Her kan man velge å skrive lange avhandlinger, eller velge det enkle. Jeg velger det siste så får noen andre ta avhandlingen.
Det første du må sørge for er at du sitter riktig. Det er mange teorier om hva som er rett og galt, men det viktigste er at DU sitter godt og avslappet mens du sykler. Husk at landeveissykling fort kan dreie seg om timer i slengen med relativt statisk sittestilling, så det gjelder å sitte godt.
Skal du bli god til å sykle så må du sykle mye. Det viktigste til å begynne med er tilvenning. Begynn i det små med korte turer som er lett gjennomførbare og øk etterhvert. Turene skal ikke være blodslit, men i et tempo som hoder melkesyra godt unna beina og pusten på et nivå der du kan snakke lenge med deg selv

Når du føler at det meste sitter og du fint kan ta deg en grei langtur, kan du begynne så smått med bakkedrag/intervaller. Finn deg en bakke som er passe lang og passe bratt. Den bør være så lang at du bruker mellom fire og seks minutter på å sykle den opp, og i et tempo der pusten blir så intens at prating utgår. Kjør denne bakken fire, fem ganger på tilnærmet lik intensitet hver gang, før du sykler hjem, spiser og drikker godt og tar en velfortjent hvil.
Skal du bedre kondisjonen kan du ta denne økta en gang i uka til å begynne med for så å øke til to etterhvert. Kombinert med én lang søndagstur i et rolig og bedagelig tempo, eller kanskje to langturer i uka, og du er godt i gang.
Giring er ikke noe hokus pokus. Som en bilmotor, trives også kroppen og bena dine seg best på et bestemt turtall. Her finnes det ikke noen fasit, men det er bare å prøve seg fram. Giret er til for at du skal kunne holde en jevn tråkkfrekvens (cadens). Vanlig er et sted mellom 70 og 90 tråkk i minuttet.