Jeg har ikke kjørt noen low carb high fat kur, som er den de fleste forbinder med lavkarbo, har i stede kuttet ut alt av brød pasta og poteter, og i stede spist mere proteiner. Fordelen med dette er at man holder seg mett mye lenger. Jeg har ikke telt kalorier, og kommer ikke til å gjøre det, men ungår med vilje ting som jeg vet det er en god del kalorier i, som man kan ungå. Ved å spise på den måten i tilleg til å trene 3 dager i uken, så har kiloene rast av, uten et jeg har gått nevneverdig sulten. Ketose har jeg aldri vært i Var selv ute å løp på Søndag, 9,99Km 320 høydemeter, på 53:22 (5:23 min/km). Dette var på snø og is, så jeg tror nok vegen til 45:00 på flatmark og bar asfalt ikke er så lang (håper jeg :))
Er litt å dra med seg 12 kg også, så det må har vært en hard tur! (4:43 min/km som tilsvarer ca 47 på mila), så du er nok ikke så langt unna målet ditt på 40 på mila!
Jeg sykkla birken på 3.50 i 2011, og var ikke i stand til å løpe 10Km Har forøvrig gått ned fra ca 93 kg til 76 kg siden birken, og klarer nå å løpe mila på 49 minutter.. målet er 43 Skal forøvrig ned på 70 Kg... er 170 høy, og håper på å komme ned på 3.20 tallet på birken i år, men jeg vet det kan bli hardt.. Har kjørt lavkarbo, men her fylt på med carbs før harde turer, og etter endt trening.. Ser frem til å kjøre motbakker igjen etter endt vekt reduksjonen
Dere er jo kjempebra på sykkel! Eller så er jeg dårlig .... :-) Uansett må jo 93kg på 170 cm og nesten merket være tyde på bra kapasitet? Og som nevnt tidligere - jeg syns det er helt utrolig at man kan sykle på slike tider og ikke klare å løpe en mil.
Har nok å gjøre med at man i større grad må drasse på egenvekta når man jogger, mens man har et stativ å henge vomma på når man sykler. En annen ting er at man trener litt annerledes når man sykler i tillegg til at mange velger denne typen trening som overvektig da den er mer skånsom for blant annet knærne.
Høres fornuftig ut W. proteiner er jo bevist å ha mettende virkning. Lykke til!
Redigert av =DAZHOFF=; 28/02/201217:27. Rediger grunn: Tilleggsopplysninger.
Oppdatering 26.3: Vekt: 78,5kg (totalt -16,5kg siden 1.1.2012) Løpetur for en knapp uke siden: 11.03km på 54min (4.57 min/km) Skal løpe 10 km i neste uke på bane for å se om jeg kommer meg ned mot 45 min.
Noen endringer: -Spiser mer og går senere ned nå (ca 0,5kg i uka) -Tar kosttilskudd -Drikker proteinshake etter enkelte treningsøkter -spiser mer nøtter, bær, proteiner og få karboh. med høy glyk. ind. -Trener flere intervalløkter og løper mindre- men går fremdeles minst 30 min hver dag, de dagene jeg ikke jogger.
Redigert av =DAZHOFF=; 26/03/201220:10. Rediger grunn: Grafen viser Avg w i dragene under 4x4 med 3mins pause fordelt på egenvekt.
Har selv hatt en vektreduksjon på 10,7 kg siden nyttår, men relativ liten reduksjon i de siste grunnet sykdom og mindre trening.
Har som må å ta av 4 kg frem til første ritt i mai, og deretter ytterligere noen kg til frem til august. Jeg ser imidlertid at jeg må øke kaloriinntaket noe for å få bedre effekt ut av trening og regner heller ikke med å kunne gå ned mer en ca. 0,5 kg. i uka.
Liten oppdatering her: Har nå kommet meg ned i 73 kg, men det går sakte for tiden.. Siste langdistanse løpe tur var på 12km, med snittfart på 4:40 min/ km, noe som tilsvarer ca 46:40 på 10km.. Har ikke kommet i gang med utesykklinga enda, men håper å få en 2-3 timers tur i morgen i stede for spinning.. Er ikke så glad i å sykkle langs vegen, så vi får tro det blir bart i skogen snart
Takk i like måte Snorre. Det stiller strenge krav til kostholdet, dersom man skal kunne ha formøkning når man går på diett. O, 5 kg i uka er jo 2 kg på under en mnd det også og jeg regner med at dette er en langt mer optimal løsning for kroppen. Kan hende det blir en utfordring å holde vekta nede for min del, når jeg har hatt en slik ekstrem vektreduksjon over relativt kort tid. En del av muskulaturen i overkroppen har nok lidd under min "ekstremkur".
Har syklet en del inne på rulla i tillegg til løpinga wirre. Er litt skeptisk til innvirkninga jogginga har på sykkelformen, dersom man driver med løpstrening som formbyggende aktivitet isolert sett. Har i hvert fall inntrykk av at syklinga påvirker løpinga noe negativt, lurer litt på hvordan det er andre veien, noen som vet det? Jeg sliter blant annet med å få opp farta når jeg løper og det føles som om snerten i frasparket og spensten ofte er rimelig fraværende. Lårene føles ofte litt tunge og statiske når jeg løper.
Likevel opplever jeg noen fordeler ved å kombinere de to. Det er kjekt med litt adspredelse i treninga og jeg tillater meg å trene oftere. Jeg erfarer for eksempel fremgang på rulla dagen etter at jeg har løpt ei mil, så det er tydelig at man bruker litt ulike muskelgrupper når man løper og sykler. Gjennom intervalløktene på rulla opplever jeg at slagvolum og O2-opptak forbedres til fordel for utholdenhetskrevende løping.
4.40 min /km er fin fart og jeg håper å komme dit du er etter hvert. Lykke til videre begge to!
=DAZHOFF= Hvis du kun driver med løping, så vil du nok merke at sykkel muskulaturen kanskje ikke utvikler seg i takt med kondisen på sykkel. Det beste er nok å kombinere begge deler... Var forøvrig ute en liten lufte tur i dag på 56km, med ca 7-800 hm.. Må si at beina var overaskene fine.. regnet ut watt på turen opp Minneåsen (den snille vegen), og den lå på ca 280w i følge Aaberg. Draget var på ca 20 minutter, og hadde allerede kjørt en del høydemeter, og kunne nok ha kjørt på enda litt hardere hvis jeg bare skulle ha kjørt denne bakken... Fikk etter en stund veldig tunge bein, men jeg regner med det går seg til, bare jeg får noen flere mil i beina... Løpinga og slankinga har i alle fall gitt meg mye mere krutt i motbakkene.... minuset er i nedover bakkene.... der er det mye hardere å holde følge nå!
Med 280W i en 20 min test, kan man estimere at du har en terskel på ca 266. Dividerer man det på din vekt (73 kg), så får man 3,64, noe som innebærer at du kan konkurrere med eliten. Tydelig at du har imponerende fremgang!
Mulig jeg formulerte meg litt klønete, men spørsmålet mitt var ikke om jogging uten sykkeltrening fremmer sykkelkondisen, men om det er ugunstig å kombinere de to hvis man har som mål å bli en bedre syklist.
Med 280W i en 20 min test, kan man estimere at du har en terskel på ca 266. Dividerer man det på din vekt (73 kg), så får man 3,64, noe som innebærer at du kan konkurrere med eliten.
Med 280W i en 20 min test, kan man estimere at du har en terskel på ca 266. Dividerer man det på din vekt (73 kg), så får man 3,64, noe som innebærer at du kan konkurrere med eliten. Tydelig at du har imponerende fremgang!
Mulig jeg formulerte meg litt klønete, men spørsmålet mitt var ikke om jogging uten sykkeltrening fremmer sykkelkondisen, men om det er ugunstig å kombinere de to hvis man har som mål å bli en bedre syklist.
Det er greit men et stykk til eliten. Jeg veier 69, 189 høy og trår ca 380.
Selger for Brav Teamwear, Swix og Kalas teamwear. Ambassadør for Scott.
Ja, min feil,takk, ser at jeg rota meg inn i kolonna for kvinnelige utøvere. Der havner han i kategori "elite 2". For menn havner du i øvre sjikt av "trent" sub "konkurranse", skal vi se på denne økta isolert.
Uansett en god prestasjon i min verden med tanke på at han hadde mer å gå på. For øvrig så var dette bare lek med tall fra en amatørs side og sier muligens lite om Wirres nivå.
WoW, 380, O C. Vet hvor jeg skal sikte da
Redigert av =DAZHOFF=; 29/03/201216:58. Rediger grunn: Og amatøren er meg, bare så det er klart!
OK og Oi! Hvor skal man ligge for å sykle elite som mann, for eksempel på Birken hvis man skal holde seg til et veiledende terskeltall(skjønner at flere faktorer spiller inn). Dette kun for å gjøre et anslag.
Redigert av =DAZHOFF=; 29/03/201217:11. Rediger grunn: Lagt til: Dette kun for å gjøre et anslag
Og når dere eliteutøvere først leser tråden: Er jogging 1-2 gang i uka i 50 min fint som sone 3 trening for en person som vil bli bedre på sykkelen og som trener 3 timer resten av uka på sykkel. Vi tar for gitt at han da trener riktig på sykkelen...
Og når dere eliteutøvere først leser tråden: Er jogging 1-2 gang i uka i 50 min fint som sone 3 trening for en person som vil bli bedre på sykkelen og som trener 3 timer resten av uka på sykkel. Vi tar for gitt at han da trener riktig på sykkelen...
Ja jogging og trene variert er det ikke noe feil med. H
Selger for Brav Teamwear, Swix og Kalas teamwear. Ambassadør for Scott.
Uten å være noen ekspert på dette, så mener jeg, at hvis du har begrenset tid til trening (som de fleste av oss her inne), og kondissen er dårlig, så vil man oppnå mye mere fremgang ved å løpe en hard tur i uka på 1 time, MEN det er også viktig å få trent bena (les oversiden av leggene ++) på sykkel. Jeg vet om flere relativt gode, som sverger til motbakke løping. Dessuten skal du trene Sinsykt mye på sykkel, for å få samme intensiteten som ved løp. Du får ingen ting gratis, og pulsen er i taket fra start til mål. Det er sikkert mange som er uenige med meg her, men det er jo ett tankekors at mange gode sykkelister var med på motbakke birkebeiner løpet, og gjorde det relativt godt der! Jeg må understreke at hovedvekten av trening nå i sesongen bør/må være på sykkel! Du bruker nok en mnd på å få tilbake tråkket skikkelig! Når det gjelder watt målingen min, så må det legges til at den inneholder mange usikkerhets momenter. For det første så er den regnet ut med bakke kalkulatoren til Aaberg, også er stigning, og lengde regnet ut i fra loggen på en Garmin 705 gps. Har barometrisk høydemålet, og gsc10 hjulsensor, men stoler ikke 100% på den!
Statusrapport: I dag er jeg ned i 77kg, fra 95kg (-18kg). Med sykt pigge bein kunne jeg registrere nesten en fordobling av antall W pr KG på terskel i går (4,17). Noe gjør man da riktig sku ein tru! Ei gòuke er registrert i dagboka!
Fikk i helgen det første "ordentlige" svar på om mitt vekttreduksjons-/treningsopplegg har gitt ønskede resultater, ved deltakelse i Montebellorittet.
Jeg slo meg selv med 35 minutter i fra i fjor, og er rimelig godt fornøyd med det.
Hadde i tillegg en følelse av ha mer å gå på ved målpassering ettersom jeg, etter fjorårets erfaring, gikk rolig ut og nok sparte på kreftene litt for lenge (Etterlyser skilting av gjenstående distanse til mål, spesielt siste fjerdedel av rittet).
Jeg nådde for øvrig ikke målsettingen om 90 kg til start, men er heller ikke så langt unna! Har prioritert å ta inn tilstrekkelig næring i forhold til trening denne siste tiden.
Satser på å ta ytterligere noen kilo i ny grunntreningsperiode etter at vårsesongen er unnagjort !
Redigert av Snorre 1967; 21/05/201210:17. Rediger grunn: Skrevefeil
Snorre: Det er jo kjempefremgang! 2:16 er absolut respektabelt! Jeg fikk også greit svar på at vektnedgang har mye å si. Sykkla ikke montebello i fjor, men ut i fra rittranking skulle jeg nok kommet inn på ca samme rid som deg i år.. Jeg var da ca samme vekt som deg nå. I år lå kom jeg inn ca en halvtime raskere, men nå 70kg. Har nok ikke så mye å hente på vekta lenger nå.
Kan legge til at jeg nå lå på ca 4,35 watt/kg i 20 minutter opp den første bakken, noe som begyner å mærme seg målet mitt på 4,5 Watt/kg (dette er aaberg verdier med standard innstillinger for terrengsykkel)
Fikk i helgen det første "ordentlige" svar på om mitt vekttreduksjons-/treningsopplegg har gitt ønskede resultater, ved deltakelse i Montebellorittet.
Jeg slo meg selv med 35 minutter i fra i fjor, og er rimelig godt fornøyd med det.
Hadde i tillegg en følelse av ha mer å gå på ved målpassering ettersom jeg, etter fjorårets erfaring, gikk rolig ut og nok sparte på kreftene litt for lenge (Etterlyser skilting av gjenstående distanse til mål, spesielt siste fjerdedel av rittet).
Jeg nådde for øvrig ikke målsettingen om 90 kg til start, men er heller ikke så langt unna! Har prioritert å ta inn tilstrekkelig næring i forhold til trening denne siste tiden.
Satser på å ta ytterligere noen kilo i ny grunntreningsperiode etter at vårsesongen er unnagjort !
Med mitt utgangspunkt med en vekt på 117 kg for 1 1/2 år siden etter 20 år som sofapotet, er jeg som sagt godt fornøyd med tidsforbedringen og følelsen jeg hadde under rittet, samtidig som jeg mener at det er grunnlag for fortsatt forbedring ( fortsatt et hav av tid mellom de beste i klassen og meg selv)!
Den økte hastigheten som følge av bedre form og redusert vekt, gjør at jeg også etterhvert må sette mer fokus på teknikk og taktikk. Bedre teknikk for å opprettholde høy hastighet også i terrengpartier og taktiske disposisjoner i forhold til innsats, hvile og næringsinntak.
Jeg forventer også at det blir noe annerledes å etterhvert få sykle i grupper med høyere tempo i motsetning til slik det har vært frem til nå, hvor jeg sykler store deler alene ( I Montebellorittet opplevde jeg faktisk at noen ønsket å ligge på mitt hjul, uten at jeg selv fant hjul å hvile på eller som kunne bidra til at jeg holdt enda høyere hastighet) !
I tillegg skal som sagt formen økes ytterligere og kroppsvekten videre ned. Det trengs for øvrig skjerpings på søvnområdet, da jeg fortsatt har lakenskrekk og ikke sørger for nok søv/hvile.
Redigert av Snorre 1967; 22/05/201211:16. Rediger grunn: Skrivefeil
4,35 w/kg høres imponerende ut og det er nok en stund før jeg er på det nivået (om jeg i det hele tatt kommer dit)!
En kroppsvekt på 70 kg er nok utopi for mitt vedkommende (har ikke veid dette siden videregående), men jeg har som ambisjon å havne påå +/- 85 kg til neste sesong, og hvis jeg samtidig øker FTP til 350 watt (ligger i dag på ca. 300 watt) begynner det jo å nærme seg !