... på budsjett.
Tenkte bare å inspirere andre til at det er mulig å få til noe selv med begrenset budsjett, men all innsatsen må du stå for selv. Om jeg kan, kan du også. Personlig ønsket jeg en så bra og rimelig sykkel som mulig, og for meg er funksjon det aller viktigste. Foreløpig er jeg godt i gang, men ting tar tid med begrenset budsjett. Jeg kan bare si så langt, at jeg har aldri hatt så mye nytelse på en sykkel før, og i tillegg til en uslåelig pris. Modifiseringer og innsats i form av vedlikehold etter handel, har ført til at jeg vil kalle denne for lydløs, i sykkelverden. Bremsene fikk full overhaling og nye klosser(nye SLX skiver skal bestilles). Kranklager byttet. Alt av skruer/bolter er løsnet og godt over med parktool anti-seize compound. Hjullagre og styrelager er tipp topp(If it ain't broke, don't fix it). Jeg har konvertert til parafin/parfinvoks kjedesmøring, grunnet 4 ting: pris, slitasjenivå, støynivå, girskift(Beste komboen jeg har prøvd så langt). Skjermene har jeg gått over et hvert metall til metallpunkt, men også deler som rett og slett ikke satt godt nok, for det meste med karosseritetning for å fjerne vibrasjoner (
http://www.biltema.no/no/Bilpleie/Tetning/Karosseritetning-2000023847 ) men også gummiforinger her og der. Det var litt av en jobb, men nå er det som å sykle med skjermer, med en opplevelse av at de ikke er der, lydmessig. Styre, stem og holker ble handlet inn for å passe min kropp, mine ønsker om en leken og rask brukssykkel og det var jaggu verdt kronene. Stem ble snudd opp-ned for riktig sittestilling.
Annet enn det så har jeg jobbet med å gjøre sykkelen så anonym som mulig, i tillegg til funksjonalitet i form av hindring av slitasje, og fjerning av ytterligere vibrasjoner her og der. Gaffelen skal byttes til en fast gaffel til våren da den er lekk. Pedalene ble et feilkjøp, så de skal aldri mer benyttes, og 2 par nye er på vei i posten(skal prøve 2 forskjellige, og de jeg er minst fornøyd med går til backup sykkelen). Frontlykt og baklykt også på vei i posten. Schwalbe Marathon Winter skal bestilles, ettersom jeg sykler 365 dager i året, og vær er ingen hindring.
Alt av bolter, quick release osv. skal sikres med tyveriløsninger fra:
https://www.bicyclebolts.comhttps://hexlox.comhttps://www.pitlock.de/enEtter det kommer jeg til og kun trenge én lås, som jeg kun låser gjennom ramma og til en stolpe. Jeg har allerede handlet, og valget falt på Forever lock U-lock etter mye leting etter noe som jeg faktisk har tro på (
https://the-forever-lock.myshopify.com/collections/v-2/products/v-2-bicycle-u-lock-black )
Det er viktig for meg å slippe og bekymre meg for tyveri, og jeg ønsker å kunne låse sykkelen når og hvor enn jeg måtte føle for.
Budsjett: Selve sykkelen handlet jeg brukt for 1900kr(4 år gammel hybridsykkel som ny kostet 9000kr). Foreløpig har dette økt til ca. 3500kr totalt, med deler/modifseringer i den stand den står her og nå. I mine øyne er opplevelsen bedre her og nå, enn en ny tilsvarende sykkel rett ut av butikkdøren.
Her kommer før-bildene slik jeg handlet den:



Og så etter-bildene:







Fler bilder i neste innlegg....