Tenkte å prøve meg på noen korte tri konkurranser, har ikke egen sykkel for dette, så blir den vanlige raceren. Tenke og sette på aerobars tusen kr spørsmålet blir da hvordan få justert styre og sete så sittestillingen blir mest mulig optimal.
Vet det sikker er vanskelig å beskrive og at det ikke finnes et fasit svar så er bare ute etter noen tips så jeg vet hvor jeg bør starte..
Du trenger trolig ikke justere styret (regner med at du tenker på styrets høyde), dette styres av komforteen, noen liker å heve styret litt, men noe tilvenning til aeroposisjon vil trolig gjøre at styrets høyde kan beholdes.
Når det gjelder sete så finnes flere justeringsmuligheter - ville nok gått for en setepinne som kan snus, slik at du sitter noe lengre frem når du skal bruke tempobøylene (flere sykler kommer med dette som standard ex enkelte Cervelo modeller). Det er ellers vanlig å heve setet litt når setet er lengre frem og tråkket går mer ned i pedalene.
Som tidligere nevnt så er komforten styrende, men etter en tilvenningsperiode.
Bør man tilte setet noe fremover? Kan det lønne seg å bruke noen kr på et sete som er mer beregnet for tri/tempo?
Helst ikkje. Da får du enda meir vekt på armar og skuldrar, noko som er ugunstig både med tanke på komfort og kontroll i aerostilling. Ikkje sikkert at du treng nytt sete, heller. Eg brukte same sete da eg dreiv med triatlon som eg bruker til vanleg landevegssykling no.
Når det gjelder sete så er dette individuelt, et som passer meg kan være helv...for deg. Har 2 sykler jeg har brukt til formålet tempo...en Nakamura Pursuit Build 38, påsatt triatlonstyre med justerbare bøyler i lengden og en ren temposykkel. Nakamuraen sitter det Fizik Arione sete på, satt opp så og si vannrett. Har satt på et kortere stem slik at når jeg sitter vanlig og holder i bøylene er det tilnærmet 90 graders vinkel på armene. Sitter veldig godt, men i og med at det er vanlig "racer" geometri sitter jeg litt høyt med overkroppen. De clip on sakene gjør ofte at det bygger mye over styret slik at jeg føler man ikke kommer langt nok ned. Det positive er at du kan justere bredden på styret slik at du kommer smalt nok i forhold til ønsket luftmotstand. Når det gjelder setet fikk jeg ganske vondt i fjor når jeg satt over en time..men i år har jeg tatt assos bukse under tempodressen slik at jeg sitter på 2 sykkelbukser. Helt konge. Kan dra meg litt fram på setet når jeg ønsker og nesten så jeg sitter behagelig. Har kjørt noen tempoøkter på denne i år og ingen tvil om at det går fortere enn med den vanlige raceren. Kjørte ei økt på Elverum for ei ukes tid siden, en runde på 28.5 km, med en snittfart på 39.3 km:
Ellers har jeg en ren temposykkel, denne bygger lavere i front og gjør at jeg kommer lavere. Her er det temposete, bredere. Selle Italia SLR. Har Selle Itale SLR både på terrengsykkelen og landeveissykkelen min, men syns faktisk temposetet er det dårligste av dem. Jeg syns det blir i bredeste laget og låra går inntil når jeg tråkker (veier 72 kg, så det er ikke fordi jeg er for tykk).
Forskjellen på den vanlige raceren og temposykkelen er at jeg syns det er lettere å holde farta oppe når du ligger mellom 40 og 50. Jo raskere det går, jo større merker du forskjellen.
Eksempel på ei økt med temposykkelen sist helg, snittfart på draget 42,3 km/t:
Det er utrolig moro å kjøre tempo...prøv gjerne i litt medvind til å begynne med så du får fartsfølelsen. Til å begynne med vil du sikkert ikke sykle noe raskere enn du gjorde på raceren til vanlig, men når du får vent deg til sittestillinga bør du merke forskjell:-)
Aerobars: Viktig at du kjøper bars hvor du kan stille både bars og pads, vertikalt og horisontalt, en del merker låser padsene fast ved styret, da må men bytte stem for å endre pad posisjon.
Riser kit er også veldig bra, da du kan løfte aerobaren opp fra styret, none kit løfter kun padsene, og man får da en merkelig vinkel på hele oppsettet.
Profile Design T1+ eller T3+ kan begge justeres i alle retninger og har bra puter, får de vel på XXL også.
Aluminium veier ca samme som carbon, bare halvdelen av prisen.
Sete: Siden du ofte vil ligge lenger frem på sadelen i tempoposisjon, ville jeg kjøpt en sadel med tykkere front, eller en ISM sadel. Kjøp setepinne også, siden høyden vil være forskjellige. Lettere å ha en tapebit på hver sadelpinne, og bare skifte hele pinnen med sadel når du skal sykle tempo.
Synes det er greit å bruke da jeg ikke vil fylle lommene med slanger og O2 patroner etc under triatlon, men heller kunne løpe rett fra sykkelen. På landevei vil jo mye av dette pakkes i rygglommen.
Ser den............ hørte bare lyden av S.P... Får fikse frem den jeg brukte i juni.... Nuub spørsmål, må man sette på nr i skiftesonen eller har man som regel samme vest/trøye på seg under sykkel og løp. Når sette man egentlig på seg nr, er vel ikke lurt å ha det under våtdrakten
Ikke nummer under våtdrakt, festet i et midjebelte som du drar på deg når du bytter til sykkel. Nummer bak på rygg under sykling, foran mage på løp er standarden.
Ble litt revet med, men skal du holde deg til et merke er denne pakken ganske komplett for sykkeldelen.
Disclaimer: Jobber ikke før Profile Design
Var nesten så jeg trykket kjøp på dette utstyret, men syklet på jobben i dag så tenkte å måle diameteren på sadelpinnen, godt jeg gjorde det for den er "bare" 27,2mm" Kan ikke finne noe tilsvarende produkt med den dimensjonen.
Hvilken modell er det? Trek Cronus, er vel egentlig laget som en CX type, men den jeg har er en landevei versjon, dog med feste til skjerm og plass til 28mm dekk(tror jeg)
Vil si at den billigste oppgraderingen innenfor tri-utstyr er nummerbelte, ikke morsomt å tukle med strikker eller knappenåler i skiftesonen.
Det skjønner jeg men tenke å feste nr på under våtdrakten :-)
Trek Cronus, er vel egentlig laget som en CX type, men den jeg har er en landevei versjon, dog med feste til skjerm og plass til 28mm dekk(tror jeg)
Rammen ser ut til å være Cronus Pro 2011 og skal kunne ta 28mm.
Cronus-serien er forresten eldre enn Cronus CX, som ble lansert i 2011. Cronus CX bygger altså på Cronus, ikke omvendt Begge seriene har fått svært god mottagelse.
Cronus CX var for øvrig Treks toppserie for cyclocross innen Boone tok over tronen i 2014.
Problemet med nummer under våtdrakten tror jeg er at da burde du feste det ordentlig i tridrakten, noe som gjør det vanskelig å flytte det fra rygg til mage.
Har sett litt forskjellige produkter som fungerer mer som en lomme du fester i drakten, for å minske luftmotstand. Har selv vurdert å kopiere opp nummeret for å feste bak på drakten i en slags plastlomme, og bruke beltet kun til løpingen. Så sparer jeg kanskje 15 sekunder på en olympisk
Så en test hvor de mente flagrende startnummer ga mer aero-ulempe enn aero frem hjul ga fordel.
Trek Cronus, er vel egentlig laget som en CX type, men den jeg har er en landevei versjon, dog med feste til skjerm og plass til 28mm dekk(tror jeg)
Rammen ser ut til å være Cronus Pro 2011 og skal kunne ta 28mm.
Cronus-serien er forresten eldre enn Cronus CX, som ble lansert i 2011. Cronus CX bygger altså på Cronus, ikke omvendt Begge seriene har fått svært god mottagelse.
Cronus CX var for øvrig Treks toppserie for cyclocross innen Boone tok over tronen i 2014.
Litt avsporing fra tema egentlig ( men meget god info for meg for det) Hvordan gjør jeg sykkelen/rytteren mer aero. Ønsker en sete løsning, som passer til et clip-on bar.
Ok, men finnes det forskjellige Thomson Elite setepinner eller gir det seg selv. Hvilket vil dere i så fall anbefale... Passer da den sadelen som er nevnt over her?
Men setepinne med setback er ikke alltid nødvendig, kan godt være nok å flytte sadelen godt frem.
Fordelen med en egen setepinne til setet er at det er lettest å få tilbake til "zero" da det kun er høyden som trenger justering. Men her duger en helt vanlig setepinne også.
Tips i starten er mange korte økter med aerobars, gjerne kun et par minutter av gangen i tempoposisjon, ganske uvant stilling for rygg, skuldre og armer.
Men setepinne med setback er ikke alltid nødvendig, kan godt være nok å flytte sadelen godt frem.
Fordelen med en egen setepinne til setet er at det er lettest å få tilbake til "zero" da det kun er høyden som trenger justering. Men her duger en helt vanlig setepinne også.
Tips i starten er mange korte økter med aerobars, gjerne kun et par minutter av gangen i tempoposisjon, ganske uvant stilling for rygg, skuldre og armer.
Har sete helt nesten helt fremme i dag, har bestilt ny setepinne og sete slik at jeg skifter hele greie mellom vanlig racer oppsett og tri/tempo.