Farrisrunden 2013
|
Re: Farrisrunden 2013
[Re: Open 1.0]
#1627821
17/06/2013 20:09
|
Registrert: Aug 2006
Innlegg: 93
franke
Medlem
|
Medlem
Registrert: Aug 2006
Innlegg: 93 |
Det var vel det som var poenget fra mitt myrhull, der jeg selvfølgelig sitter enda: du var veldig negativ til dette i forkant, og da er det alltid lett å finne argumentene for sitt syn i ettertid, og kunne slå seg på brystet og si: " hva var det jeg sa, det var akkurat dette som kom til å skje"
Og mens jeg sykler sakte i nedoverbakkene tenker jeg at det er positivt at de fleste andre som var negative før rittet, virker til å ha hatt en god opplevelse på lørdag. Og at når man har innstillingen at ting blir farlig fordi man mener noen ikke "har rett" til å ferdes akkurat der, så blir det ofte farlig. Ikke ulikt en viss bil vs syklist diskusjon kanskje, der det uansett hva som skjer er syklistens (i dette tilfellet den som sykler sakte i nedoverbakkene) feil.
Innspillene fra deg og andre tar sikkert Farrisrunden med i sin evaluering, og om årets ritt oppleves som farligere for flere, så regner jeg med de tar grep før neste år.
|
|
|
Re: Farrisrunden 2013
[Re: papp]
#1628169
18/06/2013 10:05
|
Registrert: May 2013
Innlegg: 5
Farrisrunden
Fersking
|
Fersking
Registrert: May 2013
Innlegg: 5 |
hei, kan du ta direkte kontakt med post@farrisrunden.no ?
|
|
|
Re: Farrisrunden 2013
[Re: joerntp]
#1628187
18/06/2013 10:38
|
Registrert: Aug 2006
Innlegg: 93
franke
Medlem
|
Medlem
Registrert: Aug 2006
Innlegg: 93 |
Siden det kom et direkte spørsmål, får jeg vel svare på det: Jeg forsvarer absolutt ikke, og har vel heller ikke forsvart en reduksjon av sikkerheten, og regner med Farrisrunden gjør de tiltak som skal til for at sikkerheten ivaretas på best mulig måte. Jeg har også snakket med flere syklister i de første puljene, som mener dette var et steg tilbake i forhold til hva de har erfart med Farrisrunden tidligere.
Så jeg har ingen problem med å se at puljeoppsettet i år skaper flere forbipasseringer og potensielt farlige situasjoner, og jeg ser også at det ikke er en hensiktsmessig startordning. Selv om den for meg var helt kurant, og faktisk bidro til en mer postitiv opplevelse.
Mitt standpunkt var ikke å forsvare startordningen, og si at den ikke skapte farlige situasjoner. Det som var mitt poeng, som sikkert både var et dårlig poeng, og dårlig formulert, er at vi som syklister selv har et ansvar for å ivareta sikkerheten på best mulig måte for oss selv og våre medsyklister, også når vi mener arrangøren har gjort en liten bommert.
Og når det første argumentet som dukker opp mot startordningen ikke er sikkerheten, men at man tapte 1 minutt i løpstid, og noen plasseringer. Da blir jeg oppgitt, og jeg mener man ikke har vært sitt ansvar bevisst.
Antagelser, meninger og tro er jo det som skaper diskusjon og evolusjon:-)
|
|
|
Re: Farrisrunden 2013
[Re: joerntp]
#1628440
18/06/2013 18:36
|
Registrert: Jul 2009
Innlegg: 2,034
Hekta-MTB
Ivrig
|
Ivrig
Registrert: Jul 2009
Innlegg: 2,034 |
Uansett hva man mener er startordningen problematisk. Den er paradoksal.
|
|
|
Re: Farrisrunden 2013
[Re: franke]
#1628462
18/06/2013 19:18
|
Registrert: Aug 2005
Innlegg: 2,011
oyvin
Ivrig
|
Ivrig
Registrert: Aug 2005
Innlegg: 2,011 |
Og når det første argumentet som dukker opp mot startordningen ikke er sikkerheten, men at man tapte 1 minutt i løpstid, og noen plasseringer. Da blir jeg oppgitt, og jeg mener man ikke har vært sitt ansvar bevisst.
Det er da en helt legitim innvending mot en startordning?
Spurt vinner duellen. Terskel avgjør hvilken. Instant person - just add coffee
|
|
|
Re: Farrisrunden 2013
[Re: joerntp]
#1628580
18/06/2013 21:43
|
Registrert: Mar 2010
Innlegg: 420
fredde1972
Entusiast
|
Entusiast
Registrert: Mar 2010
Innlegg: 420 |
Startet ikke i Farrisrunden i år på grunn av skade. Men fulgte rittet fra sidelinjen på Skjærsjø og på stadion senere.
Jeg var også en av de som på forhånd syntes dette var en noe overraskende måte å skulle lage et mer kompakt ritt på. Så jeg var ute å snakket med endel folk både kjente og ukjente som startet i gruppe 13,14 og i 1, 2, 3 og 4. Jeg observerte også at det var noen funksjonærer fra FR som var ute i samme ærend.
Det virket på meg som om eliten ikke brydde seg særlig og sa det hadde gått fint. Men igjen så var det mange i gruppe 13, 14 som klaget på at eliten hadde tatt lite hensyn og fikk høre flere på kanten historier om hvordan de visst nok hadde brøytet seg frem. Spesielt på Skjærsjø var det endel som enten delte sin grenseløse beundring over hvor fort de kjørte, mens andre klaget på lite hensyn de tok.
Samtidig virket det som om det var flest i gruppe 3, 4 som var mest kritiske til startordningen. De passerte kanskje gruppe 13 og 14 på det tidspunktet hvor de begynte å bli litt slitne å kanskje tok noen flere "irrasjonelle" valg.
Har også fått med meg endel frustrasjon på unødig kø rundt Kringlemyr pga. ryttere med helt ulikt fartspotensiale og terrengferdigheter.
Mer kompakt ble det vel kanskje heller ikke?? Jeg observerte iallefall vakter ved Esso på Eiet litt over kl. 1630. Da kom det også en enslig rytter. Merkelig at han hadde sluppet frem i Kjose da det der skulle stenge 1530.
Kort fortalt så var min oppfatning av at eliten brydde seg lite. Gruppe 13, 14 klaget på eliten. Mens gruppe 3, 4 klaget på at det gikk for sakte når de skulle forbi gruppe 13 og 14.
For egen del håper jeg, at når jeg forhåpentligvis står på startstrek igjen neste år, at de er tilbake til gammel ordning. Har også fått med meg ryktene om at Skolapperen og Kriglemyr kan utgå neste år. Det betyr egentlig lite for min del bare rammene rundt rittet blir det samme...
Redigert av fredde1972; 18/06/2013 21:45.
|
|
|
Re: Farrisrunden 2013
[Re: fredde1972]
#1628611
19/06/2013 04:12
|
Registrert: Aug 2010
Innlegg: 273
larscjojh
Entusiast
|
Entusiast
Registrert: Aug 2010
Innlegg: 273 |
Hvorfor skal Skolapperen og Kringlemyr utgå fra rittet??
|
|
|
Re: Farrisrunden 2013
[Re: larscjojh]
#1628619
19/06/2013 05:26
|
Registrert: Jan 2011
Innlegg: 1,660
joje
Ivrig
|
Ivrig
Registrert: Jan 2011
Innlegg: 1,660 |
Hvorfor skal Skolapperen og Kringlemyr utgå fra rittet?? Det er visst en kombinasjon av slitasje på terrenget da partiene belastes mye utenom selve rittdagen og at potensielle førstegangsdeltagere blir skremt når de ser utforkjøringen fra Skolapperåsen i forkant av rittet. Det vil visstnok bli tilsvarende lang bakke som erstatter dagens bakke(r) til Skolapperåsen. Man skal vel ikke utelukke at arrangøren ser for seg flere deltagere og høyere inntekter med en løype som ikke skremmer folk fra å delta.
Redigert av joje; 19/06/2013 05:27. Rediger grunn: .
|
|
|
Re: Farrisrunden 2013
[Re: oyvin]
#1628712
19/06/2013 08:21
|
Registrert: Oct 2012
Innlegg: 2,380
Open 1.0
Ivrig
|
Ivrig
Registrert: Oct 2012
Innlegg: 2,380 |
Og når det første argumentet som dukker opp mot startordningen ikke er sikkerheten, men at man tapte 1 minutt i løpstid, og noen plasseringer. Da blir jeg oppgitt, og jeg mener man ikke har vært sitt ansvar bevisst.
Det er da en helt legitim innvending mot en startordning? Franke; Det var vel fordi jeg var mitt ansvar bevist at jeg tapte det minuttet? Jeg kunne presset meg frem og økt risikoen for ulykker enda mer! Synes du uttaler deg bombastisk uten å vite hva som var situasjonen. Og som jeg allerede har påpekt tidligere, tidstapet kan jeg akseptere, men jeg aksepterer ikke at arrangøren øker risikoen vi utsettes for helt uten grunn. Arrangøren hadde opprinnelig, slik jeg har oppfatet det, tenkt å sende ut to puljer ca 90 min før eliten. Hadde de gjort dette hadde den nye startordningen fungert mye bedre.
|
|
|
Re: Farrisrunden 2013
[Re: joerntp]
#1628749
19/06/2013 09:09
|
Registrert: Aug 2003
Innlegg: 322
svine
Entusiast
|
Entusiast
Registrert: Aug 2003
Innlegg: 322 |
Arrangører av terrengritt må jo alltid holde seg på god fot med grunneierne. Farrisrunden skilter jo løypa permanent, mens f.eks Grenserittet oppfordrer til å holde seg unna en del av løypa for å unngå slitasje i terrenget.
Jeg blir vel ikke overrasket om Nanset sender ut en spørreundersøkelse både om startordningen og eventuell omlegging ved Skolapperen etter hvert for å få et bedre grunnlag enn diskusjonen her.
Jeg må vel slutte meg til de som mener at startordningen ga en bedre rittopplevelse før. Selv kjørte jeg i pulje 4 og tok igjen usådde syklister på alle slags underlag. Opplevde ingen farlige situasjoner, men syntes synd på dem som ble passert av "toget" nedover på sti, og ble stående ved siden av sporet og vente på stadig nye passerende syklister.
Siden jeg personlig liker motbakker bedre enn nedoverstier, håper jeg at arrangøren finner en tilsvarende klatring som den vi kjenner. For et år eller to siden var det en skiltet treningsomkjøring lenger vest, det er kanskje en variant av den de tenker på? Mener å huske at den var like seig som Skolapperen.
It doesn't get any harder - you just go slower
|
|
|
Re: Farrisrunden 2013
[Re: joerntp]
#1628790
19/06/2013 10:39
|
Registrert: Jun 2011
Innlegg: 502
joerntp
OP
Avhengig
|
OP
Avhengig
Registrert: Jun 2011
Innlegg: 502 |
Noen kommentarer fra arrangøren i etterkant: Østlands Posten Starten var i år forandret sam- menlignet med tidligere år. Lørdag slapp nemlig de to lavest rangerte puljene, 13 og 14, ut aller først også før elitesyklistene. Dermed forkortet man arrangementet med halvannen time. Det mener Gjevestad fungerte bra. Vi har fått overveldende god respons på det. Noen var misfornøyde, men færre enn det en kunne ventet. Jeg var spent på hvordan det ville slå ut, men det virker til å ha fungert bra, sier han. Men om vi vil opprettholde denne varianten får tiden vise. Vi vil ha en grundig evaluering i etterkant. De to Milton-syklistene Kenneth Haaland og Ronny W. Hansen medgir at de før start var litt spent på den nye ordningen med å sende av gårde to puljer før eliten. Det er litt risikabelt i enkelte partier og muligens litt frustrerende for dem som ble kjørt fra, men jeg syns det stort sett fungerte greit, oppsummerte Haaland og Hansen. Generalsekretær Bjørn Sætre i Norges Cykleforbund sier følgende om praksisen med å la en useedet gruppe kjøre først. Vi tror og mener det mest hensiktsmessige er at de raskeste kjører først. På den måten blir det færrest mulig forbikjøringer og både sikrere, morsommere og tryggere for alle rytterne. Men forbundet legger ingen føringer? Ikke per i dag, men vi jobber med en korrigering i rittformatene og antar at vi vil ende opp med å henstille om å unngå å slippe useedede grupper først, sier generalsekretæren.
Redigert av joerntp; 19/06/2013 10:41.
|
|
|
Re: Farrisrunden 2013
[Re: joerntp]
#1628808
19/06/2013 10:58
|
Registrert: Jun 2009
Innlegg: 2,364
BeefCake
Ivrig
|
Ivrig
Registrert: Jun 2009
Innlegg: 2,364 |
Har det vært noen oppdatering på ulykken?
- Mvh BeefCake - - - - - - - - - - - - - - - I may do foolish things, but I do them with great enthusiasm!
|
|
|
Re: Farrisrunden 2013
[Re: joerntp]
#1629022
19/06/2013 17:25
|
Registrert: Jan 2013
Innlegg: 26
ruketuten
Fersking
|
Fersking
Registrert: Jan 2013
Innlegg: 26 |
Det som er kjedelig er at løypa kunne hatt mye mer flyt sti. Det er kjempestier fra rømminga til lauvesetra ca 3 km. Mange fine partier med flyt sti fra lauvesetra til skjærsjø.En del av asfalten kunne vært byttet med grus.Partiet som de prater om rundt fjerning av skolapperen er grus opp og ned på samme ås bare litt lengre nord. Dere vill komme ned fra grusveien som kommer fra høyre rett etter skogspartiet. Det er også mange fantastiske flytpartier rundt kjose, Var med de12 første gangene, men nàr det er så mange ritt å velge mellom, står jeg lett over asfalt rittet i Larvik
|
|
|
Re: Farrisrunden 2013
[Re: joerntp]
#1629114
19/06/2013 19:29
|
Registrert: Aug 2010
Innlegg: 1,404
SykkelGlenn
Veteran
|
Veteran
Registrert: Aug 2010
Innlegg: 1,404 |
Jeg synes også det er synd hvis Farrisrunden skal ta vekk terrengpartier. Det er jo dette som er morsomt!
Jeg syklet i pulje 9, og opplevde ikke startordningen som noe negativt i det hele tatt. Mulig jeg ikke tok igjen nok folk?
Men merket godt at jeg har trent mer sti i år enn mange av de andre som syklet i min pulje. Det gikk smått i terrenget, noen stoppet opp der man fint kan sykle, osv.
Men siden rittet er seeding for Birken vil det omfavne veldig mange som har Birken som hovedmål for sesongen. Og jo flere slike deltakere, jo flere penger i kassa for Farrisrunden. Men som sagt, jeg håper de beholder like mye terreng.
//Glenn ---------------- Sykler for Aron Sykkelklubb (Aron SK) Instagram @sykkelglenn
|
|
|
Re: Farrisrunden 2013
[Re: joerntp]
#1629146
19/06/2013 19:57
|
Registrert: Jun 2012
Innlegg: 81
Ato
Medlem
|
Medlem
Registrert: Jun 2012
Innlegg: 81 |
Det foreligger ikke så langt jeg kan se noen bekreftelse fra Farrisrunden på at løypen skal endres. Det er kun spekulasjoner og påstander.Jeg vil anta at Farrisrunden som alle andre arrangører har løpende vurderinger av sitt arrangement, herunder vurdering av løype og trase. Det er sikkert både vurdert og diskutert mange alternativer. Inntil det foreligger en offisiell uttalelse fra Farrisrunden forholder ihvertfall jeg meg ihvertfall til at løypa opprettholdes som før.
|
|
|
Re: Farrisrunden 2013
[Re: joerntp]
#1629360
20/06/2013 07:16
|
Registrert: Jul 2009
Innlegg: 299
NSpartacus
Entusiast
|
Entusiast
Registrert: Jul 2009
Innlegg: 299 |
Pga utbedringer av løypa, spekulerte man om vinnertiden ville komme under 2 timer for første gang. Ettersom jeg ser, var vinnertidene i år omtrent i samme gate som i fjor (og da var det ganske bløtt manges steder). Hvorfor tror dere tidene ble de samme? Var det pga mange (passeringer) ute i løypa, den tunge vinden vi møtte flere steder eller noe annet?!
|
|
|
Re: Farrisrunden 2013
[Re: NSpartacus]
#1629385
20/06/2013 07:40
|
Registrert: Apr 2010
Innlegg: 597
esv
Avhengig
|
Avhengig
Registrert: Apr 2010
Innlegg: 597 |
Mye vind og forholdsvis rolig kjøring på asfaltstrekkene.
Mulig annen start påvirket tidene også..
|
|
|
Re: Farrisrunden 2013
[Re: NSpartacus]
#1629423
20/06/2013 08:22
|
Registrert: Aug 2006
Innlegg: 3,513
bjerkseth
Besatt
|
Besatt
Registrert: Aug 2006
Innlegg: 3,513 |
Pga utbedringer av løypa, spekulerte man om vinnertiden ville komme under 2 timer for første gang. Ettersom jeg ser, var vinnertidene i år omtrent i samme gate som i fjor (og da var det ganske bløtt manges steder). Hvorfor tror dere tidene ble de samme? Var det pga mange (passeringer) ute i løypa, den tunge vinden vi møtte flere steder eller noe annet?! I teten så gikk det hvertfall veldig bedagelig til tider. Vi ble faktisk passert av folk fra de useedede startene på asfaltstrekket før Skolapperåsen.
Instagram: @oivindbjerkseth
|
|
|
Re: Farrisrunden 2013
[Re: joerntp]
#1629692
20/06/2013 15:01
|
Registrert: Jul 2009
Innlegg: 2,034
Hekta-MTB
Ivrig
|
Ivrig
Registrert: Jul 2009
Innlegg: 2,034 |
Litt typisk feltkjøring i motvind der ingen vil dra. Men at dere ble passert av folk fra de useeda høres spesielt ut.
|
|
|
Re: Farrisrunden 2013
[Re: joje]
#1633106
26/06/2013 13:12
|
Registrert: Jun 2009
Innlegg: 1,114
ScottRacing
Ringrev
|
Ringrev
Registrert: Jun 2009
Innlegg: 1,114 |
Hvorfor skal Skolapperen og Kringlemyr utgå fra rittet?? Det er visst en kombinasjon av slitasje på terrenget da partiene belastes mye utenom selve rittdagen og at potensielle førstegangsdeltagere blir skremt når de ser utforkjøringen fra Skolapperåsen i forkant av rittet. Det vil visstnok bli tilsvarende lang bakke som erstatter dagens bakke(r) til Skolapperåsen. Man skal vel ikke utelukke at arrangøren ser for seg flere deltagere og høyere inntekter med en løype som ikke skremmer folk fra å delta. Farrisrunden består av 90% asfalt og grusveier som holder så høy kvalitet at en kan kjøre der med en senket sportsbil, resten er vel stort sett fine flytstier og ett par meter med "teknisk" sti. De som synes at denne løypa er skremmende vansklig bør vel strengt tatt vurdere å delta på landeveisritt i steden, alternativt trene litt på dårlige traktorstier ? Farrisrunden er vel definert som ett terrengsykkelritt ?
Æresmedlem i KrampeKameratene
|
|
|
Re: Farrisrunden 2013
[Re: joerntp]
#1635153
29/06/2013 17:40
|
Registrert: Jun 2011
Innlegg: 502
joerntp
OP
Avhengig
|
OP
Avhengig
Registrert: Jun 2011
Innlegg: 502 |
|
|
|
Re: Farrisrunden 2013
[Re: joerntp]
#1635205
29/06/2013 19:08
|
Registrert: Oct 2007
Innlegg: 743
mintman
Avhengig
|
Avhengig
Registrert: Oct 2007
Innlegg: 743 |
Det var virkelig gode nyheter!
Geir
|
|
|
Re: Farrisrunden 2013
[Re: joerntp]
#1637540
03/07/2013 16:02
|
Registrert: Apr 2011
Innlegg: 126
Mortinho
Tørr bak øra
|
Tørr bak øra
Registrert: Apr 2011
Innlegg: 126 |
Hei! Er det noen lokale her som kjenner området godt? Vi har hytte i Helgroa, og tenkte dette var en fin treningsrunde til helga. Hvor starter farrisrunden? Er den greit merket? Noen generelle tips?? :))
|
|
|
Re: Farrisrunden 2013
[Re: joerntp]
#1637543
03/07/2013 16:07
|
Registrert: May 2008
Innlegg: 3,935
RoyE
Besatt
|
Besatt
Registrert: May 2008
Innlegg: 3,935 |
Løypa starter på Fagerli, idrettsanlegget til Nanset IF. Dette ligger rett ved Nordbyen kjøpesenter. Løypen har i alle år vært godt skiltet, men selv har jeg ikke kjørt igjennom siden rittet i fjor, men blir overrasket om det ikke skulle være sånn nå og.
RoyE
#10 It never gets easier, you just go faster. Strava
|
|
|
Re: Farrisrunden 2013
[Re: joerntp]
#1637556
03/07/2013 16:54
|
Registrert: Apr 2011
Innlegg: 126
Mortinho
Tørr bak øra
|
Tørr bak øra
Registrert: Apr 2011
Innlegg: 126 |
Ok, takk! Da satser vi på at det går greit. Er det kurant og parkere på norbyn og ta det derifra? Ligger sikkert noen fine strava/garmin- segment.. Rop ut hvis det er noen potensielle fallgruver!
Mvh Morten
|
|
|
Re: Farrisrunden 2013
[Re: joerntp]
#1637571
03/07/2013 17:53
|
Registrert: Jun 2011
Innlegg: 502
joerntp
OP
Avhengig
|
OP
Avhengig
Registrert: Jun 2011
Innlegg: 502 |
Parker på Nordbyen eller på Nanset stadion der rittet starter. Løypen er merket hele veien men jeg tror du garantert vil overse noe av skiltingen og kjøre feil underveis. Hvis du har mulighet så burde du ta med en GPS og laste ned et spor som du kan følge.
|
|
|
Re: Farrisrunden 2013
[Re: joerntp]
#1637593
03/07/2013 18:43
|
Registrert: Jun 2012
Innlegg: 81
Ato
Medlem
|
Medlem
Registrert: Jun 2012
Innlegg: 81 |
Pass på opp i bunn av skolapperåsen, du skal ikke inn den første gule bommen. Du skal gjennom bom nr 2. Det er vel her flest kjører feil. Ellers er det stort sett greit å finne fram
|
|
|
Re: Farrisrunden 2013
[Re: joerntp]
#1638624
05/07/2013 07:24
|
Registrert: Apr 2011
Innlegg: 126
Mortinho
Tørr bak øra
|
Tørr bak øra
Registrert: Apr 2011
Innlegg: 126 |
Takk for informasjon og tips 
|
|
|
|
|