Det kom en gammel mann i leiebil fra Hong Kong. Med motor. Så da ble det et par pils i mekkeboden. Venter fortsatt på dekk, men smelte på et par gamle Marathon for å holde skroget flytende. Bremser og batteri er heller ikke ankommet. Først vil jeg berømme, og skryte av, Park Tools mekkestativ. Dette er en schvær sykkel, og serdeles tung, men klemma holder alt stødig. (Det gamle stativet fra Clasern ble demontert, og den ene foten passet perfekt til å banke crown racen på plass:-)
Motoren fra Bafang kjennes solid, men kineserne har gjort det vansklige å kutte kabler. Resten av kitet er plast. Kjip kinaplast. Bremsehendlene som følger med, som lar deg kutte motoren når du bremser, funker kun med mekaniske bremser. Håpet er at jeg kan demontere de og flytte bryteren over på egne bremsehendler til hydrauliske bremser. Det fulgte ikke med bruksansvisning, men hvor feil kan man ta?
Framme har jeg et SON dynamo nav, og bak et Rohloff. Begge er bygd på Mavic XM819 med forsterkede Pillar eiker. Ikke av meg denne gangen, det lønte seg rett og slett ikke, da jeg fikk en god deal på ebay på ferdig bygde hjul. De er rette, og virker veldig solide og stive.
Tror det er mange som har kannibalisert sensoren fra de medfølgende bremsene. Et problem er at de fungerer ved at de dyttes ut når man bremser, mens de fleste hydrauliske bremsehendler er hengslet motsatt. De dytter inn.
Jeg har kjøpt inn noen reed-brytere som jeg skal bruke for å lage sensorer på fatbiken min til vinteren.
Selv uten bremser har det bliltt en sabla kabelsalat. Med dynamo, lys framme og bak, motor og Rohloff er det mange kabler, wire og ledninger som skal strekkes på kryss og tvers. The Plug har delvis integrert føring, men ellers skal resten bare nå fram på en forsvarlig, funksjonel, og forhåpentligvis estetisk måte. Det siste kan jeg bare glemme. Dette blir ingen fin sykkel, men ikke alle barn kan være vakrest: Den er obskønt lang og tung, har allerede sykt mye mikk-makk påmontert, også har den verdens kjedeligste farge.
Hehe ja de originale kablene som følger med er voldsomt lange. Jeg lagde min egen i riktig lengde og tynnere diameter med små kontakter som gjemmes oppe under displayet på styret.
Klarte du å få hastighetssensoren til å nå bakhjulet?
Hehe ja de originale kablene som følger med er voldsomt lange. Jeg lagde min egen i riktig lengde og tynnere diameter med små kontakter som gjemmes oppe under displayet på styret.
Klarte du å få hastighetssensoren til å nå bakhjulet?
Nei, tips om hvordan jeg fikser det?
Hvilke kontakter brukte du? Og er det mulig for en med elektriskdysleksi å fikse?
Det krever vel litt elkunnskaper, det enkleste er vel å bare forkorte den originale kabelen, men jeg lodda sånn på enden av den nye kabelen jeg lagde og på displayet og bremsesensorene. http://www.ebay.com/itm/321391695117?_trksid=p2059210.m2749.l2649&var=510271667846&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Tror bare det er tre ledninger i hastighetssensoren, så du kan fint klippe og lodde for å forlenge den med en annen kabel med tre ledere. Ellers finnes det forlengelseskabel: http://www.aliexpress.com/item/8fun-bafa...2001978872.html
Veldig fornøyd m min bafang bbs02 750 W m 48v 15 ah batteri. Kjørte 4 mil i går og kunne nesten ikke se det på batteri med litt forsiktig pas bruk og egentråkk. Totalt 6k inkl batteri, mva og toll idag var det tur med tilhenger og det er helt fantastisk å "slippe" de verste bakkene som vi har så mange av her ute.
Vennlig hilsen, Noblefart
Re: The plot thickens, monteringstråd i emning.
[Re: DavidS]
#183910717/08/201420:10
Tor Arne.: Mulig det er forskjellig, for min gir definitivt mer power om jeg velger 9 istedenfor 1. I tillegg registrerer at økt pas gir assist i høyere fart. 1 kutter ut relativt tidlig
Vennlig hilsen, Noblefart
Re: The plot thickens, monteringstråd i emning.
[Re: DavidS]
#183917017/08/201421:14
Tror du misforsto hva jeg mente. Høyeste trinnet gir samme ytelse uansett om du har valgt at høyeste trinnet skal være tre eller ni. Trinn én er selvfølgelig svakere.
Med programmeringskabel kan du sette 100% fart på alle trinn, sånn at den ikke kutter pga farten når du har lave trinn. Da er det kun effekten som begrenses av assistansetrinnene.
Jeg har ca 850 km på min nå uten problem.
Re: The plot thickens, monteringstråd i emning.
[Re: DavidS]
#183940618/08/201409:44
Hmm Var ikke klar over det, samtidig vil jeg gjerne ha noen "svake" pas settinger som kobler ut motoren relativt tidlig. Ønsker derfor ikke 100 på alle
Har du fremdeles kabelen din TA, eller vet om man får kjøpt den ferdig noe sted...?
Vennlig hilsen, Noblefart
Re: The plot thickens, monteringstråd i emning.
[Re: DavidS]
#183961818/08/201413:55
Den er omtrent samme dingsen med noen ledniger. Du kan faktisk bruke de kontaktene der hvis du fjerner plasten og krymper tynn krympestrømpe over de. Da får du de så vidt over pinnene i den lille grønne kontakten på forlengelseskabelen til Bafangen. Jeg gjorde noe lignende med den første jeg lagde, og sprutet smeltelim nedi kontakten til slutt for å lage en plugg som passet.
Kort fortalt: tror aldri jeg har syklet med et så fårete glis. Noen gang. Det hviner, piper og hyler bak, men det skyldes selvfølgelig passasjerene. Venter enda på at bikeshop skal sende meg Fat Frank i creme, og en forlengelsesledning til fartssensor fra Folkerepublikkenkina. Ellers seks tomler opp!
Mulig jeg har gått glipp av noe nå, men hvorfor ikke bare montere fartssensoren på framhjulet? Den fartssensoren jeg har på mitt bygg var iallfall lang nok til å nå fra kranken til framhjulet
De to yngste i vogna, de to eldste på bagasjebrettet, inkludert skolesekk og barnehagedilldall (høstedition) gikk som en drøm! De på brettet er utsatt for støt fra humper i veien, så må nok ordne til en slags ryggstøtte. Veldig glad jeg fikk kick-stand støtta først som sist, den er gull verdt på et slikt godstog. Også må jeg ha speil. Tips?