Beste sykkelveier Oslo
|
Beste sykkelveier Oslo
#1143032
02/04/2011 21:47
|
Registrert: Jul 2010
Innlegg: 39
anlangz
OP
Fersking
|
OP
Fersking
Registrert: Jul 2010
Innlegg: 39 |
Hei
Nylig innflytter til Oslo, bor ved Solli på Frogner. Ca rett bak slottet.
Jeg vil komme meg til Maridalen derifra (på racer'n), og til andre sykkelveier som er gunstige å sykle på ( tips? har hørt noe om sørkedalsveien eller noe? )
Jeg vet om hvervenbukta og utover der mot Moss, følger man bare E18 utover da?
Hvordan er det å sykle i Oslo sentrum egentlig? Vil jo helst unngå alt for stor trafikk
|
|
|
Re: Beste sykkelveier Oslo
[Re: anlangz]
#1143049
02/04/2011 22:12
|
Registrert: Oct 2004
Innlegg: 1,560
parkprest
Ivrig
|
Ivrig
Registrert: Oct 2004
Innlegg: 1,560 |
Mange og store spørsmål, i Oslo er det jo ofte slik at der det er lite trafikk er det mye fotgjengere eller dårlig vei, eller begge. Dette betyr at man på racer ikke akkurat legger ut på kosetur i rushtida. utenom rush synes jeg ring 2 er en ypperlig måte å komme meg fra vest til øst på, man kan dra på ganske ordentlig mellom lyskryss og det er relativt god plass, skjære til venstre etter Ullevål og dundre fryktløst gjennom rundkjøringa før Sagene. litt plunder, og så er Maridalen opp til venstre igjen. Ellers er Landevei #2 å anbefale, der er det beskrevet en fin Oslo-runde. Og ja, surre litt nede på kaia før du kommer deg opp på E18 , det er skiltet til noen sykkelstier før hverven, men de er ikke for 700c. gml. Mossevei er en perle ! Vil ellers anbefale Smestad-Røa-Lommedalen. da får du også klatra litt.
Redigert av parkprest; 02/04/2011 22:14.
pedalistisk !
|
|
|
Re: Beste sykkelveier Oslo
[Re: parkprest]
#1143056
02/04/2011 22:28
|
Registrert: Jul 2010
Innlegg: 39
anlangz
OP
Fersking
|
OP
Fersking
Registrert: Jul 2010
Innlegg: 39 |
Takk for svar så kjapt! Skal sette meg ned med kartet og finne ut av noen turer, blir nok mere kjent i byen etterhvert og. Kom gjerne med flere innspill visst noen har 
|
|
|
Re: Beste sykkelveier Oslo
[Re: parkprest]
#1143059
02/04/2011 22:34
|
Registrert: Sep 2009
Innlegg: 960
TashkentTerror
Ringrev
|
Ringrev
Registrert: Sep 2009
Innlegg: 960 |
Skal du ut til Hvervenbukten og Gamle Mossevei følger du bare Løkkeveien forbi Vika og nedover til rådhuset, krysser foran rådhuset og sykler enten rundt festningen eller gjennom kvadraturen og forbi Oslo S. Sykler du gjennom kvadraturen må du i dag sykle opp Grønlibruen, og hekte deg på Mosseveien ved tunnelmunningen der. Sykler du rundt festningen fortsetter du forbi operaen, og sykler Havneveien til du kommer opp på Mosseveien på den "midlertidige" bruen som leder opp derfra. Her skjer det imidlertid endringer i disse dager, og noen veier/bruer blir fjernet uten at jeg aner hvilke.
Som parkprest sier er Ring 2 fin når du skal f.eks. fra vest og opp til Maridalen. Jeg sykler fra Frogner, til Majorstuen og følger Ring 2 før jeg tar av mot Voldsløkka og Storo.
Man må nesten bare prøve seg litt frem. Det er mange veier man kan velge, men Ring 2 er rask og man unngår fotgjengere og smågater. Bilistene på Ring 2 er som regel også tilgivende og snille fordi man kan bruke kollektivfeltet.
|
|
|
Re: Beste sykkelveier Oslo
[Re: TashkentTerror]
#1143083
03/04/2011 05:57
|
Registrert: Aug 2006
Innlegg: 2,179
Ketle
Ivrig
|
Ivrig
Registrert: Aug 2006
Innlegg: 2,179 |
Du kan ta en liten avstikker også sykle opp forbi Ekebergresturanten (Sjømannskolen) og bare følge veien til Sæter. Kongsveien fra Gamle Oslo, forbi sjømannskolen er en klassisk bakke i Oslo. Tror til og med det foregår en slags halvoffesiell konkurranse om beste tid opp den bakken? På Sæter kan du kjøre videre ned til Hauketo og så til Hvervenbukta, eller bare svinge rett ned på Mosseveien igjen. Mulighetene i Oslo er mange. Ta deg god tid en dag og utforsk litt. 
|
|
|
Re: Beste sykkelveier Oslo
[Re: jaknudsen]
#1144006
04/04/2011 14:56
|
Registrert: Jul 2010
Innlegg: 39
anlangz
OP
Fersking
|
OP
Fersking
Registrert: Jul 2010
Innlegg: 39 |
Takk for gode innspill! Da har sykkelen fått en fin liten vårservice, nå skal det sykles masse fremover!
|
|
|
Re: Beste sykkelveier Oslo
[Re: anlangz]
#1144036
04/04/2011 16:03
|
Registrert: Feb 2006
Innlegg: 2,451
atlekristensen
Ivrig
|
Ivrig
Registrert: Feb 2006
Innlegg: 2,451 |
Wilkommen hier!  Jeg vet om hvervenbukta og utover der mot Moss, følger man bare E18 utover da?
Gamle mosseveien er finfin, langst kysten, forbi Vinterbro, mot Drøbak(?), mot Ski og Moss (jeg har glemt en del). etter 35km fra sentrum er det en bensinstasjon, ta til venstre kommer du til Ski, tar du til høyre kommer du til Moss. Derfra er det litt mer "krøkkete" men det går an, og det forsvinner etter 5-10km (jeg har glemt avstanden). Helt nydelig med fixie. Siste Landevei-bladet har et nydelig Oslorute, desverre glemte jeg å kjøpe den idag. Titt også på veien til Lysaker, men jeg vet ikke hvordan det er lengre vekk derfra. Opp til Tryvann er en klassiker, jeg skal prøve å TA den i år. Kongsveien er en klassiker, opp mot Ekeberg, jeg elsker den bakken. Veien fra Mosseveien opp bakken til Nordstrand togstasjon/Sæterkryssen er deilig og brutal. urk. Hvordan er det å sykle i Oslo sentrum egentlig? Vil jo helst unngå alt for stor trafikk
Tja, les denna her. Trafikk og Oslo hører sammen, det er bare å venne seg til alle de drapsmaskinene. Grüneløkka er gøyal nedover, med alle de bilene og skumle trikkeskinnene. Huff og huff, nakkehårene mine reiser seg alltid hver gang jeg sykler der! Alternativt er veiene som går langs ved siden av "hovedveien med trikkeskinnene", jeg har ofte tatt disse, det er lettere å konsentrere seg oppover og med litt færre(?) biler. Hold deg unna trikkene, du har ALLTID vikeplikt for dem. Jeg er fortsatt ekstremt ukomfortabel med 23/25mm, trikker og trikkeskinner, jeg håper at jeg etterhvert blir mer komfortabel med disse. Brustein er fremdeles moro, bare synd at det er så lite av det i Oslo.
|
|
|
Re: Beste sykkelveier Oslo
[Re: atlekristensen]
#1144062
04/04/2011 17:03
|
Registrert: May 2010
Innlegg: 541
Awesnes
Avhengig
|
Avhengig
Registrert: May 2010
Innlegg: 541 |
|
|
|
Re: Beste sykkelveier Oslo
[Re: anlangz]
#1144080
04/04/2011 17:37
|
Registrert: Jan 2011
Innlegg: 1,511
Radival
Ivrig
|
Ivrig
Registrert: Jan 2011
Innlegg: 1,511 |
Finner du først Maridalen, så finner du nok Grefsenkollen også.
Bratte bakker med fin asfalt == et fint sted å kjøre intervaller ;-)
|
|
|
Re: Beste sykkelveier Oslo
[Re: atlekristensen]
#1144112
04/04/2011 18:19
|
Registrert: Oct 2004
Innlegg: 1,560
parkprest
Ivrig
|
Ivrig
Registrert: Oct 2004
Innlegg: 1,560 |
Hold deg unna trikkene, du har ALLTID vikeplikt for dem. Dette kan ikke sies for ofte, de har lang bremselengde, grusom kraft, og svingradius fra helvete, dvs, det kan være god plass ved siden av de i den ene gata, så svinger de 90 grader til høyre og plutselig er det ikke plass i det hele tatt. Gjerne i kombiasjon med høye gjerder satt opp i trafikerte svinger. ( for å beskytte fotgjengere ) Dessuten har jeg ofte følelsen av at konduktørene ikke er i nærheten av å få med seg det som skjer rundt dem, kun foran. Dette siste gjelder egentlig bussjåfører også.
pedalistisk !
|
|
|
Re: Beste sykkelveier Oslo
[Re: parkprest]
#1144132
04/04/2011 18:50
|
Registrert: Sep 2009
Innlegg: 960
TashkentTerror
Ringrev
|
Ringrev
Registrert: Sep 2009
Innlegg: 960 |
Dette med bussjåfører tiltredes, især må man være oppmerksom på leddbussene. Det er ikke alle bussjåfører som er orienterte om at de kjører en buss som er dobbelt så lang som en vanlig buss, og at dette vedhenget også beveger seg, og det med en forsinkelse.
Kombinasjonen leddbuss og syklist i sykkelfeltet i Kirkeveien vil på et eller annet tidspunkt medføre en syklists død. Dessverre!
|
|
|
Re: Beste sykkelveier Oslo
[Re: Ketle]
#1144326
04/04/2011 22:11
|
Registrert: Jun 2001
Innlegg: 4,771
Christian
Uflaks
|
Uflaks
Registrert: Jun 2001
Innlegg: 4,771 |
Du kan ta en liten avstikker også sykle opp forbi Ekebergresturanten (Sjømannskolen) og bare følge veien til Sæter. Kongsveien fra Gamle Oslo, forbi sjømannskolen er en klassisk bakke i Oslo. Tror til og med det foregår en slags halvoffesiell konkurranse om beste tid opp den bakken? Jepp: http://www.kongsveien.com/http://blodsmak.wordpress.com/2011/03/15/kongen-av-kongsveien/På Sæter kan du kjøre videre ned til Hauketo og så til Hvervenbukta, eller bare svinge rett ned på Mosseveien igjen. Kan også ta til venstre i krysset ved pizzabrakka, og sykle mot Siggerud, etc. Også mye fint utover mot Ski, Hobbøl, Enebakk, etc. Garmin Connect kan, til tross for elendig brukervennlighet, brukes til å finne turer: http://connect.garmin.com/exploreStrava er bedre, men foreløpig mindre data: http://app.strava.com/athlete/rides
|
|
|
Re: Beste sykkelveier Oslo
[Re: TashkentTerror]
#1144329
04/04/2011 22:27
|
Registrert: Sep 2010
Innlegg: 2,635
sverreb
Besatt
|
Besatt
Registrert: Sep 2010
Innlegg: 2,635 |
Kombinasjonen leddbuss og syklist i sykkelfeltet i Kirkeveien vil på et eller annet tidspunkt medføre en syklists død. Dessverre!
Det kan vel ikke sies for ofte at å passere ett stort kjøretøy på høyre side (sykkelfelt eller ei) er en heller risikabel affære. Om mulig bør man heller kjøre ut og passere på venstre side hvor man gjerne har mer plass og hvos sjåførene faktisk kikker før de svinger. Husk også at store kjøretøy gjerne har helt blinde blindsoner (I.e. kan ikke se hva som er der verken i speil eller ved å endre hodeposisjon.) Ikke minst gjelder dette rett foran en del høye kjøretøy.
|
|
|
Re: Beste sykkelveier Oslo
[Re: sverreb]
#1144331
04/04/2011 22:41
|
Registrert: Sep 2009
Innlegg: 960
TashkentTerror
Ringrev
|
Ringrev
Registrert: Sep 2009
Innlegg: 960 |
Jeg har etter krysset Kirkeveien / Suhms gate (retning Majorstuen) opplevd å bli presset helt inntil kantsteinen av en leddbuss. Jeg og bussen startet samtidig fra rødt lys i krysset, bortsett fra at jeg stod 2-3 meter foran bussen da lyset skiftet fra rødt til grønt.
Det hadde altså ikke noe med blindsoner å gjøre, men bussjåførens manglende evne til å navigere del 2 av bussen. Bussen skulle ikke svinge av eller stoppe på et stopp, den bare skjenet over til siden.
Det sagt må man jo være obs på eventuelle blindsoner. Jeg foretrekker egentlig å ikke bruke sykkelfeltet, men i tett trafikk kan det av og til være nødvendig. Jeg gir heller pokker i at bilister fløyter og peiver med armer, jeg kommer frem før dem uansett :-)
|
|
|
Re: Beste sykkelveier Oslo
[Re: TashkentTerror]
#1144367
05/04/2011 06:16
|
Registrert: May 2008
Innlegg: 1,858
GardS
Ivrig
|
Ivrig
Registrert: May 2008
Innlegg: 1,858 |
Husk at større biler, ofte sperrer, hvis de ser at det er hindringer eller potensielle farer i veien. Så ofte, er det et signal om at du bør være ekstra forsiktig.
Energihuset Merida Norsk Organisasjon for Terrengsykling NOTS
|
|
|
Re: Beste sykkelveier Oslo
[Re: TashkentTerror]
#1144557
05/04/2011 09:48
|
Registrert: Oct 2004
Innlegg: 1,560
parkprest
Ivrig
|
Ivrig
Registrert: Oct 2004
Innlegg: 1,560 |
Det sagt må man jo være obs på eventuelle blindsoner. Jeg foretrekker egentlig å ikke bruke sykkelfeltet, men i tett trafikk kan det av og til være nødvendig.
Dette blir slik, inn i kryss og rundkjøringer mister sykkelfeltet mening, kroneksemplet er hvis man kommer vestfra inn i rundkjøringen ved jernbanebrua på skøyen, blindsone eller ikke, 70% av bilene som skal til høyre vrenger ut i sykkelfeltet 30-20-10 meter før de er inne i rundkjøringa.
pedalistisk !
|
|
|
Re: Beste sykkelveier Oslo
[Re: anlangz]
#1144638
05/04/2011 11:05
|
Registrert: Jan 2011
Innlegg: 1,511
Radival
Ivrig
|
Ivrig
Registrert: Jan 2011
Innlegg: 1,511 |
Siden vi stort sett er kommet inn på trafikksikkerhet, det er mulig å trekke ut en masse data her: http://www.aftenposten.no/spesial/trafikkulykker/Det går an å zoome inn på sted, årstall og f.eks sykkel som type "kjøretøy". Det skal være veivesenets samlede statistikk som ligger til grunn
|
|
|
Re: Beste sykkelveier Oslo
[Re: TashkentTerror]
#1145038
05/04/2011 19:19
|
Registrert: Feb 2006
Innlegg: 2,451
atlekristensen
Ivrig
|
Ivrig
Registrert: Feb 2006
Innlegg: 2,451 |
Jeg har etter krysset Kirkeveien / Suhms gate (retning Majorstuen) opplevd å bli presset helt inntil kantsteinen av en leddbuss. [...] Jeg gir heller pokker i at bilister fløyter og peiver med armer, jeg kommer frem før dem uansett :-) Det er et godt argument for at dagens sykkelveiene ikke er tilstrekkelig sikre for syklistene. Bare ca 1 meter bred, og drapsmaskinene er ikke alltid klare over hva som skjer til høyre, og de fleste er kanskje noe late med bruken av blinklyset. Jeg vet ikke helt hvordan dette skal løses, men Oslo har et grusomt infrastruktur for sykling, og desverre vil det koste altfor mye å forbedre og sikre syklistene. Sykkelveiene blir planlagt og bygd ut men jeg syntes at løsningene virker bare halveis utført som om de ikke tenker på at det finnes syklister som sykler over 27km/t, eller opptil 40km/t og vil komme frem fortest mulig, uten å være bekrymret for sin egen sikkerhet. Jeg har hatt ekstremt få nestenulykker, men det er fordi jeg har øyene mine på stilk og 360graders synsvinkel gjør sitt. (!) I Amsterdam kunne jeg slappe av og bare sykle i vei. Det kan jeg ikke gjøre i Oslo. Gjennomsittet for sykkelulykker er 1 dødsulykke i året, og ca 60-70% av ulykkene er selvpåførte, dvs aleneulykker. 2010 Fredag 04.06.2010: 19:30 Harbitzalléen 17B, Venstresving i kryss Torsdag 08.04.2010: 07:40 Østre Aker Vei 253, syklet av veien Tirsdag 13.04.2010: 08:46 Lilletorget 1, Kryss, påkjøring v/ høyresving Tirsdag 27.04.2010: 07:57 Problemveien, Kryss Onsdag 05.05.2010: 07:20 Kjølberggata 15A Kryss,Påkjøring v/ høyresving Søndag 06.06.2010 Dronning Mauds gate 3, Enslig velt, i mørket Lørdag 12.06.2010: 17:05 Jernbaneveien 6, Kryss Torsdag 24.06.2010: 08:05 Bispekaia 34-38, Samme kjøreretn. uklar, 2stk Lørdag 26.06.2010: 13:27 Østre Aker Vei Påkjøring bakfra, 3 skadd Mandag 28.06.2010: 12:50 Bergensveien 66-68, Venstresving i kryss Tirsdag 31.08.2010: 19:31 E18, 0250 Oslo, Kryss
2009
Torsdag 05.02.2009: 08:45 Brochmanns gate 14B, Enslig velt Onsdag 06.05.2009: 08:30 Bregneveien 54, Enslig velt Torsdag 07.05.2009: 22:28 E18 før Frognerstranda, 0250 , Hull i vegen Tirsdag 02.06.2009: 09:00 Ring1, kryss, v/ slottsparken Tirsdag 09.06.2009: 08:30 Ullevålsveien 31, enslig velt Søndag 14.06.2009: 19:45 Halvdan Svartes gate, Fotgjenger bortsiden av krysset Torsdag 13.08.2009: 20:10 Maridalsveien 329, Venstresving i kryss Torsdag 20.08.2009: 13:50 Bispegata 6, Kryss, fra fortau Onsdag 26.08.2009: 08:10 Ullevålsveien 56-58 Venstresving i kryss Mandag 21.09.2009: 11:38 Kjølberggata 22, Kryss, fra fortau Onsdag 23.09.2009: 20:10 Grefsenveien 9B , Fotgjengerkryssing Mandag 12.10.2009: 12:00 Sognsveien 10-12, fra fortau i kryss
oppsummering: * Kryss er livsfarlig. * Fotgjengere er i veien, eller syklisten er i veien. * Enkelte enslige velt her og der. Jeg kjenner ikke veisituasjonen godt nok eller hendelsen til å si noe konkret. * Yngre syklister (rundt 20-25år) har større tendens til å krasje inn i fotgjengere i forhold til middelaldrende/eldre. * Middelaldrende (> 32 år) syklister har en tendens til å krasje i kryss. * Eldre syklister (> 50) har en tendens til å velte eller krasje i kryss. Nesten ingen av syklistene ble lettere skadet av ulykkene, men katerogien alvorlig skadd dukket nesten alltid opp. SLF burde blitt mer strengere med trafikksikkerheten for syklister, spesielt i kryss, og hvordan oppfører man seg "optimalt" i kryss? Til og med jeg blir regelmessig ukomfortabel i kryss og det er ikke noe gammelt nytt at Oslo er livsfarlig by å sykle i. Det kan hende at sykkelvei er trygg nok, men hvordan skal det forbedre fremkommeligheten når disse forsvinner ved kryss, at det er ingen klare og tydelige merkninger for syklister og bilister at syklister har rett til å "være her"? (takk for link!) Feature request til terrengsykkel.no: [font:Courier New] = [pre] !!! 
Redigert av atlekristensen; 05/04/2011 21:44.
|
|
|
Re: Beste sykkelveier Oslo
[Re: atlekristensen]
#1145089
05/04/2011 19:58
|
Registrert: Jul 2010
Innlegg: 39
anlangz
OP
Fersking
|
OP
Fersking
Registrert: Jul 2010
Innlegg: 39 |
Da har jeg fått tak i en Garmin forerunne 310XT billig, og jeg ser nå at det er meldt fint vær fremover. Gleder meg!
Takk for meget god info om sykkelveier!
|
|
|
|
|