Forrige tråd
Neste tråd
Print tråd

Nytt forum medlem -> Nybegynner søker diverse råd

Nytt forum medlem -> Nybegynner søker diverse råd #1541757 09/01/2013 07:21
Registrert: Jan 2013
Innlegg: 18
B
Beinet1 Offline OP
Fersking
OP Offline
Fersking
B
Registrert: Jan 2013
Innlegg: 18
Hei alle,

Dette blir min første tråd her på forumet som jeg tilfeldig fant etter et kvasir søk på nettet ICON_SMILE I mangel på å finne en mer egnet underkategori, så poster jeg mine spørsmål her.

Etter å ha lekt i flere måneder med tanken på å begynne å trene med sykkel og etterhvert nytte fordelen med å sykkle til jobb istedet for å kaste bort tid på å stå i rushet med tilhørende bompenger, resulterte dette i kjøp av hybridsykkel for en ukes tid tilbake. Kondisjonen min er på et lavt nivå, men jeg har tro på at jeg kan bygge denne relativt greit opp etterhvert. Jeg har vært ute å sykklet etpar kvelder med turer på ca 10 km og igår besteg jeg terskellen med å sykkle frem og tilbake til jobb (21km hver veg).

Det som er mitt store spørsmål, er hva jeg bør ha av bekledning?? I skrivende stund har jeg benyttet meg av sykkel/vindjakke med egnede klær under. Kort sykkelbukse under "joggebukse" ble benyttet. Erfaringen var at jeg var rimelig varm på overkroppen, men må finne en noe mer egnet bukseløsning. Jeg erfarte også å være noe kjølig på hodet/ansiktet. Det var ca 6 grader+ når jeg sykklet igår.

Hva vil dere anbefale av bekledning uten at det koster skjorta?? Det er ikke umulig at jeg vil prøve å sykkle når det er etpar minusgrader også.

Takker for råd ICON_SMILE

Re: Nytt forum medlem -> Nybegynner søker diverse råd [Re: Beinet1] #1541763 09/01/2013 07:32
Registrert: Jun 2008
Innlegg: 1,205
G
Gaga Offline
Veteran
Offline
Veteran
G
Registrert: Jun 2008
Innlegg: 1,205
hodet:
buff, balaclava om det er skikkelig kaldt
du får også vindtette tynne luer du kan ha på under hjelmen

beina:
alt1: superundertøy med vindtett front
alt2: bytt ut joggebuksa med skibukse (stormberg, birk har billige modeller)
alt3: kjøp en vintersykkelbukse

lykke til med syklingen

Re: Nytt forum medlem -> Nybegynner søker diverse råd [Re: Beinet1] #1541766 09/01/2013 07:36
Registrert: Aug 2011
Innlegg: 1,336
Cervin Offline
Veteran
Offline
Veteran
Registrert: Aug 2011
Innlegg: 1,336
Når det er kaldt og vind ute er et par vindtette sykkelhansker godt å ha, en god buff og ei tynn vindtett lue under hjelmen.
Jeg vet det finnes masker også, men da skal det være veldig kaldt.

På beina bruke jeg som regel en stilongs, lange sokkker, og en shorts, men jeg sykler ikke så mange steder som folk skal se meg. Her er det sikkert maneg jobbsyklister som har bedre tips.

Velkommen til forumet!


Always looking for the next trail.

Kristiansand Sykkelpark
Re: Nytt forum medlem -> Nybegynner søker diverse råd [Re: Beinet1] #1541779 09/01/2013 08:06
Registrert: Apr 2007
Innlegg: 33,748
baronKanon Offline
Valgets kvaler
Offline
Valgets kvaler
Registrert: Apr 2007
Innlegg: 33,748
Velkommen til forumet og gratulerer med å ta til fornuften å sykle 2 mil hver vei til jobb. Det er sprekt. Her tror jeg formen av seg selv kommer til å bli over middels etter hvert ICON_SMILE


Birk sport har en hjelmlue som er vindtett rundt ørene. Den er gull verdt når det er kaldt. Bruker den mye til jobb om vinteren.

I halsen anbefaler jeg en hals i merino som du kan trekke oppunder hjelmen og over haka.

På beina må du ha noe vindtett sammen med superundertøy. Jeg bruker nå en Endura Firefly (tror jeg den heter) bukse.

Gode sokker som nevnt er veldig lurt.


-Kristian
http://instagram.com/kreckhoff
Albatross!

Brems - smil - si hei!
Re: Nytt forum medlem -> Nybegynner søker diverse råd [Re: Beinet1] #1541796 09/01/2013 08:28
Registrert: Jul 2004
Innlegg: 9,737
-Jan Offline
Søk hjelp!
Offline
Søk hjelp!
Registrert: Jul 2004
Innlegg: 9,737
Buff er supert, da den dekkjer både hals og hovud. Legg på gaffatape over luftehol i hjelmen, ev. kjøp hjelmovertrekk. Bruk briller.

Re: Nytt forum medlem -> Nybegynner søker diverse råd [Re: Beinet1] #1541799 09/01/2013 08:32
Registrert: Jul 2006
Innlegg: 5,584
erikskon Offline
Søk hjelp!
Offline
Søk hjelp!
Registrert: Jul 2006
Innlegg: 5,584
Jeg kan ikek få skkrytt nok over denne buksen:
http://www.endura.co.uk/Product.aspx?dept_id=133&prod_id=30

Tilnærmet vanntett og puster bra. Da den er ganske stiv i tøyet så synes jeg også at den er god og varm med ullundertøy.

Re: Nytt forum medlem -> Nybegynner søker diverse råd [Re: Beinet1] #1541814 09/01/2013 08:54
Registrert: Oct 2009
Innlegg: 3,567
femte_gir Offline
Besatt
Offline
Besatt
Registrert: Oct 2009
Innlegg: 3,567
Hei og velkommen!

Søk etter 'vinterbekledning' på forumet og sjekk også denne tråden.

Er du på på stramt budsjett så finner du alltid noe billig på XXL, som Stormberg fleecegenser til under 100 kr. For lange sykkelbukser med fleece på innsiden trenger ikke å betale mer enn 500 kr. Massevis bra i dette prissjiktet, enten på XXL eller på din lokale sykkelbutikk.

For billig hodeplagg sjekk tilbud på CRC. Hold deg under 200kr-grensen så slipper du moms, toll og gebyr. Velg billigst frakt så får du varene i løpet av en uke.

Re: Nytt forum medlem -> Nybegynner søker diverse råd [Re: Beinet1] #1541816 09/01/2013 08:56
Registrert: Jan 2013
Innlegg: 18
B
Beinet1 Offline OP
Fersking
OP Offline
Fersking
B
Registrert: Jan 2013
Innlegg: 18
Hei, og takker for raske og gode svar ICON_SMILE

Jeg regner med å ta en tur bortom XXL iløpet av dagen og kjøpe hals/buff + vindbukse. Jeg begynner med rimeligste alternativ, så får jeg avansere etterhvert som jeg ser hvordan det går med sykklingen. Motivasjonen er ihvertfall på høyden nå ICON_SMILE

Re: Nytt forum medlem -> Nybegynner søker diverse råd [Re: Beinet1] #1541819 09/01/2013 08:58
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Dan Offline
More than words
Offline
More than words
Registrert: Nov 2001
Innlegg: 20,607
Mitt tips til beinbekledning er vanlig sykkelbukse, løse bein og en vind- og vanntett skallbukse over. Med det klarer jeg meg fint ned til -15, samtidig som det er veldig enkelt å variere hvis været svinger i løpet av dagen, eller man som jeg har mest nedover til jobben og mest oppover hjem. Tre plagg gir fire kombinasjoner:
-Sykkelbukse
-Sykkelbukse og løse bein
-Sykkelbukse og skallbukse
-Sykkelbukse, løse bein og skallbukse
(Det finnes flere kombinasjoner, men den gangen jeg syklet i kun løse bein så folk så rart på meg.)

Re: Nytt forum medlem -> Nybegynner søker diverse råd [Re: Dan] #1541828 09/01/2013 09:06
Registrert: May 2008
Innlegg: 6,880
SimonS Offline
Søk hjelp!
Offline
Søk hjelp!
Registrert: May 2008
Innlegg: 6,880
Sitat: Dan

(Det finnes flere kombinasjoner, men den gangen jeg syklet i kun løse bein så folk så rart på meg.)


I Norge(og kanskje Italia?) er det vanlig å ha litt mer enn det på seg når man sykler,så det er ikke så rart.. fmoustache

Sykler man med sekk på ryggen så kan det være kjekt med en ekstra vindjakke og annet varmende i sekken.
Syklet en tur i jula og da var jeg meget glad for at jeg hadde med meg tykkere lue,vindvotter og fleecebuff i sekken.

Redigert av SimonS; 09/01/2013 09:07.

Vintage mtb,ikke noe annet
Spotify link:Trance and more..
Re: Nytt forum medlem -> Nybegynner søker diverse råd [Re: Beinet1] #1544768 15/01/2013 10:41
Registrert: Jan 2013
Innlegg: 18
B
Beinet1 Offline OP
Fersking
OP Offline
Fersking
B
Registrert: Jan 2013
Innlegg: 18
Heihei, og tusen takk for mange gode svar ICON_SMILE

Kommer med en liten tilbakemelding....
Jeg ordnet meg tynn hjelmlue som gikk nedover ørene + hals som jeg trakk oppover nakken og over ørene. Ellers så ble det en rimelig "skibukse" som jeg kler med ull og sykkelbukse under. Så langt så har jeg sykklet 4 dager til og fra jobb med varierende temperaturer rundt -1 til -5 grader. Jeg tror jeg har truffet rimelig greit med bekledningen. Det eneste negative er at buksen "suger" seg fast til ullundertøyet slik at denne oppleves vel stiv. Vurderer om jeg skal prøve en tynn sykkel/vindbukse som jeg har sett på en sportsforretning for 400 og se om dette funker bedre.

Ellers så er motivasjonen varierende. Følte meg vel stiv idag på veg til jobb, men det kan ha en sammenheng med at jeg sykklet igår også?

Re: Nytt forum medlem -> Nybegynner søker diverse råd [Re: Beinet1] #1544837 15/01/2013 12:10
Registrert: May 2009
Innlegg: 5,422
Garpen Offline
Søk hjelp!
Offline
Søk hjelp!
Registrert: May 2009
Innlegg: 5,422
Motivasjonen vil variere, men min motivasjon til å dra til jobb varierer åkke som ...

Poenget er at du må utelate annen transport som et alternativ i hodet. Du sykler uansett og glemmer til slutt at du kan ta kollektivt eller kjøre bil. ICON_SMILE


NOTS – Vern om terrengsykling og meld deg inn du også!

Salig er den som ikke har noe å si, men allikevel holder kjeft.
Re: Nytt forum medlem -> Nybegynner søker diverse råd [Re: Beinet1] #1544930 15/01/2013 14:30
Registrert: Sep 2005
Innlegg: 3,766
L
Lektoren Offline
Besatt
Offline
Besatt
L
Registrert: Sep 2005
Innlegg: 3,766
Det er viktig å huske på å få nok søvn og nok proteiner, sånn at kroppen får tatt seg inn. En dag midt i uka da du ikke sykler, kan også være lurt de først ukene.

Verk i muskulatur er naturlig, og ikke farlig. Sterke smerter i ledd, er et signal om at du skal ta det litt roligere. Kanskje kan det styrke motivasjonen å vite at til sommeren vil du stille med muskuløse bein og god kondis? ICON_SMILE

Re: Nytt forum medlem -> Nybegynner søker diverse råd [Re: Beinet1] #1545182 15/01/2013 22:32
Registrert: Jan 2013
Innlegg: 540
T
T.Surnevik Offline
Avhengig
Offline
Avhengig
T
Registrert: Jan 2013
Innlegg: 540
Bruker stort sett Endura og Swix når jeg sykler, både billig og bra.

Undertøy: ull eller vindtett er er must når det nærmer seg og går under 0 grader. Denne fra Swix er veldig fin, du får nok tak i den til ca. 300 http://www.swix.no/eway/default.aspx?pid=279&trg=MainPage_6266&MainContent_6254=6266:0:24,2957&MainPage_6266=6273:79632::0:6272:4:::0:0

Jakke: Vindtett og vanntett jakke er kjekt å ha når det regner. Gjerne foret jakke på vinteren, overkroppen blir først kald.

Gode hansker er en veldig bra investering. Skoovertrekk med for er også ganske nyttig. Hjelmlue eller lignende kommer godt med når det er kaldt.

Som sagt er endura og swix (undertøy) gode alternativer. Du kan for få deg en full garderobe for kun et fåtall tusenlapper.

Husk: Det er aldri kjekt å være kald og våt på sykkeltur.


www.sportsmat.no
Rabattkode 'terrengsykkel' gir 10% avslag på alt fra Squeezy.

Moderator  support