Forrige tråd
Neste tråd
Print tråd

Saltsesongen igang

Saltsesongen igang #2448104 31/10/2017 15:20
Registrert: Apr 2008
Innlegg: 3,685
Espen W Offline OP
Diamonds are forever
OP Offline
Diamonds are forever
Registrert: Apr 2008
Innlegg: 3,685
Da ble det kun fire hele kalendermåneder uten veisalt i år.
Siste vårdag med saltguffe var 11. mai da det lavet ned med snø, og idag var vintersaltingen igang på en del veier.
Mao kun juni, juli, august og september som var helt saltfrie i Oslo.


Redigert av Espen W; 31/10/2017 17:00.

Espen Wethe

600+ Fatbike vids:
https://goo.gl/vaovQ5
Re: Saltsesongen igang [Re: Espen W] #2448122 31/10/2017 16:46
Registrert: Jul 2017
Innlegg: 6,936
A
anonym22 Offline
Anonym22
Offline
Anonym22
A
Registrert: Jul 2017
Innlegg: 6,936
Gud bedre.
Skulle nesten tro de er sponset av bil- og sykkelbransjen.

Re: Saltsesongen igang [Re: Espen W] #2448199 31/10/2017 23:06
Registrert: Oct 2007
Innlegg: 1,350
eldo472 Offline
Veteran
Offline
Veteran
Registrert: Oct 2007
Innlegg: 1,350
Bor i Lier og de hadde saltet 285 - Ringeriksveien forbi Lierbyen.
Fulstendig unødvendig. Veiene var helt tørre der jeg syklet.
Ikke antydning til fukt på veien, ikke is, ikke snø, + grader og ikke tæle.

Slik er det hele vinteren, så fort veien blir tørr har de på mer salt.

Saltet trekker til seg vann og så mister det effekten. Veien forblir våt og man må salte mer for at man ikke skal risiker at fuktigheten fryser.
Er det god tørk og veien blir tørr salter de med flytende salt oppløsning.

Klipp fra forurensingsloven:

§ 6. (hva som forstås med forurensning)
Med forurensning forstås i denne lov:
1) tilførsel av fast stoff, væske eller gass til luft, vann eller i grunnen,

S A L T

§ 2.(retningslinjer)
Gjennomføringen av loven skal skje etter disse retningslinjer:
1. Det skal arbeides for å hindre at forurensning oppstår eller øker, og for å begrense forurensning som finner sted. Det skal likeledes arbeides for å unngå avfallsproblemer. Loven skal nyttes for å oppnå en miljøkvalitet som er tilfredsstillende ut fra en samlet vurdering av helse, velferd, naturmiljøet, kostnader forbundet med tiltakene og økonomiske forhold.

Salting når det ikke er nødvendig må være brudd på punkt 1.

§ 7. (plikt til å unngå forurensning)
Ingen må ha, gjøre eller sette i verk noe som kan medføre fare for forurensning uten at det er lovlig etter §§ 8 eller 9, eller tillatt etter vedtak i medhold av § 11.
Når det er fare for forurensning i strid med loven, eller vedtak i medhold av loven skal den ansvarlige for forurensning sørge for tiltak for å hindre at den inntrer. Har forurensningen inntrådt skal han sørge for tiltak for å stanse, fjerne eller begrense virkningen av den. Den ansvarlige plikter også å treffe tiltak for å avbøte skader og ulemper som følge av forurensningen eller av tiltakene for å motvirke den. Plikten etter dette ledd gjelder tiltak som står i et rimelig forhold til de skader og ulemper som skal unngås.

Den som forurenser har plikt å jobbe for å redusere utslipp. Premiering av saltutslipp ved å betale entrepenører pr tur når det ikke er nødvendig å salte, er vel også i strid med denne paragrafen.
Veivesenet påstår de har utarbeidet nye metoder, men hvis man ser på statestikken for salt bruk, så ser man at det har økt hele tiden.
Avbøte skade betyr vel å betale for skader på miljø og ødeleggelser på grunn av rust forårsaket av salt.
Veiene får mye ekstra sprekker på grunn av veidekket stadig tines og fryses.

Redigert av eldo472; 31/10/2017 23:06.
Re: Saltsesongen igang [Re: Espen W] #2448232 01/11/2017 08:25
Registrert: Aug 2011
Innlegg: 861
K
ket16 Offline
Ringrev
Offline
Ringrev
K
Registrert: Aug 2011
Innlegg: 861
Mitt søskenbarn hadde anbudet på vedlikehold av gang- og sykkelvei fra Sluppen til Heimdal i Trondheim. Her er kravet svart asfalt. Han sa, som eldo472 er inne på, at når han først starter saltinga, er det gjort. Da fryser veien når saltet mister effekten, og det må saltes mere.

Må få legge til at han syntes det var helt på jordet å salte denne strekningen all den tid syklistene må bruke piggdekk uansett for å komme trygt ned til sykkelveien. God brøyting må være det beste.


Ketil
Re: Saltsesongen igang [Re: Espen W] #2448243 01/11/2017 09:04
Registrert: May 2009
Innlegg: 9,144
F
fredriks Offline
Søk hjelp!
Offline
Søk hjelp!
F
Registrert: May 2009
Innlegg: 9,144
Ja, om de begynner salte så måste de ofta fortsätta med det. Var rätt glatt i björndalen tidigt någon morgon förra året (når det kanske var torrt och fint på andra veier).

Jag tycker att det är synd att de valt att gå helt in för saltning istället för att testa hur det blir med bra bröyting. Hvis de skulle bröytat like ofta som de saltat hade det antagligen varit bra att sykla då också. Problemet är att de ibland inte bröytar/skrapar når det skulle behövas.

En anektod fra förra vintern. Kom snö på torsdagen. Björndalen saltades både morgon och eftermiddag på torsdagen. Sluppen -stavne bröytades på fredagen. På lördagen syklade jag längs kongsveien mot granåsen, en mycket brukt g/s vei, och den var obröytad och det enda stället man kunde sykle var på en 40 cm bred sti i mitten som folk hade gått och syklat upp (och det var en del gående som jag trengte att passera).

Det är klart att det blir bättre om man saltar jämfört med att man inte bröytar men regelbunden bröyting blir faktiskt bra det å men det verkar det inte som något gidder testa.

Re: Saltsesongen igang [Re: Espen W] #2448738 03/11/2017 14:05
Registrert: Sep 2009
Innlegg: 162
P
Pennypacker Offline
Tørr bak øra
Offline
Tørr bak øra
P
Registrert: Sep 2009
Innlegg: 162
Skjønner at jeg banner i kjerka her, men likevel: Med helikopterblikk på temaet trafikksikkerhet og vintervedlikehold av både veier og gang- og sykkelveier, så kan det ikke være tvil om at salting gir bedre sikkerhet for trafikanter.

Ja, noen ganger kan saltingen virke unødvendig.
Ja, på stabilt, kaldt vinterføre er det overflødig.
Ja, noen få ganger kan salt gjøre vondt verre i en kort periode.
Ja, skikkelige piggdekk gir deg godt grep på holke.
Ja, saltet er kjipt for sykkelen og bilen.

Men, som helårssyklist i Oslo gjennom omtrent 25 år, på alle slags føre, både med og uten piggdekk, og med god observasjonsevne for hvordan medsyklister takler ulike fohold og overraskelser, så er min klokkeklare mening at salting i det store og det hele er positivt for fremkommelighet og sikkerhet. Det betyr ikke at brøyting og feiing blir overflødig, det må fungere i samspill med salting. Der "folk flest" bor i dette landet er det gjerne flere runder med frysing og tining i løpet av en vinteruke, og vi vet alle at sånt vær blir det glatt av.

Personlig kunne jeg fint klart meg uten salting og til og med dårlig brøyting, og det samme gjelder nok de fleste av oss på forumet. Men med et politisk mål om å få flere over på sykkel, og ikke minst med elsykkelrevolusjonen, så kommer vi ikke utenom at forholdene må legges best mulig til rette for dem som er i tenkeboks for å bli vintersyklister. Det gjøres best med et fornufitg samspill mellom brøyting, feiing og salting.

Et godt eksempel fra sist vinter var en strekning på kanskje 400 meter ny gang- og sykkelvei i Gaustadbekkdalen der det lenge var tvil om hvem som hadde ansvar for vedlikehold. Etter et slapsete snøfall med brøyting på litt feil tidspunkt før det frøs på, ble det en veldig bulkete og sporete skøytebane som var skummel selv med verstingpiggdekk. Da den omsider ble saltet ble det raskt bar asfalt og den var igjen farbar for alle.

Slitasje på sykkelen? Regner med at ingen på forumet er dum nok til å bruke gromsykkelen til vinterpendling uansett. Min pendlersykkel til 2300 kroner (riktignok modifisert med pedaler, styre, sete og skjermer) har jeg brukt i 6 vintersesonger, og alt jeg har byttet er kjede og kassett 1 gang. Tykk olje på bevegelige deler sammen med skikkelig heldekkende skjermer og skvettlapp sørger for at saltet ikke utgjør noe problem av betydning.

Miljøproblemer? Sikkert, men min erfaring er at de første stedene det begynner å spire gress om våren er i veikanten som har vært dekket med brun, ekkel snø hele vinteren og det ser så grisete ut at du tror det aldri vil gro noe der igen. Legg merke til det når vi kommer til april ICON_SMILE

Re: Saltsesongen igang [Re: Pennypacker] #2448744 03/11/2017 14:30
Registrert: Aug 2014
Innlegg: 1,532
L
lektorHaugen Offline
Ivrig
Offline
Ivrig
L
Registrert: Aug 2014
Innlegg: 1,532
Som helårssyklist i Akershus og Oslo i omtrent 24 år, er jeg av den mening at salting ikke er et gode for syklister. Grunnene er følgende:
- Blanding av salt og snø har en konsistens som gir stor fare for at man mister kontrollen.
- Man må ha piggdekk for å sykle trygt om vinteren. Piggdekk gir utmerket feste på is, så et tynt is- og snølag der man skal sykle, er ikke noe problem.
- Saltet smelter ikke issvuller når det er skikkelig kaldt, men lager et lag med blanding av salt og snø på toppen av svullene, slik at piggdekkene ikke får feste.


Tidligere "kjent" som "Lektoren".
Re: Saltsesongen igang [Re: Espen W] #2448749 03/11/2017 14:45
Registrert: Feb 2005
Innlegg: 891
ket Offline
Ringrev
Offline
Ringrev
Registrert: Feb 2005
Innlegg: 891
Sitat: Espen W
Da ble det kun fire hele kalendermåneder uten veisalt i år.
Siste vårdag med saltguffe var 11. mai da det lavet ned med snø, og idag var vintersaltingen igang på en del veier.
Mao kun juni, juli, august og september som var helt saltfrie i Oslo.


Hvor blir det av global oppvarming, har sett frem til tropisk klima og palmesus i stedet for salt og slaps.
Har som regel gledet meg til vintersesongen, men med fjoråret friskt i minne var det 7 mnd med hverken/eller sesong.
Og, er vi i gang igjen med ny drittvinter?, værgudene får en ikke påvirket mye, derimot var det saltet midt på formiddagen i går i bærum selv om det var 9.5 grC?, Men, Mesta får vel betalt for utkjørt mengde salt.

Re: Saltsesongen igang [Re: lektorHaugen] #2448750 03/11/2017 14:49
Registrert: Sep 2009
Innlegg: 162
P
Pennypacker Offline
Tørr bak øra
Offline
Tørr bak øra
P
Registrert: Sep 2009
Innlegg: 162
Sitat: lektorHaugen
Som helårssyklist i Akershus og Oslo i omtrent 24 år, er jeg av den mening at salting ikke er et gode for syklister. Grunnene er følgende:
- Blanding av salt og snø har en konsistens som gir stor fare for at man mister kontrollen.
- Man må ha piggdekk for å sykle trygt om vinteren. Piggdekk gir utmerket feste på is, så et tynt is- og snølag der man skal sykle, er ikke noe problem.
- Saltet smelter ikke issvuller når det er skikkelig kaldt, men lager et lag med blanding av salt og snø på toppen av svullene, slik at piggdekkene ikke får feste.


Pffft...! Jeg avfeier dine argumenter som kunnskapsløst vrøvl ettersom du kun har skarve 24 års erfaring mot mine 25 ICON_WINK

Re: Saltsesongen igang [Re: Pennypacker] #2448894 04/11/2017 13:18
Registrert: May 2009
Innlegg: 9,144
F
fredriks Offline
Søk hjelp!
Offline
Søk hjelp!
F
Registrert: May 2009
Innlegg: 9,144
Det skulle ju vara bra om folk vill bruke den dyra el-sykkeln också på vintern. Inte säkert att alla vill göra det når de merker hur saltet sliter på sykkeln.

Men som jag skrev. Salting är bättre än dårlig bröyting men jag synes inte att det är bättte än bra bröyting.

Nu vet jag inte hur det har varit i oslo de senaste 25 åren men jag tvivlar på att det har varit bröytat like regelbundet som de saltat de senaste åren på utvalgta veier.

I trondheim har det iallafall inte varit det och det finns många exempel på dårliga förhold för sykkel och gående som enkelt hade kunnat lösas om de bröytat, skrapat eller grusat två gånger om dagen istället för att venta en uke eller tre.

Re: Saltsesongen igang [Re: fredriks] #2449668 08/11/2017 15:21
Registrert: Apr 2002
Innlegg: 19,900
larsb Offline
Bjolsen Zeit
Offline
Bjolsen Zeit
Registrert: Apr 2002
Innlegg: 19,900
Sitat: fredriks
]
Nu vet jag inte hur det har varit i oslo de senaste 25 åren men jag tvivlar på att det har varit bröytat like regelbundet som de saltat de senaste åren på utvalgta veier.


Det er det sykkelhovedvei er det veldig bra nå. Brøyting, feiing og salting i kombinasjon lager flotte forhold. MEN for å komme seg på en av de stubbene må man forsere lengre distanser med det fæle brune stoffet med sukkerkonsistens som tidligere var snø og salt og veistøv.

Så kombinasjon av fjerning av snø og salting er helt super der det praktiseres.

LarsB


Moderator  support