Forrige tråd
Neste tråd
Print tråd

Knekking i knær

Knekking i knær #1534573 16/12/2012 16:32
Registrert: Sep 2012
Innlegg: 862
Spartacus! Offline OP
Ringrev
OP Offline
Ringrev
Registrert: Sep 2012
Innlegg: 862
Knærne mine knekker nesten hver gang jeg setter meg på huk, når jeg tar knebøy og generelt nesten hver gang jeg bøyer kneet med belastning. Har dette noe med alderen (15 år) å gjøre eller kan det være en skade?



Re: Knekking i knær [Re: Spartacus!] #1534633 16/12/2012 20:04
Registrert: Oct 2010
Innlegg: 2,629
H
hrukin Online
Besatt
Online
Besatt
H
Registrert: Oct 2010
Innlegg: 2,629
Tror ikke det har noe å si, men jeg er ikke lege så jeg sitter ikke med fasiten. Har knekking og knaking i ledd korrelert med helsetilstanden, så skulle jeg vært halvdau og vel så det de siste 30 årene.


Squadra Amarone Ciclismo e Vini


Re: Knekking i knær [Re: hrukin] #1534664 16/12/2012 22:11
Registrert: Oct 2003
Innlegg: 17,570
olechr Offline
More than words
Offline
More than words
Registrert: Oct 2003
Innlegg: 17,570
Sitat: hrukin
Tror ikke det har noe å si, men jeg er ikke lege så jeg sitter ikke med fasiten. Har knekking og knaking i ledd korrelert med helsetilstanden, så skulle jeg vært halvdau og vel så det de siste 30 årene.


Samme her. Det knekker og knaser både her og der. Så lenge det ikke gjør for vondt over en viss tid så går det greit. :-P


Selger for Brav Teamwear, Swix og Kalas teamwear.
Ambassadør for Scott.
Re: Knekking i knær [Re: Spartacus!] #1534675 16/12/2012 22:38
Registrert: May 2009
Innlegg: 4,149
K
krankdrev Offline
Besatt
Offline
Besatt
K
Registrert: May 2009
Innlegg: 4,149
Har hatt en del trøbbel med knærna, men de er ganske bra nå for tida. Likevel pleier de å knirke litt første bratte bakken på starten av en tur, men det er bare golyd ICON_SMILE

Re: Knekking i knær [Re: Spartacus!] #1534698 17/12/2012 07:05
Registrert: Nov 2003
Innlegg: 10,685
gare Offline
More than words
Offline
More than words
Registrert: Nov 2003
Innlegg: 10,685
En av ortopedene jeg har jobbet med uttalte seg ganske kategorisk om dette: "Akustiske fenomen fra knær er svært vanlig og svært sjelden farlig"

Har du kun lyder og ingen smerter(og normal bevegelighet) er det med rimelig grad av sannsynlighet null problem.


Apatien i samfunnet er økende, og ingen bryr seg.
Re: Knekking i knær [Re: Spartacus!] #1534702 17/12/2012 07:28
Registrert: Dec 2012
Innlegg: 2,205
A
Abit Offline
Ivrig
Offline
Ivrig
A
Registrert: Dec 2012
Innlegg: 2,205
Ulyder er ganske vanlig, spesielt når leddene er kalde.

Likevel... Vekta fremover >> Større press på knærne. Verdenstoppene i vektløfting, kan ta 50 tonn daglig i knebøy uten disse problemene. Det dem gjør som gud og hvermann ikke gjør, er å alltid ha fokus på oppreist overkropp med vektbelastning og tyngdepunkt presset bakover. Altså gjennom hælene i stedet for å presse opp på og gjennom tåballene. Presset går i en slags bue fra tåballer/midtfot og bakover og så opp. Som midtbuen av en "S". I vektløfting snakkes det om "S-Kurven", for hvordan vekta skal dras og balansen under draget..Dessverre er ikke det helt forenlig med racingposisjonen i sykling ( eller faller i hvert fall unaturlig for de fleste når de begynner å lene overkropp nedover). Overført til sykling, blir det en posisjon med setet langt tilbake, bra oppreist overkropp (som betyr kortere top tube, i hvert fall kortere stretch) og et trykk på pedalene gjennom å skyve hofte bakover for så begynne nedpresset i rumpemuskulaturen og nedover mot vastus medialis. Ankelbøy er da ikke nedover, men typisk mindre enn parallelt med underlaget.

Når du setter deg ned på huk, løfter du da hælene... Noen milliarder kinesere gjør aldri det.. Blant annet gamle gubber på 80+.... For å ikke løfte hælene, må trykket gå gjennom rumpa. Altså man må presse bakover. Som igjen belaster knærne langt mindre. På NrK nett-tv ligger nå en dokumentar om og av lederen av frikar danskekompaniets opphold i et buddhistisk tempel i Kina. Der kan man se noen kinsere sette seg på huk for å pusse tenna. Litt gøy å se hvor naturlig denne stilligen er for dem, i motsetning til oss som bruker stoler hele tiden.

Etter tiår med ulyder til stadighet under fysisk aktivitet, har jeg nå mange mange år uten å høre den ubehagelige knekkelyden. Har også hatt 3-4 kneskader i løpet av livet uten at jeg kjenner noe som helst til noen av disse nå.

Re: Knekking i knær [Re: Spartacus!] #1545439 16/01/2013 12:58
Registrert: Jun 2012
Innlegg: 2
T
Terreng-terreng Offline
Nytt medlem
Offline
Nytt medlem
T
Registrert: Jun 2012
Innlegg: 2
Hei, vet ikke om du har fått orden på disse knærene dine enda, men jeg anbefaler deg å ta kontakt med fastlegen din for en sjekk der. Behøver ikke være noe, men det er mye som kan skje når man trener mye, samtidig som kroppen er i vekst.. Legen kan gi deg en rekvisisjon for mr undersøkelse for å sjekke hvordan det står til på innsiden av knærne dine. Ikke ta for lett på dette med knekking i knærne, lyder har som oftest en årsak..

Lykke til ICON_SMILE

Re: Knekking i knær [Re: Spartacus!] #1553967 05/02/2013 10:51
Registrert: Jun 2009
Innlegg: 1,114
ScottRacing Offline
Ringrev
Offline
Ringrev
Registrert: Jun 2009
Innlegg: 1,114
Kjør oppvarming for leddene føre belastning;

fx stå på ett ben og ta høyt kneløftmed det andre;
når kneet er løftet roter leggen/foten i en full sirkel 10x med/mot klokka
vipp leggen/foten sideveis 10x
vipp leggen/foten forover/bakover 10x

prøv (& gi gjerne en tilbakemelding ! )

se forøvrig skadefri.no


Æresmedlem i KrampeKameratene

Moderator  support