Forrige tråd
Neste tråd
Print tråd

Hjelp til å velge sykkel

Hjelp til å velge sykkel #1991526 05/08/2015 21:20
Registrert: Aug 2015
Innlegg: 8
S
Sinur Offline OP
Fersking
OP Offline
Fersking
S
Registrert: Aug 2015
Innlegg: 8
Sykkelen min er stjålet, så nå må jeg ut og kjøpe ny. Min gamle sykkel var en BMC TE02. (26" hardtail med 9x3 XT). Jeg er vel typisk mosjonist og har ingen ambisjoner med syklingen utover det å få litt trim og ha det gøy. Kommer til å bruke sykkelen rundt Oslo og på hytta på fjellet. Har stort sett syklet på grus tidligere, men har lyst til å prøve meg litt på sti også. Hvis jeg skal sykle ritt, er det ikke så nøye om jeg bruker litt ekstra tid pga sykkelen.

Jeg har ikke fulgt med på sykkelmarkedet de siste fem årene, men har nå prøvd å oppdatere meg ved å lese diverse tester og forumet her bl.a. Jeg ser for meg en 29" med 2x10 XT eller tilsvarende. Er usikker på om jeg bør gå for demping bak eller ikke. Etter å ha innhentet diverse tilbud, har jeg kommet frem til følgende shortlist:

Trek Superfly 7
http://www.trekbikes.com/no/no/bikes/mountain/cross_country/superfly/superfly_7/#
12 600,- (Nedsatt fra 18 000)

Nakamura grade 8.29
http://www.nakamura.no/sykler-2015/terrengsykkel/grade-8-29/
14 000,- (nedsatt fra 22 000)

Specialized Camber comp 29
http://www.specialized.com/no/en/bikes/mountain/camber/camber-comp-29
16 500,- (Nedsatt fra 22 000)

Canyon Nerve 7.9
https://www.canyon.com/no/mtb/nerve/nerve-al-7-9.html
ca. 15 000 (knapt nedsatt)

Jeg har prøvd de tre første. På papiret får man kanskje mest for pengene med Nakamura (karbon og XX1), men den vekker ikke de store følelsene i meg. Likte godt Superfly, men så var det dette med demper bak da. Jeg har skjønt at Canyon vanligvis gir mye sykkel for pengene, men blir denne fordelen spist opp når det er salg på andre merker? Hva er best kjøp av Nerve 7.9 og Camber hvis jeg får de til omtrent samme pris? Og vil jeg angre meg hvis jeg ikke kjøper demper bak?

Innspill mottas med takk! :-)

Re: Hjelp til å velge sykkel [Re: Sinur] #1991586 06/08/2015 07:19
Registrert: Jan 2014
Innlegg: 133
jorg1ho Offline
Tørr bak øra
Offline
Tørr bak øra
Registrert: Jan 2014
Innlegg: 133
Jeg gikk etter birken i fjor fra en Cannondale F29 C3 og over til en Canyon Lux 7.9 (FS) fordi Cannondale'n var for stor for meg. Var ellers storfornøyd i 2 rittsesonger med den. Canyon Lux er en typisk rittfulldemper og det er vanskelig å finne noe å utsette på den.

Allikevel vurderer jeg å gå tilbake til hardtail, rett og slett fordi jeg ikke klarer å like den lille gyngingen som man får i tråkket med låst bakdemper. På sti er det aldri i veien, men i grusritt føler jeg at jeg må jobbe mer enn alle andre, spesielt i motbakker. Jeg er ingen utpreget stisyklist så jeg føler ikke at Lux'en gir meg noe ekstra på de relativt enkle stiene jeg sykler på i forhold til Cannondale'n.

I tillegg har den bare plass til en flaske i ramma, noe som ikke er forenlig med væskeinntak på varm rittdag. Drikkesekk bør benyttes.

Jeg har ikke testet noen av de modellene du lister opp så dette er kun min erfaring med bytte fra HT til FS. Hvis du er litt mer hardcore enn landeveisgrusbankern som jeg er, så burde du kanskje vurdere FS.


2013 Richmond SLR Comp Team 1
2014 Everest 8848 XX1
Re: Hjelp til å velge sykkel [Re: Sinur] #1991620 06/08/2015 07:58
Registrert: Aug 2015
Innlegg: 8
S
Sinur Offline OP
Fersking
OP Offline
Fersking
S
Registrert: Aug 2015
Innlegg: 8
Ettersom jeg ikke har syklet så mye på sti før, er jeg usikker på hvor mye jeg trenger en FS. Mulig det er fornuftig å gå for en billig løsning med f.eks. Trek Superfly og så heller oppgradere til FS hvis jeg ser jeg blir hekta på stisykling.

Men dette er det sikkert ulike syn på? Er det ev. andre HT i den prisklassen som fremstår som bedre kjøp?


Moderator  support