetløkka og i Lillo. Trenger ikke være perfekt da jeg gjerne bidrar til å etablere sti.
Noen som vet om morsom sti med fatbike i skogene rundt Grefsen? Denne vinteren har jeg ikke funnet annet enn skiløyper ved Langsetløkka og i Lillo. Trenger ikke være perfekt da jeg gjerne bidrar til å etablere sti.
Årvollåsen er bra nå. Opp/ned ryggen, ridestien, 30sekunderen og parallellen er alle godt tråkka opp.
Jeg sendte akkurat epost til skiforeningen med forslag til skilting, fire skilt, ned og opp E6 og Bunghole. "Tillatt for vintersykling og turgåere". Lagde skiltplanen og greier 👍
Man skal ikke plage andre men være grei og snill og forøvrig kan man gjøre som man vil.
I dag var det verdensmesterføre ned Vettakollen. Mama Mia! Men stien opp på østsiden er for trang og løs, i tillegg til at en ivrig kommuneansatt har forsøkt å sette langrennspor over her. Vettakollen bør derfor angripes fra veien/skiløypa nord for Fuglemyra. Fra Fuglemyra til Vettakollen var hardpakka bobbane som funket helmax med ISP 2,25.
På fatbike var det strålende fra Heggehullet, men spesielt bra fra Fyglemyra og til Eggen. Ned Vettakollen var litt kjedelig på fatbike og problematisk å få feste, men stiene på østsiden var helt konge, men der er det for smalt og løst for smale dekk.
Takk for tips. Supert føre i dag fra Grinda via E6 mot Ullevålseter. Litt løs snø i høyden, så geit med feite hjul her. Der det finnes skispor er det ikke noe problem å sykle på siden av disse for å unngå dårlig stemning.