Gratulerer med Range Venture! Godt valg til bruken.
Schwalbe Marathon Winter 2,0" er i grunnen eneste alternativ dersom du vil ha et dekk som er bredt (passer til sykkelen) og som ikke er et terrengdekk. Dekket har vunnet mange tester og er anerkjent og populært. Tror det vil fungere utmerket til din bruk. Eneste ulempe er vekten - nærmere 1300 gram pr. dekk. Men det er gjerne ikke avgjørende for deg.
Vær oppmerksom på at i tykk, våt snø/slaps kan tynnere dekk være en fordel. De skjærer seg gjennom fremfor å flyte. Mønsteret på Marathon Winter er beskjedent og etter min erfaring klabber det seg lett til. Smalere versjoner av dekket kan fungere vel så godt - eller bedre - under slike forhold. Men ved bysykling er det uansett neppe et problem.
De siste årene er vintersykling i Oslo dessverre redusert til å sykle på svart asfalt med litt slaps og saltsøl. Ufyselig. For noen år siden, da sykkelveier ennå ikke ble saltet og børstet (savner den tiden!!), hadde jeg nytte av grove, men samtidig forholdsvis lette, piggdekk som Schwalbe Ice Spiker Pro (ISP) Evo 2,25", selv i Oslo. Nå må man aktivt oppsøke usaltede partier for å ha det moro i snø og is.
Samtidig, alt etter bosted og rute, kan man fortsatt ha dager med stålis. Da kommer ISP og liknende dekk til sin rett. Men med riktig lufttrykk, vil også Marathon Winter gi godt grep på is.
Jeg er mest på 45nrth Xerxes 30mm, som er det letteste (450 gram) og mest lettrullende dekket på markedet. Pigger kun på sidene. Men det er kostbart og vil se tynt og pinglete ut på din sykkel.
Det er tilnærmet umulig å finne et piggdekk som fungerer optimalt under alle forhold. Jeg synes dette er godt sagt:
For meg er piggdekk som skismøring:
Xerxes når det er bart med enkelte glatte partier
Marathon Winter når det er litt mer snø og is
Ice Spiker Pro når det er issvuller og jeg har behov for godt sidegrep.