Det starter med 7km asfalt hvor første 1,5 er etter masterbil ned bakken.
Deretter er det 3km stigning på grus til Sveen. Feltet har vært samlet før bakken, men her blir det spredning. Fra Sveen er det singletrack mot Nygruvhytta ca 3km. Stort sett fin sti, men et myrområde som nok er fuktig, men ikke gjørmete. Det går fortsatt oppover, totalt nesten 300 høydemetre til Nygruvhytta.
Herfra fortsetter det på grus, først raskt før til venstre i et kryss og stigningen mot Grimsdalsgruva starter. Her går det jamnt, men ikke bratt, oppover. Grusveien går over i traktorvei etter hvert og kan være litt våt, men ikke gjørmete. Høyeste punkt på 1050moh etter 20km med nydelig utsikt til Rondane!
Det neste er enrask nedkjøring til Grimsdalen, først på traktorvei/sti, så på grus. Må gutse litt her for ikke å miste pulja. I Grimsdalen starter det eneste strekker hvor det er viktig å kjøre i pulje. Etabler rulle og det suser ut Grimsdalen på hardpakka grus. Nesten 10km til asfalten på Rv27 igjen og første drikkestasjon.
En drøy km på asfalt (34km) så bærer det ut på grus-/traktorvei igjen. Fortsatt lurt å sitte i pulja, men ikke like viktig da veien ikke er spesielt bra.
Etter 43km starter morderbakken opp Såtålia. Her sprekker en eventuell pulje opp igjen. Drøye 100 høydemetre på en kilometer på sti/gress. Fra toppen går det rufsete utfor før Grimsa krysses etter 47km.
Underlaget er fortsatt traktorvei/grus. 50 høydemetre opp på Grimsmoen og flatt og utfor i 3km til Folla krysses og asfalten tar over. Opp en kneik til Rv29 og siste drikkestasjon. 1.5km på Rv29 for å samle siste rest av krefter.
Etter 54km starter siste manndomsprøve. Da skal 300 høydemetre på grus opp til Geitryggen og Klettsetrene forseres. Totalt 5km, hvorav siste 1.5 på høyfjellssti. Her er det greit å ha vært i kjelleren!
Fra toppen bærer det raskt nedeover Kakelldalsveien på grus. Midt i bakken, etter 61.5km, starter dagens siste sti. Dette går igjennom skogen og er utfor, og veldig morsomt.
Ut på grusvei igjen etter 63km. Nå er det bare å spa på til mål. Flatt og utfor på hardpakket grus, asfalt gjennom sentrum og ned til stadion. Gress siste 100 meter og målgang etter 67km.
Et suverent ritt!