Hei, jeg og en kompis (og kanskje en til) vurderer å ta en ferieuke litt lenger sør i verden.. kanskje i Spania.. kanskje Italia. Vi vurderer fly og medbrakt sykkel, samt å leie bil og å bo i telt. Da er vi ganske fri til å bestemme selv hvor vi vil stoppe og "bo". Noen som har erfaring med denne formen for utflukt?
Re: Reise med fly til utlandet m/sykkel + leiebeil
[Re: alle]
#112556007/03/201114:04
Høres umiddelbart ut som en fin plan. Men det er én ting å huske på, og det er at det er veldig stor forskjell på å være to eller tre hvis ikke man har en skikkelig stor leiebil. To personer som kan ta ned baksetet i hele sin bredde kan klare seg med en ganske liten bil. Hvis man derimot er tre så må tredjeman sitte på den smale delen av baksetet og ha et par gafler eller styrer i fanget, i tillegg til at det begynner å bli dårlig plass for bagasje med tre stablede sykler.
Alternativet er selvfølgelig takstativ, men da er man litt mer utsatt når man f eks parkerer for å spise eller gå på sightseeing. Min erfaring er at det er veldig avstressende å ha syklene låst inne i bilen, og gjerne med en vaierlås rundt en bagasjekrok i tillegg (men da begynner man muligens å bli paranoid).
Re: Reise med fly til utlandet m/sykkel + leiebeil
[Re: Dan]
#112557607/03/201114:28
Takk for godt svar! En mulighet er jo å ha syklene på taket når man kjører, og heller presse de inn i bilen etter man har parkert. Men man får vel ikke leiebil med takstativ til sykkel? Jeg har undersøkt litt mht. til leiebil.. og det er tydeligvis stort utvalg i de små bilene.. men desverre litt vanskeligere å finne en bil med god baggasjeplass. Prisnivået på leiebil er ikke avskrekkende.. så jeg tror dette kan være en gunstig måte å feriere på rent økonomisk.
Re: Reise med fly til utlandet m/sykkel + leiebeil
[Re: alle]
#112613208/03/201113:04
Ford Focus Estate er en billig og ganske romslig leiebil. Terrengsykkel pleier å leie en slik en når vi tester sykler i utlandet. Noen ganger leier vi til og med to. I denne får du akkurat plass til 3 sykler i små pappesker, pluss en sykkel i deler, en sammenrullet pappeske og to North Face large bagger.
Selvfølgelig gitt at baksetene ligger nede og at de to i forsetet er villig til å sitte med knærne oppunder haka/rattet.
Redigert av sykkeloyvind; 08/03/201113:05. Rediger grunn: bakseter nede
Øyvind Aas Kollisjonsdukke i permisjon
Re: Reise med fly til utlandet m/sykkel + leiebeil
[Re: alle]
#112613808/03/201113:13
Takk for godt svar! En mulighet er jo å ha syklene på taket når man kjører, og heller presse de inn i bilen etter man har parkert. Men man får vel ikke leiebil med takstativ til sykkel? Jeg har undersøkt litt mht. til leiebil.. og det er tydeligvis stort utvalg i de små bilene.. men desverre litt vanskeligere å finne en bil med god baggasjeplass. Prisnivået på leiebil er ikke avskrekkende.. så jeg tror dette kan være en gunstig måte å feriere på rent økonomisk.
ebookers.no er veldig rimelige på leiebil
Selger for Brav Teamwear, Swix og Kalas teamwear. Ambassadør for Scott.
Re: Reise med fly til utlandet m/sykkel + leiebeil
[Re: olechr]
#112659009/03/201110:09
JA, Kristian. Fikk plass til 4 kofferter og Evoc-koffert i en liten Peugeot 206. Og vi var to personer som satt veldig behagelig. Så stasjonsvogn og bare 2 personer passer veldig fint.
Vi har 2 stk harde sykkel kofferter, ca 120*80*35 cm, har du troen på at vi kan leie en billig ford fokus estate? Ellers blir det en kangoo, som er kjip og 2000dyrere... Vi er bare to stk.
Hard Rocx
Re: Reise med fly til utlandet m/sykkel + leiebeil
[Re: LAX]
#114683408/04/201107:23
Henter frem denne tråden på nytt: Vi er tre personer+to(eller tre sykler)+diverse bagasje. Får vi plass til alt dette i en Ford Focus C-Max (tilgjengelig leiebeil)? Viss ikke, finnes det biler som egner seg bedre?
Redigert av alle; 28/04/201108:54.
Re: Reise med fly til utlandet m/sykkel + leiebeil
[Re: alle]
#115979328/04/201111:26
Vi leide en Fiat Doblo fra Hertz i Italia rett før påsken. Den er diger og billig men har litt liten motor, så den bruker litt drivstoff. Får dere dieselutgaven er det en klar fordel. Vi var fire personer med bagasje og to sykler og det var aldri et problem. Tre personer og tre sykler bør også gå relativt knirkefritt. Enorm bagasjehøyde baki og masse bredde.
Henter frem denne tråden på nytt: Vi er tre personer+to(eller tre sykler)+diverse bagasje. Får vi plass til alt dette i en Ford Focus C-Max (tilgjengelig leiebeil)? hvis ikke, finnes det biler som egner seg bedre?
ble det C-max? og fikk dere plass? Vi skal ha en C-max (privateid) og skal ha med to vanlige store kofferter og helst en sykkelkoffert i målene 130 cm x 80 cm x 27 cm. Vi er fire stk - to voksne og to barn. Her er bilde av bagasjerommet, men jeg har ikke funnet målene. usikker på omdet er plass....
Hei Har gjort dette 5-6 år på rad med fire kompiser (sent mai, tidlig juni). Vi tar fri fra familien, reiser sørover, leier en bil (Fiat Doblo er super med setene stått ned), legger en grov rute (i år fra Pisa til Pescara), sykler hver morgen med et nytt mål. Du vet omtrent hvor du skal, men ikke hvor du skal bo. Det ordner seg. Bagasje (sykkelkoffert, egen koffert) og en sykkel i bilen. Bytter sjåfør midt på dagen. Stopper når vi kommer til et passe sted ca kl 17-18. Spiser en bedre middag, legger en ny dagsrute, tar en øl og sover kl 2230.
Re: Reise med fly til utlandet m/sykkel + leiebeil
[Re: alle]
#192883628/02/201513:12
Vurderer dette når vi skal på familieferie til høsten.
Flyr da til Nice, og har leiebil i 3 uker, og skal ha med 2 landeveissykler.
Noen som har tips til hvem som leier ut bil med sykkelstativ, eller andre triks?
Tanken er å ha en uke på et sted i italia og 2 uker i frankrike, så blir ikke mye farting, men akkurat nok til at det blir en del ekstra utfordringer å få med syklene sammen med baggasje til 2 voksne og en 2 åring.