Nå er jeg endelig tilbake. Det var jeg som i sin tid startet denne "threaden". Hva man har stellt i stand! Nesten som i gamle westernfilmer der man gikk og bestilte "pineboard coffins" til sine motstandere. Ser at noen har gått så langt som til "verbalangrep" på menings-motstandere med 28 tonns (ikke tommers) hjullaster. Litt sprøtt og litt morro. Er litt usikker på hvor blansepunktet ligger akkurat der egentlig....
Den som så Dagsrevyen for noen dager siden så vel at nå har de grønnkledte støvsugd skytefeltet for tomgods og ufarlige øvelsesprosjektiler ("hylstre" som en tulling klarte å kalle det på tv´n. Han hadde peiling!?!"). Så nå kan også GeirK trygt sykle på Hjerkinn. (Hvis han ikke heller velger hjullaster, da). Præh-hæ!
Terrengsykling,- ær itte det fali´ det ´a.
"Ludvig" (Aukrust)
hei i sist uke var jeg på hjerkinn i jobbsammenheng.. fant da denne vakre sykkelstien som så helt super ut! desverre var vår 4wd pickup det eneste fremkomstmiddelet(rent bortsett fra moskuser) vi hadde tilgjengelig.
er det noen som har prøvd den og har erfaring med den? var forøvrig et kanon-bra(he-he) vær å stå ute for å måle lyd fra atrilleriet.
Sjekk denne meldinga, sakset fra ferskt nyhetsbrev om sykkelturisme, fra SLF:
"Sykkelforbud i Dovrefjell nasjonalpark Angående oppslaget i Aura Avis om sykkelforbud til Raubergshytta i Dovrefjell- og Sunndalsfjella nasjonalpark, kommer Nils Bloch-Hoell, DNT www.turistforeningen.no, med følgende kommentar: Når det i fredningsbestemmelsene heter at det er sykkelforbud i nasjonalparken unntatt på nærmere angitte traseer, må det først komme en forskrift (forvaltningsplan) som angir disse trasseene før bestemmelsen gjøres gjeldende. Inntill dette skjer, gjelder den almenne bestemmelsen i Friluftsloven om fri ferdsel også for syklister. At forvaltningsplanen er sendt på høring betyr ikke at den er vedtatt."
Slik jeg tolker det, er det altså ennå håp for oss....
Apropos, jeg leste nylig en notis om at det planlegges sykkel-forbud på linje med kite-forbud ved Hallingskarvet, visstnok av hensyn til villreinstammen. Noen som vet noe mer om dette?
KO
"I resigned from work fifty years ago! And what did I do besides read and write? Climb mountains, ski and make love to a wonderful woman..." - Dr A.J. Snow
Jeg ble avbrutt i det jeg la inn ja og har ikke hatt sjansen til å svare før nå.
I følge ansatte hos Fylkesmannen i Buskerud er det ikke tenkt på noe spesielt forbud mot sykling i Hallingskarvet utover det som er gitt i høringsutkastet for Hallingskarvet Nasjonalpark I høringsutkastet står standard formuleringen "sykling forbudt utenom spesielt angitte traseer" (sånn ca). Det er fler enn DNT mannen som funk henviser til, som mener at så lenge slike traseer ikke er angitt så gjelder ikke et forbud.
I flge samme anstae hos fylkesmannen så er omfanget av Hallingskarvet Nasjonalpark er redusert i forhold til det opprinnelige forslaget. Området foreslått er omtrent som dagens verneområdet med tillegg av en liten del ved Finsevannet(?) og en del på nordsiden av Halligskarvet. Raggesteinsdalen(?) Bla er området sør for Hallingskarvet\Presteholtskarvet ikke lenger innefor nasjonalparken. Jeg tror det er et av stedene kiterene holder til.
Med unntak av oppe på skarvet og bratta ned fra den er det følgende stier som er innefor nasjonalparkgrensen: 1. Den ytterste knekken av stien som går lengst vestover fra Prestholtseter svinger innom nasjonalparken for så å gå ut av den igjen. Her snakker vi om muligens bare noen hundre meter eller kanskje maks en km. 2. Stien fra Havsdalhovden og inn i Raggesteinsdalen vil for stor del ligge i nasjonalparken.
Detaljer og navn er tatt fra en meget trett hukommelse så feil eller unøyaktigheter kan forkomme her, men hovedtrekken stemmer. To stier er berørt. En så vidt og en i nesten sin helhet. NOTS vil sjekke detaljene her nærmere og komme med informasjon, samt forslag overfor myndighetene slik det er gjort i Dovresaken som Geir referer til over.
Hvor så du notisen mr bik3man? Er det kiteforbud ved Hallingskarvet nå? Snakker vi her oppe på selve skarvet?
Takk for utdyping og detaljer. Jeg husker ikke hvor jeg leste dette. Det var sannsynligvis i Ute/FriFlyt/UltraSport eller lignende. Skal ta en titt i bunken hjemme.
KO
"I resigned from work fifty years ago! And what did I do besides read and write? Climb mountains, ski and make love to a wonderful woman..." - Dr A.J. Snow
Takk til "FUNK" for ditt innlegg i denne spalten den 19.10.05. Jeg har skrevet det ut, og vil ha det med meg på sykkelturer i aktuelle "gråsoner".
Det er som du sier fortsatt håp. Dersom man går riktig fram kan vi få kompromissløsninger i verne-områder som kan godtas også av syklister. Det er derfor viktig at sykkel, frilufts- og sportsorganisasjoner fronter syklistenes behov for utøvelse av sin fritidsaktivitet overfor reguleringsbemyndigede organer.
Bra. -funk-. Men hør her: I et større landskapsvernområde som jeg fortsatt sykler i (bruker din redegjørelse som unnskyldning) har det oppstått en inkonsekvent situasjon:
Det er flere eldre og nyere jaktbuer, og eldre "måsåhus" innenfor dette landskapsvernede området. Det går en bedre traktorveg inn i området, og flere avstikkere fra denne. Vegene kan kjøres med personbiler med litt ekstra bruk av rattet for å unngå enkelte oppstikkende steiner. Traktorvegen ble stengt med solid ny stålbom da verneområdet for en tid tilbake ble opprettet. Men eierne av nevnte buer fikk utlevert nøkler til bommen for å kunne kjøre på disse traktorvegene. Det kreves her ikke spesiell tillatelse for hver kjøring, heller ikke noen dokumentasjon av behov, så vidt jeg har fått opplyst i bygda.
Dette medfører at det lovlig kjøres biler daglig i dette verneområdet om sommeren. MEN AT SYKLING ER TOTALFORBUDT I DETTE OMRÅDET, BÅDE I TERRENG, PÅ STIER, OG PÅ DE VEGENE BILENE HAR LOV TIL Å KJØRE PÅ.
Her er altså bilkjøring tillatt for mange, men sykling totalforbudt! Nokså innkonsekvent, synes jeg.
En uvanlig varm og solrik søndag i oktober kjørte en større sølvgrå 4-hjulstrekker med sort skiboks på taket, gjennom området så langt traktorvegen gikk. Jeg fulgte dette i en liten fugleobservasjonskikkert som alltid følger med på sykkelturer.
Der "lesset" 4-hjulstrekkeren så av 2 rypejegere og en hund. Bilen kjørte så tilbake ut av området, mens jegerne jaktet mens de gikk tilbake bak bilen. De fyrte av 2 skudd som jeg hørte, men traff ikke rype. Strekningen de gikk var 2 - 3 km. Var ikke dette en ynkelig jakttur? Og en unødvendig bilkjøring?. Ingen av jegerne var bevegelseshemmede så det ut til, så det forelå neppe noe behov eller grunn for biltransporten.
Bortsett fra latskap.
Men samme turen kjørt på sykkel vil være ulovlig. Heia Norge. <img src="/forum/arena/images/graemlins/mad.gif" alt="" />