div spm
|
div spm
#216493
06/07/2005 18:37
|
Registrert: May 2005
Innlegg: 56
mamut
OP
Medlem
|
OP
Medlem
Registrert: May 2005
Innlegg: 56 |
hei
saaah.igår kom der Hässische jolenizze og knackte på dæri med varene( og den følelsen der har jeg forresten mistanker om at forklarer en anstendig andel av utstyrsmanien på det forumet her) så nå har jeg satt pån nye gaffeln min( wheee) , og det var skikkelig Mye Mer Morro å sykle nå ass, selv om den kanskje er litt stiv enda, men om der står skrevet blir det vel bedre etter non turer?. men, så siden den nye har en god del mer vandring enn den gamle ( den nye har 100mm og den gamle hadde vel ikke så mye effektiv vandring i det hele tatt), så kjennes det litt som jeg sitter og sykler chopper nå liksom. kjennes som jeg alt i alt har mye bedre sittestilling nå allikevel, jeg har bytte det sete og fått kortere styreframspring ( det nye skrår opp, så kanskje det har litt å si), men lurer på om jeg skal kutte stanga litt mer.. så nå lurer jeg bare på hvor mye somer normen, el hvor mye jeg for sikkerhets skyld bør la være igjen.eller kanskje heller om det er no ergometriske standardsvar på åssen grader du skal ha i skulder eller hofteledd e.l. jeg tror jeg sykler med setet rel høyt da, fordi jeg må sykle en stubb for å komme meg til skogen og sykler endel på skogsvei, så gidder ikke skru det ned gang hver gang jeg sykler av veien. vil gjerne ha litt konkrete svar i cm og sånn da, er inneforstått med at det "er individuelt og må bare sykle og se " osv.
og det her er sikkert den gyldne guden av teite spm, men trodde jeg skjønte det der med rammestrl og sånn, men så gjør jeg ikke det allikevel. .så hva skal bestemme rammestrl, er det egentlig mer hva man foretrekker? trodde det stort sett bare gikk på høyde, men det bør vel, sånn jeg forstår det nå,siden r. strl ikke egentlig gjør no med (geometrien) ellers bare ha no å si for beinlengde,så hvis man ikke er over 195 el no kan man egentlig bare tilpasse med setepinnen eller?
takk, takk
"wheeeeeeeee o, n that's the way we do it, wheeeeee o, there's really nothing to it"
Tom Waits
|
|
|
Re: div spm
[Re: mamut]
#216494
07/07/2005 08:08
|
Registrert: Nov 2002
Innlegg: 3,607
rsh
Besatt
|
Besatt
Registrert: Nov 2002
Innlegg: 3,607 |
Det du bør gjøre er å putte avstansskiver på oversiden av styrefremspringet inntil du føler du har fått korrekt høyde på gaffelen. Det kan ta litt tid. Så kapper du røret til korrekt lengde.
Hvis du føler at du kjører chopper, kan det være at du ikke har korrekt sag på gaffelen. Den kan rett og slett sitte for høyt i starten, Når du sitter på sykkelen, skal gaffelen synke sammen ti til femten prosent av vandringen. Bruk en elektrikerstrips rundt gaffelrøret for å måle.
Sveinung
|
|
|
Re: div spm
[Re: rsh]
#216495
07/07/2005 08:50
|
Registrert: May 2005
Innlegg: 56
mamut
OP
Medlem
|
OP
Medlem
Registrert: May 2005
Innlegg: 56 |
på 'oversida 'av styreframspringet? hvis du mener de spacer- ringene som noen kaltere, har jeg de samme ringene pån nå som jeg hadde pån gamle, det jeg tenkte var å fjerne noen av dem og kappen. ok. Får sykle litt og se om den synker
"wheeeeeeeee o, n that's the way we do it, wheeeeee o, there's really nothing to it"
Tom Waits
|
|
|
Re: div spm
[Re: mamut]
#216496
07/07/2005 09:21
|
Registrert: Nov 2002
Innlegg: 3,607
rsh
Besatt
|
Besatt
Registrert: Nov 2002
Innlegg: 3,607 |
Du misforstår meg. Jeg oppfattet at du syntes at du satt litt høyt og lurte på om du skulle kappe styrerøret for å få styret lengre ned. Det jeg da mente å si var at I stedet for å kappe styrerøret med en gang, så flytt avstandsringene (spacerne) fra undersiden av styrefremspringet til oversiden. Da kan du føle hvordan det er å sykle med styret lavere før du kutter styrerøret. Når det er kuttet, er det jo ingen vei tilbake. <img src="/forum/arena/images/graemlins/smile.gif" alt="" />
Når det gjelder sag på gaffelen så kommer denne gjennom justering av forspenning (hvis du har stålfjærgaffel) eller luftrykk (hvis du har luftgaffel). I bruksanvisningen for gaffelen står det normalt hvordan du innstiller sag, og hvor mye sag produsenten anbefaler.
Sveinung
|
|
|
Re: div spm
[Re: rsh]
#216497
07/07/2005 11:36
|
Registrert: May 2005
Innlegg: 56
mamut
OP
Medlem
|
OP
Medlem
Registrert: May 2005
Innlegg: 56 |
"wheeeeeeeee o, n that's the way we do it, wheeeeee o, there's really nothing to it"
Tom Waits
|
|
|
|
|