Forrige tråd
Neste tråd
Print tråd

Fylkesmannen krever elementer fjernet v/Askerelva

Fylkesmannen krever elementer fjernet v/Askerelva #1308218 05/12/2011 14:30
Registrert: Mar 2008
Innlegg: 2,862
front biker Offline OP
Besatt
OP Offline
Besatt
Registrert: Mar 2008
Innlegg: 2,862
Noen ungdommer i Asker CK har ryddet en løype langs Askerelva ved Vøien. Løypa går gjennom et område som er vernet (biotop). De har også laget ei bru over elva. Akkurat det likte ikke Naturoppsynet og Fylkesmannen. Byggverket må trolig fjernes.

Jeg vet ikke eksakt hvor løypa ligger, men antar den er langs elva øst for punktene her:
http://g.co/maps/f2kag

En videosnutt fra løypa:


Får håpe de driftige ungdommene ikke mister motet, men finner et annet sted, der de får lov å anlegge løype. Det er jo flott at ungdom løsriver seg fra dataspillene og kommer seg ut på terrengsykkel.

Obs: Asker CK sier at de ikke har hatt noe med dette anlegget å gjøre, de unge medlemmene har gjort dette på eget initiativ.


Bli NOTS-medlem! NOTS ivaretar terrengsyklistenes interesser. Se www.nots.no. Gi bidrag til NOTS' stifond Oslomarka - bruk Vipps 13077.
Re: Fylkesmannen krever elementer fjernet v/Askerelva [Re: front biker] #1308222 05/12/2011 14:35
Registrert: Apr 2007
Innlegg: 33,748
baronKanon Offline
Valgets kvaler
Offline
Valgets kvaler
Registrert: Apr 2007
Innlegg: 33,748
Hvem er grunneier? Og har det evt. blitt søkt om tillatelser?


-Kristian
http://instagram.com/kreckhoff
Albatross!

Brems - smil - si hei!
Re: Fylkesmannen krever elementer fjernet v/Askerelva [Re: front biker] #1308239 05/12/2011 15:04
Registrert: Apr 2003
Innlegg: 157
hallgea Offline
Tørr bak øra
Offline
Tørr bak øra
Registrert: Apr 2003
Innlegg: 157
Kan være en ide å se på verneplanen og hva den omfatter i første omgang. Hvor strengt området er regulert er av betydning for bruken.

Fra Lovdata.no:

Naturmangfoldloven av 2009

§ 38. (biotopvernområder)

Som biotopvernområde kan vernes et område som har eller kan få særskilt betydning som økologisk funksjonsområde for en eller flere nærmere bestemte arter. Det kan fastsettes forbud mot virksomhet og ferdsel som kan påvirke eller forstyrre arten eller dens livsbetingelser. § 37 fjerde ledd gjelder tilsvarende.

Fjerde ledd:
Treffes vedtak om reservat som krever aktive gjenopprettingstiltak, eller vedtak om reservat der bruk er en forutsetning for å ivareta verneformålet, skal det samtidig med vernevedtaket legges frem et utkast til plan for skjøtsel for å sikre verneformålet. Planen kan omfatte avtale om bruk av arealer, enkeltelementer og driftsformer. Planen eller avtalen kan inneholde bestemmelser om økonomisk godtgjørelse til private som bidrar til områdets skjøtsel.





Re: Fylkesmannen krever elementer fjernet v/Askerelva [Re: front biker] #1308277 05/12/2011 16:21
Registrert: Sep 2009
Innlegg: 110
E
Eivind92 Offline
Tørr bak øra
Offline
Tørr bak øra
E
Registrert: Sep 2009
Innlegg: 110
Som en av intiativtakerne til løypa kan jeg forklare litt.

Deler av løypa ligger sør øst for punkt A på kartet Frront Biker linket til. Deler av løypen (lengst ned mot elven) går gjennom dette biotopområdet. Her er det ryddet stier, gravd noen doseringer og bygget en bro. Broen går IKKE over elven men over et våtområde langs paralelt med elven. etter det jeg fikk beskjed om var det graving i dette området som det ble reagert mest på.

Resten av løypa ligger hovedsakelig høyere opp langs jorder, i et annet "terreng" som jeg har forstått ligger utenfor denne biotopen.

Vi er en gjeng på rundt 15 syklister i alderen 13-19 år som har ryddet stier og bygd elementer. Tidligere har området blitt brukt til hyttebygging og taubaner av lokale ungdommer. Da vi fant området var det hovedsakelig gjengrodde stier som vi senere ryddet. Vi tar selvkritikk for å ikke ha undersøkt hva området var regulert for men ting ble nok litt større enn hva vi hadde planlagt da vi startet.

Re: Fylkesmannen krever elementer fjernet v/Askerelva [Re: front biker] #1308301 05/12/2011 17:51
Registrert: Sep 2009
Innlegg: 1,520
ELO73 Offline
Ivrig
Offline
Ivrig
Registrert: Sep 2009
Innlegg: 1,520
Stå på gutta. Ungdom med tiltakslyst er vel også en truet art og fortjener vern...

Re: Fylkesmannen krever elementer fjernet v/Askerelva [Re: front biker] #1308320 05/12/2011 18:39
Registrert: Aug 2005
Innlegg: 3,279
Tgabriel Offline
Besatt
Offline
Besatt
Registrert: Aug 2005
Innlegg: 3,279
Naturoppsynet og Fylkesmannens repesentant som avdekket elementene gikk forholdsvis hardt ut og truet med politianmeldelse av tiltakene. Heldigvis har vi kommunerepresentanter som puster med magen her hos oss. De initiativrike, men noe uheldige, ungdommene har fått en grei lærdom, og vil rive elementene som er satt opp.
Samtidig vil sannsynligvis Asker kommune sørge for at det settes av et område i tilknytning til Vardåsen som kan benyttes til tilsvarende formål. Selv om Vardåsen er et godt stykke unna Vøien, er det ikke langt for spreke syklister.

Det kan med andre ord bety at saken løser seg på en positiv måte - gitt utgangspunktet.

Re: Fylkesmannen krever elementer fjernet v/Askerelva [Re: front biker] #1309058 06/12/2011 23:48
Registrert: Jul 2002
Innlegg: 2,782
Ynot Offline
Besatt
Offline
Besatt
Registrert: Jul 2002
Innlegg: 2,782
Det kan virke som naturoppsynet er litt trangsynt her, hvis et område tidligere har vært nabolagets tre-hyttefelt, og det er blitt akseptert, virker det merksnodig om en bru/dropp og klopper over et vått område, og stiforsterking med lokal stein på løse steder skal tas ille opp.
Gutter liker å leke i skogen, dette bør det oppfordres til, ser ikke store forskjellen på disse gutta og trehyttegutta. Dere har jo allerede rett til å sykle på disse stiene.

DNT har ved eget vedtak i stotinget fritak fra friluftsloven og har rett til å vedlikeholde sti. En løsning i framtida kan være å ta kontakt med det lokale turlagets dugnadsgruppe dersom en ønsker å rydde, kloppe, eller forsterke en sti, og gjøre det i samarbeid.

Det en kan lese mellom linjene her er det reageres på at stien er blitt framstilt/markedsføres som "løype"/MTB park på internett, ikke godt å si utifra videoen om det framstår som en løype eller bare en sti i virkeligheten.
Tillatelse til løypebygging må ordnes/reguleres via de rette kanalene (kommune/grunneier) og organisres via idrettslag.

Noe som dette ville nok ha vært uproblematisk utafor Ring 4... langt fra byråkratenes boligstrøk.
T


Be responsible, follow stivettreglene!

Tenk grønt, kjør stål!
Re: Fylkesmannen krever elementer fjernet v/Askerelva [Re: front biker] #1309120 07/12/2011 08:39
Registrert: Apr 2011
Innlegg: 75
J
Jon Ø Offline
Medlem
Offline
Medlem
J
Registrert: Apr 2011
Innlegg: 75
Bra initiativ av gjengen....

Friluftsloven gir store muligheter for allmennferdsel i naturen så lenge vi tar vare på den. Og da blir det noen vurderinger som tas og de har FM tatt.

Hadde trehytta til vært markedsført som en del av hyttefeltet på internett og det hadde blitt oppmuntret til allmenn bruk ville kanskje FM reagert der også.

Håper gjengen får ei bra løype i det området de er blitt tilbudt og at flere bidrar til bygging av elementer om det trengs. Om de stiller med vafler og kaffe er jeg klar.

Re: Fylkesmannen krever elementer fjernet v/Askerelva [Re: front biker] #1309133 07/12/2011 09:01
Registrert: Feb 2002
Innlegg: 17,682
RazeFaze Offline
More than words
Offline
More than words
Registrert: Feb 2002
Innlegg: 17,682
[seriøs]Hva kan man egentlig forvente av 10-15 åringer når det gjelder kunnskap og forståelse av kommunale retningslinjer, bitoper etc?[/seriøs]

[flåsete]I alle år har man jo bygget trehytter, gapahuker etc for å leke i. Leken er blitt mer avansert og fått hjul. Kan man forvente at en 13 åring søker kommunen om opprettelse av trehytte for å leke kåbåj og indianer?

Truer med anmeldelse å greier?? Hallo, her kan "noen" ta seg en bolle :-)[/flåsete]


--------------------
Happy Trails!
Jørgen
Re: Fylkesmannen krever elementer fjernet v/Askerelva [Re: RazeFaze] #1309932 08/12/2011 18:53
Registrert: Jul 2002
Innlegg: 2,782
Ynot Offline
Besatt
Offline
Besatt
Registrert: Jul 2002
Innlegg: 2,782
Sitat: RazeFaze
[seriøs]Hva kan man egentlig forvente av 10-15 åringer når det gjelder kunnskap og forståelse av kommunale retningslinjer, bitoper etc?[/seriøs]

[flåsete]I alle år har man jo bygget trehytter, gapahuker etc for å leke i. Leken er blitt mer avansert og fått hjul. Kan man forvente at en 13 åring søker kommunen om opprettelse av trehytte for å leke kåbåj og indianer?

Truer med anmeldelse å greier?? Hallo, her kan "noen" ta seg en bolle :-)[/flåsete]


Generelt, hva kan man egentlig forvente av mannen i gata når det lages verneplaner og -vedtak av forskjellig art/grad av lokale-, fylkes-, og statlige etater med forskjellige implikasjoner for allmennhetens ferdsel når dette ikke er merket lokalt og en må ha doktorgrad i byråkrati for å vite kor en skal begynne å leite?
Don`t ask, don`t tell er jo den vanligste strategien, men ivaretar jo ikke allmenhetens (verne)interesser.

NOTS, DNT, m.fl. har sendt brev til Miljøverndepartementet der det probløematiseres at det er vanskelig å vite kor det er ka lsags restriksjoner på ka slags ferdsel. En oversiktlig nettløsning (feks integrert i ut.no, statens kartverks webtjeneste e.l.) og passende skilting hadde vært ønskelig.

Er generelt for naturvern, men det som vernes må være viktig, vi kan ikke verne alt.
Det kan virke som endel av verneinteressene ikke forstår at naturområdene i norge har vært sterkt preget av skiftende tiders forskjellig bruk, og nødvendigvis ikke er en statisk størrelse. Et godt eksempel er strender langs kysten som tidligere var preget av fiske og kystjordbruk, som etter nedlegging og fraflytting er blitt hekkeområde for tidligere sjeldne fuglearter, og nå blir forbudt for bølgesurfere av hensyn til hekkeområder (som de forøvrig ikke har vitenskaplig prov for å hevde påvirker hekkingen)

Et skogholt på Vøyen (kor jeg har bada opptil flere ganger), klarer ikke helt å se den store verneverdien... selvom sikkert folk som "kongen" av Bygdøyskogen synes det.
Mange av disse verneprosessene foregår i det skjulte og er rett og slett udemokratiske.

T
(på flyttefot til en kommune med 70% vernet areal, ganske frustrerende for lokalpolitikere som prøver å hindre fraflytting)


Be responsible, follow stivettreglene!

Tenk grønt, kjør stål!

Moderator  support