Må ty til dette gode forum igjen. Se vedlagte bilder, tydelig noe som er defekt her. Fikk en ulyd på dagens runde, men fortsatte i 3 mil for å komme meg hjem... Når jeg demonterer ser jeg det som dere ser på bildene. Når jeg åpner mer finner jeg at to av kulene er delt (!). Noen spørsmål;
1) Hvor mye må byttes nå? Heile driden? 2) Den "koppen" som har løsnet på bildene, skal den sitte bom fast eller er den bare "presset inn"? 3) Mitt første innfall er å stikke å kjøpe 18 nye kuler og en ny sånn "kopp". Selve sporene kulene har ligget i ser grei ut...
Skal sykle Pilegrimsrittet nå i helga og må få dette i orden til da...
Den koppen skal sitte fast på konusen, dvs. den mutteren som ligger mot kulene og sammen med lagerskåla danner et helt lager. Prøv å presse den inn på konusen, så ordner det seg nok.
Om du ikke klarer å feste den koppen er det ikke verdens undergang - lagrene dine blir bare dårligere beskyttet mot vær og vind. Nye kuler og lagerfett vil nok gjøre mye for å få hjulene dine i stand til ritt.
Takk for kjapt svar - da kan jeg prøve å slå den koppen inn før jeg legger i kuler og fett da? Har forresten smurt opp dette lageret to ganger tidligere i år... Typisk for slike åpne lager?
Når jeg tenker etter skal den koppen sitte i navet, og ikke rundt konusen. Jeg var muligens litt trøtt i går kveld. Bank den forsiktig inn slik at den sitter fast i navet før du legger inn kuler og fett, så skal det gå greit.
Jeg tror navet du har er et ganske billig et, og en del billignav må overhales ofte om de kjøres mye og hardt. Sånn sett er det vel typisk for slike lager som du har.
Ref. poster herover - nå er kuler skiftet, og hjul skrudd sammen og satt på sykkelen. Men - det er nok skjedd mer skade. Det er slark i akslingen når det er montert sammen, så når jeg prøver å sykle så rykker liksom hjulet litt til side en gang per omdreining - og jeg kan flytte akslingen på kassettsiden sideveis. Har prøvd å stramme til konusen som står mot kulene mer, men det blir ikke bedre av det.
Er hele lageret gåent? Bosset? Kulebanen?
Er vel tydelig at 3 mil med gåent lager ødelegger mye... Har plan om å sykle Pilegrimsrittet lørdag, men sånn som sykkelen er nå utgår det med høye kneløft. Noen butikker her i bartebyen som kan fikse dette i morgen?
Mosjonist!
Re: Defekt bakhjulslager - eller noe annet? Hjelp...
[Re: PetterR]
#123350611/08/201119:50
Bosset satt godt fast. Sjekket det når jeg først hadde tilgang til det... Tipper nok det er de ødelagte kulene som har gjort mye skade.
Må bare fikses... Om det nå skulle bli ny felg med oppgradert lager eller "whatever"... Står og skraper på døra 08:55 jeg da, tipper jeg. Holder det å ha med bare hjulet?
Mosjonist!
Re: Defekt bakhjulslager - eller noe annet? Hjelp...
[Re: PetterR]
#123354311/08/201120:30
Shimano FH-M475 disc er ikke det dyreste navet, så du vil nok gjøre tjent på å kjøpe deg et nytt bakhjul. Blir nok fort 600kr bare i timepris for å se på hjulet ditt.
Hmm... og hva er prisen for et kurant nytt hjul? Må forske på det da, evt. tipper de kan gi noen gode råd på det der jeg titter innom kl 09 i morgen også.
Takk for tipset...
Mosjonist!
Re: Defekt bakhjulslager - eller noe annet? Hjelp...
[Re: PetterR]
#123359311/08/201121:10
Konklusjon (om noen er interessert); Bøyd aksling og antageligvis mer slitasje "inni der" --> Nytt hjul, Mavic crossride med maskinlager. Fare for at stilpolitiet arresterer meg med to forskjellige hjul i morgen, men det får stå sin prøve.
Nei har ikke det, men er Styreleder i et bedriftsidrettslag som blant annet har litt med sykler å gjøre. 600kr var en ca. pris tatt på gefül og erfaring
PetterR: Samme skjedde med mitt XT lager. Prøvde å skifte kuler og var på nippet til å prøve å bygge nytt, men det blei billigere å kjøpe nytt hjul. Blei da nytt XT hjul foran på meg. Så jeg blir også tatt av stilpoliti da bakhjulet er Alex Rims lite i hvit utgave.:((