Okay. Siden min nøtteskalblåsetråd endte opp i en lett passiar om mulighetene for øldrikking og pistasjnøttspising prøver jeg det kjemiske alternativ: Er det noen som har erfaring med ulike lakkfjernere? Jeg har ei fin stålramme som må strippes for lakk. Jeg vet det finnes et uttall av preparater. Også profesjonelle sådanne. Har noen erfaringer i den retning, så vil jeg gjerne høre disse!
Jeg har ikke det svaret du er på jakt etter, bare den vanlige innstendige oppfordringen til ikke å la lakkfjerneren renne ned i gressplenen eller på annen måte ende opp noe annet sted enn på miljøstasjonen.
Og så lurer jeg selvsagt litt på hva som er målet her. Du skal altså ta en stålramme og fjerne all lakken på den slik at den ser... eh... nysveiset ut? Avslørt! <img src="/forum/arena/images/graemlins/devilsmile.gif" alt="" />
Ha! Neida. Det er en fin Dekerf som har blitt utsatt for litt halvveis lakkfjerning av en tidligere eier. Nå skal jeg strippe resten, lodde på disc-feste og så gi den ny lakk og nytt liv i Johnsens stadig økende sykkelstall.
Jeg har brukt malingsfjernern fra norske chem supply som jeg fikk kjøpt hos OBS. Det ble så bra på alurammen min at jeg polerte i stedet for å mislykkes med lakkering. Kan slenge ut et bilde snart
Reale greier som bør samles inn til destruksjon, det ja
Sandblåsing av tynne stålrør er ikke å anbefale. Du risikerer å ødelegge ramma. Sandblåsing foregår med høyt trykk og mye luft, og det skaper mye friksjonsvarme samtidig som avvirkingen er stor. Sikksakkrør med hull i ... <img src="/forum/arena/images/graemlins/thinking.gif" alt="" />
DUXOLA malingfjerner tar knekken på original KLEIN lakk, og den sitter noe j..lig. Anbefales <img src="/forum/arena/images/graemlins/smile.gif" alt="" />
spurte sandblåsern om dette spesifikt. Ikkeno problem var svaret. Citroen-skjermer fra 60-70 tallet var visst mye tynnere enn min OX-platinum ramme.
As if! Da tok han utgangspunkt i en gjennomrustet skjerm, eller så tippet han grundig feil på godstykkelsen på sykkelramma. Jeg mener å huske at OX-Platinum har mellom 0,5 og 0,7 mm godstykkelse (avhengig av diameter) på det tynneste. Å fjerne en god lakk med sandblåsing blir i den sammenheng en ganske røff behandling. Det går nok, men jeg vil gjerne gi denne en litt mer skånsom behandling.
Jeg har i det stille sjekket litt for deg Truls med nøtteblåsing, men desverre har ikke funnet noen som vil, selv ikke å true med tre flasker livets vann i gave.
Når det gjelder kjemikalier så kan jeg sjekke med han jeg brukte. Du må nok belage deg på legge ut noen kroner, mener jeg betalte 300. Men så blir det 100% rent, om du har dårlig tid tror jeg nok jeg kan si at da vil det skjere seg åkkesom. Med denne karen går det ikke fort i svingene.
Sånn så min ut etter 3 timer hos en professjonell malingsstripper.
Å fjerne en god lakk med sandblåsing blir i den sammenheng en ganske røff behandling.
Jeg sjekka dette på ettervinteren da jeg skulle fjerne lakk på ramma mi. På SAS teknisk base, var det ingen som ville sandblåse tynne alurør, det ble litt i tøffeste laget og ville ta lang tid om en ikke skulle ødelegge / svekke rørene. Jeg ble annbefalt nøtteblåsing. Men når det kom til stykke satt dette så hardt inne at jeg valgte kjemikaliefjerning av lakk i stede.
Man kan plast blåse rammen. Det er mere skånsomt en glass. Dette er det et par folk som gjør i Oslo området (husker selvsagt ikke hvor nå). Eller så kan du ta kontakt med www.norronafly.no. De buker en kjemisk striper når de striper fly. Har selv brut det og det fungerer konge bra uten at du må ha masker og alt slags værneutstyr. Se også http://www.dasic.co.uk/dasic_aircraft_rem.htm for typer. Man smører på lar det virke i ca 15 minutt og bare spyller av malingen. Fungerer som fjell. Lykke til. <img src="/forum/arena/images/graemlins/yes.gif" alt="" />
Selger for Brav Teamwear, Swix og Kalas teamwear. Ambassadør for Scott.
Jeg har brukt Duxola på en gaffel som var lakket med tynn sprø metallic. To gangers påføring og skrubbing med gammel neglebørste var nok.
Jeg hadde også en ramme som originalt var svart, og malt med et eller annet sølvfarget som ikke tørket ordentig på toppen. Duxola tok dette også, men da tok det mye mere arbeid. Ørten ganger og høyttrykkspyler gjorde jobben her også.
Jeg tror at originallakk gir opp ganske lett med denne fine kjemi-miksen her.
Jeg var selv i dag på Billakkspesialisten på St. Hanshaugen og forhørte meg en hel del og kjøpte lakk. På spørsmål om lakkfjerning, til en liten smurf som hadde vært i bransjen i en manns alder, svarte han at det ytterst sjelden var nødvendig med fjerning av all lakk. Han var overbevist om at grunningen som allerede var der var bedre enn noen amatør selv ville klare å få på. Kun flekking med grunning på områder med bart metall.
Vasking av rammen med lynol (denne fjerner også stickers), mattsliping og avtørking med en liten spesialfille var det beste. Jeg ble ikke anbefalt å bruke P240 papiret jeg har, men kjøpte et P320 papir. Tre lag med akryl lakk (myntet på biler) med 10-20 mintters mellomrom og klarlakk påføres 30-60 minutter etter siste fargebehandling.
Digg å få all dritten av! Er du uheldig, kan noe av den gamle lakken koke når du får på ny.
Jeg har brukt en variant som heter "Rust-O-Leum Paint Stripper", på prayboks. Dette er sterke saker. Skulle du få lyst til å teste denne, BRUK HANSKER!!!
E
*** Hjulbygging, service Chris King og alle typer sykkelmekanikk***
Jeg driver på med det samme prosjektet, altså lakkfjerning fra en aluramme. Jeg har sett ramma di, den ser pen ut og du sier at den er polert. Med hva da? Er polering en varig løsning? Sykkelen min ser for jævlig ut nå men jeg gidder ikke bruke så veldig mye penger på dette. Det holder egentlig med lakkfjerner og det billigste av løsninger som holder den nogenlunde pen etterpå...
Jeg driver på med det samme prosjektet, altså lakkfjerning fra en aluramme. Jeg har sett ramma di, den ser pen ut og du sier at den er polert. Med hva da? Er polering en varig løsning? Sykkelen min ser for jævlig ut nå men jeg gidder ikke bruke så veldig mye penger på dette. Det holder egentlig med lakkfjerner og det billigste av løsninger som holder den nogenlunde pen etterpå...
Gode råd taes imot med stor takk!
mvh OveR
Det virker som andre har bedre lakkfjernertips enn meg. Mitt mål var å få noe litt sprekt ut av en ordinær ramme, samtidig slippe å oppsøke spesialforretninger og bruke masse tid og penger. Det finnes sikkert masse bedre måter enn det jeg gjorde, men det for være:
Jeg slipte rammen helt ren med våtslipepapir etter lakkfjerningen og brukte vanlig sølvpuss. Det virker som vanlig voksshampo til daglig og en sølvpuss hver 10 gang eller noe sånt er greia. Foreløpig virker det som alt er greit, men vinter og salt blir interessant
Etter så mye arbeid fra stakkars Nate er det litt trist at fønern hans er blankere enn den nypolerte ramma <img src="/forum/arena/images/graemlins/fingerdevil.gif" alt="" />
Jeg åpna duxolaflaska i går og den eter lakk som kuer eter gress. Nå har det seg imidlertid slik at de teite tyskerne som lagde ramma først har lakkert, deretter satt på noen plastdekaler som ikke lar seg løse opp. Den kan skrapes av i en kvadratmillimeter store biter og det er veldig slitsomt. Noen har anbefalt hårføner for å få av dekaler, men med 4 cm hår trenger jeg ikke føner og har derfor ikke en slik. Imidlertid eier jeg en creme brûlee brenner. Kan den brukes for å få av skiten uten av jeg misfarger alluminiumet? Tåler aluminium litt varme?
Akkurat ferdig med kveldens innsats på området lakkfjerning og jeg skal jaggu skaffe det middelet som fjerner dekaler. Nå er jeg mektig lei.
Det vidunderlige lakkfjerningsmiddelet selges forøvrig på Jernia. Kosta over 200 flis for ei flaske. Mer enn nok, men sykkelen kommer til å se mer enn 200 kroner dyrere ut etter at jeg er ferdig.
Det som ikke er så bra er at jeg peisa lakkfjerner på gaffelen. En gammel stiv druger jeg fikk for 2 pils av YODA. Tenkte i mitt stille sinn at den også skulle bli fin og blank. Den gang ei. Da lakken forsvant kom en helt utrolig heslig bøgturkis farge fram i lyset. Jeg skjønner ingenting. Jeg skjønner forsåvidt at jeg ikke kan vise meg i dagslys med den gaffelen, men her må det nok lakk til. Evt en lett karbongaffel i tjukkholmens navn....